SkyscraperCity banner

Inactive poll

• Total voters
    14
  • Poll closed .
821 - 840 of 908 Posts

·
Moderator
Κορωνο-πρόσφυγας
12,618 Posts
Πέρα από το log in, εμφανίστηκαν και πολλά άλλα προβλήματα σε πάρα πολλά μέλη. Από ότι φαίνεται, το πρόβλημα επιλύθηκε. Αν σας ξαναπαρουσιαστεί κάτι αντίστοιχο, αναρτήστε εδώ, ώστε να ενημερώσουμε.

·
Roads Enthusiast
283 Posts
Το πρόβλημα που έχω με το Opera, είναι ότι όταν πάω να γράψω εντός του πεδίου για καινούργια ανάρτηση, ολόκληρο το πεδίο χρωματίζεται με ένα πολύ ενοχλητικό γαλάζιο, που μάλιστα έχει διαφορετική ένταση από περιοχή σε περιοχή (σαν μπαλώματα), ενώ η ένταση του χρώματος αλλάζει κιόλας. Είναι πάρα πολύ ενοχλητικό. Νόμιζα ότι το πρόβλημα το είχε ο υπολογιστής μου, με κάποια ρύθμιση που άλλαξα καταλάθος, αλλά το ίδιο πρόβλημα διαπίστωσα και σε άλλον υπολογιστή στον οποίο χρησιμοποίησα Opera.
Με Opera (58.0.3135.47) σε macOS δεν βλέπω κάτι.

·
200 μέτρα ψηλά
1,641 Posts
Παρόμοιος με τον Opera είναι ο Firefox, αν μισείτε την Microsoft ή την Google για οποιοδήποτε λόγο. Δοκιμασμένος και αξιόπιστος.

·
Registered
5,340 Posts
Discussion Starter #826
^^ Και όποιος δεν ξέρει ποιες περιοχές ανήκουν στον Πειραιά τι γίνεται; Εγώ προσωπικά όταν αναφέρομαι στον Πειραιά εννοώ τον δήμο του Πειραιά. Να πεις ότι ο Πειραιάς ήταν σαν τα Μεσόγεια π.χ να πω εντάξει αλλά Αθήνα και Πειραιάς είναι ένα ενιαίο πολεοδομικό συγκρότημα.

Ο Πειραιάς (αρχαία ελληνικά: Πειραιεύς) είναι πόλη, μέρος του Πολεοδομικού Συγκροτήματος Αθηνών και έδρα του σημαντικότερου λιμένα της Ελλάδας.

https://el.wikipedia.org/wiki/Πειραιάς

·
Moderator
Κορωνο-πρόσφυγας
12,618 Posts
Ζητώ συγγνώμη για την σύντομη παρεμβολή κάτω από την ανάρτηση του Συστέμα. Αν χρειαστεί, μπορεί να συνεχιστεί/μεταφερθεί η κουβέντα στο αντίστοιχο νήμα των Προτάσεων του φόρουμ.

^^ Και όποιος δεν ξέρει ποιες περιοχές ανήκουν στον Πειραιά τι γίνεται; Εγώ προσωπικά όταν αναφέρομαι στον Πειραιά εννοώ τον δήμο του Πειραιά. Να πεις ότι ο Πειραιάς ήταν σαν τα Μεσόγεια π.χ να πω εντάξει αλλά Αθήνα και Πειραιάς είναι ένα ενιαίο πολεοδομικό συγκρότημα.
Φυσικά και είναι ενιαίο πολεοδομικό συγκρότημα. Έχουμε όμως ξεχωριστό νήμα του Πειραιά και από όσο γνωρίζω το Κερατσίνι και η Δραπετσώνα, θεωρούνται ως προάστια του Πειραιά, όπως και η Νίκαια της οποίας κάποιες αναρτήσεις είναι στου Πειραιά. Μου φαίνεται ότι έχει κάποια λογική αυτή η δομή. Όχι ότι έχουμε και πολλές αναρτήσεις από τις εν λόγω περιοχές (δυστυχώς).
Αν μπει κάποια ανάρτηση κάπου, που θα έπρεπε να μπει στου Πειραιά, θα κάνω την μεταφορά όπως άλλωστε κάνω.
Βέβαια εγώ είμαι από Ρόδο και δεν είμαι ιδιαίτερος γνώστης αυτών των ιδιαιτεροτήτων του λεκανοπεδίου, οπότε αν επικρατεί αντίθετη άποψη, θα συμφωνήσω με την πλειοψηφία.
Fun fact, την πρώτη φορά που με φιλοξένησε φίλος στον Άλιμο, μου φαινόταν πολύ φυσικό να λέω πως έμενα Πειραιά, μια και θεωρούσα πως ήταν στην ίδια περιοχή.... Φυσικά έφαγα κράξιμο. :colgate:
Για αυτό και περιμένω την βοήθεια των συμφορουμιτών από το λεκανοπέδιο σε αυτά τα ζητήματα.

·
Registered
524 Posts
Ζητώ συγγνώμη για την σύντομη παρεμβολή κάτω από την ανάρτηση του Συστέμα. Αν χρειαστεί, μπορεί να συνεχιστεί/μεταφερθεί η κουβέντα στο αντίστοιχο νήμα των Προτάσεων του φόρουμ.

Φυσικά και είναι ενιαίο πολεοδομικό συγκρότημα. Έχουμε όμως ξεχωριστό νήμα του Πειραιά και από όσο γνωρίζω το Κερατσίνι και η Δραπετσώνα, θεωρούνται ως προάστια του Πειραιά, όπως και η Νίκαια της οποίας κάποιες αναρτήσεις είναι στου Πειραιά. Μου φαίνεται ότι έχει κάποια λογική αυτή η δομή. Όχι ότι έχουμε και πολλές αναρτήσεις από τις εν λόγω περιοχές (δυστυχώς).
Αν μπει κάποια ανάρτηση κάπου, που θα έπρεπε να μπει στου Πειραιά, θα κάνω την μεταφορά όπως άλλωστε κάνω.
Βέβαια εγώ είμαι από Ρόδο και δεν είμαι ιδιαίτερος γνώστης αυτών των ιδιαιτεροτήτων του λεκανοπεδίου, οπότε αν επικρατεί αντίθετη άποψη, θα συμφωνήσω με την πλειοψηφία.
Fun fact, την πρώτη φορά που με φιλοξένησε φίλος στον Άλιμο, μου φαινόταν πολύ φυσικό να λέω πως έμενα Πειραιά, μια και θεωρούσα πως ήταν στην ίδια περιοχή.... Φυσικά έφαγα κράξιμο. :colgate:
Για αυτό και περιμένω την βοήθεια των συμφορουμιτών από το λεκανοπέδιο σε αυτά τα ζητήματα.
Κι αν χρειαστει να δημοσιευσουμε κατι για τον Αλιμο σε ποιο νημα να το αναρτησουμε τελικα; Αθηνα ή Πειραια;:nuts: . Εφοσον δεν εχουμε ξεχωριστη σελιδα για νοτια -βορεια προαστια και θελουμε να δινουμε εμφαση στη λεπτομερεια καθως φανηκε, μηπως πρεπει να δημιουργηθει ενα νεο τυπου "γενικες εξελιξεις στην Αττικη" να τα πεταμε ολα εκει μεσα να μαστε σιγουροι

·
Registered
2,650 Posts
Είναι πολύ εύκολο κατά τη γνώμη μου.

Πειραιάς:
α) Η πόλη του Πειραιά με τις συνοικίες της (Τερψιθέα, Καλλίπολη, Πηγάδα, Τζάνειο, Χατζηκυριάκειο, Πειραική, Καστέλα, Προφήτης Ηλίας, Καμίνια, Μανιάτικα, Αγιά Σοφιά κτλ) + το Νέο Φάληρο (που είχε γίνει για ένα διάστημα ανεξάρτητο αλλά ξαναγύρισε).

Ευρύτερος Πειραιάς:
β) Οι 6 πόλεις (αλλά 4 Καλλικρατικοί Δήμοι) που είτε ολόκληρες είτε περιοχές τους άνηκαν στο Δήμο Πειραιά και κάποια στιγμή αποσπάστηκαν πρώτα ως κοινότητες και έπειτα ως Δήμοι: Δραπετσώνα, Κερατσίνι, Κορυδαλλός, Νίκαια, Άγιος Ιωάννης Ρέντης και Πέραμα.

·
Registered
2,650 Posts
Ο Πειραιάς (αρχαία ελληνικά: Πειραιεύς) είναι πόλη, μέρος του Πολεοδομικού Συγκροτήματος Αθηνών και έδρα του σημαντικότερου λιμένα της Ελλάδας.

https://el.wikipedia.org/wiki/Πειραιάς
Το ίδιο link, δυο γραμμούλες παρακάτω γράφει:
Η ευρύτερη περιοχή του Πειραιά συγκροτεί την Περιφερειακή Ενότητα Πειραιώς, η οποία συνίσταται από τον ομώνυμο δήμο και τέσσερις ακόμη δήμους (Νίκαιας-Αγίου Ιωάννη Ρέντη, Κορυδαλλού, Κερατσινίου-Δραπετσώνας και Περάματος), με συνολικό πληθυσμό 448.997 κατοίκους[3] και έκταση 50,4 τ.χμ.

·
Registered
5,340 Posts
Discussion Starter #831
Εγώ πιστεύω πάντως ότι η αιτία γιαυτή την ενσταση της elizamaria είναι γιατι θεωρεί ότι ο Πειραιάς δεν έχει σχεση με την Αθήνα (άσχετα ότι ουσιαστικά Αθήνα και Πειραιάς είναι μία πόλη). Προσωπικά όπως προείπα κοιτάω τους δήμους και όχι η κάθε περιοχή σε ποιά πόλη ανήκει, γιατί π.χ και το Μαρούσι πόλη είναι. Αν ο Πειραιάς θεωρητικά δεν έχει 1 φορά σχέση με την Αθήνα τότε π.χ τα Σπάτα (όπου βρίσκεται και το αεροδρόμιο Ελευθέριος Βενιζέλος) δεν έχουν 2 φορές σχέση με την Αθήνα.

·
Registered
5,340 Posts
Discussion Starter #832
Το ίδιο link, δυο γραμμούλες παρακάτω γράφει:
Η ευρύτερη περιοχή του Πειραιά συγκροτεί την Περιφερειακή Ενότητα Πειραιώς, η οποία συνίσταται από τον ομώνυμο δήμο και τέσσερις ακόμη δήμους (Νίκαιας-Αγίου Ιωάννη Ρέντη, Κορυδαλλού, Κερατσινίου-Δραπετσώνας και Περάματος), με συνολικό πληθυσμό 448.997 κατοίκους[3] και έκταση 50,4 τ.χμ.
Επίσης στον ίδιο σύνδεσμο ακόμα πιο κάτω:.

Η περιοχή του Πειραιά φαίνεται να κατοικείται ήδη από τη νεολιθική περίοδο και έφτασε στο μεγαλύτερο σημείο ακμής στην κλασική εποχή, όταν ανακηρύχθηκε για πρώτη φορά σε δήμο, αποτελώντας συγκεκριμένα έναν από τους δήμους του άστεως της αρχαίας Αθήνας, και επιλέχθηκε ως το επίνειο της αθηναϊκής πόλης-κράτους.

·
Registered
2,650 Posts
Δεν ετέθη κάποια ένσταση, απλά θεωρώ ότι διευκολύνει πολύ την ανάγνωση και την αναζήτηση τα νέα να είναι μαζεμένα ανά συναφή ενότητα. Τώρα τα υπόλοιπα είναι άλλη συζήτηση και θα βγούμε off topic, πάντως συμφωνώ για τα Σπάτα.

@username: ελπίζω η ανάλυση της περιφερειακής ενότητας Πειραιά να διευκολύνει για την ταξινόμηση των θεμάτων

·
Moderator
Κορωνο-πρόσφυγας
12,618 Posts
Συγγμώμη για την καθυστερημένη απάντηση.

@username: ελπίζω η ανάλυση της περιφερειακής ενότητας Πειραιά να διευκολύνει για την ταξινόμηση των θεμάτων
Κλίνω προς αυτή τη λύση.

Όσο για το αν πρέπει περιοχές όπως τα Σπάτα και η Ελευσίνα, να καλύπτονται από το νήμα, Γενικές Εξελίξεις στην Αθήνα, είναι κάτι που με έχει προβληματίσει πολλές φορές στο παρελθόν. Αν συμφωνείτε οι υπόλοιποι, ίσως θα ήταν σκόπιμη η δημιουργία νήματος Γενικές εξελίξεις Υπολοίπου Αττικής, ή κάτι παρόμοιο. Ο αντίλογος βέβαια σε αυτή την πρόταση, είναι ότι δεν υπάρχουν πολλές αναρτήσεις για περιοχές εκτός Αθηνών-Πειραιά.

Περιμένω τις απόψεις των συμφορουμιτών του λεκανοπεδίου για το θέμα.

·
Registered
5,340 Posts
Discussion Starter #835
Threads in Forum : Αθήνα | Athens

KONSTANTINOUPOLIS said:
Προσωπικά όπως προείπα κοιτάω τους δήμους και όχι η κάθε περιοχή σε ποιά πόλη ανήκει, γιατί π.χ και το Μαρούσι πόλη είναι. Αν ο Πειραιάς θεωρητικά δεν έχει 1 φορά σχέση με την Αθήνα τότε π.χ τα Σπάτα (όπου βρίσκεται και το αεροδρόμιο Ελευθέριος Βενιζέλος) δεν έχουν 2 φορές σχέση με την Αθήνα.
..

·
200 μέτρα ψηλά
1,641 Posts
"Περιαστικές κωμοπόλεις της Αθήνας(Πέρα από τα προάστεια)"
ή
"Περιαστικές κωμοπόλεις λεκανοπεδίου(Πέρα από τα προάστεια)"

Νομίζω ότι το αντίστοιχο town, δηλαδή κάτι μεταξύ χωριού και πόλης από πλευράς μεγέθους(κωμόπολη), που είναι όμως αποκομμένο κάπως από τον προαστειακό χώρο μίας πόλης, θα μπορούσαμε να το πούμε περιαστικήή κωμόπολη.

Ίσως να ταιριάζει άλλο ένα τέτοιο στην κατηγορία της Θεσσαλονίκης. Ίσως και όχι.

·
200 μέτρα ψηλά
1,641 Posts
Εδώ και μερικούς μήνες παρατηρώ μία δισλειτουργία εκεί που βρίσκεται το frame όπου κάνουμε login με το όνομα και το password που έχουμε. Δηλαδή στο μακρόστενο τετραγωνάκι που ξεκινάει από τα αριστερά της οθόνης πάνω αριστερά και καταλήγει στα δεξιά της οθόνης πάνω δεξιά.
Στο frame αυτό λοιπόν όταν είμαι συνδεδεμένος με τους κωδικούς μου και πάνω δεξιά λέει τα γνωστά
«Welcome, kosk.
You last visited: Today at 11:59 AM» ενώ στα αριστερά στο ίδιο ύψος έχει αυτό το μακρυνάρι όπου βοηθάει στην πλοήγηση και για παράδειγμα λέει καθώς γράφω στο thread των βελτιώσεων το εξής
« SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Hellenic Architecture Agora > Η Αγορά μου | My Agora > Συμπόσιον | Symposium »

Αν δοκιμάσω από αυτή την οθόνη να πατήσω εκεί που λέει Hellenic Architecture Agora για να βρεθώ σε εκείνη την οθόνη με την γνωστή εμφάνιση όπου βλέπουμε συνοπτικά όλα τα ελληνόγλωσσα thread, ναι μεν με πάει κανονικά αλλά πάνω δεξιά όπου κανονικά θα έπρεπε να εμφανίζεται και πάλι αυτό που γράφω παραπάνω σε bold εμφανίζει δύο κενά πεδία σαν να μην είμαι login. Και να μην έφτανε μόνο αυτό στο κάτω μέρος της οθόνης δεν εμφανίζεται στην λίστα το Συμπόσιο.
Αρχικά νόμιζα ότι λόγω απραξίας, γιατί έκανα κάποιες φορές άλλες λειτουργίες στο κομπιούτερ, με πέταγε το SSC αυτόματα σε κατάσταση logged out μετά από λίγο.
Στη συνέχεια όμως παρατήρησα ότι όταν επέλεγα να μπω σε κάποια συγκεκριμένα thread που έχω σώσει στα bookmarks, με ξαναέδειχνε πάνω δεξιά να είμαι logged in. Δηλαδή δεν χρειάζεται να ξαναβάλω τους κωδικούς μου.
Με λίγα λόγια όταν επιλλέγω να βρίσκομαι στο HAA δεν βλέπω επιλλογή για συμπόσιο και δεν βλέπω να είμαι συνδεδεμένος παρότι είμαι.
Όταν επιλλέγω να μπω σε οποιοδήποτε thread της Αθήνας ή των Υποδομών φαίνεται ότι είμαι συνδεδεμένος. Κουλό αυτό που συμβαίνει αλλά δια της πλαγίας οδού συνεχίζω όπως συνεχίζω.

·
Moderator
Κορωνο-πρόσφυγας
12,618 Posts
Δυστυχώς το φόρουμ έχει γενικότερα λειτουργικά προβλήματα τελευταία.
Οι υπεύθυνοι προσπαθούν να τα επιλύσουν.
Αντίστοιχο πρόβλημα με αυτό που αναφέρεις, είχα και εγώ.
Στον έναν υπολογιστή λύθηκε με καθαρισμό των cookies.
Στον άλλον πάλι διορθώθηκε με καθαρισμό των cookies, αλλά δεν με κρατάει logged in για πολύ ώρα. Μετά από σύντομο χρόνο αδράνειας, με πετάει έξω και πρέπει να ξανασυνδέομαι κάθε φορά.

·
Registered
121 Posts
Εγώ πάντως από firefox που μπαίνω δεν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα. Όμως αυτό με το Συμπόσιο που δε φαίνεται το αντιμετωπίζω όταν μπαίνω από το κινητό.

821 - 840 of 908 Posts