Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 856 Posts

·
Registered
699 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Wycofują autobusy
W ciągu najbliższych miesięcy miejska spółka Komunikacja Autobusowa wycofa z eksploatacji sześć najstarszych autobusów obsługujących linie miejskie. Zostaną one zastąpione, zakupionymi od niemieckich przewoźników, autobusami typu MAN. Pierwsze dwa pojazdy obsługiwać będą ,już w najbliższym czasie, linię autobusową do Międzyzdrojów oraz linię numer 9. Łącznie, Dyrekcja spółki zamierza zakupić osiem autobusów od przewoźników z Berlina i Hanoweru. O wyborze autobusów decydowali mechanicy spółki ,badając stan techniczny pojazdów. Środki na zakup autobusów - 0,5 miliona złotych, przeznaczył prezydent z nadwyżki budżetowej. Od 2 lipca planowane jest uruchomienie nowej linii komunikacyjnej ze Świnoujścia do Ancklam, przez otwarte niedawno przejście graniczne w Garz, co stwarza z kolei nowe możliwości komunikacyjne z Berlinem.

e-swinoujscie.pl

·
Eurotram
19,016 Posts
Wycofują autobusy
W ciągu najbliższych miesięcy miejska spółka Komunikacja Autobusowa wycofa z eksploatacji sześć najstarszych autobusów obsługujących linie miejskie. Zostaną one zastąpione, zakupionymi od niemieckich przewoźników, autobusami typu MAN. Pierwsze dwa pojazdy obsługiwać będą ,już w najbliższym czasie, linię autobusową do Międzyzdrojów oraz linię numer 9. Łącznie, Dyrekcja spółki zamierza zakupić osiem autobusów od przewoźników z Berlina i Hanoweru. O wyborze autobusów decydowali mechanicy spółki ,badając stan techniczny pojazdów. Środki na zakup autobusów - 0,5 miliona złotych, przeznaczył prezydent z nadwyżki budżetowej. Od 2 lipca planowane jest uruchomienie nowej linii komunikacyjnej ze Świnoujścia do Ancklam, przez otwarte niedawno przejście graniczne w Garz, co stwarza z kolei nowe możliwości komunikacyjne z Berlinem.

e-swinoujscie.pl
Jak należy to rozumieć?Że KA dokłada różnicę z własnej kasy?Bo jeśli planują kupić 8 autobusów za 0,5 miliona,to aż strach się bać jaki to szrot będzie. Komunikację w Świnoujściu pamiętam dobrze sprzed roku (spędziłem tam wtedy 2 miesiące w delegacji,więc chyba mogę pokusić się o jakąś ocenę.
Jak na miasto tej wielkości i to nie wyglądające na biedne,to KM jest słaba.Wygląda na to,że naprawdę spora ilość mieszkańców dysponuje własnymi czterema kółkami (i to często niezłymi);pewnie dlatego autobusy nawet tych najpopularniejszych linii (2,3 i 6) nie jeżdżą (nawet w szczycie) specjalnie przepełnione (przy częstotliwości max. 20 minut w szczycie i to tylko na 2-ce) .Wymieniłem akurat te linie,bo z 9-ki korzystają głównie Niemcy przyjeżdżający na zakupy,a 10-ka do Miedzyzdrojów (swoją drogą ciekawe,czy coś zrobili z tą kretyńską rywalizacją z linią 88 MZK Miedzyzdroje,bo autobusy jeżdżące praktycznie w parach co godzinę są trochę bez sensu... żeby nie powiedzieć wkurzające) to specyficzna linia międzymiastowa.Wtrącę tu także swoją opinię do artykułu w ostatnim Świecie Kolei:autor postawił w nim tezę,że zwłaszcza w sezonie, tramwaj miałby tam rację bytu.Moim zdaniem g... prawda:nawet na Armii Krajowej nie byłoby wystarczającej frekwencji,by przyzwoicie zapełnić 3-członową Pesę czy podobne Combino :)
Wygląda też na to,że miasto ma węża w kieszeni,jeśli idzie o tabor.Najlesze co tam widziałem rok temu,to 2 Autosany A1010M i 2 MANy NL202 (na liniach 9 i 10).Ostatnio doszło chyba kilka używanych MANideł,ale żeby żadnej nówki...?Wstyd!
Jest jednak kilka klimatycznych linii.Na prawym brzegu (z Warszowa) polecam 7 na Karsibór (#1 jeśli idzie o klimat) i 10-kę do Miedzyzdrojów;sezonowa 1-ka też jest niezła,choć krótka.Na lewym brzegu nie polecam "mrowiskowej" 9-ki (jazda przez uliczne targowisko do granicy),ale 3-ka już jest całkiem całkiem,podobnie jak jadąca przez stare dzielnice 6-ka.
Reasumując:miasto chyba zbyt bogate,by mieć prężną komunikację miejską (tu np. Starogard Gdański wypada lepiej),ale może choć używkami podratują sytuację...?Bo w to,że transport miejski zwiększy swoją rolę w Świnoujściu,to nieco wątpię...

·
Registered
293 Posts
Komunikacja miejska w Ś-ciu jest fatalna, ale poza emerytami mało kto z niej kożysta.
Miasto planuje zakup nowych autobusów. Na inwestycje związane KM do 2010 roku miasto planuje wydać 17 mln. złotych. Zobaczymy.

·
Registered
699 Posts
Discussion Starter · #5 ·
Jak należy to rozumieć?Że KA dokłada różnicę z własnej kasy?Bo jeśli planują kupić 8 autobusów za 0,5 miliona,to aż strach się bać jaki to szrot będzie.
KA nic nie dokłada, a w artykule jest błąd bo zakupuja 6 autobusow, narazie sa to 3 Many NL202 i 2 EL202 jeszcze jeden jakis bedzie ale nie wiem jaki.
a oto one:
NL202 #21 i #23

NL202 #25

EL202 #22 (robione komorka)

EL202 #24

swoją drogą ciekawe,czy coś zrobili z tą kretyńską rywalizacją z linią 88 MZK Miedzyzdroje,bo autobusy jeżdżące praktycznie w parach co godzinę są trochę bez sensu... żeby nie powiedzieć wkurzające
W te wakacje autobusy tych lini odjezdzacly na zmiane co 20 minut, tzn np. 0 11:00 jechala 10 o 11:20 88 o 11:40 10 o 12:00 88 itd

Wygląda też na to,że miasto ma węża w kieszeni,jeśli idzie o tabor.Najlesze co tam widziałem rok temu,to 2 Autosany A1010M i 2 MANy NL202 (na liniach 9 i 10).Ostatnio doszło chyba kilka używanych MANideł,ale żeby żadnej nówki...?Wstyd!
W tej chwili tabor układa się tak: 14 Jelczy M11, 1 Jelcz L11, 4 Autosany A1010M, 2 Many EL202, i 5 Manów NL202, a ostatnią nowka jaka komunikacja w swinoujsciu zakupila to byly te 4 autosany w 95, a to naprawde jest wstyd

7 na Karsibór (#1 jeśli idzie o klimat)
5 na Karsibór, i sie zgadzam ze to jest numer 1 jesli idzie o klimat

Skasowny Jelcz (najstarszy z 85 roku):

A te dwa i widoczny po lewej stronie w tle zostały sprzedane:

·
Eurotram
19,016 Posts
KA nic nie dokłada, a w artykule jest błąd bo zakupuja 6 autobusow, narazie sa to 3 Many NL202 i 2 EL202 jeszcze jeden jakis bedzie ale nie wiem jaki.
To i tak nie można powiedzieć,że Niemcy wyżyłowali KA... albo wszystkie mają taki rocznik,choć to i wtedy chyba przyzwoita cena :)

W te wakacje autobusy tych lini odjezdzacly na zmiane co 20 minut, tzn np. 0 11:00 jechala 10 o 11:20 88 o 11:40 10 o 12:00 88 itd
No to i tak zwiększyli takt (w stosunku do 2006);znaczy że każdy dołożył po jednym wozie na linię.

W tej chwili tabor układa się tak: 14 Jelczy M11, 1 Jelcz L11, 4 Autosany A1010M, 2 Many EL202, i 5 Manów NL202, a ostatnią nowka jaka komunikacja w swinoujsciu zakupila to byly te 4 autosany w 95, a to naprawde jest wstyd
Spójrz na to inaczej:7 niskaczy na 26 wozów to nie taka tragedia,a przecież ma być lepiej.Jak na tą zlewkę miasta,to i tak lepiej niż (jeszcze niedawno) było :)

5 na Karsibór, i sie zgadzam ze to jest numer 1 jesli idzie o klimat
Ooops:nuts: Fakt,7-ka w drugą stronę jechała,a 5-ka koło MSR-u na Karsibór. Najlepszy był ten most wahadłowy między wyspami... no i nieczesto z autobusu miejskiego widać rodzinę lisów czy czaple :lol:

Skasowny Jelcz (najstarszy z 85 roku):

A te dwa i widoczny po lewej stronie w tle zostały sprzedane:
Też musiałbym swoje foty przejrzeć.
Aha,coś mi jeszcze przyszło na myśl z tymi MANami:eek:tóż po drugiej stronie granicy jechała dalej NL202-ka,tyle że już niemiecka.Jeździ jeszcze?I nigdzie nie widziałem tego Neochłama 44xx - czy to był tylko tester czy ciągle zasuwa po drugiej stronie granicy?
I jeszcze jeden OT:kiedy w końcu przedłużają linię UBB?Dopiero jak wejdziemy do Schengen?
PZDR

·
Registered
699 Posts
Discussion Starter · #7 ·
To i tak nie można powiedzieć,że Niemcy wyżyłowali KA... albo wszystkie mają taki rocznik,choć to i wtedy chyba przyzwoita cena :)
Many NL202 maja rocznik 93 a EL202 nie wiem jaki ale jeden wyglada tez gdzies na ten rocznik a drugi na okolo 3 lata mlodszego

No to i tak zwiększyli takt (w stosunku do 2006);znaczy że każdy dołożył po jednym wozie na linię.
Nie dokładali wozów, na 10 i 88 jezdzily po 2 wozy tak jak w zeszlym roku (chyba ze mowisz o rozkladzie niewakacyjnym, bo poza wakacjami jezdza z mniejszym taktem)

Spójrz na to inaczej:7 niskaczy na 26 wozów to nie taka tragedia,a przecież ma być lepiej.Jak na tą zlewkę miasta,to i tak lepiej niż (jeszcze niedawno) było :)
5 Niskaczy, bo Many EL202 nie są niskopodłogowe tylko średniopodłogowe

Aha,coś mi jeszcze przyszło na myśl z tymi MANami:eek:tóż po drugiej stronie granicy jechała dalej NL202-ka,tyle że już niemiecka.Jeździ jeszcze?I nigdzie nie widziałem tego Neochłama 44xx - czy to był tylko tester czy ciągle zasuwa po drugiej stronie granicy?
Tak jeździ, A Neoplan N4407 widziałem ostatnio jak korzystałem z tej linii w dzień stał na zajezdni i wyjechał na linie dopiero wieczorem jak był już mniejszy tłok

I jeszcze jeden OT:kiedy w końcu przedłużają linię UBB?Dopiero jak wejdziemy do Schengen?
15 września Niemcy mają wejść na teren budowy

·
Eurotram
19,016 Posts
Many NL202 maja rocznik 93 a EL202 nie wiem jaki ale jeden wyglada tez gdzies na ten rocznik a drugi na okolo 3 lata mlodszego
No,to korzystny zakup.

Nie dokładali wozów, na 10 i 88 jezdzily po 2 wozy tak jak w zeszlym roku (chyba ze mowisz o rozkladzie niewakacyjnym, bo poza wakacjami jezdza z mniejszym taktem)
To chyba zwiększyli efektywność;w ubiegłym roku były po dwa wozy (KA wystawiała z reguły MANidło i Autosana) i jeździły ca. co godzinę (to znaczy para co godzinę :D );ale to może przez te remonty.

5 Niskaczy, bo Many EL202 nie są niskopodłogowe tylko średniopodłogowe
Wtedy może jeszcze tak;u nas takich nie ma,ale dziś MAN ELxxx oznacza NISKOWEJŚCIOWEGO MANa klasy maxi (dl. 12m) - dla odróżnienia od NL,czyli niskopodłogowego 12-metrowca. Zresztą zdaje się już MANy EL2x2 później były niskowejściowe

Tak jeździ, A Neoplan N4407 widziałem ostatnio jak korzystałem z tej linii w dzień stał na zajezdni i wyjechał na linie dopiero wieczorem jak był już mniejszy tłok
Ja niestety nie miałem takiego farta :)

15 września Niemcy mają wejść na teren budowy
Wreszcie!!! :cheers:

·
Registered
699 Posts
Discussion Starter · #12 ·
Jedyne co wiem to że gdzieś pod Włocławek

@Patryk
To jest chyba jakieś stare zdjęcia bo ten autobus już od dwóch lat jest w Świnoujściu i od jakiegoś czasu nie jeździ już na 9

·
Registered
803 Posts
To jest chyba jakieś stare zdjęcia bo ten autobus już od dwóch lat jest w Świnoujściu i od jakiegoś czasu nie jeździ już na 9
Zdjęcie jest z sierpnia tego roku chciałem tylko podkreślić że te nowe autobusy kursują w mieście, wszystkie te nowe MANy , które przyszły są takie same(tzn. biało-niebieskie) tylko niektóre mają ten napis "Europa Line" a niektóre już go nie mają.:)

·
Registered
293 Posts
WYSPIARZ niebieski:
Chcemy 8-10 nowych autobusów, nową bazę w nowym miejscu i nowe wiaty z rozkładami jazdy – mówił na sesji 25 października K. Rejmus.
Czy zakup nowych autobusów jest realny i gdzie ma się znajdować nowa zajezdnia?

·
Registered
699 Posts
Discussion Starter · #15 ·
Nową zajednie planuje sie juz od wileu lat na ulicy karsiborskiej, a nowe autobusy trzeba kupic bo te starocie juz dlugo nie pociagna, ostatni nowy autobus byl zakupiony 12(!!!) lat temu

·
Registered
803 Posts
^^
A wiadomo coś kiedy kupią więcej nowych i ile sztuk? Bo naprawdę mam wrażenie, że niektóre starocie po prostu rozpadną się w końcu na ulicy.

·
Registered
699 Posts
Discussion Starter · #17 ·
wiem jedynie że w WPI sa zapisane takie srodki dla KA:
w roku 2007: 500tys zł [czyli zakupione w tym roku uzywance]
w roku 2008: 8,575mln zł
w roku 2009: 7,375mln zł
w roku 2010: 180tys zł

·
Registered
803 Posts
No to na przyszłe lata wygląda na to że powinni coś w tabor zainwestować, na którejś stronie komunikacyjnej także pisało że w przyszłych latach chcieliby wybudować nową zajezdnię przy ul.Karsiborskiej i kupić 10 nowych niskopodłogowych autobusów.

A przy okazji wie ktoś jak będzie wyglądała sprawa z liniami 9 i 200 po wejściu do Schengen? :)

·
Pobierowo jest OK!
12,531 Posts
Zdjęcie jest z sierpnia tego roku chciałem tylko podkreślić że te nowe autobusy kursują w mieście, wszystkie te nowe MANy , które przyszły są takie same(tzn. biało-niebieskie) tylko niektóre mają ten napis "Europa Line" a niektóre już go nie mają.:)
Poza tym nie mógłby to być raczej ten autobus, ma rejestracje z polskim bandem co oznacza, że został zarejestrowany na pewno przed 01.05.2006r. Nie obraziłbym się jednak, gdyby ktoś wstawił fotki tych "nowych" MAN'ów.

·
Registered
699 Posts
Discussion Starter · #20 ·
A przy okazji wie ktoś jak będzie wyglądała sprawa z liniami 9 i 200 po wejściu do Schengen? :)
beda zapewne bez przesiadki, z linia 200/201 wiem jak to bedzie wygladac, sa w tej chwili 3 kursy, jeden z nich bedzie wykonywac KA Świnoujście, drugi Ostseebus a trzeci Anklamer Verkehrsgesellschaft, natomiast co do linii 9/U14 to nie wiem jak sie bedzie miala sprawa wygaladac, zwlaszcza w kwestii biletow bo te w tej chwili po niemieckiej stronie sa drozsze niz po polskiej

@Hyper zdjecia sa kilka postow wyzej, jak cos to jeszcze mozna tu zobaczyc http://transport.asi.pwr.wroc.pl/autobusy.php?s=24&nr=1166&ticket=885

1 - 20 of 856 Posts