SkyscraperCity banner

1 - 20 of 3650 Posts

·
Registered
Joined
·
74 Posts
Discussion Starter #1
Witam Pomyslalem sobie ze przyda sie watek dotyczacy portu w swinoujsciu bez ingerencji w szczecin. Zakladajac ten watek mam nadzeje ze ci wszyscy co maja cos do przekazania w sprawie portu (mowie o porcie ogolnikowo tzn port handlowy terminal promowy port rybacki port wojenny obszar po bylej Odrze no i oczywiscie Nowy Port) to przekaza ciekawe informacje wydobyte z sieci lub z gazet . Mam nadzieje rowniez ze bedziemy sie wymieniac swoimi wizjami portu oraz ze bedziemy sie dzielic swoimi planami w sprawie jego przyszlosci . Jak zalicze pozytywnie sesje to postaram sie zrobic fotorelacje. Pozdrawiam!!
 

·
Registered
Joined
·
74 Posts
Discussion Starter #2
co myslicie na temat odlaczenia swinoujscia od szczecina ? Sa juz jakies podjete kroki w tej sprawie?ktos cos wie na ten temat?
 

·
noras
Joined
·
11,934 Posts
dobrze ze zalozyles ten watek - bo faktycznie pojecie port jest u nas bardzo szerokie...jezeli chodzi o zespol portow Szczecin-Swinoujscie to tylko maly fragment naszego portu wchodzi w jego sklad i mysle ze na razie tak jeszcze pozostanie.
Dla nas najwazniejsze to budowa gazoportu i portu zewnetrznego, ten nowy terminal o ktorym jest ostatnio mowa, rozbudowa do standardow NATO portu wojennego, budowa stanowiska nr. 1 dla promow morskich, zagospodarowanie Basenu Polnocnego i w dalszej perspektywie Mulnika...
 

·
Wędrowiec do świtu
Joined
·
4,447 Posts
W praktyce nie można portów Świnoujścia i Szczecina traktować oddzielnie, bo jedno bez drugiego nie znaczyłoby tyle. Dlatego mam wątpliwości co do zasadności oddzielnego wątku, ale w sumie można to traktować oddzielnie jako podział geograficzny, tym bardziej, że obszary portowe to nie tylko ZPMSiŚ.
 

·
Registered
Joined
·
794 Posts
Ja też sie zgadzam, że dobrze iż powstał osobny wątek bo jest sporo inwestycji portowych dotyczących samego Świnoujścia, obecnie są takie plany by port całkowicie odłączyć od szczecińskiego. Dla nas obecnie najważniejsze bedą terminal LNG (gazoport) , terminal, który chcą wybudować Amerykanie za 150 mln $, budowa portu wojennego w standardzie NATO, rozbudowa terminalu promowego dla mających powstać autostrad morskich Świnoujście-Ystad i Świnoujście-Kłajpeda. Nie wiem tylko na jakim etapie jest obecnie sytuacja Basenu Północnego ale chyba został ogłoszony już przetarg na zagospodarowanie.
 

·
Registered
Joined
·
74 Posts
Discussion Starter #6
W praktyce nie można portów Świnoujścia i Szczecina traktować oddzielnie, bo jedno bez drugiego nie znaczyłoby tyle. Dlatego mam wątpliwości co do zasadności oddzielnego wątku, ale w sumie można to traktować oddzielnie jako podział geograficzny, tym bardziej, że obszary portowe to nie tylko ZPMSiŚ.
wydaje mi sie ze to szczecin by mniej znaczyl niz swinoujscie samo to ze s-cie lezy nad samym morzem bije o glowe szczecin. jezeli wybuduja S-3 do samego swinoujscia to wydaje mi sie ze wtedy nastanie prawdziwy boom tego portu. zauwaz ze juz teraz amerykanie (SSA International) sa zainteresowani zbudowaniem terminalu za 150 mln dol. nie zwracajac na to ze swinoujscie zkrajem jest polaczone praktycznie jedna droga , za taka kase to powinni zbudowac naprawde duzy terminal przerastajacy znacznie ostrow grabowski:bash:
 

·
Wyspiarz
Joined
·
2,957 Posts
Dla uporządkowania wiadomości:
Na terenie portu w Świnoujściu działa wiele podmiotów, które należy rozpatrywać oddzielnie, bo każdy praktycznie działa samodzielnie.
Najważniejsze (jak na razie) są te należące do Zarządu Morskich Portów Szczecin - Świnoujście, czyli Port Handlowy Świnoujście (nabrzeża: Portowców, Górników, Hutników, Chemików i 87), na jego terenie działa też terminal kontenerowy VGN oraz Terminal Promowy Świnoujście.
Pozostałe terminale działają samodzielnie, niezależnie od ZMPSŚ. Coraz większe znaczenie ma dynamicznie rozwijający się Euroterminal Green Reefers (działający na obszarze dawnego portu rybackiego Odry), gdzie działa też lokalna firma przeładunkowa Pana Czajki. Własne, niezależne terminale mają też PKN Orlen (kończy się jego przebudowa) i Baltchem (dawna Porta Petrol). Pamiętajmy, że firmy te działają niezależnie i w dyskusji trzeba precyzować którą mamy na myśli.
Działają tu też firmy stoczniowe, przede wszystkim Morska Stocznia Remontowa, a także Navikon i Poltrampservice.
Port wojenny to całkiem inna działka, tu się niewiele zmieni. Budowana infrastruktura będzie wykorzystywana w znikomym procencie (bo takie są założenia, liczy się "potencjał na wypadek") i właściwie dla miasta i portu nie ma to dużego znaczenia.
Na Basenie Północnym powstaje natomiast baza ratownictwa morskiego, a z nabrzeży będą też korzystać jednostki Straży Granicznej. Niestety Basen rozwija się bez ładu i składu i jest zlepkiem przypadkowych inwestycji.. Przykładem Baza, która definitywnie odcina dostęp do cypla, z którego rozciągał się najładniejszy widok na wejście do portu i nabrzeża PHŚ. Teraz teren będzie zamknięty, choć np. na Zachodzie wszędzie takie nabrzeża są ogólnodostępne (a można było bazę tak zaprojektować by miasto nie straciło jednego z ciekawszych miejsc).

Osobiście uważam gazoport za inwestycję potrzebną i sensowną, ale już port zewnętrzny jest zbyt daleko idącą ingerencją w środowisko naturalne i sam w sobie nie ma sensu ekonomicznego.
Budowana droga ekspresowa nr 3 (tylko droga ekspresowa) będzie kończyła się w Parłówku (takie są oficjalne plany na dziś), a może w Wolinie, dalej będzie jak jest bo nie ma możliwości poprowadzenia tam drogi dwujezdniowej. Tym samym port w Świnoujściu i tak będzie połączony z zapleczem jedynie jedną linią kolejową i jedną drogą, od pewnego momentu ekspresową, plus drogi wodne. To jest wąskie gardło, którego przeskoczyć się nie da i ono ogranicza jego rozbudowę. Można wybudować trzy port zewnętrzne, ale nie będzie jak do nich dojechać!

Przyszłość portu w Świnoujściu widziałbym głownie w obsłudze ładunków "szybkich", takich jak kontenery. Terminal w Świnoujściu jest w stanie przejąć większość takich ładunków dla tego rejonu. Wszak do Szczecina taki kontenerowiec płynie 4 godziny, co w sumie daje co najmniej 8 godzin więcej, niż gdyby ładował w Świnoujściu. Drugi punkt to obsługa większych statków, które nie wejdą do Szczecina. Zresztą Szczecin już jest portem w którym większość ruchu obsługują małe statki, w większości tzw. "coastery". Te porty nie są i nie będą dla siebie konkurencją, one po prostu się uzupełniają.
I chyba rzecz najważniejsza - terminal promowy - tu ruch rośnie i rosnąc będzie, a jego rozwój w końcu ograniczy wąskie gardło drogowe, gdzie całą zdolność przepustową "trójki" zajmą TIRy jadące do i z promu i TIRy z kontenerami.

Jutro może coś skrobnę o PHŚ.
 

·
Registered
Joined
·
74 Posts
Discussion Starter #8
dobrze to ujales najbardziej mi szkoda tej drogi nr 3 jezeli bylaby dwupasmowa to fajnie ok port moglby sie rozwinac szkoda ze panstwo o to nie zadbalo bo wydaje mi sie ze powinno dbac o rozwoj podstawowych miast o znaczeniu gospodarczym(moja opinia) moze kiedys wladza sie obudzi i pozna potencjal drzemiacy na tym terenie ale do tego trzeba wyobrazni i zapalu . z innej beczki- nie wydaje wam sie ze modenrizacja basenu bosmanskiego jest bezsensu? naprawde nie bylo innych miejsc do stacjonowania rybakow? tutaj chyba wyrazny jest brak wyobrazni i dalekoidacego myslenia Pozdrowienia czekamy na info o PHŚ
 

·
Wyspiarz
Joined
·
2,957 Posts
Do Parłówka będzie dwujezdniowa (bo takie parametry obowiązują dla tego typu drogi). Dalej i tak nie ma to sensu, bo obwodnice Wolina czy Dargobądzia, także budowany obecnie węzeł koło Międzyzdrojów były projektowane i budowane jako jednojezdniowe i praktycznie nie ma możliwości poprowadzenia drugiej nitki, bo...nie ma miejsca. To samo dotyczy przejścia przez Park Narodowy - tam trzeba by, dosłownie, góry przenieść. Zresztą i tak byłaby to ciągle JEDYNA droga łącząca port z zapleczem. Geografii nie da się przeskoczyć i to ona określa granice rozwoju portu w Świnoujściu.

Co do Basenu Bosmańskiego zgodzę się całkowicie - jest to jeden z bardziej chorych pomysłów - basen należało zasypać rozszerzając na ten teren Terminal Promowy. Rybacy, wraz z flotą techniczną (holowniki, ratownictwo, SG, Urząd Morski itd) powinni trafić do Basenu Północnego.
Zresztą umiejscowienie tam mariny też nie jest najsensowniejsze. Marina powinna być w centrum, na nab. Władysława IV, od promów, przez Plac Słowiański, obecne nabrzeża SG, aż do terenów JK Kotwica. To nabrzeże, tak jak przed wojną powinno tętnić życiem! Od strony lądu już ożywa (ładnie komponują się tu nowobudowane kamienice od Marynarzy w stronę ciepłowni. Za tym powinno iść zagospodarowanie nabrzeża, stworzenie miejsc dla jachtów, knajpek i całej infrastruktury. To może być najpiękniejszy i najbardziej morski zakątek Świnoujścia.
 

·
noras
Joined
·
11,934 Posts
^^ jachty mogly by cumowac w centrum w basenie Zimowym - ale tam niestety nie ma miejsca na cale zaplecze - dlatego widzie w tej roli tylko basen Polnocny tam jest miejsce na cumowanie, jakies naprawy, zimowanie jachtow, jakis hotel knajpy itd. a juz absolutnie nie widzialbym tam portu rybackiego z calym tym syfem ktory jest wokol tego :nuts:
zgodze sie z tym ze budowa bazy SAR na samym cyplu to jest cos strasznego :bash: tak spieprzyc takie super miejsce to tylko u nas potrafia:eek:hno:
 

·
Registered
Joined
·
794 Posts
Bałtyckie Autostrady Morskie

Autostrada Morska Świnoujście – Ystad

ZARYS PROJEKTU

Projekt jest odpowiedzią na ogłoszone we wrześniu 2006 roku wezwanie do składania projektów ogłoszone przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej w *Warszawie oraz Morską Administrację Szwecji.
Przedmiotem projektu Autostrady Morskiej jest usprawnienie istniejącego połączenia promowego pomiędzy portami Świnoujście w Polsce oraz Ystad w Szwecji.

TRENDY I ZAPOTRZEBOWANIE RYNKU

*Projekcja stałego wzrostu we wszystkich kategoriach usług portowych
*Projekcja rosnącego tonażu promów
*Wymagania rynku dla stosowania dłuższych i większych promów
*Wymagania rynku dla przyspieszenia ruchu w portach
*Wzrastające wymogi odnośnie ochrony środowiska naturalnegoListy intencyjne zostały podpisane przez potencjalnych partnerów przyszłego konsorcjum: Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA, Ystad Port Logistic AB, Miasto Ystad, Unity Line Sp. z o.o., Polska Żegluga Bałtycka SA (Polferries).

CELE PROJEKTU

*Podniesienie sprawności oraz przepustowości połączenia promowego pomiędzy portami
*Umożliwienie zawijania większym promom nowej generacji
*Zwiększenie możliwości przeładunkowych portów
*Skrócenie czasu pracy promów
*Utworzenie terminali multimodalnychPLANY INWESTYCYJNE – YSTAD
Etap pierwszy 2007-2013:
*Konstrukcja trzech nowych nabrzeży promowych o długości
*Adaptacja dwóch istniejących nabrzeży
maksymalnej 250 m
*Pogłębienie basenu zewnętrznego oraz kanału wejściowego do 8,5 i 9 m odpowiednio
*Budowa nowego terminalu pasażerskiego
*Powiększenie placów manewrowych
*Budowa terminala kombi
*Połączenie kolejowe z zewnętrznymi obszarami portu
*Montaż sieci energetycznej dostarczającej prąd na promy
*Instalacja systemów zbierania i oczyszczania wód opadowych oraz
ścieków
Etap drugi po roku 2013:
*Druga 250 metrowa keja z dwoma stanowiskami promowymi
*400 metrowe nabrzeże towarowe z obszarem obsługi ładunków
*Pogłębienie południowej części basenu zewnętrznego do 8,5 m
*Podwyższenie wschodniego falochronu o 3 m
*Państwowa Administracja Dróg planuje poprawę dojazdu do portu

PLANY INWESTYCYJNE – ŚWINOUJŚCIE
Etap pierwszy 2007-2013:
*Przedłużenie istniejącego nabrzeża promowego nr 6 o 65m
*Prace pogłębiarskie oraz zabezpieczenie dna rzeki
*Konstrukcja ruchomej rampy pasażerskiej
*Budowa nabrzeża promowego nr 1 (długość 240m, zanurzenie 12,5 m)
*Budowa rampy samochodowej, rampy kolejowej oraz pasażerskiej
*Budowa dróg dojazdowych, parkingów, placów manewrowych
*Przebudowa infrastruktury drogowej i kolejowej w porcieEtap drugi po 2013:Koszty inwestycji:
Całkowity koszt pierwszego etapu łącznie dla obu portów
wynosi około 185 mln €.
Finansowanie:
*Środki własne
*Fundusze regionalne
*Fundusze TEN-T
*Pomoc rządowa oraz/lub administracji lokalnych

Zaawansowanie projektu:
*Oba porty są w pełni zaangażowane w realizację projektu
*Projekt jest po obu stronach solidnie przygotowany od strony technicznej
*Oceny wpływu na środowisko naturalne nie wskazują na żadne poważne problemy
*Oba porty powinny otrzymać niezbędne zezwolenia w odpowiednim czasie
*Opracowano harmonogram czasowy prac

Korzyści z realizacji projektu:
Projekt wypełnia wymogi zapewnienia:
-pozytywnych efektów społeczno-ekonomicznych
-efektu sieci – przesunięcie modalne
-dostępność i spójność

Projekt będzie ważnym elementem CETC (Środkowo Europejskiego Korytarza Transportowego), tj. będzie ważnym ogniwem korytarza transportowego łączącego Szwecję z miejscami przeznaczenia towarów w Polsce, Republice Czeskiej, Austrii i na Węgrzech oraz możliwie dalej na południe
w kierunku Adriatyku i Europy Południowo-wschodniej.
 

·
Wyspiarz
Joined
·
2,957 Posts
Osobiście jako "inteligentną inaczej" oceniam propozycję wydłużenia nabrzeża nr 6 w Terminalu Promowym. Stwarza to realne zagrożenie dla dobijających do przystania Bielików (będzie tam bardzo "ciasno"), nie mówiąc o tym, że pomiędzy Bielika, a stojący tam prom będą musiały "wcisnąć się" kurty rybackie wchodzące i wychodzące z Basenu Bosmańskiego.
W założeniu przy stanowisku nr 6 mogłyby cumować promu nawet 200 metrowe (obecnie ma ono 140 metrów + 65 planowego przedłużenia). Taki kolos w tym miejscu zdecydowanie utrudni manewrowanie Bielików, zwłaszcza przy złej pogodzie.
Sensowniej byłoby nie rozdrabniać się tylko od razu budować nabrzeże nr 1 (z drugiej strony terminalu). A jeśli już potrzebne jest nabrzeże dla 200 metrowych promów w tym miejscu, to sensowniej jest przedłużyć np. stanowisko nr 5, nawet kosztem szóstki.
 

·
Registered
Joined
·
74 Posts
Discussion Starter #13
bezsensu jest to inwestowanie w basen bosmanski.... kompletnie nie pasuje do tego miejsca rozumiem ze bielikow nie mozna przesunac ale rybakow mozna umiescic w innym miejscu np... hmmm... kiedys byl taki projekt by na przeciwko PEC-u zbudowac targ rybny wraz z przystaniami dla rybakow a tak to wykladaja grube pieniadze naremont a latwo sobie wyobrazic ile by bylo dodatkowego miejsca po jego zasypaniu...szkoda szkoda bo osobiscie wolalbym ogladac ponad 200 metrowe "kolosy" dobijajace przy stanowiskach i widziane niemal z kazdego miejsca na wybrzezu wladyslawa IV niz zardzewiale kuterki ktore wolalbym widziec wlasnie gdzies na przeciwko PEC-u.. :banana:pozdrawiam
 

·
Registered
Joined
·
794 Posts
Bałtyckie Autostrady Morskie

Autostrada Morska Świnoujście – Kłajpeda

Autostrada Morska stanowi:

*ważną część europejskiego systemu transportowego
*ważny element centrów logistycznych oraz sieci łańcuchów dostaw

Autostrada Morska zawiera następujące elementy:

*techniczne: porty oraz terminale, linie żeglugowe, połączenia lądowe, centra logistyczne
*technologiczne: systemy efektywnego przeładunku towarów oraz zmiany rodzajów transportu
*organizacyjne i prawne: współpraca uczestników łańcucha transportowego, ujednolicone przepisy, dokumentacja, itp.

Partnerami uczestniczącymi w pracach są:

-Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.
-Port w Kłajpedzie
-Uniwersytet w Kłajpedzie

Podstawowe parametry proponowanej autostrady morskiej to:

- Odległość do pokonania drogami na Litwie – 320 km
- Odcinek morski – 480 km
- Odległość Świnoujście-Berlin – 240 km

- Łącznie = 1040 km

CELE PROJEKTU


- Wielorakie korzyści oferowane przez Autostradę Morską Świnoujście-Kłajpeda
- Podniesienie sprawności oraz przepustowości połączenia promowego pomiędzy portami
- Zwiększenie możliwości przeładunkowych portów
- Utworzenie drogi transportowej będącej alternatywą lub suplementem dla tranzytu drogowego przez Polskę
- Skrócenie czasu pracy ciężarówek w korytarzu droga-morze-droga
- Oszczędność kosztów na całej trasie
- Możliwość transportu morzem naczep bez kierowców
- Większe bezpieczeństwo łańcucha transportowego w korytarzu droga-morze-droga
- Odciążenie zatłoczonych dróg tranzytowych w Polsce
- Podniesienie bezpieczeństwa na drogach tranzytowych w Polsce
- Zmniejszenie negatywnego wpływu transportu na środowisko naturalne
- Pozytywny efekt społeczno-ekonomiczny
- Efekt sieci – przesunięcie modalne

Autostrada Morska Świnoujście-Kłajpeda wykorzysta:

w Świnoujściu: terminal intermodalny, dobre połączenia drogowe z regionem województwa Zachodniopomorskiego i dalej poprzez system autostrad z regionem Berlina

w Kłajpedzie: nowy intermodalny terminal pasażersko-towarowy, dobry system dróg zaplecza oparty o korytarz transportowy nr 1
(Via Baltica) oraz nr 9B prowadzące do portu w Kłajpedzie

w obu portach: lata doświadczenia w obsłudze ruchu ro-ro, kontenerów oraz wagonów kolejowych;

DOSTĘPNE MOŻLIWOŚCI DOFINANSOWANIA PROJEKTU

- Fundusze TEN – ubiegają się o nie państwa członkowskie; możliwe dofinansowanie w wysokości do 30% na inwestycje oraz do 50% na studia i analizy.
- Fundusze Marco Polo – ubiegają się o nie poszczególne firmy; możliwe dofinansowanie kosztów uruchomienia linii w wysokości do 35% w okresie do 4 lat
- Fundusze Regionalne – możliwe dofinansowanie inwestycji infrastrukturalnych w wysokości do 85%
- Pomoc Państwa – może dotyczyć do 30% kosztów operacyjnych oraz do 10% kosztów urządzeń przeładunkowych

Autostrada Morska Świnoujście-Kłajpeda może stanowić ważny suplement dla już istniejących korytarzy transportowych.
 

·
noras
Joined
·
11,934 Posts
o tej autostradzie z Ystad - to duzo juz slyszalem - jest na tej linii juz duzo promow itd. ale o polaczeniu z Klajpeda to pierwsze slysze...brzmi ciekawie ale czy to ma racje bytu ???
 

·
Simciak
Joined
·
203 Posts
Biorac pod uwage standart drogi Strykow - Litwa jak najbardziej.
Juz taraz mase tirow na trasie Niemcy - panstwa baltyckie przewozi sie w ten sposob (Rostock, Hamburg). Oczywiscie z pominieciem portow polskich.
 

·
Registered
Joined
·
794 Posts
Kłajpeda to przede wszystkim ważny szlak transportowy ze wschodu za chód i odwrotnie już teraz dużo tirów korzysta z takiego połączenia bodajże z Rostocku a to także ważny punkt w kierunku przewozów towarów dalej np do Sankt Petersburga i dalej w głąb Rosji, więc jak najbardziej jest potrzebne takie połączenie z polskiego portu.
 

·
Wyspiarz
Joined
·
2,957 Posts
o tej autostradzie z Ystad - to duzo juz slyszalem - jest na tej linii juz duzo promow itd. ale o polaczeniu z Klajpeda to pierwsze slysze...brzmi ciekawie ale czy to ma racje bytu ???
O linii Świnoujście (także Szczecin) - Kłajpeda jest dość głośno już od co najmniej 10 lat. Jest jednym z celów Biura Promocji Żeglugi Morskiej Bliskiego Zasięgu . Niestety gdyby to przedsięwzięcie było opłacalne już dawno pływałyby na tej linii promy.

Idea mam sens, ale licząc na ładunki z Niemiec. Polacy raczej nie będą zainteresowani, z przyczyn choćby psychologicznych. Lina w domyśle ma prowadzić nie tyle na Litwę co do Rosji. Gdybym miał wysłać TIRa do północnej Rosji lub na Litwę, np. z Poznania lub Wrocławia, wysłałbym go prosto na wschód, drogami, a nie pchał kilkaset kilometrów na północ, do Świnoujścia, płacił na prom, doliczał czas żeglugi, a dopiero potem zaczynał transport z Kłajpedy. Na Niemców też nie ma co liczyć, bo Ci mają znakomite połączenie autostradowe do Rostoku czy Sassnitz/Mukran skąd regularnie pływają promy właśnie do Kłajpedy (i nie tylko). Z ich punktu widzenia wyprawa TIRem do Świnoujścia to nadkładanie drogi.
Ta linia miałaby sens, gdyby prowadziła bardziej na północ, do Windawy (Ventspils), Tallina, czy St. Petersburga. W tym przypadku sensowniejsza była by nawet linia ze Szczecina (bezpośrednie połączenie autostradowe z Niemcami i Czechami) niż ze Świnoujścia, z tym, że wówczas byłaby to nie linia promowa, a klasyczna linia towarowa ro-ro przewożąca głównie same naczepy.
Natomiast do samej Kłajpedy bardziej sensowniejsza jest linia z Gdyni/Gdańska niż ze Świnoujścia (TIR jedzie i tak na wschód, z odchyleniem północnym).
Może faktycznie linia Świnoujście - Kłajpeda w końcu powstanie ale sukcesu jej nie wróżę, no chyba, że będzie bazowała na dotacjach UE.
 

·
Registered
Joined
·
74 Posts
Discussion Starter #19
od 10 lat? kurde to juz powinno to polaczenie smigac i to nie na jeden prom ale na co najmniej 2 . a wlasnie jestem ciekaw jak powstanie tal iniato jaki prom tam wprowadza powinni bardzo duzy wprowadzic o bardzo dlugiej lini ladunkowej bo po co wysylac na tyle kilometrow kilka tirow
 

·
Registered
Joined
·
2,068 Posts
tak.. od 10 lat...

nawet jeśli nie było aż od 10 lat głosno o tych planach w mediach "popularnych", to przynajmniej mowilo sie o tym niemalo "w branzy" i w pismach branzowych...

z tym, ze "w branzy" to sie mowilo raczej w kategoriach żartu - "co oni tam wymyslili"...

- - - - -

dziwie, sie, dlaczego CIAGLE, juz od tak dawna uporczywie ta sprawa powraca i jest "lansowana", skoro widac, ze jest to lansowanie na sile, "ideologiczne"...

gdyby istniala potrzeba REALNA (ekonomiczna) istnienia takiej linii, to juz by ta linia dzialala...


jezeli mialaby powstac, to powinna powstac juz dawno - szybko po tym, gdy pierwszy raz ZACZELO sie o niej mowic...
teraz juz to nie ma sensu...

fakt... taka linia moze i by sie przydala Niemcom...

i wlasnie.. Niemcy nie czekali, tylko potworzyli swoje polaczenia, o ktorych wspominal Zawrat...

wiec uwazam, ze juz w ogole nie ma co dyskutowac o tym...

a co?.. jakies "czynniki oficjalne" jeszcze żyją tymi mrzonkami o linii Szn-Klaipeda?...
- no to sie dziwie brakiem realizmu i wiedzy o rynku u tych niby profesjonalistow...


ale Niemcy po prostu
 
1 - 20 of 3650 Posts
Top