SkyscraperCity Forum banner
2281 - 2300 of 2882 Posts

· Registered
407 Posts
^^
Kαλό το νέο, αλλά θα ήθελα να συνδυαστεί και με μια ανακοίνωση αποσυναρμολόγησης και καθαρισμού του χώρου τις ακρόπολης από διάφορα παραπήγματα που υπάρχουν επάνω στον βράχο, κυρίως αυτού βορείως των Προπυλαίων και ενός στη νότια πλευρά του Παρθενώνα. Από κοντά φαίνονται πολύ πιο άσχημα από οτι στο γκουγκλ και κατα τη γνώμη μου αποτελούν προσβολή στο σημείο που βρίσκονται. Μιλάμε για κακοσυντηρημένες προχειοκατασκευές που στέκουν εκεί χρόνια. Άμα δε μπορεί να φτιαχτεί κάτι καλύτερο έστω και για προσωρινή κατασκευή, θα περίμενα τουλάχιστον να τα κάλυπταν με κάτι. Φαντάζομαι πως υπάρχει σοβαρός λόγος που υπάρχουν αυτές οι κατασκευές εκεί, και θα περίμενα οι χρήστες και το περιεχόμενό τους, να είναι τα πρώτα που θα πάρουν θέση στο κτίριο του παλιού μουσείο Ακρόπολης.

https://www.google.gr/maps/place/%CE%91%CE%BA%CF%81%CF%8C%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B7+%CE%91%CE%B8%CE%B7%CE%BD%CF%8E%CE%BD/@37.9717375,23.7253836,3a,42.2y,350.03h,93.76t/data=!3m6!1e1!3m4!1sAF1QipPzVbh9xcEnuW9z6CvpRsdlLhRdQjDVwiYr2EjO!2e10!7i7776!8i3888!4m5!3m4!1s0x14a1bd1837f5acf3:0x5c97c042f5eb0df6!8m2!3d37.9715321!4d23.7257494?hl=el

https://www.google.gr/maps/@37.9705335,23.7267995,138a,35y,39.48t/data=!3m1!1e3?hl=el

· Registered
74 Posts
Μόλις δέκα χρόνια μετά που άνοιξε το καινούριο μουσείο βρήκαμε τί να κάνουμε με το παλιό. Να μην παραπονεθώ, σε σχέση με κάποια ολυμπιακά ακίνητα είμαστε σε απίστευτες ταχύτητες

Το τί θέλουν να κάνουν με το παλιό, το ξέρουν από το 2015, όπως λέει το άρθρο και όπως το χαμε γράψει και μεις στο φόρουμ πριν χρόνια και καιρούς, αλλά αυτά τα πράγματα δεν γίνονται από την ΜΙΑ ΜΕΡΑ στην άλλη.

Τουλάχιστον με τέτοια νέα, να ακριβήνουν πάλι το εισιτήριο.

· Registered
5,475 Posts
Πάντως τότε (προ δεκαετίας....) που συζητούσαν για τις μελλοντικές χρήσεις του Παλιού Μουσείου Ακρόπολης, έλεγαν και για χώρους εξυπηρέτησης των επισκεπτών με w.c. κυλικείο κλπ. Υπάρχουν τέτοιες λειτουργίες τώρα?
Νομίζω υπάρχουν ψύκτες και τουαλέτες στην βυθισμένη αυλή, αλλά δεν παίρνω και όρκο.

Το τί θέλουν να κάνουν με το παλιό, το ξέρουν από το 2015, όπως λέει το άρθρο και όπως το χαμε γράψει και μεις στο φόρουμ πριν χρόνια και καιρούς, αλλά αυτά τα πράγματα δεν γίνονται από την ΜΙΑ ΜΕΡΑ στην άλλη.

Τουλάχιστον με τέτοια νέα, να ακριβήνουν πάλι το εισιτήριο.
Ποια μέρα στην άλλη; Δουλευόμαστε συναμετάξυ μας;

Ξέραμε οτι το παλιό μουσείο θα αδειάσει με την κατασκευή του νέου ήδη από το 2000. Το οτι πήρε 15 χρόνια για να βγάλουμε ένα πλάνο που θα υλοποιηθεί σε άλλα 5 χρόνια (δεν έχει κάποιο χρονοδιάγραμμα οπότε λέω το ελάχιστο) δείχνει οτι δεν μπορούμε να οργανώσουμε όχι καν κράτος αλλά ούτε ουρά αναμονής σε μπουρδ3λο.

· Registered
74 Posts
Νομίζω υπάρχουν ψύκτες και τουαλέτες στην βυθισμένη αυλή, αλλά δεν παίρνω και όρκο.

Ποια μέρα στην άλλη; Δουλευόμαστε συναμετάξυ μας;

Νόμισα ότι ήταν φανερός ο σαρκασμός μου :nuts:

Ξέραμε οτι το παλιό μουσείο θα αδειάσει με την κατασκευή του νέου ήδη από το 2000. Το οτι πήρε 15 χρόνια για να βγάλουμε ένα πλάνο που θα υλοποιηθεί σε άλλα 5 χρόνια (δεν έχει κάποιο χρονοδιάγραμμα οπότε λέω το ελάχιστο) δείχνει οτι δεν μπορούμε να οργανώσουμε όχι καν κράτος αλλά ούτε ουρά αναμονής σε μπουρδ3λο.
Συμφωνώ σε όλα. Θα έπρεπε να είχαν αξιοποιήσει αυτόν τον σπουδαίο χώρο, ήδη από το 2009.

Έχω την εντύπωση ότι το όλο έργο στην Ακρόπολη γίνεται σε και για ένα κλειστό ακαδημαικό κύκλο. Η αναστύλωση για την αναστύλωση;

· Registered
74 Posts
^^
Kαλό το νέο, αλλά θα ήθελα να συνδυαστεί και με μια ανακοίνωση αποσυναρμολόγησης και καθαρισμού του χώρου τις ακρόπολης από διάφορα παραπήγματα που υπάρχουν επάνω στον βράχο, κυρίως αυτού βορείως των Προπυλαίων και ενός στη νότια πλευρά του Παρθενώνα. Από κοντά φαίνονται πολύ πιο άσχημα από οτι στο γκουγκλ και κατα τη γνώμη μου αποτελούν προσβολή στο σημείο που βρίσκονται. Μιλάμε για κακοσυντηρημένες προχειοκατασκευές που στέκουν εκεί χρόνια. Άμα δε μπορεί να φτιαχτεί κάτι καλύτερο έστω και για προσωρινή κατασκευή, θα περίμενα τουλάχιστον να τα κάλυπταν με κάτι. Φαντάζομαι πως υπάρχει σοβαρός λόγος που υπάρχουν αυτές οι κατασκευές εκεί, και θα περίμενα οι χρήστες και το περιεχόμενό τους, να είναι τα πρώτα που θα πάρουν θέση στο κτίριο του παλιού μουσείο Ακρόπολης.

Σωστα ολα αυτα, αλλα ολα αυτα τα χρονια εχουν δειξει, οτι δεν υπολογιζουν τοσο σοβαρα το θεμα αισθητικη και εξυπηρετηση.

Υ.Γ. για καποιο αγνωστο λογο δεν μπαινουν τονοι (firefox σε linux)

· Registered
74 Posts
^^

επειδή κάτι μου θύμιζε, έψαξα και βρήκα το πρώτο μου μήνυμα στο νήμα:

Ξέρει κανείς, αν το παλιό μουσείο είναι άδειο, ή αν έχει κάποια λειτουργικότητα; Θα μπορούσε να στεγάσει κάποιες εργασίες ή αντικείμενα, για τα οποία έχουν στηθεί τα αντιαισθητικά "κτήρια" του εργοταξίου;
Αφού τα έργα θα συνεχίσουν για πολλά χρόνια ακόμα, δεν θα έπρεπε, τουλάχιστον για αισθητικούς λόγους, να αναπροσαρμοστεί και να αναδιοργανωθεί λίγο ο χώρος, ακόμα και αν αυτό θα είχε επιπτώσεις στην άνεση των εργασιών;

Αν συνεχίσει μετά από επανεκκίνηση στείλε μου πμ.
:eek:kay:

· Moderator
301,346 Posts
Για το παλιό μουσείο, τι ακριβώς σχέδια έχουν? Τι θα γίνει εκεί, δηλαδή...

· Registered
476 Posts
Έχω την εντύπωση ότι το όλο έργο στην Ακρόπολη γίνεται σε και για ένα κλειστό ακαδημαικό κύκλο. Η αναστύλωση για την αναστύλωση;
Φαντάζομαι και αυτό το σχόλιο είναι στο ίδιο κλίμα σαρκασμού.

Αν μπορούσα να φανταστώ κάτι για το μουσείο θα ήταν η δημιουργία αυτού ακριβώς που ελπίζω ότι επιχειρείται (αν και έπρεπε να έχει γίνει χρόνια πριν), ενός χώρου που θα εξηγεί και θα ενημερώνει τον (μέσο μή εξειδικευμένο) επισκέπτη για ποιό λόγο βρίσκονται εκεί οι γερανοί και τα αντιαισθητικά λυόμενα, για ποιό λόγο σου χαλάει η σκαλωσία την selfie με τον Παρθενώνα (έχω βαρεθεί τους ξένους τουριστες να γκρινιάζουν γι'αυτό το θέμα), πόση ζημιά έχει κάνει η αναστήλωση του Μπαλάνου και γιατί, πως προσπαθούν να την διορθώσουν, πως καθαρίζουν τις επιφάνειες, πως δουλεύουν οι σύγχρονοι μαρμαράδες. Όλο αυτό θα μπορούσε να συνδυαστεί με μία αφήγηση των αλλαγών που έχει υποστεί το μνημείο διαχρονικά από τους Ερούλους και τους χριστιανούς "γλύπτες" έως τον Μοροζίνι και τον Έλγιν και θα εξήγούσε ταυτόχρονα στο ευρύ κοινό και την σημασία των σύγχρονων και μελλοντικών επεμβάσεων στον Ιερό Βράχο.

· Registered
74 Posts
Φαντάζομαι και αυτό το σχόλιο είναι στο ίδιο κλίμα σαρκασμού.

Όχι, καθόλου! Περισσότερο απογοήτευση θα έλεγα.

για ποιό λόγο σου χαλάει η σκαλωσία την selfie με τον Παρθενώνα (έχω βαρεθεί τους ξένους τουριστες να γκρινιάζουν γι'αυτό το θέμα)

Έχεις κάποια σχέση με τις εργασίες που γίνονται στην Ακρόπολη; Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον.

· Registered
36 Posts

Συνοψίζοντας, σύμφωνα με το άρθρο για το παλιό μουσείο προκύπτουν οι εξής χρήσεις: α. ως αποθήκη για θραύσματα που ήδη αποθηκεύονται αλλού ή βρίσκονται διάσπαρτα στο λόφο β. ως χώρος έκθεσης των εν λόγω θραυσμάτων και για την διαχρονική ιστορία του βράχου γ. μεταφορά εργαστηρίων, επίσης στην λογική της έκθεσης ("ανοιχτής θέασης") δ. μεταφορά γραφείων και αρχείων ε. αναδιοργάνωση ή απομάκρυνση βοηθητικών κτισμάτων (κοντέινερ) στ. χώρος φιλοξενίας εκδηλώσεων.

Είμαι αντίθετος στην λειτουργία του χώρου ως μία μία ακόμα έκθεση. Υπάρχει το μουσείο της Ακρόπολης, όπου θα μπορούσε να φιλοξενηθεί οτιδήποτε σχεδιάζουν. Αντίθετα, αίθουσες για πολιτιστικές εκδηλώσεις, αναψυχή (κυλικείο, τουαλέτες, shop) θα ήταν προτιμότερα imo. Και αυτά με την προϋπόθεση ότι περισσεύει χώρος ΜΕΤΑ την μετφορά γραφείων/εργαστηρίων *όλων* των container καθώς και (σημαντικό μέρος) θραυσμάτων που βρίσκονται εναποθετημένα παντού πάνω στον βράχο.

Παρεμπιπτόντως, αναρωτιέμαι τι ταυτοποίηση και αρχειοθέτηση έχει γίνει για όλα αυτά τα θραύσματα, καθώς και αν υπάρχουν χαμένες ευκαιρίες αποκατάστασης με δεδομένη την εξέλιξη της τεχνολογίας (συγκεκριμένα 3D scanning, ίσως και ένας αλγόριθμος που θα "ταίριαζε" θραύσματα μεταξύ τους), για όσα τουλάχιστον δεν ανήκουν σε παλιότερα κτίσματα.

· Registered
407 Posts
θα ενημερώνει τον (μέσο μή εξειδικευμένο) επισκέπτη για ποιό λόγο βρίσκονται εκεί οι γερανοί και τα αντιαισθητικά λυόμενα, για ποιό λόγο σου χαλάει η σκαλωσία την selfie με τον Παρθενώνα (έχω βαρεθεί τους ξένους τουριστες να γκρινιάζουν γι'αυτό το θέμα),
Τα αντιαισθητικά λυόμενα ΌΦΕΙΛΑΝ να είναι λιγότερα αντιαισθητικά αφού σκόπευαν να τα αφήσουν εκεί πάνω από ένα απόγευμα. Υπάρχουν και πιο κομψές λύσης χωρίς να είναι απαραίτητα πολύ δαπανηρές. Μη μιλήσω για αρχιτεκτονικούς διαγωνσιμούς για αυτές τις προσωρινές εγκαταστάσεις και πέσουν κάποιοι απο τα σύννεφα.
Απλά συχνά στη χώρα μας απουσιάζει εντελώς το ενδιαφέρον και το γούστο.
Ακόμα και μετά από τόσο καιρό θα άξιζε να γίνει κατι για να σουλουπωθούν ή να κρυφτούν/καλυφτούν κάπως...

· Registered
6,819 Posts
A new high end game was announced set in ancient Greece. Seems there is an honest attempt for some 3D architectural accuracy.

https://www.youtube.com/watch?v=u7_Ucy3WUN8

The scale is wrong, but still, they seem to have at least seen some plans.

· Tómame en serio y verás..
6,032 Posts
^^ I've always played Assassin's Creed games after being released for many years (cheap offers), but this time I may make an exception.

I'm not a teenager, precisely, but I continue playing video-games since times of my old ZX Spectrum. I know I will still be playing games when I'm seventy. :)

· Registered
32 Posts
Incidentally, I wonder what identification and archiving has been done for all these fragments, and whether there are lost recovery opportunities given the evolution of technology (in particular 3D scanning, perhaps an algorithm that would "match" fragments between them) for at least do not belong to older buildings..
All the fragments to my knowledge have been 3d scanned, and they use computer software to try to piece them all together.

· Tómame en serio y verás..
6,032 Posts

· Registered
32 Posts
2281 - 2300 of 2882 Posts