SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 1061 Posts

·
A1 Żory
Joined
·
1,153 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Futurystyczny pawilon w centrum
09.07.2009
Gotowa jest już wizualizacja pawilonu.

Prawie milion złotych kosztować będzie budowa pawilonu wystawienniczo-promocyjnego w Żorach. Futurystyczny obiekt, w kształcie płomienia stanie przy drodze krajowej nr 81.

Jeśli pogoda dopisze, pierwsza łopata pod jego budowę zostanie wbita w ziemię już jesienią.

- To będzie świetne miejsce na prezentację ofert inwestycyjnych, jakie są realizowane w mieście. Chodzi np. o makiety miasteczka westernowego, muzeum Yatenga czy pałacyku w Baranowicach - mówi Dorota Marzęda, rzeczniczka magistratu.
Miliony na modernizację pływalni
12 lipiec 2009

Radni zdecydowali o modernizacji krytej pływalni przy ulicy Wodzisławskiej. W tym roku prace pochłoną ponad 11 mln zł, w przyszłym kolejne 12 mln zł.

Prezydent Waldemar Socha poinformował, że są pieniądze na realizację przedsięwzięcia. Ostatnio bowiem do miejskiej kasy wpłynęło 15 mln zł z tytułu rozliczenia remontu dróg wojewódzkich: Rybnickiej, Wodzisławskiej i Pszczyńskiej. Najprawdopodobniej miasto zyska kolejne 8 mln zł w ramach rozliczenia remontu wiślanki. Akurat starczy na zmodernizowanie basenu. � Mamy niepowtarzalną okazję, by zrealizować tak dużą inwestycję. Nie byłaby ona możliwa bez tego dodatkowego zastrzyku pieniędzy � stwierdził szef magistratu.

Radny Kazimierz Dajka zauważył, że przeznaczona na remont pływalni kwota jest kolosalna. Czy nie lepiej zatem wybudować nowy kryty basen z wykorzystaniem zewnętrznych dotacji? Prezydent Socha odparł, że znacznie większą szansę na uzyskanie unijnego wsparcia będzie miała modernizacja niż wzniesienie nowego obiektu. � Możemy wystartować np. w programie Rewitalizacja. Natomiast nie pojawił się żaden konkurs, do którego moglibyśmy zgłosić nową inwestycję.

Wyliczyliśmy, że budowa nowego obiektu podniosłaby koszty o 70 procent. Ponadto musielibyśmy utrzymywać równocześnie dwie kryte pływalnie. Rozsądniej mieć jeden porządny basen z częścią rekreacyjną niż inwestować w dwie takie same niecki � zaznaczył szef magistratu.

Radni zastanawiali się również czy przy rozbudowanym basenie starczy miejsc parkingowych. Wokół obiektu już teraz jest bardzo ciasno. � W pobliżu pływalni powstanie kilka mniejszych parkingów. W sumie zmieści się na nich ok. 100 samochodów � wyjaśnił prezydent.

_____

Dzięki modernizacji kryta pływalnia zyska nowoczesne zjeżdżalnie do wody, sauny, strefę kąpieli termalnych oraz wyspy z leżankami i siedziskami do hydromasażu. Wokół basenu powstanie... plaża. Na wysokości drugiego piętra przewidziano antresolę z przeszkloną herbaciarnią, skąd będzie można patrzeć na pływających. Budynek zostanie dostosowany dla osób niepełnosprawnych. Na poszczególne piętra będzie można wjechać windą.
 

·
Registered
Joined
·
3,169 Posts
Dzięki modernizacji kryta pływalnia zyska nowoczesne zjeżdżalnie do wody, sauny, strefę kąpieli termalnych oraz wyspy z leżankami i siedziskami do hydromasażu. Wokół basenu powstanie... plaża. Na wysokości drugiego piętra przewidziano antresolę z przeszkloną herbaciarnią, skąd będzie można patrzeć na pływających. Budynek zostanie dostosowany dla osób niepełnosprawnych. Na poszczególne piętra będzie można wjechać windą.
nieźle, nieźle..

ale czy to wszytsko się tam zmieści? :)
z tego co pamiętam, obok jest jakaś szkoła, a dalej os. Ks. Władysława.
 

·
A1 Żory
Joined
·
1,153 Posts
Discussion Starter · #3 · (Edited)
W parku Cegielnia w dzielnicy Zachód powstanie centrum tenisowe z prawdziwego zdarzenia - do 10 września miasto czeka na projekt inwestycji, który zleciło firmie z Katowic.

W parku powstanie kryta hala z czterema kortami tenisowymi i czterema ścianami do squasha. Cztery kolejne korty tenisowe znajdą się na zewnątrz budynku.
Źródło www.wirtualnezory.pl
 

·
Żorzanin
Joined
·
144 Posts
W końcu coś sensownego : D a wiadomo coś o kinie i centrum handlowym typu Focus czy Plaza? Ostatnio obiły mi się o uszy wiadomości że jakieś kino ma powstać na miejscu starego szpitala miejskiego ? Za wiele miejsca tam nie ma więc na jakieś super inwestycje nie ma co liczyć , od 2006 r obiecywali C.H. za sądem i do dziś go nie widać ;x
 

·
A1 Żory
Joined
·
1,153 Posts
Discussion Starter · #7 ·
W okolicach Liroy Merlin i Auchan rozpoczęła się budowa sklepu Decathlon. Jest to francuski sklep (wielkopowierzchniowy) z artykułami sportowymi.

Otwarcie (ponoć) w na sezon zimowy

Więcej informacji na razie : brak
 

·
FotoManiac_ SilesiaRybnik
Joined
·
1,720 Posts
O, fajnie!
Wreszcie nie trzeba będzie specjalnie jeździć do Gliwic.
A ten w Żorach będzie równie duży jak ten w Gliwicach?
 

·
Prezydent Swojego Sedesu
Joined
·
27 Posts
We wtorek mają zacząć stawiać konstrukcję główną, która z tego co mi się obiło o uszy ma stać do 29 sierpnia. Nie wiem co im z tego wyjdzie. Będą mieli całe 4 dni.
To jest na razie pierwszy etap. Około 23tys m2. Jest też w planach drugi, ale kiedy to pewnie zależy od tego jak inwestycja się będzie zwracać.
 

·
A1 Żory
Joined
·
1,153 Posts
Discussion Starter · #10 ·
We wtorek mają zacząć stawiać konstrukcję główną, która z tego co mi się obiło o uszy ma stać do 29 sierpnia. Nie wiem co im z tego wyjdzie. Będą mieli całe 4 dni.
To jest na razie pierwszy etap. Około 23tys m2. Jest też w planach drugi, ale kiedy to pewnie zależy od tego jak inwestycja się będzie zwracać.
z tymi "drugimi etapami" to różnie bywa, można to oprzeć na przykładzie Auchan w Żorach, miał być rozbudowany i "póki co" od paru lat cicho.
 

·
FotoManiac_ SilesiaRybnik
Joined
·
1,720 Posts
Jeszcze coś wygrzebałem o Decathlonie:
Rośnie nowy
Obok hipermarketów Auchan i Leroy Merlin przy ulicy Francuskiej powstaje kolejny sklep wielkopowierzchniowy, tym razem sportowej sieci Decathlon. Żory będą jedynym miastem w naszym regionie z hipermarketem tej właśnie branży, który otworzy podwoje jesienią. W naszym województwie działają jeszcze tylko dwa sklepy Decathlon: w Gliwicach i Sosnowcu. Dodajmy, że każda dyscyplina sportowa i rodzaj rekreacji mają w nich swój dział.
Źródło: Nowiny

Dodam tylko, że mają dobre hamulce i wymienne gumy do hamulców do rowerów :)

Żorskie mury będą restaurowane

W Żorach zostanie odrestaurowany jeden z najstarszych zabytków miasta. Za 90 tys. zł zostaną odremontowane XIII-wieczne fragmenty murów obronnych.

[tutaj znajduje się wypowiedź dźwiękowa, dostępna na stronie]
- mówi Dorota Marzęda z żorskiego magistratu. Modernizacja będzie trwała miesiąc. Mury są chlubą Żor, po Wrocławiu i Krakowie żadne inne miasto nie ma tak dobrze zachowanych fortyfikacji obronnych. To nie pierwszy raz, kiedy mury będą remontowane. Ostatnie zabiegi pielęgnacyjne kosztowały 300 tys. zł i objęły fragment na długości 70 metrów. Planowane jest tez dalsze odnawianie, w kolejnych latach. Wszystko w ramach projektu, ustalonego w 2007 roku pod nazwą "Śladami historii Miasta Żory". W ramach projektu objęte renowacją są nie tylko mury, ale także elementy starówki oraz wchodzi w niego zbudowanie ścieżki edukacyjnej wzdłuż murów obronnych.
Źródło: Radio Vanessa
 

·
A1 Żory
Joined
·
1,153 Posts
Discussion Starter · #16 ·
Urząd Miasta i Zarząd Budynków Miejskich wystąpili z wnioskiem o dofinansowanie rewitalizacji pięciu budynków na Starym Mieście.


- Jeżeli uda nam się uzyskać fundusze, programem rewitalizacji zostaną objęte budynki przy ul.: Biskupa 40, Szeptyckiego 14, Kościuszki 22, Moniuszki 26 i Szerokiej 7 – poinformował nas pracownik ZBM-u. Odnawianie budynków wiąże się z wyprowadzką ich dotychczasowych mieszkańców. - Urząd Miasta czeka na akceptację Warszawy. Kiedy ją uzyska, będziemy jak najszybciej wdrażać program rewitalizacji w życie. Lokatorzy zostaną przeniesieni do mieszkań zastępczych. Jak poinformowała nas Dorota Marzęda, rzecznik magistratu, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w kamienicy przy Kościuszki 22, powstaną mieszkania na wynajem o wysokim standardzie. Do tej pory kamienicę opuściły dwie rodziny, które przeniosły się do mniejszych mieszkań na ul. Promiennej.


 

·
A1 Żory
Joined
·
1,153 Posts
Discussion Starter · #18 ·
100-metrowy odcinek ulicy Boryńskiej ponownie w remoncie. To kontynuacja prac, jakie zapoczątkowano w sierpniu zeszłego roku.

Wówczas wyremontowano ok. 100-metrowy odcinek od ronda z kogutem. Teraz przyszedł czas na następny fragment ulicy. Urzędnicy wygospodarowali na ten cel 315 tysięcy złotych. W tym roku za zgromadzone środki robotnicy wymienią podziemne kable i położą nową kostkę brukową. Potem zamontują ławki i latarnie. Jeśli pogoda dopisze, prace zakończą się pod koniec roku. Kolejne odcinki mają być remontowane w następnych latach aż do dawnej przepompowni. W planach jest też powstanie amfiteatru w Zielonym Jarze.
Orliki w mieście nie mają szczęścia. Okazało się, że otwarty ostatnio w strugach deszczu (z udziałem wiceministra infrastruktury, wojewody, parlamentarzystów oraz prezydenta) kompleks wielofunkcyjnych boisk przy Zespole Szkół nr 8 już nadaje się do remontu. Na sztucznej nawierzchni zbierają się bowiem kałuże wody.

– Mysłowicka firma wykonała podbudowę z materiałów izolacyjnych zamiast przepuszczalnych. Dlatego woda nie spływa do systemu drenażowego. Z właścicielem spółki rozmawia się trudno. W trakcie prac nie odbierał nawet naszych telefonów. Prawdopodobnie dlatego, że wygrał przetargi na budowę wielu innych orlików w całym województwie i teraz nie ma czasu ani ludzi do poprawiania swoich błędów. Firma będzie musiała jednak wykonać prawidłowo sfuszerowaną podbudowę. Tej sprawy nie odpuścimy – zapewnia Józef Dziendziel, pełnomocnik prezydenta ds. infrastruktury technicznej i inwestycji. Przypomnijmy, iż wiosną inne problemy pojawiły się z nowo oddanym orlikiem przy Szkole Podstawowej nr 17 w osiedlu Powstańców Śląskich.

– Konsorcjum firm z Bielska-Białej wypełniło sztuczną murawę boiska nieodpowiednim granulatem, stanowiącym mieszankę rozdrobnionej gumy i asfaltu. W wysokiej temperaturze nawierzchnia śmierdziała. Wykonawca musiał naprawić swój błąd. Taki sam granulat stosowały również firmy budujące orliki w innych miejscowościach. Wszędzie były te same kłopoty – mówi Józef Dziendziel. Firmy odstawiają fuszerkę, bo otrzymały dużo zleceń i chcą je zrealizować jak najmniejszym kosztem. Józef Dziendziel podkreśla, że nie da się przewidzieć, iż wykonawca, który wygrał przetarg, popełni tak katastrofalne błędy. – Jeśli oferty spełniają wymogi formalne i merytoryczne, nie możemy ich odrzucić – wyjaśnia pełnomocnik.
Opóźnia się budowa nowej siedziby działu kultur pozaeuropejskich Muzeum Miejskiego. Na realizację projektu Yatenga – Spotkania Kultur Świata nie ma na razie pieniędzy. Przedsięwzięcie jest bardzo kosztowne, więc miasto próbuje pozyskać środki finansowe z funduszy zewnętrznych.

Rzecz z pewnością powstanie, ale później. Stąd na ostatniej sesji radni uchylili uchwałę z maja o przystąpieniu do opracowania zmiany fragmentu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu u zbiegu ulic Pszczyńskiej i wiślanki. - Nie musimy robić tego pilnie – argumentują włodarze magistratu. Temat z pewnością powróci w najbliższych latach.


Na razie tyle ;)
 

·
A1 Żory
Joined
·
1,153 Posts
Discussion Starter · #19 ·
Za 2 dni (tj. 26.11.09) otwarcie Decathlonu przy Francuskiej 2
 
1 - 20 of 1061 Posts
Top