Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 38 Posts

·
Registered
3,149 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Na początek Zamek

I rynek. Na początek mury obronne.

Tablica pamiątkowa na tych że murach

Figurka Matki Boskiej na rynku, przed wejściem do zamku

Beczka z kwasem chlebowym stojące przed wejściem do zamku

Ratusz

Kamienice przy rynku

I jeszcze taki ciekawy rzut na zamek i ratusz z przeciwległego krańca rynku

Brama wjazdowa do miasta od strony Krechowa

Kolegiata p.w. śś. Wawrzyńca Męczennika i Stanisława (1604-1618)

I wchdzimy do środka

Środek

Nagrobek królewicza Jakuba Sobieskiego

Groby Żółkiewskich

Wychodzimy z Kolegiaty i idziemy do cerkwi p.w. św. Trójcy

Środek

Synagoga z 1687 roku

Jakaś nowa rzeźba przy synagodze

XVII wieczny kościół Dominkianów, obecnie cerkiew.

Ołtarz w remoncie, tak więc zdjęcia tylko ścian

I wracamy na rynek

I już opuszczamy Żółkiew. Na koniec jeszcze drewniana cerkiew znajdująca sie przy wylocie na Lwów

I wchodzimy do niej. Tabliczka informująca nas że jest to pamiątka architektury

I środek (lepszego zdjęcia nie mam)

Bloki otaczające cerkiew

I opuszczamy już Żólkiew

·
Człowiek Wschodu:-)
5,613 Posts
Widzę, ze przez ostatnie 4 lata, kiedy byłem w Żółkwi, stan niczego za wyjątkiem zamku się nie poprawil. Niesamowite miasto - mialem tam wrazenie, jakby czas stanał w miejscu! A zasypali już te piwnice odkopane w Rynku? Jeszcze rok temu znajomy mi mówil, że ciągle były rozkopane.

·
Registered
2,031 Posts
od czasu jak byłem ostatnim razem 2,5 roku temu w Zółkwi troche sie zmieniło ... szkoda , że tylko troche . Te miasto to perełka , szkoda że obecni gospodarze tego nie dostrzegaja :( ....

·
kierowca bombowca
1,124 Posts
ja tam bylem ostatnio z 4 lata temu. To wyremontowali zamek Sobieskiego? Wtedy to byla prawie kompletna ruina

·
5,613 Posts
wojtekbp said:
od czasu jak byłem ostatnim razem 2,5 roku temu w Zółkwi troche sie zmieniło ... szkoda , że tylko troche . Te miasto to perełka , szkoda że obecni gospodarze tego nie dostrzegaja :( ....
Dostrzegają: miasto ma status "rezerwatu architektury", czy jakos tak. Problem w tym, ze oni naprawdę nie mają za co wyrazić tego, że dostrzegają.
Tak przy okazji: ta brama na rynek, brama glińska, jeśli dobrze pamiętamn, to pelna rekontrukcja - bo kiedyś za Sojuza jakiś mądry człowiek stwierdzil, ze się przez nią człogi nie zmieszczą - i rozebrali...

·
Registered
4,992 Posts
urocze miasto, niesamowity klimat, atmosfera i wogóle jestem nim zauroczony, czekać aż dane mi będzie je odwiedzić :)

·
Registered
815 Posts
Aż wstyd sie przyznać ale wchodząc do wątku nie za bardzo byłem pewien gdzie ta (ten?) Żółkiew się znajduje :)

miasteczko małe ale sympatyczne, chociaż widać, że dużo tam jeszcze do zrobienia (szczególnie nawierzchnia rynku przypadła mi do gustu ;) )

ps. mój staruszek wrócił dzis ze spływu kajakowego na Ukrainie (rzeka Zbrucz) i tu zacytuję jego słowa : "kompletna dzicz" - powiedział, że takiej biedy jak tam, jeszcze nie widział :(

·
Registered
2,031 Posts
wooky said:
mój staruszek wrócił dzis ze spływu kajakowego na Ukrainie (rzeka Zbrucz) i tu zacytuję jego słowa : "kompletna dzicz" - powiedział, że takiej biedy jak tam, jeszcze nie widział :(
jakoś mi sie Zbrucz kojarzy pozytywnie . Jest genialnie położony wśród wąwozów , a nad rzeka jest duzo zamków podolskich !!
A jezeli chodzi o dzicz na Ukrainie - to 4 lata temu "przedzierałem" się przez Bieszczady ukraińskie -> jechałem jakąs trasą (ok.300 km , na mapie była żółta - tak wiec wydawała by sie cywilizowana) z Drohobycza/Truskawca do Użhorodu na południu przy granicy ze Słowacją . Było to przeżycie na miare rajdu safari :D - raz asfaltem , raz szrotem ,a raz zwykłą piaskówką ;prawie zupełne odludzie , miejscami zamieszkane przez ludność łemkowską-niezwykle mili , uprzejmi i gościnni ludzie aczkolwiek naprawde biedni ; co pare kilometrów kontrola graniczna chociaż wcale nie przekraczamy granicy , szczegółowe wypytywanie co tu robimy itp . Ale z pewnoscią było warto - dzika przyroda , niesamowite krajobrazy , świetna architektura , potoki-"gdzie szum prutu , czeremoszu" - jak dla mnie najpiękniejsze miejsce na Ziemii :D Zresztą kto był czuje te klimaty , nawet w takiej dziczy mozna dostrzec piękno (a i o Lwowie też mozna powiedzieć , ze to brudne , zatęchłe i zapuszczone miasto A JEDNAK ... !!!)

·
5,613 Posts
wojtekbp said:
jakoś mi sie Zbrucz kojarzy pozytywnie . Jest genialnie położony wśród wąwozów , a nad rzeka jest duzo zamków podolskich !!
A jezeli chodzi o dzicz na Ukrainie - to 4 lata temu "przedzierałem" się przez Bieszczady ukraińskie -> jechałem jakąs trasą (ok.300 km , na mapie była żółta - tak wiec wydawała by sie cywilizowana) z Drohobycza/Truskawca do Użhorodu na południu przy granicy ze Słowacją . Było to przeżycie na miare rajdu safari :D - raz asfaltem , raz szrotem ,a raz zwykłą piaskówką ;prawie zupełne odludzie , miejscami zamieszkane przez ludność łemkowską-niezwykle mili , uprzejmi i gościnni ludzie aczkolwiek naprawde biedni ; co pare kilometrów kontrola graniczna chociaż wcale nie przekraczamy granicy , szczegółowe wypytywanie co tu robimy itp . Ale z pewnoscią było warto - dzika przyroda , niesamowite krajobrazy , świetna architektura , potoki-"gdzie szum prutu , czeremoszu" - jak dla mnie najpiękniejsze miejsce na Ziemii :D Zresztą kto był czuje te klimaty , nawet w takiej dziczy mozna dostrzec piękno (a i o Lwowie też mozna powiedzieć , ze to brudne , zatęchłe i zapuszczone miasto A JEDNAK ... !!!)
Mapom na Ukrainie nie można ufac - kiedyś chcieliśmy pojechać z Przemyslan do Poczajowa - na mapie prosta droga, żółta (czy nawet czerwona?), skręca sie w Zborowie na północ. I po dwóch kilometrach wyrósł przed nami wiadukt, tak niziutki, ze tylko osobówki się przeciskaly - a my bylismy autokarem... Nie ma tego złego, bo dzieki temu pojechaliśmy przez Tarnopol (sliczne miasto!) i zajechaliśmy do Zbaraża - bo już było po drodze do Krzemieńca - ale mam nauczkę, ze ukraińskim mapom się nie ufa :D
A kraj cudowny - piękne krajobrazy, piękne zabytki (szkoda ze w takim stanie...), no i ta bieda - często serce się po prostu kraje, jak sie na to patrzy...

·
5,613 Posts
wooky said:
Aż wstyd sie przyznać ale wchodząc do wątku nie za bardzo byłem pewien gdzie ta (ten?) Żółkiew się znajduje :)
Nie da sie ukryć, wstyd. Miasto hetmana Żółkiewskiego i jego prawnuka, króla Jana III. Biorac pod uwagę historyczne i regionalne porównania, to tak, jakby ktoś nie wiedział, gdzie leży Zamosć albo Leszno :D

·
Registered
3,149 Posts
Discussion Starter · #12 ·
hubertkm said:
Widzę, ze przez ostatnie 4 lata, kiedy byłem w Żółkwi, stan niczego za wyjątkiem zamku się nie poprawil. Niesamowite miasto - mialem tam wrazenie, jakby czas stanał w miejscu! A zasypali już te piwnice odkopane w Rynku? Jeszcze rok temu znajomy mi mówil, że ciągle były rozkopane.
Jak nic sie nie zminiło jak bodajże dwa lata temu wszystkie kamienice na rynku odnowili....

·
Registered
2,031 Posts
w okolicach Lwowa oprocz Zolkwi jest jeszcze kilka architektonicznych i historycznych perelek - na mnie najwieksze wrazenie robia Podhorce i (przedwojenny) trójkat miejski - Boryslaw - Drohobycz - Truskawiec :D genialne :D ...

·
Registered
1,998 Posts
hubertkm said:
Widzę, ze przez ostatnie 4 lata, kiedy byłem w Żółkwi, stan niczego za wyjątkiem zamku się nie poprawil. Niesamowite miasto - mialem tam wrazenie, jakby czas stanał w miejscu!
To czasem nie wchodź na zamkowy dziedziniec, bo będziesz miał deja vu

·
Registered
2,031 Posts
Brzeżany ??? Gdzie to jest ??? Moge jeszcze z tych pieknych miasteczek wyliczyc - Beresteczko , Podhorce , Winnica , Ledyczow , Luck , Sarny , miasteczka nad Zbruczem (zamki) i Dniestrem itp itd. To tylko te zwiazane historycznie z Polska , ale jest jeszcze Krym - pozostalosci tatarskie , tureckie , greckie , wloskie , sarmackie , z Rusia - po lewej stronie Dniepru . Ogolnie mozna powiedziec , ze Ukraina jest tak nasycona zabytkami i miejscami godnymi zobaczenia , ze spokojnie mogla by konkurowac z Turcja , Francja czy Hiszpania .

·
Registered
3,227 Posts
SebastianNS said:
Ale śliczne miasteczko. Wiele się słyszało o nim ale pierwszy raz widzę zdjęcia.
Wiesz, jak sie tam jest na żywo to nie jest tak ślicznie, wszytsko bardzo zaniedbane, mimo, ze piękne. 3 lata temu zamek był remontowany, teraz widze, ze juz chyba skonczyli, ale chyba tak nie do końca to elegancko wygląda... A szkoda, bo to piękna okolica.

·
5,613 Posts
wojtekbp said:
Brzeżany ??? Gdzie to jest ??? Moge jeszcze z tych pieknych miasteczek wyliczyc - Beresteczko , Podhorce , Winnica , Ledyczow , Luck , Sarny , miasteczka nad Zbruczem (zamki) i Dniestrem itp itd. To tylko te zwiazane historycznie z Polska , ale jest jeszcze Krym - pozostalosci tatarskie , tureckie , greckie , wloskie , sarmackie , z Rusia - po lewej stronie Dniepru . Ogolnie mozna powiedziec , ze Ukraina jest tak nasycona zabytkami i miejscami godnymi zobaczenia , ze spokojnie mogla by konkurowac z Turcja , Francja czy Hiszpania .
To sie tak wydaje. Zauważ, ze mówisz o kraju dwukrotnie większym od Polski. Same miasteczka, które wymieniłeś "w okolicach Lwowa" to teren naszych 3-4 województw. Tez kiedyś tak mi sie wydawało, ze tego tam mnóstwo, ale jak pojechałem i okazało sie, że od jednego zabytku do drugiego jedzie się spory kawałek, to trochę zrewidowałem swoje poglady. :D
Co oczywiscie nie zmienia faktu, ze zabytki na Ukrainie znamienite i z pewnością trzeba choć raz zobaczyć takie miasta, jak Lwów,Żółkiew, Tarnopol, Łuck, Krzemieniec itd. (ja jeszczo dużo mam do zobaczenia, wymieniłem te, w których bylem, a jeszcze Kamieniec, Berdyczów i masa innych - i niestety to wszystko dość mocno rozrzucone)

1 - 20 of 38 Posts