SkyscraperCity banner

czy dobrze się stało, że gazoport powstanie w Świnoujściu?


  • Total voters
    511
1 - 20 of 4294 Posts

·
Moderator
Joined
·
38,496 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
 

·
1Marek1
Joined
·
1,331 Posts
Właśnie szukałem odpowiedniego linku ale kolega założył nowy. Moim zdaniem to słuszna decyzja, chociażby z powodu konieczności oddzielenia od siebie dwóch kluczowych portów, tj gazoportu i naftoportu (Gdańsk). Poza tym Pomorzu Zach. ta inwestycja się po prostu należy.
 

·
Moderator
Joined
·
38,496 Posts
Discussion Starter #3
^^ też tak myślę, teraz będzie pewna równowaga między portami...
 

·
Registered
Joined
·
1,458 Posts
Nie sądze, aby chodziło tutaj o równowagę portów...Po prostu Świnoujście okazało się lepsze i prawdopodobnie tańsze więc gazoport powstanie tutaj a nie w Gdańsku...Jeszcze raz gratulacje.
 

·
Moderator
Joined
·
38,496 Posts
Discussion Starter #7
^^ nie tylko plaża, ale i fortyfikacje :(
 

·
Moderator
Joined
·
38,496 Posts
Discussion Starter #8
Darek_W ja już nie zmienię, ale zgłoszę do modów :)
 

·
Registered
Joined
·
293 Posts
Fortyfikacji przynajmniej tych XIX wiecznych nie zniszczą ale część pierwszo i drugowejnneych może paść. A plaża na Wolinie zostanie zabudowana. ale tam i tak nie ma turystów. Szkoda do można było się opalać bez tłumów, a ostatni dało dojechać autobusem:)
 

·
Moderator
Joined
·
38,496 Posts
Discussion Starter #11
INTERIA.PL

PGNIG (PGN): Gazoport w Świnoujściu

15.12.2006 18:21

/ AFPZarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) zdecydował, że gazoport będzie zbudowany w Świnoujściu - poinformował wiceprezes zarządu Tadeusz Zwierzyński.

Planowany termin rozpoczęcia eksploatacji to 2011 rok - powiedział Zwierzyński.

Rząd podjął decyzję o budowie terminalu na skroplony gaz (LNG) na początku tego roku. Ma to być forma dywersyfikacji dostaw tego surowca dla naszego kraju
 

·
Moderator
Joined
·
38,496 Posts
Discussion Starter #12


Świnoujście wzbogaci się o gazoport

18:50 15.12.2006 piątek

Gazoport zostanie wybudowany w Świnoujściu. Taką decyzję podjął Zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Poinformował o tym wiceprezes PGNiG, Tadeusz Zwierzyński. Gazoport ma być jedną z form dywersyfikacji dostaw surowca do Polski.

Na początku bieżącego roku rząd zadecydował o budowie terminalu na skroplony gaz (LNG). Ma on powstać najpóźniej w 2010 roku. Szacuje się, że będzie kosztował około 400 milionów euro. Jego przepustowość ma wynieść od 3 do 5 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie.
REKLAMA Czytaj dalej
 

·
Moderator
Joined
·
38,496 Posts
Discussion Starter #14


Gazoport powstanie w Świnoujściu

(PAP, IAR, aj/15.12.2006, godz. 18:41)

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wybuduje terminal gazu skroplonego w Świnoujściu - poinformował dziennikarzy Tadeusz Zwierzyński, wiceprezes spółki.

Wcześniej rozważano też możliwość wybudowania tego terminala w Gdańsku.

"Zdecydowaliśmy, że terminal gazu skroplonego LNG zostanie wybudowany w Świnoujściu" - powiedział wiceprezes.

"O wyborze lokalizacji przesądziła większa możliwość dostępu do terenów pod budowę terminala, krótszy transport drogą morską oraz większe zapotrzebowanie na gaz tamtego rejonu Polski" - dodał.

Zwierzyński poinformował, że budowa terminalu rozpocznie się pod koniec przyszłego roku, a pierwszy przeładunek gazu nastąpi w 2011 roku. Koszt inwestycji szacowany jest na 350 mln euro.

W pierwszym etapie zdolność do przeładunku będzie wynosiła 2,5 mld metrów sześciennych gazu rocznie, następnie 5 mld, a docelowo 7 mld.

Minister gospodarki Piotr Woźniak ocenił, że budowa gazoportu w Świnoujściu jest "zdecydowanie najlepszą suwerenną decyzją" zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG).

"Będziemy mieli zatem do czynienia z takim modelem, że zarówno terminal, jak i rurociąg będą w sąsiedztwie" - powiedział Woźniak w piątek wieczorem dziennikarzom komentując decyzję zarządu PGNiG o lokalizacji gazoportu.

Ekspert do spraw energetycznychAndrzej Maciejewski uważa, że sprawa lokalizacji gazoportu jest drugorzędna.

Powstanie gazoportu w Świnoujściu zwiększy wymianę towarową w porcie, co zagwarantuje, że port będzie dochodowy - uważa prezes zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście Janusz Catewicz.

W piątek wieczorem PGNiG poinformowało, że terminal na skroplony gaz (LNG) będzie budowany w Świnoujściu. O gazoport starał się także port w Gdańsku.

Jak powiedział Catewicz, zlokalizowanie terminala LPG w Świnoujściu będzie miało istotne znaczenie z tego względu, że do portów w Świnoujściu i w Szczecinie zaczną wpływać duże statki, które będą przywoziły wiele mln ton ładunków. "To gwarancja, że port będzie dochodowy" - podkreślił prezes.

Zwrócił też uwagę, że taka lokalizacja gazoportu jest zabezpieczeniem interesu całej gospodarki narodowej, bo wybrany przez PGNiG port będzie "bezpieczniejszy dla przeładunków skroplonego gazu i bardziej ekonomiczny".

"Chyba przedstawiliśmy lepszą i bardziej precyzyjną ofertę dotyczącą tej lokalizacji" - podsumował Catewicz.

"(...) przekonaliśmy PGNiG do naszej propozycji. Załatwiliśmy sprawę dzierżawy gruntów do końca, podobnie sprawy związane z ekologią, tak że nie ma z tej strony żadnego sprzeciwu, mamy też dostęp do mediów" - dodał prezes.

Rząd podjął decyzję o budowie terminalu na skroplony gaz (LNG) na początku tego roku. Ma to być forma dywersyfikacji dostaw tego surowca dla naszego kraju. Rozpoczęcie eksploatacji gazoportu w Świnoujściu planowane jest na 2011 rok.

Andrzej Maciejewski podkreślił, że najistotniejsze jest to, że gazoport w ogóle powstanie. Jego zdaniem najważniejsza dla zwykłych obywateli będzie niższa cena gazu, a sama lokalizacja - jest w opinii Maciejewskiego - związana raczej z lokalnymi interesami poszczególnych polityków.

Na początku bieżącego roku rząd zadecydował o budowie terminalu na skroplony gaz (LNG). Ma on powstać najpóźniej w 2010 roku. Szacuje się, że będzie kosztował około 400 milionów euro. Jego przepustowość ma wynieść od 2 i pół do 7 i pół miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie.
 

·
Moderator
Joined
·
38,496 Posts
Discussion Starter #20
Widok z latarni na ewentualną budowę będzie naprawdę ciekawy:cheers:
^^ już teraz jest rewelacyjny, ale z gazoportem ho ho ho :D, a można liczyć na zdjęcia z budowy?;).
 
1 - 20 of 4294 Posts
Top