SkyscraperCity banner
1 - 20 of 433 Posts

·
Banned
147 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Τζαμί στην Αθήνα... Γιατί τόσος ντόρος;

Προσπαθώ να καταλάβω γιατί γίνεται τόσος ντόρος για το τζαμί στην Αθήνα. Κάτι που είναι αυτονόητο σε όλες τις μεγάλες πόλεις όπου υπάρχουν μειονότητες, να έχουν δηλαδή τον λατρευτικό τους χώρο, εδώ το έχουμε κάνει μέγα ζήτημα. Και την πιο βασική άποψη στο ζήτημα "τζαμί στην Αθήνα" την έχει η Εκκλησία της Ελλάδας κι ας είναι η πιο αναρμόδια, αφού δεν την αφορά το θέμα!

Θεωρώ το λιγότερο ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ η Αθήνα των δεκάδων χιλιάδων μουσουλμάνων να μην έχει τζαμί και να γίνεται τόσο μεγάλη συζήτηση για το αν και που θα χτιστεί.

·
Toronto and Athens
ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ
5,259 Posts
Η απάντηση είναι εύκολη. Η άλλες πόλεις που αναφέρεις δεν έχουν την ιστορία με τους Οθωμανούς σαν την Ελλάδα.

·
Banned
147 Posts
Discussion Starter · #3 ·
...και; τι σχέση έχει η οθωμανική παρουσία στην Ελλάδα πριν από 2 αιώνες με τη δημιουργία λατρευτικών χώρων για τους μουσουλμάνους που ζουν σήμερα στην Αθήνα;

·
Toronto and Athens
ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ
5,259 Posts
cosmos said:
...και; τι σχέση έχει η οθωμανική παρουσία στην Ελλάδα πριν από 2 αιώνες με τη δημιουργία λατρευτικών χώρων για τους μουσουλμάνους που ζουν σήμερα στην Αθήνα;
Προσωπικά, δεν λέω ότι έχει σχέση. Απλός σου λέω τι έχω διάβαση και τι σκέπτονται πολύ άνθρωποι τις Ελλάδας.

Στα αγγλικά υπάρχει μια έκφραση: It's a sticky subject.

·
Registered
618 Posts
Oute egw katalavainw poio einai to kollima. Oloi dikaiountai na askoun elefthera ti latreia tous. Einai syntagmatiko dikaiwma tou kathenos. Safws kai dikaiountai oi Mousoulmanoi tzami kai stin Athina kai opou goustaroun. Giati na sterountai twn dikaiwmatwn tous? O Xristodoulos kai i ypourgos lene oti de theloun tzami sto Monastiraki giati einai katw ap' ton Parthenona. KAI???? O Parthenonas itan eidwlolatrikos naos mias fantastikis theas. Afta ta katkrinoun Palaia kai Kaini diathiki. Ayto den tous peirazei?
Tespa, afta ta thewrw asteiotites. En etei 2006 na sterountai apo tous antrwpous (opoiousdipote anthrwpous) aytonoites eleftheries.

·
Registered
6,197 Posts
Λοιπόν 2 πράγματα.

1ον ) Επειδή το θέμα Τέμενος-Ισλαμισμός είναι «ευαίσθητο» και ξεφεύγει από τα στενά όρια της αρχιτεκτονικής παρακαλώ να συνεχίσετε να γράφετε μόνο στα Ελληνικά ( η greeklish ). Αν κάποιος γράψει στα αγγλικά ( συνήθως μερικοί ξένοι μεταφράζουν τις σελίδες στα αγγλικά μέσω των σχετικών προγραμμάτων ) μην του απαντήσετε και γίνει flamewar, θα το κανονίσω εγώ.

2ον ) Θα παρακαλέσω να υπάρξει νηφαλιότητα και να μην υποβιβασθεί η συζήτηση σε επίπεδο οπαδικών αντιπαραθέσεων.

Κατά τα άλλα ενδιαφέρον θέμα.Θα συμμετάσχω και εγώ στην συνέχεια.

·
Registered
457 Posts
Απλός σου λέω τι έχω διάβαση και τι σκέπτονται πολύ άνθρωποι τις Ελλάδας.

Διαγράφετε – Οι πολιτικές συζητήσεις στα αγγλικά δεν επιτρέπονται, ξαναγράψε το κείμενο σου στα ελληνικά.

- Κ -

·
Registered
1,400 Posts
Με τα δικά τους λεφτά να κάνουνε ότι θέλουνε όπου θέλουνε, απλός να μην ζητούν χρήμα απ'τό κράτος.

·
SSC Veteran
10,765 Posts
Παιδιά, να σας πω το πιο χαζό επιχείρημα που έχω ακούσει για το τζαμί στην Αθήνα, θυμάμαι στο σχολείο ακόμα η καθηγήτρια των θρησκευτικών μια μέρα που συζητούσαμε το θέμα λέει, θέλουν να το χτίσουν απέναντι από το αεροδρόμιο ώστε οι επισκέπτες να νομίζουν ότι ήρθαν σε μια μουσουλμανική χώρα :bash: .

1) Τόσο ήλιθιοι είναι οι επισκέπτες?
2) Για ποιόν λόγο να κάνουν οι καημένοι μετανάστες στην πλειοψηφία τους τόσα χιλιόμετρα μέχρι τα Σπάτα για να προσευχηθούν ?

Φυσικά τα ερωτήματα μου έμειναν αναπάντητα... :sleepy: .

·
Registered
875 Posts
Telika
1.apagorevontai teleiws ta threads politikou periexomenou ?
2.epitrepontai tetoia posts mono stin ekklisia tou dhmou?
3.epitrepontai tetoia threads otan einai grammena sta ellinika ??? !!!

Κανονικά το μήνυμα σου θα έπρεπε να το μεταφέρω στην «Εκκλησία του δήμου» αλλά για τελευταία φορά ( και αυτό ισχύει για όλους ) θα το αφήσω αυτούσιο και θα σου απαντήσω:

Διάβασε τους κανονισμούς να δεις τι επιτρέπετε και τι όχι:

http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=7580122&postcount=3

- Κ -

·
Registered
6,197 Posts
"Τζαμί στην Αθήνα... Γιατί τόσος ντόρος;"

·
Registered
618 Posts
Με τα δικά τους λεφτά να κάνουνε ότι θέλουνε όπου θέλουνε, απλός να μην ζητούν χρήμα απ'τό κράτος.
Συμφωνώ, μόνο που κατά την άποψη μου το κράτος δε θα έπρεπε να δίνει λεφτά ούτε στην Ορθόδοξη Εκκλησία. Η κάθε θρησκεία θα πρέπει να είναι ανεξάρτητη από το κράτος και να στηρίζεται από συνεισφορές πιστών και φίλων. Ο πλούτος που υπάρχει στις εκκλησίες και στον κλήρο είναι αν μη τι άλλο προκλητικός.
Ξέρω πως πολλοί θα πουν πως η Ορθοδοξία είναι κομμάτι της Ελληνικής Ιστορίας, πόσοι όμως Έλληνες ακολουθούν τις διδασκαλίες της Ορθοδοξίας ως έχουν? Εγώ προσωπικά δεν ξέρω κανέναν. Απ'την άλλη η Ελληνική διαφθορά που είναι γενικότερο φαινόμενο ζει και βασιλεύει ακόμη και στις εκκλησίες. Γιατί λοιπόν να ξοδεύονται τόσα χρήματα σε μισθούς κληρικών και ανεγέρσεις εκκλησιών όταν η Ελληνική οικονομία πάσχει? Όσοι ενδιαφέρονται ας στηρίξουν οικονομικά την Ορθοδοξία. Εγώ που δεν ενδιαφέρομαι τι φταίω και πληρώνω?

·
Registered
985 Posts
cosmos said:
Προσπαθώ να καταλάβω γιατί γίνεται τόσος ντόρος για το τζαμί στην Αθήνα. Κάτι που είναι αυτονόητο σε όλες τις μεγάλες πόλεις όπου υπάρχουν μειονότητες, να έχουν δηλαδή τον λατρευτικό τους χώρο, εδώ το έχουμε κάνει μέγα ζήτημα. Και την πιο βασική άποψη στο ζήτημα "τζαμί στην Αθήνα" την έχει η Εκκλησία της Ελλάδας κι ας είναι η πιο αναρμόδια, αφού δεν την αφορά το θέμα!

Θεωρώ το λιγότερο ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ η Αθήνα των δεκάδων χιλιάδων μουσουλμάνων να μην έχει τζαμί και να γίνεται τόσο μεγάλη συζήτηση για το αν και που θα χτιστεί.

Δε νομίζω να το έχει κάνει κανείς μέγα ζήτημα στην αγορά.
Ζήτημα το κάνουν κάτι καναλάκια τύπου Αντένα και Μέγα που ψάχνουν απεγνωσμένα θέματα για το βραδυνό δελτίο ειδήσεων.
Και πιο γενικά μιλώντας δε νομίζω ότι έχει κανείς πρόβλημα να γίνει τζαμί . Ας βρεθεί από ένας χώρος , ας αγοραστεί ας βγει άδεια κανονικά και μετά ας χτιστεί.
Κανένα πρόβλημα. Και από ότι φαίνεται θα χρειαζτούν παραπάνω από ενα τζαμιά μιας και είναι αρκετοί οι μετανάστες από μουσουλμανικές χώρες.

Υ.Γ. Σε καμία από τις χώρες που έχουν πολλούς μουσουλμάνους μετανάστες πάντως δε θα δεις τζαμί στο κέντρο κέντρο ή δίπλα στη βουλή π.χ.
και για να μη μιλάμε στον αέρα θα φέρω παράδειγμα τη γερμανία όπου ενώ υπάρχουν αρκετά τζαμιά νέου τύπου κανένα τζαμί δε θα δεις δίπλα στην καγκελαρία ή δίπλα στο κτήριο της γερμανικής κεντρικής τράπεζας.
Αυτά για τους δήθεν ψαγμένους ευρωπαίους.

Υ.Γ2. Συζήτηση ασφαλώς και θα γίνει μιας και είμαστε μια χώρα τηλεορασόπληκτων που τα πάντα στη ζωή μας και τις συζητήσεις μας κανονίζονται από τα παραθυράκια 6--7 τηλεοπτικών καναλιών.

Υ.Γ.3 Η εκκλησία δεν έχει τον κυριότερο ρόλο όπως αναφέρεις ,απλά έχει ένα ειδικό βάρος η συμβουλή της.

·
Registered
985 Posts
Alemo said:
Oute egw katalavainw poio einai to kollima. Oloi dikaiountai na askoun elefthera ti latreia tous. Einai syntagmatiko dikaiwma tou kathenos. Safws kai dikaiountai oi Mousoulmanoi tzami kai stin Athina kai opou goustaroun. Giati na sterountai twn dikaiwmatwn tous? O Xristodoulos kai i ypourgos lene oti de theloun tzami sto Monastiraki giati einai katw ap' ton Parthenona. KAI???? O Parthenonas itan eidwlolatrikos naos mias fantastikis theas. Afta ta katkrinoun Palaia kai Kaini diathiki. Ayto den tous peirazei?
Tespa, afta ta thewrw asteiotites. En etei 2006 na sterountai apo tous antrwpous (opoiousdipote anthrwpous) aytonoites eleftheries.

Ας μην ψάχνουμε απεγνωσμένα να βρούμε τους "κακούς" ενώ δεν υπάρχουν παρά ελάχιστοι.
Κανείς δε στερεί από κανέναν τίποτα.
Η διαδικασία για να χτιστεί ένα τζαμί είναι η ίδια με άλλες κατασκευές. Βρίσκεις χώρο , τον αγοράζεις , χτίζεις το ανάλογο κτήριο , κτλπ.
Τα "όπου γουστάρω" δεν ισχύουν για κανέναν πολίτη εφόσον δεν ακολουθείται η σωστή διαδικασία .

Για ποιον υπουργό μιλάς?
Το τζαμί στο μοναστηράκι είναι ακατάλληλο κυρίως λόγω μεγέθους ( εξαιρετικά μικρό ).
Δεύτερον το συγκεκριμένο τζαμί είναι ένα ιστορικό κτήριο της Αθήνα που όπως και πολλά άλλα δεν πρόκειται να επανέλθει στην αρχική του χρήση αλλά λειτουργεί ως επισκέψιμος χώρος / μουσείο για αυτούς που θέλουν να γνωρίσουν την ιστορία της Αθήνας.
:)

Υ.Γ. Όπως ανέφερα και στον κόσμο πιο πάνω έτσι αναφέρω και πάλι αν είδες εσύ δίπλα στον πύργο του άϊφέλ στο Παρίσι , δίπλα στο Μπάκινχαμ πάλας στο λονδίνο ή δίπλα στη σαγράδα φαμίλια στη βαρκελώνη ( ανέφερα 3 από τις χώρες τις δυτικής ευρώπης με το μεγαλύτερο αριθμό μουσουλμάνων μεταναστών ) κάποιο τζαμί , αν υπάρχει να το μάθουμε και μεις για να δούμε πόσο "free" τύποι είναι οι δήθεν ψαγμένοι δυτικοευρωπαίοι που δεν έχουν τέτοια "κολλήματα"

·
The Jedi Will Rise Again
13,074 Posts
Συμφωνώ με το Σκαρο. Πρίν προχωρήσουμε σε άκρατη υποστήριξη να χτιστεί τζαμί οπουδήποτε, ας σκεφτούμε στα Μουσουλμανικά κράτη πόσο εύκολο είναι να χτιστεί μια Χριστιανική εκκλησία. Ναί στο Τζαμί, σε μια περιοχή στον Ελαιώνα ΠΧ, ή στην οδό Πειραιώς, δεν έχω πρόβλημα, καλύτερα στην Πειραιώς για να μην το σπάσουν οι θερμοκέφαλοι οπαδοί καμμιάς ομάδας αν εχει χτιστεί και γήπεδο στον Ελαιώνα.

Παιδιά, όλοι ξέρουμε τι γίνεται τώρα, αν θέλαμε θα είχε χτιστεί. Κάτι η σκληροπυρηνική εκκλησία, κάτι η απροθυμία των πολιτικών, αφήνουμε ένα ζήτημα που θα μπορούσε να είχε λυθεί, να διογκώνεται...

Βέβαια, ο Ιησούς κάποτε είχε πεί: Αγαπάτε αλλήλους...

·
Registered
1,400 Posts
gm2263 said:
ας σκεφτούμε στα Μουσουλμανικά κράτη πόσο εύκολο είναι να χτιστεί μια Χριστιανική εκκλησία.
Συγγνώμη Γρηγορη, αλλα για πια κράτη μιλάς?

·
Banned
147 Posts
Discussion Starter · #18 ·
Το τι γίνεται σε μουσουλμανικά κράτη και πόσο εύκολο είναι να χτιστεί εκεί χριστιανική εκκλησία δεν νομίζω ότι μας αφορά. Άλλωστε τα περισσότερα από αυτά τα κράτη διέπονται από ολοκληρωτικά καθεστώτα ενώ εμείς εδώ έχουμε ( υποτίθεται ) δημοκρατία και ( υποτίθεται ) φιλελευθέρο καθεστώς.

Επίσης συνεχίζω να μην καταλαβαίνω γιατί πρέπει έστω να δώσει τη συμβουλή της η ηγεσία της ορθόδοξης εκκλησίας στην Ελλάδα για το τζαμί στην Αθήνα.

Εντωμεταξύ το θέμα δεν συζητείται μόνο στα κανάλια αλλά έχει γίνει και πολιτικό θέμα ανάμεσα σε υπουργό Εξωτερικών και υπουργό Παιδείας και θρησκευμάτων.

Τέλος η γνώμη μου είναι το τζαμί να χτιστεί όπου θέλουν αυτοί που τους ενδιαφέρει να το χτίσουν τηρώντας όλες τις προϋποθέσεις που επιβάλλει ο νόμος. Γενικώς πάντως είμαι κατά της μετατροπής παλιών χώρων λατρείας που έχουν γίνει μνημεία ξανά σε ναούς τζαμιά κλπ. Άρα η προσωπική μου άποψη είναι να μην επεναλειτουργήσει το τζαμί του Μοναστηρακίου, όπως φυσικά θεωρώ ότι δεν πρέπει να λειτουργήσει και πάλι ως εκκλησία η Ροτόντα στη Θεσσαλονίκη ή η Αγία Σοφία στην Κωνσταντινούπολη.

·
The Jedi Will Rise Again
13,074 Posts
Prometheus said:
Συγγνώμη Γρηγορη, αλλα για πια κράτη μιλάς?
Ειρωνικά το λέω Προμηθέα... Πλάκα κάνω.

Ολοι ξέρουμε ότι αυτά τα καθεστώτα δεν είναι και τόσο... πως να το πω... tolerant...

cosmos said:
... όπως φυσικά θεωρώ ότι δεν πρέπει να λειτουργήσει και πάλι ως εκκλησία η Ροτόντα στη Θεσσαλονίκη ή η Αγία Σοφία στην Κωνσταντινούπολη.
Σωστος αν και η Ροτόντα είναι διαφορετική περίπτωση.

Τώρα αν γίνεται να ανοίξει η Θεολογική σχολή της Χάλκης καλό θα είναι... Οπως και το να γίνει και τζαμί στην Αθήνα βέβαια...

1 - 20 of 433 Posts