SkyscraperCity Forum banner

[Świnoujście] Kolej UBB

471684 Views 1570 Replies 234 Participants Last post by  eu01
W końcu rusza inwestycja, więc przyda się dla niej wątek.

W I etapie będą budowane tory od granicy do ulicy 11 Listopada gdzie zostanie wybudowany dworzec kolejowy

II etap (nie wiadomo jeszcze kiedy się rozpocznie) ma polegać na budowie torów na południe od tego miejsca w okolice przejścia granicznego Świnoujście-Garz i dalej przez Kutzow Dargen Stolpe Usedom Usedom Karnin do Ducherow gdzie się połączy z niemiecką siecią kolejową od drugiej strony, w tym etapie ma być także zbudowana odnoga do lotniska.

W tym miejsu powstanie nowy dworzec:

Dziś jak koło tego miejsca przejeżdżałem to budy były zagrodzone i nie było tam handlowców
See less See more
1 - 20 of 1571 Posts
Nowy dworzec? To ciekawe. Przecież o ile wiem trasa pokrywać się będzie z istniejącą przed wojną, a tam był już, zachowany do dziś, dworzec Świnoujście Główne:


Więcej danych na temat starego dworca w Bazie Kolejowej, skąd powyższe zdjęcie pochodzi.

Edit. Po dokładniejszym obejrzeniu jednego ze zdjęć zorientowałem się, że powrót do starej trasy przy dawnym dworcu jest już raczej niemożliwy. Za dużo tam pobudowano...
See less See more
Dworzec którego teraz rozpoczęła sie budowa będzie mniej więcej w tym samym miejscu co przed wojna dworzec "Swinemuende Bad" ale dalej tak jak już zauważyłeś nie da sie odtworzyć przedwojennej trasy ze wzlędu na zabudowania które się tam znajdują. Tu mapka jak to będzie mniej więcej wyglądać (wraz z koncepcją budowy tunelu kolejowego pod Świną, ale to prędko raczej nie nastąpi):
See less See more
Zdjęcia z miejsca gdzie ma powstać dworzec, gdzie trwa właśnie rozbiórka pseudotargowiska







See less See more
8
:dunno: moze niech ktos napisze w pierwszej wypowiedzi: ło co w ogole biega?! Jaka kolej? Skad? Dokad? Dlaczego "UBB"? Jakas mapka, dworce itp.
:dunno: moze niech ktos napisze w pierwszej wypowiedzi: ło co w ogole biega?! Jaka kolej? Skad? Dokad? Dlaczego "UBB"? Jakas mapka, dworce itp.
Dawno, dawno temu...
Może tak należałoby zacząć. No w każdym razie przed wojną pociągi wjeżdżały do Świnoujścia głównie od zachodu, a stacje znajdowały się po zachodziej stronie Odry (obecna istniała również, ale miała stosunkowo małe znaczenie). Po 1945 tory na terenie Polski rozebrano, ale w NRD część trasy funkcjonowała nadal. Obecnie struktura należy do kolei UBB (Usedomer Bader Bahn) http://www.ubb-online.com/pl/liniennetz.html - i firma ta zabiera się do ponownego doprowadzenia linii do Świnoujścia.
See less See more
^^ dziekuje :) No, ale to powinno byc w pierwszym poscie ;)
Czy to jest obecny plan rozbudowy kolei UBB?

Na czerwono zaznaczylem to co istnieje w tej chwili
Na niebiesko I etap budowy ktory sie wlasnie zaczal
Na zielono II etap
I to są obecne plany UBB, a to co jest zaznaczone na mapce czarna przerywana linia wraz z tunelem kolejowym to sa dalekosiezne plany i nie wiadomo czy kiedys dojda do skutku
See less See more
„UBB - ruch na budowie”

W lipcu przedstawiciele Niemieckiej Kolejki Uzdrowiskowej uroczyście przejmowali plac budowy pod przedłużenie torów do centrum Świnoujścia. Teraz, po kilku miesiącach „ciszy” budowa rusza z pełnym rozmachem.

Ruch przy granicy zdaje się być odpowiedzią na pytania czy rzeczywiście Niemcy chcą zdążyć z budową do chwili przyjęcia Polski do Układu z Shongen. A to ma nastąpić już w przyszłym roku. Inwestor postanowił, więc o maksymalnej mobilizacji. Od kilku dni trwają już intensywne prace przygotowujące teren budowy. Rozpoczęło się od dokładnych pomiarów geodezyjnych, które poprzedziły ogrodzenie placu budowy. Z przygranicznego parkingu zerwano już dotychczasową nawierzchnię. Równocześnie z usunięciem betonowych płyt trwa wycinka pasa leśnego wzdłuż ul. Wojska Polskiego. Wkrótce rozpocznie się kładzenie torów. Jak zapewnia Fred Burchardt – wykonawca wywiąże się z założonego harmonogramu prac. Inwestor naciska, bo niemiecki przewoźnik liczy, że wejście do Schongen spowoduje, iż Polacy chętnie i masowo ruszą na trasę do Berlina. Po zakończeniu budowy do stolicy Niemiec pojedziemy ze Świnoujścia bez przesiadki.

iswinoujscie.pl
See less See more
Porcja zdjęć ze storny e-swinoujscie.pl:















See less See more
16
A jak ten nowy dworzec będzie wyglądać? Będzie jakaś wiata i peron czy zaszaleją z jakimś budynkiem?
No to teraz pokażą jak łatwo jest wybudować kilka kilometrów torów. W przeciwieństwie do twardogłowych Polaczków.
Ze strony internetowej UBB
http://www.ubb-online.com/pl/ab95.html

Ponad to, co już osiągnięte, UBB planuje powiększyć teren swoich obsług. Od 5 listopada 1999 roku przedłożone zostały plany trasowania przebiegu linii dla linii kolejowej Świnoujście Centrum – Ahlbeck / Garz (granica państwa), które zawierają dwa etapy realizacji.
Przedstawione rozwiązanie ma urzeczywistnić połączenie pomiędzy punktem końcowym toru UBB w miejscowości Ahlbeck (granica państwa) a centrum miasta Świnoujście (etap 1). W drugim etapie Świnoujście połączone ma zostać z portem lotniczym Garz, co odbędzie się po niemieckiej stronie przez stary nasyp kolejowy byłej linii kolejowej Ducherow – Świnoujście.


Dalszej rozbudowie sieci tras kolei nadmorskiej sprzyja centralne znaczenie w zintegrowanej polsko-niemieckiej koncepcji rozwoju komunikacji i transportu. Dzięki rozbudowanej w ostatnich latach sieci tras Uznamska Kolej Nadmorska już teraz stanowi ważną jednostkę komunikacyjną wyspy. Przez ponowne uruchomienie trasy z Ahlbeck do przystanku Ahlbeck Grenze latem 1997 roku wyraźnie usprawnione zostało połączenie z i do Świnoujścia jak również ruch zagraniczny. W związku z tym powstaje perspektywa dalszego prowadzenia kolei po polskiej stronie, na razie do miasta Świnoujście.


Pilna potrzeba zamknięcia luki wywodzi się z barku komunikacji pasażerskiej pomiędzy niemiecką a polską częścią wyspy Uznam. Należy przewidzieć, że Świnoujście liczące ok. 50.000 mieszkańców rozwinie się do centrum regionalnego. Zarówno kulturalna jak i gospodarcza atrakcyjność miasta Świnoujście oraz portu wraz z zaplanowaną rozbudową terminalu dla promów do Skandynawi będą odgrywać coraz ważniejszą rolę.


Pierwsze kroki do ponownego uruchomienia trasy do Świnoujścia i portu lotniczego Heringsdorf / Garz zostały podjęte przy zaangażowaniu niemieckich i polskich mieszkańców oraz znaczących instytucji.
Pierwsze oświadczenie woli zostało sporządzone dnia 26 czerwca 1999 roku w Świnoujściu między Deutsche Bahn AG, Polskimi Kolejami Państwowymi i miastem Świnoujście. Zgodnie z życzeniem PKP i DB AG trasa ta została wpisana do wykazu niemiecko-polskich kolejowych przejść granicznych (Załącznik do niemiecko-polskiego traktatu o przejściach granicznych i rodzajach ruchu granicznego z dnia 19 listopada 1992 roku).


Od maja 2004 roku byłe połączenie kolejowe między Seebad Heringsdorf, Świnoujście i Ducherow uwzględnione zostało jako projekt międzynarodowy w planie szlaków komunikacyjnych Federacji. Jest to decydujący krok w stronę możliwego ponownego uruchomienia i sfinansowania odbudowy starego kolejowego połączenia od (Berlin-Pasewalk) - Ducherow - Karnin – Świnoujście do Seebad Heringsdorf. Dzięki odbudowie mógłby skrócić się czas podróży między Berlinem i wyspą Uznam o ok. 2 godziny, przez co wzrosła by atrakcyjność wyspy jako "bliskiego terenu wypoczynkowego" Berlina.
See less See more
Podziw i zazdrość. W Polsce, głównie północnej i zachodniej, znajdują się dziesiątki linii tego typu, jedynie o znaczeniu lokalnym. Zdaniem PKP to tylko ciężar, którego się już dawno należało pozbyć. I skutecznie pozbyto. Z tras o znaczeniu lokalnym nie ostało się prawie nic. Bo czymże różnią się od kolei do Ahlbeck linie po polskiej stronie, typu Stargard Szczeciński - Pyrzyce, Świdwin - Połczyn - Grzmiąca, Choszczno - Kostrzyn, Gorzów - Myślibórz, Szczecin - Police? Znaczeniem? Podejrzewam, że teoretycznie większy sens istnienia (z uwagi choćby na wielkość aglomeracji) miałyby wymienione odcinki po polskiej stronie. A tymczasem pociągi UBB kursują niby "z nikąd do nikąd" co godzinę, tabor nowoczesny, dobre połączenia, podobne linie po polskiej strony bez ruchu pasażerskiego, zarośnięte, pordzewiałe, opuszczone, rozebrane, nieprzejezdne...
Nie chcę, w przeciwieństwie do CBMP mówić o "twardogłowych Polaczkach", ale w sposobie myślenia na temat publicznego transportu dużo jeszcze musi się zmienić.
See less See more
Najciekawsze jest to, że dzięki Niemcom Świnoujście będzie miało lepszą infrastrukturę. Podsumujmy co będzie jeżeli wszystko powstanie:
1. Istniejące połączenie PKP (zmodernizowane)
2. Tunel drogowy
3. Promy do Skandynawii (wraz z gazoportem może powstac nowy terminal)
4. Kolej UBB
5. Lotnisko w Garz

Jak jeszcze w końcu pociągną S3 do Świnoujścia... :)
See less See more
Na stronie kolei UBB można już pobrać rozkład od przyszłego roku do Świnoujścia ;) http://www.ubb-online.com/pl/fahrplan.html
A z powyższego wynika, że bez problemu będzie można ze Świnoujścia dwadzieścia razy dziennie pojechać sobie do Niemiec, podczas gdy PKP jest w stanie zaoferować w swoim rozkładzie max. 9 par pociągów do Szczecina (oczywiście z innego dworca).
A z powyższego wynika, że bez problemu będzie można ze Świnoujścia dwadzieścia razy dziennie pojechać sobie do Niemiec,
W sezonie będzie to pewnie ze 40 razy bo UBB na sezon zwiększa częstotliwość z 60 do 30 minut


www.i-swinoujscie.pl:
Niemcy dopięli swego

Na pierwsze sztychy przygotowano tłuczeń na podkład kolejowy. Za łopaty chwycili przedstawiciele władz landu Pomorza Przedniego (Ostvorpommern), dyrekcja UBB oraz prezydent Janusz Żmurkiewicz wraz z najbliższymi współpracownikami. W piątek przy przejściu na Ahlbeck rozpoczął się drugi etap przedłużenia linii Uznamskiej Kolejki Uzdrowiskowej UBB do Świnoujścia.

Rozmowy na temat przedłużenia niemieckiej linii kolejowej do Świnoujścia trwały od końca lat dziewięćdziesiątych. Nie były łatwe, bo strony różniły się zasadniczo w poglądach na rozwój komunikacji na wyspie. Polakom zależało na jak najszybszym otwarciu granic w Ahlbeck i Garz również dla samochodów, Niemcy mówili – „najpierw kolej!”
Ustąpiliśmy w nadziei, że otworzy to także inne szlaki. Dziś nasi sąsiedzi potwierdzają, że teraz chcą już nie tylko poszerzenia statusu istniejących, ale także otwarcia nowych przejść w tym – promenadowego.

Zanim to nastąpi, jest niemal pewne, że jeszcze w tym roku kolejka ze znakiem UBB dojedzie do centrum miasta. Dziś pierwszy odcinek torów ułożony został na pasie drogi granicznej. Specjalny dźwig jezdny precyzyjnie ułożył fragment torowiska. Potem gospodarze i zaproszeni goście symbolicznie chwycili za łopatę. Wszystkie przemówienia wygłoszone obok torowiska nawiązywały do historii starań o kontynuację inwestycji po stronie polskiej.
UBB wybudowała swoją stację przy granicy na Ahlbeck już dziesięć lat temu. Dwa lata później odbyły się pierwsze rozmowy na temat przedłużenia linii do Świnoujścia. Wtedy jeszcze nikt nie myślał o tym, co stanie się po wejściu Polski do strefy Schengen. Teraz to już kwestia najbliższych miesięcy. Dlatego zarówno starosta powiatu Ostvorpommern – Barbara Syrbe jak i prezydent Euroregionu Pomerania Peter Heise zapewniają, że wkrótce znikną wszystkie szlabany na wyspie. Janusz Żmurkiewicz zapewnił z kolei sąsiadów, że za kilka lat wjeżdżając do Świnoujścia będą mogli bez problemu dostać się w głąb Polski poprzez tunel i nowoczesne drogi np. S3. Wszyscy są przekonani, że elementem takiego szerokiego otwarcia będzie także kolej trans graniczna, którą w przyszłości ze Świnoujścia pojedziemy aż do Berlina. To jednak dość odległa perspektywa. Na początek kolejowe połączenie do stolicy Niemiec będzie możliwe, ale z przesiadką w Wolgaście. Pojedziemy tam z dworca przy ul. 11 listopada być może już w końcu bieżącego roku. Teraz wszystko w rękach budowniczych. Przed nimi praca na odcinku 1600 metrów.


Zdjęcia na e-swinoujscie.pl
http://www.eswinoujscie.pl/foto/ubb-budowa/
See less See more
2
Podziw i zazdrość. W Polsce, głównie północnej i zachodniej, znajdują się dziesiątki linii tego typu, jedynie o znaczeniu lokalnym. Zdaniem PKP to tylko ciężar, którego się już dawno należało pozbyć. I skutecznie pozbyto. Z tras o znaczeniu lokalnym nie ostało się prawie nic. Bo czymże różnią się od kolei do Ahlbeck linie po polskiej stronie, typu Stargard Szczeciński - Pyrzyce, Świdwin - Połczyn - Grzmiąca, Choszczno - Kostrzyn, Gorzów - Myślibórz, Szczecin - Police? Znaczeniem? Podejrzewam, że teoretycznie większy sens istnienia (z uwagi choćby na wielkość aglomeracji) miałyby wymienione odcinki po polskiej stronie. A tymczasem pociągi UBB kursują niby "z nikąd do nikąd" co godzinę, tabor nowoczesny, dobre połączenia, podobne linie po polskiej strony bez ruchu pasażerskiego, zarośnięte, pordzewiałe, opuszczone, rozebrane, nieprzejezdne...
Nie chcę, w przeciwieństwie do CBMP mówić o "twardogłowych Polaczkach", ale w sposobie myślenia na temat publicznego transportu dużo jeszcze musi się zmienić.

Wina tylko częściowo leży po stronie PKP. Wszystko zależy od "rozwiązań systemowych". Nie wiem jak to jest rozwiązane w północnych Niemczech, ale nie wydaje mi się aby UBB działało na zasadach czysto komercyjnych.


Co i gdzie lata z lotniska Garz?
See less See more
1 - 20 of 1571 Posts
Top