SkyscraperCity Forum banner

[Świnoujście] Promenada Zdrowia i Salon Kurortu

93871 Views 367 Replies 36 Participants Last post by  noras
W końcu zaczęła się budowa zupełnie nowej tzw. Promenady Zdrowia :banana:
Inwestycja powstanie równolegle do starej promenady ale bliżej morza. Do tego dojdzie budowa tzw. Salonu Kurortu, między Muszlą Koncertową a plażą.
Ale to jeszcze nie wszystko - zostanie również przebudowana tzw. Stara promenada.
Wobec powyższych faktów - założenie nowego wątku, wydaje się koniecznością :)


Świnoujście wybuduje nową nadmorską „promenadę zdrowia”


Świnoujście wzbogaci się o nową atrakcję w postaci tzw. promenady zdrowia, prowadzącej równolegle do istniejącej zabytkowej promenady. Przewidziano m.in. ścieżki dla rolkarzy, siłownie plenerowe, stoliki do szachów i ozdobną zieleń.

Przedmiotem zamówienia jest budowa tzw. promenady zdrowia, czyli ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ul. Żeromskiego, równolegle do „historycznej” promenady, na odcinku pomiędzy ul. Małachowskiego, a ul. Powstańców Śląskich. Inwestycja obejmuje także „sięgacze” ulic Stanisława Małachowskiego, Bolesława Prusa, Emilii Gierczak, Trentowskiego, park z placem zabaw pomiędzy sięgaczami ulic Nowowiejskiego i Gierczak oraz wejściami i dojazdami bądź wejściami na plażę.

Długość ciągu to ok. 950 m. Jak informuje Urząd Miasta, szerokość ciągu pieszego wyniesie 5 m, dla rolkarzy przeznaczono pas o szerokości 3 m, a ścieżka rowerowa będzie miała szerokość 2,5 m. Na promenadzie zdrowia znajdą się m.in. niewielkie trampoliny, urządzenia rekreacyjne w postaci równoważni i mini-siłowni plenerowe, tunele z wisterii (ozdobna roślina znana również pod nazwą glicynia), stoliki szachowe, fontanna, podest gastronomiczny. Ponadto wzdłuż całego ciągu zaprojektowano stojaki rowerowe, źródełka wody pitnej, ławki i siedziska, zacieniacze oraz ringi świetlne.

http://www.transport-publiczny.pl/w...e-nowa-nadmorska-promenade-zdrowia-56632.html
 • Like
Reactions: 1
1 - 20 of 368 Posts
Świnoujście. Tam to dopiero będą mieć promenadę! Z tężniami i zegarem wodnym
Będzie remontowany stary kilometrowy odcinek świnoujskiej promenady. Staną ławki, fontanny i tężnie

Remont starej promenady za 14,5 mln złotych
Kilometrowy odcinek starej, zniszczonej promenady wyremontowany zostanie od ulicy Małachowskiego do ulicy Powstańców Śląskich. To zabytkowy fragment, ale bardzo mocno zaniedbany. Teraz zmieniona zostanie nawierzchnia, pojawią się ławki, fontanny, zegar wodny i tężnie. Dojdą stojaki na rowery, oświetlenie.

http://szczecin.wyborcza.pl/szczeci...dzie-miec-promenade-z-tezniami-i-zegarem.html
4
wycinka drzew w okolicach wejścia na przedłużeniu ulicy Małachowskiego...


See less See more
4
wycinka drzew i wyburzanie bud i budek w okolicy wejścia B, na przedłużeniu ulicy Prusa...See less See more
 • Like
Reactions: 2
Promenada Zdrowia będzie biegła równolegle do tzw. Starej Promenady, od ulicy Powstańców Śląskich do Małachowskiego
Duma naszego miasta, promenada wciąż zmienia swoje oblicze i zakres, wydłuża się, unowocześnia, pięknieje. Towarzyszy temu wycinka rosnącej tam zieleni, co u wielu mieszkańców wywołuje sprzeciw. Jednak "coś za coś" - usunięte elementy drzew i krzewów zostaną zastąpione. Powstanie Promenada Zdrowia. O inwestycji dokładnie tłumaczy Rzecznik Prezydenta.

- "Aktualnie realizowana jest inwestycja wycinki pod budowę Promenady Zdrowia. W miejsce usuniętych około 1800 elementów zielonych, z czego większość to wymarłe krzewy rokitnika oraz sosny i topole, wzdłuż nowych promenad Zdrowia i również rewitalizowanej w następnym etapie tzw. Promenady Zabytkowej, dokonane zostaną, w podobnej ilości, nasadzenia kompensacyjne, ale drzew i krzewów szlachetniejszych ,takich jak grab , klon, dąb czy jarzębina.

- Promenada Zdrowia będzie biegła równolegle do tzw. Starej Promenady, od ulicy Powstańców Śląskich do Małachowskiego. Będzie ona miejscem nie tylko do spacerów. Specjalne pasy zostaną wydzielone dla rowerzystów i rolkarzy. Będą też niewielkie trampoliny ziemne oraz inne urządzenia rekreacyjne: równoważnie, mini siłownie zewnętrzne, gry interaktywne. Nie zabraknie oczywiście zieleni i elementów małej architektury.
Wraz z nową promenadą zostaną przebudowane wejścia na plażę na przedłużeniu ulic: Prusa, Orkana, Nowowiejskiego, Gierczak, Energetyków, Powstańców Śląskich, zostanie także zaaranżowany park z placem zabaw pomiędzy ulicami Nowowiejskiego i Gierczak." - poinformował Robert Karelus.

źródło: www.iswinoujscie.pl
 • Like
Reactions: 2
4
okolice tzw. Bermudów...miała być likwidacja wszystkich bud - ale jeszcze w tym sezonie maja zostać...See less See more
 • Like
Reactions: 2
4
wyjście na plażę E tzw. Słodkie Centrum...tutaj wszystko do wyburzenia, oprócz tego kompleksu po lewej stronie...See less See more
 • Like
Reactions: 2
Widziałem na żywo, dzieje się. Nawet bardzo się dzieje :cheers:

Prośba do moda/admina - dodajcie standardowe tagi z innych świnoujskich wątków też tutaj, z góry dzięki.
 • Like
Reactions: 2
5
w okolicach Słodkiego Centrum (które niedługo i tak zniknie) powstanie nowe połączenie Promenady Zdrowia z Zabytkową Promenadą (bez nowego wyjścia na plażę) - powstanie tu jakiś plac zabaw, miejsce sportu lub coś w tym rodzaju...

Mapa inwestycji w Świnoujściu
See less See more
 • Like
Reactions: 2
6
Nowe promenady – fakty i mity

Od wielu lat wiadomym było, że tzw. stara promenada będzie przebudowywana. Tak, aby odzyskała swój blask i była ozdobą dzielnicy uzdrowiskowej, jak to ma miejsce w przypadku tzw. nowej promenady. O konieczności modernizacji mówili również mieszkańcy, także w mediach. Wielu narzekało, że krzewy i drzewa, które samoistnie przez lata wyrosły pomiędzy wydmami a promenadą nie dodają uroku, a wręcz przeciwnie – stały się nieformalną publiczną toaletą. Krytykowano, że wyrosłe przez te wszystkie lata samosiejki, odsunęły promenadę od plaży i morza, dodając, iż najlepszym rozwiązaniem jest powrót do poprzedniego stanu – informuje Robert Karelus, rzecznik prezydenta miasta.


Mapa inwestycji w Świnoujściu
Z nostalgią wspominane są czasy sprzed wojny i tuż po niej, kiedy tych roślin nie było, a z promenady był za to bezpośredni widok na morze oraz plażę. Na potwierdzenie tego publikowano w mediach, także społecznościowych, dawne zdjęcia przedstawiające dzielnicę nadmorską, promenadę przed i zaraz po wojnie.


Nikt nie niszczy wydm!
Przeciwnie. Łatwiej będzie je chronić.


Zdajemy sobie sprawę, że obecny widok – związany z obiema promenadami – usuwania starych krzewów i drzew, może wzbudzać kontrowersje. Są to jednak prace niezbędne dla przywrócenia świetności tej części miasta.

Pojawiły się głosy, że można było uniknąć części wycinki. Pozornie mogłoby się tak wydawać. Jednak z powodu ukształtowania terenu okazało się to niemożliwe. Nie można bowiem zasypać drzewa nad poziom jego systemu korzeniowego lub system ten odsłonić. Takie drzewo nie miałoby szans przeżycia. Ostatecznie trzeba byłoby je usunąć i nasadzić nowe, zgodnie z nowym poziomem terenu.
Podobnie sytuacja wygląda w przypadku cisów. Ich stan sanitarny oraz wiek nie dawał większych szans na przeżycie po przesadzeniu w inne miejsce. Należy również dodać, że wśród usuniętych drzew i krzewów, spora ich część posiadała widoczne już poważne zmiany chorobowe.

Mając to wszystko na uwadze, zdecydowaliśmy się na radykalne działania. Uzyskaliśmy na to zgodę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Marszałka Województwa oraz Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie. Ten ostatni w swojej decyzji wskazał, że przedmiotowy obszar to głównie teren przekształcony przez człowieka. W jego ocenie realizacja inwestycji, w tym wycinka drzew i krzewów, przyczyni się do zachowania unikatowego nadmorskiego krajobrazu, a usunięcie drzewostanu nie zagraża wartościom chronionych wydm (białej i szarej). Wręcz przeciwnie – poprawi ich stan ochrony.

Co dalej z tym drewnem?


Niektórzy zastanawiają się pewnie, co stanie się z pozyskanym drewnem. Najpierw specjalistyczna firma przeprowadzi jego inwentaryzację i wycenę. Następnie część zostanie sprzedana. Tym zajmie się wydział ochrony środowiska. Sprzedaż będzie odbywała się na podstawie złożonych przez mieszkańców wniosków.

Resztę pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie rozdysponują wśród osób najbardziej potrzebujących, o niskich dochodach w rodzinie.


Usunięte samosiejki zastąpią szlachetne gatunki,
będzie szpaler z cisówNie zamierzamy – jak niektórzy próbują wam wmawiać – zabetonować tę część dzielnicy nadmorskiej. Usuniętą zieleń zastąpią nowe nasadzenia. Zamiast wyciętych dziś niektórych cisów, powstanie cały szpaler zieleni z nowo nasadzonych cisów. Posadzone zostaną również oryginalne topiary, czyli tzw. żyjące rzeźby oraz wiele innych, cennych przyrodniczo i krajobrazowo gatunków drzew oraz krzewów, jak: graby, platany oraz sosny, brzozy, jarząby, kaliny, jaśminowce. W sumie, w tym rejonie, będzie to 300 drzew i 14 tysięcy krzewów.

Na tzw. starej promenadzie powstaną tężnie, estetyczne świetlne ringi, wiele miejsc do odpoczynku z małą architekturą, w tym także fontanną, zacieniaczami oraz unikatowym zegarem słonecznym.

Termin zakończenie budowy Promenady Zdrowia planowany jest na koniec tego roku. Natomiast zakończenie przebudowy tzw. starej promenady w połowie przyszłego roku. Aktualnie trwają procedury mające wyłonić wykonawcę tych inwestycji. Jednocześnie trzeba było już przygotować teren pod inwestycje, m.in. poprzez wycinkę drzew, którą można wykonać przed okresem lęgowym.

Jesteśmy przekonani, że gdyby miasto nie podjęło się tych inwestycji, radni i prezydent byliby krytykowani, że mimo możliwości finansowych, nic nie robią w sprawie starej promenady, że pozwalają, aby była antyreklamą dzielnicy nadmorskiej, a jako przykład wskazywano by tzw. nową promenadę, której teren przed zagospodarowaniem był właśnie taką antyreklamą.

Relikt minionej epoki,
czy nowoczesny, przyjazny kurort?Niektóre media próbują nas dzielić na świnoujścian i tych drugich – urzędników. Tak, jakby urzędnicy nie byli mieszkańcami Świnoujścia tylko tymi złymi, którzy robią wszystko przeciwko świnoujścianom i miastu. Nie ulegajmy takiemu podziałowi. Urzędnicy to także mieszkańcy Świnoujścia. Tu żyjemy, tu mamy rodziny, wychowujemy swoje dzieci, wnuki. I tu pracujemy nad rozwojem Świnoujścia, bo to jest miasto nas wszystkich świnoujścian.

Postawiliśmy na rozwój. Czy to źle, że chcemy, aby nasze miasto było prawdziwą nadbałtycką perłą? Aby turyści chętnie do nas przyjeżdżali, nasze dzieci nie wyjeżdżały w poszukiwaniu lepszego życia. Abyśmy byli dumni, że żyjemy w Świnoujściu?

Budowa tzw. nowej promenady, rewitalizacja Parku Zdrojowego i Parku Chopina, budowa nowoczesnej mariny, placów zabaw, obiektów sportowych, które już dziś są przy naszych szkołach, a w planach mamy kolejne. Przebudowy ulic i chodników, budowy ścieżek rowerowych i wiele jeszcze innych inwestycji, które sprawiły, że Świnoujście nie jest dziś skansenem minionej epoki, a z roku na rok staje się miastem nowoczesnym, kurortem, do którego chętnie przyjeżdżają goście i w którym dobrze się mieszka.

Takie Świnoujście chcemy też zostawić naszym dzieciom i kolejnym pokoleniom, które przyjdą po nas.

Jednocześnie staramy się robić wszystko, aby w jak największym stopniu chronić istniejącą zieleń w naszym mieście, cenne okazy zabezpieczamy przed niszczeniem. Przykładem są chociażby buki wzdłuż ulicy Uzdrowiskowej, które zostały zabezpieczone przed niszczeniem przez bobry. Dokonywane wycinki dotyczą tych drzew, które kolidują z infrastrukturą publiczną, ale nawet wówczas staramy się chronić cenne okazy, nawet poprzez zmianę architektury obiektu (np. omijając dane drzew na przebiegu chodnika).

Wszyscy chwalili

Pierwsze kroki w celu zmiany wyglądu tej części miasta podjęto już w 1995 roku ogłaszając konkurs na koncepcje urbanistyczno – architektoniczną zagospodarowania dzielnicy nadmorskiej. Kolejne kilkanaście lat trwały prace nad Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego tej części miasta. Ostatecznie 7 maja 2010 roku plan ten został przyjęty uchwałą Rady Miasta Świnoujście

Za tym planem głosowało wówczas 17 radnych, nikt nie był przeciwny, tylko jedna osoba wstrzymała się od głosu, a w dyskusji przed głosowaniem radni nie poruszali tematu ewentualnej konieczności usunięcia drzew i krzewów, a nawet były sugestie, co do przedłużenia planowanych promenad. Nie pytali wówczas o wycinkę drzew, choć doskonale wiedzieli o jaki teren chodzi i że jest to obszar zadrzewiony.

Budowa nowej i przebudowa starej promenady były również konsultowane z radnymi w kwietniu 2016 roku na etapie projektowania obu inwestycji. Radni owszem pytali wówczas, ale jedynie o szczegółowe rozwiązania techniczne inwestycji, a nie o wycinkę drzew.

Należy więc przypuszczać, że rozwój miasta był akceptowany przez radnych. Za oczywiste też uznali, że nowej infrastruktury nie da się realizować bez wycinki drzew.

Wśród radnych, którzy w maju 2010 roku głosowali „za” przyjęciem planu zagospodarowania przestrzennego, a tym samym budową promenady zdrowia i przebudową tzw. starej promenady, są także ci sami, którzy dziś tak bronią usuwanych pod te inwestycje drzew i krzewów.

Jeden z nich był w tym czasie naczelnikiem wydziału zajmującego się miejską zielenią, jej ochroną, decyzjami związanymi z wycinkami pod inwestycje miejskie, prywatne czy związane z budową terminala LNG.

Czy dziś są przeciwni tylko dlatego, że zbliżają się wybory samorządowe?

Podobnie, jak w przypadku realizacji innych inwestycji, staraliśmy się pozyskać na ten cel środki zewnętrzne. Udało się. Na przebudowę starej promenady i budowę Promenady Zdrowia pozyskaliśmy łącznie prawie 11 mln złotych. Nie tylko chcemy, ale także musimy te inwestycje zrealizować, ponieważ inaczej środki te przepadną, a inwestycje te są niezbędne dla dalszego rozwoju naszego miasta.

Robert Karelus
Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście


Mapa inwestycji w Świnoujściu
See less See more
 • Like
Reactions: 1
4
w okolicach galerii Promenada już ładnie widać zarys nowej promenady...


Mapa inwestycji w Świnoujściu
See less See more
 • Like
Reactions: 5
5
Na wysokości Bermudów też.

Wejście A:

i początek zabytkowej promenady:

See less See more
 • Like
Reactions: 5
to jakieś kuriozum...:nuts:

Miasto zawiadomiło policję

Zastępca Prezydenta Świnoujścia Barbara Michalska powiadomiła dziś policję o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przy usuwaniu drzew na odcinku od ulicy Małachowskiego do Prusa.

- Chodzi o usunięcie większej ilości drzew i krzewów, niż miasto zleciło i na ile zezwalały decyzje odpowiednich organów. – informuje Robert Karelus rzecznik prezydenta miasta – Według szacunku pracowników nadzorujących tę inwestycję wykonawca dodatkowo usunął zieleń z jeszcze około 500 metrów kwadratowych, na które nie miał zgody ani zlecenia.

O sprawie został poinformowany również Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego.

Jeszcze w tym tygodniu, na miejscu, ma być przeprowadzona wizja lokalna, a biegli mają oszacować wartość powstałej szkody w środowisku przyrodniczym.

- O sprawie będziemy informowali mieszkańców na bieżąco – dodaje Robert Karelus.

BIK UM Świnoujście
^^ Myślę, że to rezultat nagonki medialnej. Miasto nie chce żeby ktoś doliczył się kilku nielegalnie wyciętych drzew i miał paliwo do dalszego darcia ryja.
 • Like
Reactions: 1
^^masz rację :cheers:

jak czytam te niektóre komentarze, o betonowej pustyni itd. - to nie wiem czy się śmiać czy płakać...:nuts:


Mapa inwestycji w Świnoujściu
 • Like
Reactions: 3
kiedy będzie gotowa ta promenada zdrowia i "nowa"zabytkowa promenada ?
^^ Z tego co znalazłem w internecie promenada zdrowia ma być gotowa do końca tego roku, zabytkowa do czerwca 2019 r.

Medialna nagonka jest nie do zatrzymania w tym momencie. Wycinka drzew to głośny i kontrowersyjny temat, tylko wczoraj na iswinoujscie pojawiły się 3 artykuły o wycinkach, a to na pewno nie koniec. Do tego program wyborczy SLD i Agatowskiej też opiera się póki co na złym Żmurkiewiczu który z uśmiechem na ustach karczuje biedne drzewka.

no i crème de la crème, czyli "ekolodzy" protestujący przeciwko tej inwestycji jak się tylko da, na przykład przyklejając plakaty "od lewa do prawa beton w Świnoujściu". tacy wielcy bojownicy za ekologią, ale drzew które poszły na ten papier już im nie szkoda :lol:
 • Like
Reactions: 3
1 - 20 of 368 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top