SkyscraperCity banner

1 - 20 of 115 Posts

·
Registered
Joined
·
157 Posts
Discussion Starter #1
Jako iż do tej pory nie było wątku o inwestycjach w Żywcu, natomiast informacje o takich pojawiały się w kilku wątkach - zakładam ten nowy zbiorczy.

Na pierwszy ogień inwestycja, a właściwie przebudowa jednej z wizytówek miasta - Rynku


Proszę o dodanie tagów do wątku: "żywiec" i "inwestycje"
 

·
Registered
Joined
·
6 Posts
Info ze strony rynek-kolejowy.pl:

Żywiec: Jest przetarg na remont dworca


PKP SA ogłosiły przetarg na remont dworca kolejowego w Żywcu. Zakres remontu obejmuje głównie prace polegające na odświeżeniu elewacji i wymianie stolarki okiennej. Muszą one jednak zostać wykonane pod nadzorem konserwatora zabytków.


Zakres prac remontowych dworca kolejowego w Żywcu będzie obejmował przede wszystkim: wymianę stolarki drzwiowej drewnianej na wykonaną z PCV, wymianę stolarki okiennej - z okien drewnianych na PCV oraz wymianę naświetli nad drzwiami na stolarkę aluminiową powlekaną.
Zaplanowane w czasie remontu place obejmą także ściany zewnętrzne budynku. Wykonany zostanie remont elewacji, w ramach którego zostanie usunięty nakrop cementowy, zostaną odkute tynki, wzmocnione mury i uzupełnione tynki zewnętrzne. Elewacja obiektu zostanie pokryta farbami silikonowymi zgodnie z uzgodnieniami. Prace obejmą także naprawę pokrycia dachowego wykonanego z dachówki, montaż drabinek drewnianych, montaż okienek dachowych, uzupełnienie obróbek blacharskich, rynien i rur spustowych.


Budynek dworca w Żywcu został zbudowany w drugiej połowie XIX wieku, w związku z powstaniem w 1878 roku linii kolejowej Bielsko - Żywiec i w 1884 roku kolejnych połączeń. Obiekt wybudowano w stylu eklektycznym, z cechami neorenesansowymi. Budynek częściowo przebudowano po pożarze w latach pięćdziesiątych XX wieku. Obiekt figuruje w wojewódzkiej ewidencji zabytków, a dodatkowo został objęty ochroną konserwatorską na mocy miejscowego planu zagospodarowania części miasta, w której się znajduje.


Wykonawca zobowiązany jest do realizacji zamówienia w terminie od dnia podpisania umowy do 20 kwietnia 2015 r. Zainteresowane podmioty mogą składać oferty do 16 grudnia. Termin związania ofertą wynosi 60 dni. Jedynym kryterium wyboru najkorzystniejszej oferty jest cena.
 

·
Registered
Joined
·
184 Posts
Dobrze, że coś się ruszy z dworcem. Nie da się ukryć, że w obecnym stanie nie jest to najlepsza wizytówka miasta.
Szkoda tylko, że zakres prac nie jest większy. Szykuje się lifting z zewnątrz, a nie ma mowy o jakichkolwiek pracach w środku.
 

·
Registered
Joined
·
6 Posts
Jak już jesteśmy w temacie kolejowym to jeszcze jedno info:

Wznowienie połączenia kolejowego

9 stycznia 2015 roku po blisko 5 letniej przerwie wznowiona zostanie komunikacja kolejowa( weekendowa) między Żywcem a Suchą Beskidzką. Wszystkie połączenia będą posiadały gwarantowane dogodne skomunikowanie na stacji Sucha Beskidzka w i z kierunku Krakowa. Kursowanie pociągów pilotażowo przewidziane jest do 12 kwietnia, jednak w przypadku zainteresowania podróżnych okres ten zostanie przedłużony.
Informacja: Przewozy Regionalne Sp. z o.o. - Oddział Małopolski z siedzibą w Krakowie Dział Konstrukcji Rozkładów Jazdy.
 

·
Registered
Joined
·
157 Posts
Discussion Starter #5
Z innego wątku...
I cisza, nic się nie dzieje...

Skoro tak, to...

1. Naprzeciwko Mercury Market będzie Lidl;
2. Tu gdzie był komis Ponikwia, będzie Biedrona;
3. Biedrona z Dworcowej ma zniknąć, a powstanie tu dworzec szybkiej kolei Pendolino;
4. Za wiaduktem ekspresówki w Wieprzu, a przed Przybędzą powstanie m.in. duży zakład Żywiec Zdrój...

Obiło mi się także o uszy pytanie dobudowy czwartego pasa przy dużym moście...
Pomysł niekiepski, ale pytań wiele...
 

·
Registered
Joined
·
6 Posts
Jeszcze co do wznowionego połączania Żywiec - Sucha Info z zywiecczyzna24.net:

11 stycznia 2015 roku odbędzie się event promujący Linię 97 Żywiec - Sucha -Beskidzka oraz zbiórka pieniędzy w ramach 23 Finału WOŚP.
Zapraszamy wszystkich na dworcowe spotkanie, w czasie którego będzie można dowiedzieć się więcej na temat Linii 97 oraz powstającego Stowarzyszenia Kolej Beskidzka.
Akcji towarzyszyć będą występy artystyczne, nie zabraknie także innych atrakcji o których będziemy informować na bieżąco.
Punktem kulminacyjnym dnia będzie przywitanie gości Specjalnego Pociągu WOŚP, który przyjedzie do Żywca z Krakowa.
Po postoju w naszym mieście - pociąg wyruszy w dalszą drogę.
 

·
SZY
Joined
·
808 Posts
Umowa na przebudowę żywieckiego rynku
9 lutego podpisana została umowa pomiędzy Burmistrzem Żywca a „Firmą Usługowo- Handlową Maciej Dobosz” z Krzepic na przebudowę żywieckiego Rynku. Umowa opiewa na sumę 4 638 934,82 zł brutto. W ramach inwestycji zostanie gruntownie przebudowana płyta Rynku wraz z infrastrukturą. Odtworzona zostanie między innymi: historyczna fontanna z figurą św. Floriana. Termin zakończenia inwestycji to: 15 grudzień 2015 roku [...]

http://www.zywiec.pl/wazna-umowa,337,akt.html
 

·
Registered
Joined
·
184 Posts
^^ Po wielu latach oczekiwania nareszcie ruszy przebudowa Rynku, oby inwestycja przebiegała bez zbędnych "atrakcji".

Kto wie, może za rok będzie można bez wstydu zaprosić znajomych na Rynek. :cheers:
 

·
Registered
Joined
·
140 Posts
Czy sa jakieś dokładniejsze wizualizacje? Na przedstawionej powyżej widać, ze jezdnia i płyta rynku mają ta samą nawierzchnię i są na tej samej wysokości. Zastanawiam się czy faktycznie tak zostało to zaprojektowane czy to tylko kwestia wstepnej wizualizacji.
 

·
Registered
Joined
·
2,204 Posts
Przydałby się projekt, albo dokładne wizualizacje. Ze zdjęcia przedstawionego u góry wynika, że jadąc ulicą Jagiellońską będzie można skręcić tylko w Kościuszki.
 

·
Registered
Joined
·
157 Posts
Discussion Starter #13
W jakiejś wypowiedzi burmistrza słyszałem, że chcą zachować ruch na rynku jak najdłużej czyli do kwietnia/maja. Potem dojazd będą mieli tylko mieszkańcy i zaopatrzenie firm sklepów. Z tego co zrozumiałem rynek ma być wyłączony z ruchu kołowego i to nie tylko na czas przebudowy...
 

·
SZY
Joined
·
808 Posts
^^
Nie będzie. Ruch samochodów zostanie wyelminowany prawie całkowicie:
Przebudowa płyty rynku zakłada wyeliminowanie całkowicie ruchu samochodów za wyjątkiem służb do tego uprawnionych, pojazdów uprzywilejowanych, dostaw w określonych godzinach oraz niepełnosprawnych petentów Urzędu Miejskiego.
Ciekawe jak będzie wygladała nowa organizacja ruchu wokół rynku?
 

·
Registered
Joined
·
2,204 Posts
^^ No tak, czyli właściwie większość ulic niedawno remontowanych w okolicy rynku będzie jedynie dla użytku pieszych...
 

·
Registered
Joined
·
140 Posts
Nie wyobrażam sobie tylko zlikwidowania jezdni na połączeniu ulic Zamkowej z Kościuszki. O ile dla zamkniętych pozostałych ulic w obrębie rynku, da się znaleźć w miarę krótki objazd, o tyle dla ww. już nie bardzo.
 

·
SZY
Joined
·
808 Posts

·
Registered
Joined
·
140 Posts
Pewnie nie wszyscy śledzą stronę internetową naszego miasta, dlatego wklejam tutaj:

Budżet Obywatelski

W dniach od 20 kwietnia do 4 maja 2015 roku mieszkańcy Miasta Żywca mogą zgłaszać propozycje projektów do Budżetu Obywatelskiego.

Zarządzeniem Nr 44/2015 z dnia 8 kwietnia 2015 roku Burmistrza Miasta Żywca został powołany Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego którego zadaniem jest realizacja postanowień podjętej w dniu 19 marca 2015 roku Uchwały Nr VI/39/2015 Rady Miejskiej w Żywcu dotyczącej realizacji Budżet Obywatelski na rok 2015.

Budżet Obywatelski to proces decyzyjny, w ramach którego mieszkańcy tworzą budżet swojego miasta, tym samym decydując o wydawaniu publicznych pieniędzy na wybrane przez siebie inwestycje. W ramach Budżetu Obywatelskiego Miasto Żywiec asygnuje kwotę 500.000,00 złotych.

W dniach od 20 kwietnia do 4 maja 2015 roku mieszkańcy Miasta Żywca zgłaszają propozycje projektów.

[...]
źródło: http://www.zywiec.pl/budzet-obywatelski,430,akt.html

Może wzorem innych miast, uda się zrealizować ciekawe inwestycje, które poprawią jakość życia mieszkańców.
 
1 - 20 of 115 Posts
Top