SkyscraperCity banner

Inactive poll

• Total voters
    14
  • Poll closed .
841 - 860 of 910 Posts

·
200 μέτρα ψηλά
1,642 Posts
Παρασκευή πρωί εδώ. Από Android μπαίνω και ανοίγοντας σήμερα με browser και όχι από app, το πρόβλημα επιλύθηκε. Θα επανέλθω αν απαρατηρήσω κάτι άλλο.

Το λύσανε.

·
Moderator
Κορωνο-πρόσφυγας
12,618 Posts
Συμφορουμίτες, άλλαξα τον τίτλο του νήματος

Περιβάλλον και Αγροτική Ανάπτυξη | Environment and Rural Development

σε:

Περιβάλλον, Γεωργία & Μεταποίηση | Environment, Farming & Processing

Το επιθυμητό από την μεριά μου ήταν:

Περιβάλλον, Πρωτογενής & Δευτερογενής Τομέας | Environment, Primary & Secondary Sector

αλλά λόγω του γνωστού προβλήματος με τους μη λατινικούς χαρακτήρες, δεν χωράει.

Αν υπάρχουν άλλες προτάσεις, που να περιγράφουν ακριβέστερα το νήμα και στα ελληνικά και στα αγγλικά, στο δοσμένο περιορισμένο εύρος, παρακαλώ καταθέστε τες εδώ.

·
200 μέτρα ψηλά
1,642 Posts
Νομίζω ότι είναι γνωστό στο τεχνικό team αλλά ας το αναφέρω. Τελευταία βγάζει συχνά το ακόλουθο error.

Database error
The database has encountered a problem.
Please try the following:

Load the page again by clicking the Refresh button in your web browser.
Open the www.skyscrapercity.com home page, then try to open another page.
Click the Back button to try another link.

The www.skyscrapercity.com forum technical staff have been notified of the error, though you may contact them if the problem persists.

We apologise for any inconvenience.

·
Moderator
20,045 Posts
Όλο το φόρουμ εδώ και 2-3 μέρες ξαναπαρουσίασε αυτό το πρόβλημα.

·
200 μέτρα ψηλά
1,642 Posts
Μέχρι την οριστική παύση του προβλήματος με το γνωστό error, παρατήρησα ότι τα διπλά και τριπλά posts μπορούν να αποφευχθούν με τον εξής τρόπο.
Σύνταξη του post σε ένα εξωτερικό επεξεργαστή κειμένου, φερ' ειπειν Wordpad ή MS word. Select all , copy, paste μέσα στο επεξεργαστή κειμένου του SSC. Δεν κλείνουμε τον εξωτερικό επεξεργαστή.
Μετά το πάτημα του Post Quick Reply ανεξάρτητα του πως ανταποκρίνεται το SSC στην οθόνη μας(μηνύματα, ειδοποιήσεις κτλ) πρέπει να πατήσουμε F5(κάνει refresh στον browser, παίρνει 8'') στο πληκτρολόγιο για να δούμε αν το post καταχωρήθηκε στο thread. Αν όχι , τότε στο εξωτερικό επεξεργαστή κειμένου το κείμενο μας εξακολουθεί να υπάρχει οπότε δεν χρειάζεται να το ξαναπληκτρολογήσουμε. Ξαναπροσπαθούμε με copy paste.

·
head up funny boy
1,624 Posts
https://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=150946619&postcount=120

EDIT: Αναφέρεται στην ανάρτηση του φίλου Alex Paradissis λίγα βήματα πιο πάνω: https://www.skyscrapercity.com/showthread.php?p=146492133#post146492133

(...) Και γιατί δεν πάνε οι αριστερούληδες άπλυτοι να το καθαρίσουν, να το βάψουν και να το επαναφέρουν; (...)

Να σας πω εγώ γιατι; Διότι οι μικροί αριστερούληδες απλυτούληδες ΔΕΝ ΝΟΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ αλλά τους ενοχλούν οι μεγάλες κλίμακες, οι μεγάλες κατασκευές, οτιδήποτε τους ξεπερνάει και δεν μπορούν να το φέρουν στα δικά τους μικρούλικα μέτρα και σταθμά. Τους ενοχλεί ότι μπορεί να υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι θέλουν να είναι σε ένα περιβάλλον αποστειρωμένο από την απλυσιά και την ιδεολογική τους μόλυνση, τους ενοχλεί ότι μπορεί να υπάρχουν καλοντυμένοι άνθρωποι και καθαροί οι οποίοι περνούν καλά χωρίς να έχουν ανάγκη το ιδεολογικό τους νταβατζιλίκι. (...)
´
Όχι μόνο δεν υπήρξε παρέμβαση αλλά από ότι βλέπω το σχόλιο σου άρεσε.

Να καταθέσω και εγώ τα :2cents: μου.

Έχω αναφερθεί σε πρόσωπα της ανεκδιήγητης κυβέρνησης των προηγουμένων με τα επίθετα καράφλες και ψυχάκηδες, συγκεκριμένα για το Βαρουφάκη και τον Τσίπρα. Επίσης θεωρώ ότι, αν θέλουμε να αλλάξει η Αθήνα σαν πόλη, επειδή μερικοί έχουν παρεξηγήσει τις έννοιες της ελευθερίας και του δικαιώματος της διαμαρτυρίας εις βάρος των περιουσιών των άλλων, ναι, πρέπει να σπάσουν μερικά κεφαλάκια.
(…)
Επίσης εγκαλούμε στην τάξη για ένα πολιτικό σατιρικό σχόλιο δίχως κανένα λόγο καθώς δεν παραβιάζει κανένα κανόνα.
Την ίδια στιγμή και μόλις πριν μερικά μηνύματα παραβιάζονται ωμά τρείς κανόνες δίχως την παραμικρή επέμβαση.

- Violent content
- Hate speech (including content that incites hatred or promotes violence against individuals or groups based on race or ethnic origin, religion, disability, gender, age, veteran status or sexual orientation/gender identity), harassment, bullying or similar content that advocates harm against an individual or group.
- Any other content that is illegal, promotes illegal activity or infringes on the legal rights of others

Το να κατανοήσεις με τόση ευαισθησία το „βυζί όταν πεινάσει“ ως country bashing αλλά την ίδια στιγμή δεν τρέχει τίποτα με τα άπειρα μηνύματα του gm που κινούνται διαρκώς στα όρια της ρητορείας μίσους απέναντι σε μια πολιτική ιδεολογία, πολιτικοποιούν συστηματικά με κάθε ευκαιρία κάθε θέμα και προβοκάρουν με σχόλια που βασίζονται σε διακρίσεις. Είμαστε μια χαρά. Προσπερνάμε με „παρακαλώ μη βγαίνουμε εκτός θέματος.“

Η κατάσταση αυτή προβοκάρει εξαιρετικά την κατανόηση μου και την πρόθεση μου να μην υπονοώ μεροληψία.

·
The Jedi Will Rise Again
12,290 Posts
Αποσύρω ΚΑΙ ανακαλώ τα ως άνω σχόλια σαν υπερβολικά, αλλά ως εδώ.

Ας λήξει εδώ, παραφέρθηκα, ανακαλώ. Δεν με τσίμπησε καμιά μύγα, αλλά προφανώς, ζω εδώ και έχω υποστεί την όλη κατάσταση. Θα αντιπαρέλθω και κάποιες προσωπικές αιχμές και θα περιορίσω την παρουσία μου στα καθαυτα θέματα κατασκευών που με απασχολούν.

·
Moderator
20,045 Posts
- Violent content
- Hate speech (including content that incites hatred or promotes violence against individuals or groups based on race or ethnic origin, religion, disability, gender, age, veteran status or sexual orientation/gender identity), harassment, bullying or similar content that advocates harm against an individual or group.
- Any other content that is illegal, promotes illegal activity or infringes on the legal rights of others

Το να κατανοήσεις με τόση ευαισθησία το „βυζί όταν πεινάσει“ ως country bashing αλλά την ίδια στιγμή δεν τρέχει τίποτα με τα άπειρα μηνύματα του gm που κινούνται διαρκώς στα όρια της ρητορείας μίσους απέναντι σε μια πολιτική ιδεολογία, πολιτικοποιούν συστηματικά με κάθε ευκαιρία κάθε θέμα και προβοκάρουν με σχόλια που βασίζονται σε διακρίσεις. Είμαστε μια χαρά. Προσπερνάμε με „παρακαλώ μη βγαίνουμε εκτός θέματος.“

Η κατάσταση αυτή προβοκάρει εξαιρετικά την κατανόηση μου και την πρόθεση μου να μην υπονοώ μεροληψία
- Violent content: Παράδειγμα είναι το βίντεο με τις δύο Νορβηγίδες που αποκεφάλισαν στον Μαρόκκο

- Any other content that is illegal...: Αυτό αφορά περιεχόμενο παράνομης φύσης.

- Hate speech: Ουδένα από αυτά αφορά πολιτική ιδεολογία στην οποία αναφέρεσαι και το γκρουπ αναφέρεται στις κατηγορίες που έδωσε ήδη.

Μέχρι τώρα επιδεικνύαμε ανοχή σε πολιτικά σχόλια αλλά ίσως να πρέπει να να απαγορεύσουμε πλήρως.

Και μιας και μιλάμε για κανόνες του φόρουμ:

3. Η σχέση σας με τους συντονιστές του φόρουμ

α) Απαγορεύεται αυστηρώς οποιαδήποτε αντιπαράθεση με συντονιστή δημοσίως. Αυτό πρέπει να γίνει μέσω προσωπικών μηνυμάτων.

β) Μην καταδιώκετε κακόβουλα ή απειλείτε οποιονδήποτε συντονιστή.

·
Moderator
Κορωνο-πρόσφυγας
12,618 Posts
Επίσης εγκαλούμε στην τάξη για ένα πολιτικό σατιρικό σχόλιο δίχως κανένα λόγο καθώς δεν παραβιάζει κανένα κανόνα.
Την ίδια στιγμή και μόλις πριν μερικά μηνύματα παραβιάζονται ωμά τρείς κανόνες δίχως την παραμικρή επέμβαση.
Την ανάρτηση του gm στην οποία αναφέρεσαι, δυστυχώς δεν την είδα. Είχα για πολύ ώρα ανοιχτό το Reply thread, πριν κάνω την δική μου ανάρτηση στις 12.11 και του gm ανέβηκε στο ενδιάμεσο στις 11.57. Δεν αντιλήφθηκα πως ανέβηκαν άλλες αναρτήσεις πριν τη δική μου. Συμβαίνουν και αυτά.

Όχι μόνο δεν υπήρξε παρέμβαση αλλά από ότι βλέπω το σχόλιο σου άρεσε.
Δεκτή η παρατήρηση σου για την ανάρτηση από τις 31 Ιουλίου 2018.
Για να χρειαστεί να πας τόσο πίσω, δεν μπορεί, κάτι έχω κάνει και σωστά αυτό το διάστημα.
Μόνο στο Πολιτικό Καφενείο, τα τελευταία 5,5 χρόνια που διαχειρίζομαι το φόρουμ με τους φίλους Whitemagick και Christos-Greece, από όσο είδα από τον μετρητή, έχω ελέγξει 4200+ αναρτήσεις, στις οποίες δεν προσμετρούνται οι διεγραμμένες, που ιδίως σε αυτό νήμα, είναι πολλές. Στις κάποιες δεκάδες χιλιάδες ολόκληρου του φόρουμ, δεν θα μου προκαλέσει έκπληξη, αν μπορέσεις να βρεις και 50 αναρτήσεις στις οποίες μπορεί να διαφωνείς με το ότι τις άφησα ή δεν τις έκανα edit.
Άλλωστε, κάποιος θα μπορούσε να έχει ένσταση πως δεν έκανα κάτι για τις ακόλουθες αναρτήσεις, στην πρώτη από τις οποίες απαντάς στην ανάρτηση του gm2263 που ανέφερες και του επιτίθεσαι επί προσωπικού.
Αυτά συμβαίνουν όταν σε αυτό το καταθλιπτικό ελληνικό παράλληλο σύμπαν ο οπαδός του προοδευτικού δημοκρατικού τόξου που είναι το τέλειο ταίρι σε μια νέα σχέση αληθείας ανακαλύπτει με καθυστέρηση μερικών δεκαετιών αυτό που αλλού ήδη αμφισβητείται και θεωρεί ανάπτυξη την κατασκευή mall και δείγμα πολιτισμού τους καλοντυμένους, καθαρούς ανθρώπους που θέλουν να περνούν καλά και με φασιστικό ύφος αποκαλεί άπλυτους, βρόμικους και μολυσμένους ιδεολογικά αυτούς που έχουν άλλη πολιτική και κοινωνική αντίληψη και γράφει ανυπόφορες ανοησίες συσχετίζοντας την πρόοδο με κατασκευές μεγάλης κλίμακας και ουρανοξύστες. Ανυπόφορα σιχαμερές αντιλήψεις που φυσικά κανένας εδώ μέσα δεν βγήκε να επικρίνει. Να περνάμε τέλεια λέμε.
Αχ το ΟΑΚΑ... Ακόμα ένα παράδειγμα για το πόσο ανίκανο και μη παραγωγικό ήταν το ελληνικό πολιτικό σύστημα και τώρα κάτι πολιτικά σκουπίδια μιλάνε για δημιουργικό σοκ.
Να είστε σίγουροι πως δε σας λυπάμαι καθόλου, ούτε στο ελάχιστο. Απόλυτη ανικανότητα. Τότε, τώρα και στο μέλλον. Αλλά και εδώ με καθυστέρηση μερικών δεκαετιών θα καταλάβετε πόσο ανόητη και εγκληματική ήταν αυτή η δωρεά δημόσιας περιουσίας.
Από την δική μου σκοπιά και 50 αναρτήσεις να μπορέσεις να βρεις στο σύνολο των αρκετών χιλιάδων, στις οποίες μπορεί να διαφωνείς με τον τρόπο που τις χειρίστηκα, θα το θεωρήσω καλό σκορ και θα παραμείνω ευχαριστημένος από τον εαυτό μου, με τον τρόπο που έχω διαχειριστεί συνολικά το φόρουμ, στον προσωπικό μου πάντα χρόνο.
Με δεδομένο βέβαια πως πάντα προσπαθώ να κρατώ μια ισορροπία ισχύει αυτό που έγραψα εδώ:
Υποθέτω πως αναφέρεσαι σε εμένα.
Όταν έχεις ένσταση για κάποια ανάρτηση, μπορείς είτε να το αναφέρεις σε έναν από τους τρεις διαχειριστές με μήνυμα, είτε να γράψεις κάτι στο σχετικό νήμα. Ανεξάρτητα από τα πολλά στραβά που μπορεί να έχουμε, δεν νομίζω πως έχουμε γυρίσει την πλάτη σε κάποιον.
Αν έχω αποκαλέσει κάποιον, βρώμικο, ψυχάκια και άπλυτο, σε παρακαλώ υπέδειξε μου την ανάρτηση μου, για να τη διορθώσω. Αν υπάρχουν τέτοιες εκφράσεις αλλού, σε παρακαλώ, υπέδειξε μας.
Το σακάτης, το ανέφερα σε σχέση με δικούς μου φίλους, που χρησιμοποιούσαν την έκφραση την περίοδο του δημοψηφίσματος. Αποτελεί λογικό άλμα, να συγκρίνεις μια εμπειρία που καταθέτω από την προσωπική μου ζωή, με αναρτήσεις εντός του φόρουμ.
Αν με τις εκφράσεις αυτές, αναφέρεσαι με δηκτικό τρόπο σε σχολιασμό περί ιδεοληψιών κλπ που όντως λαμβάνει χώρα σε νήματα εντός του φόρουμ, θα πω ότι δεν θεωρώ το ίδιο το να σχολιάζεται η κοινωνική/επαγγελματική στάση/δράση, τα οποία επιλέγει κάποιος, με μια αναπηρία την οποία φυσικά και δεν επιλέγει. Οπότε αν προκύψει ζήτημα στο μέλλον, δεν θα τα βάλω στην ίδια ζυγαριά. Σαν διαχειριστές προσπαθούμε να αφήνουμε τις συζητήσεις να εξελίσσονται κατά το δυνατόν χωρίς δικές μας παρεμβάσεις, αλλά και χωρίς να θίγονται πρόσωπα. Είναι μια καθημερινή άσκηση ισορροπίας, η οποία (θεωρώ ότι) είναι πολύ πιο δύσκολη από ότι μπορεί να φαίνεται. Αν κάποια μέλη διαφωνούν με τον τρόπο που χειριζόμαστε κάποια πράγματα, μπορούν απλά να μας το πουν, ώστε να δούμε αν υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης στον τρόπο με τον οποίο δρούμε.
Όσο για το σχόλιο της ανάρτησης σου (βυζί-πιπίλα), για εμένα ήταν απόλυτα ξεκάθαρο σε τι αναφερόταν σημειολογικά και για αυτό αντέδρασα. Έδωσες την εξήγηση σου και το αφήσαμε εκεί το θέμα.

Επειδή όμως είμαστε όλοι άνθρωποι και έχουμε πεπερασμένες αντοχές, αισθάνομαι πως οι δικές μου πολλές φορές ξεπερνιούνται πλέον, με αριστερούς να με κατηγορούν πως μεροληπτώ υπέρ δεξιών πολιτικών και δεξιών πως μεροληπτώ υπέρ αριστερών πολιτικών. Το λες και λίγο σχιζοφρενικό. Για να μην αναφέρω όλους τους υπόλοιπους κύκλους συνεχών αντεγκλήσεων, πχ με οπαδούς ομάδων που δεν καταλαβαίνουν πως ένα γήπεδο μας αφορά σαν σκοπιμότητα, κατασκευή και αρχιτεκτονική, ανεξάρτητα από την ομάδα στην οποία ανήκει.

Επειδή λοιπόν αυτή η συζήτηση ξεκίνησε την 4η Ιουλίου και συνεχίζεται, δηλώνω το αυτονόητο, πως ουδείς αναντικατάστατος και υπάρχει και το ακόλουθο νήμα ΕΚΛΟΓΕΣ - MOD ELECTION

Αν επιθυμούν τα μέλη να αντικατασταθώ από άλλο μέλος, ας αναρτήσουν την θέση τους στο σχετικό νήμα.

Επειδή ο φίλος Whitemagick, έχει δίκιο πως αυτή η συζήτηση δεν έπρεπε να διεξαχθεί εξαρχής με αυτόν τον τρόπο, σταματάω την συμμετοχή μου εδώ και παραπέμπω όποιο μέλος θέλει στην προηγούμενη μου πρόταση.

Επίσης savas, αν επιθυμείς να αναφέρεις κάτι άλλο παρακαλώ απέστειλε μου προσωπικό μήνυμα.
Ευχαριστώ πολύ.

·
head up funny boy
1,624 Posts
Την ανάρτηση του gm στην οποία αναφέρεσαι, δυστυχώς δεν την είδα. Είχα για πολύ ώρα ανοιχτό το Reply thread, πριν κάνω την δική μου ανάρτηση στις 12.11 και του gm ανέβηκε στο ενδιάμεσο στις 11.57. Δεν αντιλήφθηκα πως ανέβηκαν άλλες αναρτήσεις πριν τη δική μου. Συμβαίνουν και αυτά.

Δεκτή η παρατήρηση σου για την ανάρτηση από τις 31 Ιουλίου 2018.
Για να χρειαστεί να πας τόσο πίσω, δεν μπορεί, κάτι έχω κάνει και σωστά αυτό το διάστημα.
Μόνο στο Πολιτικό Καφενείο, τα τελευταία 5,5 χρόνια που διαχειρίζομαι το φόρουμ με τους φίλους Whitemagick και Christos-Greece, από όσο είδα από τον μετρητή, έχω ελέγξει 4200+ αναρτήσεις, στις οποίες δεν προσμετρούνται οι διεγραμμένες, που ιδίως σε αυτό νήμα, είναι πολλές. Στις κάποιες δεκάδες χιλιάδες ολόκληρου του φόρουμ, δεν θα μου προκαλέσει έκπληξη, αν μπορέσεις να βρεις και 50 αναρτήσεις στις οποίες μπορεί να διαφωνείς με το ότι τις άφησα ή δεν τις έκανα edit.
Άλλωστε, κάποιος θα μπορούσε να έχει ένσταση πως δεν έκανα κάτι για τις ακόλουθες αναρτήσεις, στην πρώτη από τις οποίες απαντάς στην ανάρτηση του gm2263 που ανέφερες και του επιτίθεσαι επί προσωπικού.

Από την δική μου σκοπιά και 50 αναρτήσεις να μπορέσεις να βρεις στο σύνολο των αρκετών χιλιάδων, στις οποίες μπορεί να διαφωνείς με τον τρόπο που τις χειρίστηκα, θα το θεωρήσω καλό σκορ και θα παραμείνω ευχαριστημένος από τον εαυτό μου, με τον τρόπο που έχω διαχειριστεί συνολικά το φόρουμ, στον προσωπικό μου πάντα χρόνο.
Με δεδομένο βέβαια πως πάντα προσπαθώ να κρατώ μια ισορροπία ισχύει αυτό που έγραψα εδώ:

Όσο για το σχόλιο της ανάρτησης σου (βυζί-πιπίλα), για εμένα ήταν απόλυτα ξεκάθαρο σε τι αναφερόταν σημειολογικά και για αυτό αντέδρασα. Έδωσες την εξήγηση σου και το αφήσαμε εκεί το θέμα.

Επειδή όμως είμαστε όλοι άνθρωποι και έχουμε πεπερασμένες αντοχές, αισθάνομαι πως οι δικές μου πολλές φορές ξεπερνιούνται πλέον, με αριστερούς να με κατηγορούν πως μεροληπτώ υπέρ δεξιών πολιτικών και δεξιών πως μεροληπτώ υπέρ αριστερών πολιτικών. Το λες και λίγο σχιζοφρενικό. Για να μην αναφέρω όλους τους υπόλοιπους κύκλους συνεχών αντεγκλήσεων, πχ με οπαδούς ομάδων που δεν καταλαβαίνουν πως ένα γήπεδο μας αφορά σαν σκοπιμότητα, κατασκευή και αρχιτεκτονική, ανεξάρτητα από την ομάδα στην οποία ανήκει.

Επειδή λοιπόν αυτή η συζήτηση ξεκίνησε την 4η Ιουλίου και συνεχίζεται, δηλώνω το αυτονόητο, πως ουδείς αναντικατάστατος και υπάρχει και το ακόλουθο νήμα ΕΚΛΟΓΕΣ - MOD ELECTION

Αν επιθυμούν τα μέλη να αντικατασταθώ από άλλο μέλος, ας αναρτήσουν την θέση τους στο σχετικό νήμα.

Επειδή ο φίλος Whitemagick, έχει δίκιο πως αυτή η συζήτηση δεν έπρεπε να διεξαχθεί εξαρχής με αυτόν τον τρόπο, σταματάω την συμμετοχή μου εδώ και παραπέμπω όποιο μέλος θέλει στην προηγούμενη μου πρόταση.

Επίσης savas, αν επιθυμείς να αναφέρεις κάτι άλλο παρακαλώ απέστειλε μου προσωπικό μήνυμα.
Ευχαριστώ πολύ.
Νομίζω πως μετά από αυτή την έντονη συζήτηση έχω εκφράσει όλα όσα ήθελα να πω και πως δεν χρειάζεται να συνεχίσω καθώς είναι κουραστικό από κάποιο σημείο και μετά για όλους. Οι απόψεις ειπώθηκαν, συμφωνούμε όλοι πως σε επίπεδο πολιτικών αντιπαραθέσεων οι συζητήσεις είναι ακόμα πιο δύσκολες και η πιθανότητα έντονων καταστάσεων πολύ μεγαλύτερη.

Εννοείται πως το έργο σας είναι πολύ δύσκολο και φυσικά δεν έχω την παραμικρή πρόθεση να αντικατασταθεί κανένας αλλά να υπάρχει ίση μεταχείριση των μελών. Στο μέλλον όπως επιθυμείς θα σου στείλω προσωπικό μήνυμα και ευχαριστώ για τον χρόνο που διέθεσες.

·
The Jedi Will Rise Again
12,290 Posts
Συνεχίζουμε:

Επιδεικνύοντας καλή πίστη ΑΝ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΠΕΥΘΥΝΘΗΚΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ σε μέλη αυτού του φόρουμ και δεν εξύβρισα τις δικές ΤΟΥΣ αντιλήψεις, άλλαξα και απέσυρα το περιεχόμενο των επιμάχων μηνυμάτων μου για να μην συνεχιστεί η όποια ενόχληση συνεπάγονται σε άλλους χρήστες. Αυτό δεν σημαίνει ότι προσπαθώ να "κουκουλώσω" οτιδήποτε εφόσον οι επίμαχες αναρτήσεις υπάρχουν καταγεγραμμένες σε άλλα posts (οπότε δεν την "γλυτώνω") αλλά να μην "ενοχλώ" με η χωρίς εισαγωγικά τον οποιοδήποτε θεωρεί ότι ενοχλείται από αυτές.

Επίσης, αν και δύσκολο, περάσαμε πολλά οι εναπομείναντες στην Ελλάδα θα προσπαθήσω να κρύβω την σφοδρή αντίθεσή μου για συγκεκριμένα πολιτικά κόμματα και αντιλήψεις διότι όντως, δεν δίνεται καλή εικόνα σε όποιον τρίτο αναγνώστη και χρωματίζεται πολύ πολιτικά ένα φόρουμ αν και, οποιοσδήποτε δεν έχει έρθει από τον Άρη ή τον Κρόνο, ξέρει ότι το φόρουμ είναι φόρουμ ψηλών κτιρίων και ότι στην Ελλάδα, οι αντιδρώντες κατά των ψηλών κτιρίων (και όχι μόνον), ενώ διαστρωματόνονται σε όλα τα μέρη του πολιτικού φάσματος, βρήκαν καταφύγιο και τεχνική, νομική και υλική υποστήριξη κάτω από συγκεκριμένη στέγη.

Οπότε είναι λογικό οι υπερασπιστές των ψηλών κτιρίων να είναι αντίθετοι εφόσον αυτοί που τους στερούν τη χαρά (να το πουμε κι' έτσι) έχουν οργανωθεί κάτω από συγκεκριμένο πολιτικό πρόσημο, ΑΝ ΚΑΙ, υπάρχουν και "συντηρητικοί" εχθροί των ψηλών κτιρίων και υπέρ της παράδοσης και του Αττικού τοπίου και εγώ ΑΥΤΟΥΣ ήξερα όταν ήμουνα μικρό παιδί κάποτε.

Οι οποίοι στηλίτευαν ακόμα και τους Χουντικούς αλλά και τους τότε της ΝΔ που άφηναν να εκτελούνται χωρίς ανάκληση οι άδειες που δόθηκαν πριν το 75 μεν (οπότε και έπεσε ο πέλεκυς του ύψους) και δεν είχαν καμία σχέση με τους προοδευτικούς και τους "κινηματίες" των επομένων δεκαετιών.

Αυτά έτσι για την ιστορία.

Ας φύγουμε όμως από αυτό. Εγώ θεωρώ ότι όντως παρεκτράπηκα και μπορούσα να εκφραστώ πιο κόσμια. Πάρτε το και σαν Συγνώμη αν είναι για το καλό του φόρουμ αν και δεν πιστεύω ότι πρέπει να απολογηθώ και για κάτι κιόλας.

Οποτε θα ήθελα πρώτον να σταματήσει εδώ όποια περαιτέρω συζήτηση και να πάμε μπροστά.

Δεύτερον θα ήθελα όχι μόνο να παραμείνει ο username διαχειριστής, αλλά και οι υπόλοιποι να διευκολύνουμε το έργο του το οποίο όχι μόνον είναι δύσκολο αλλά έχει και απαιτήσεις τις οποίες ένας μέσος συμμετέχων πολλές φορές δεν αντιλαμβάνεται. Ο συγκεκριμένος διαχειριστής, ενώ εμείς βαυκαλιζόμαστε (μην πω καμιά άλλη ομόηχη λέξη) βρίσκεται πολλές φορές μπροστά σε αποφάσεις που αφορούν το πιο απλό -εκτός θέματος συζητήσεις- που πρέπει να αποφασίσει εάν θα κάνει σύσταση, εάν θα μετακινήσει αναρτήσεις, ΠΟΥ θα τις μετακινήσει, κοκ και όλα αυτά με γνώμονα τους κανονισμούς μεν, αλλά να μη θίξει και τους συμμετέχοντες. Λογικά πρέπει να υπάρχουν μέρες που καμιά δεκαριά τέτοιες αποφάσεις να πρέπει να λάβει, και να μετακινήσει αναρτήσεις, και μιλάμε για ολόκληρα μπλοκ αναρτήσεων. Οπότε φανταστείτε τι γίνεται όταν υπάρχει πολιτική συζήτηση, θιγμένοι, διαλεγόμενοι κλπ, πάει η μέρα που λέει ο λόγος.

Αυτές δε τις παραινέσεις τις απευθύνω πρώτα σε εμένα εφόσον και εγώ πολλάκις βγαίνω εκτός θέματος, κανω sidetracking, είμαι γενικά κουκουρούκου σε φάσεις :D

Οπότε, και επειδή από ότι βλέπω ΤΩΡΑ μάλλον σιγά-σιγά αρχίζει το πανηγύρι που περιμέναμε πάνω από δεκαετία, για δεκαετίες ορισμένοι, καλό θα ήτανε εφόσον βγάλαμε και αυτή την πανδύσκολη τελευταία δεκαετία να βοηθήσουμε τον Username να παραμείνει, να διευκολύνουμε στο μέγιστο βαθμό τη δουλειά του, την οποία θεωρώ ότι υπηρετεί με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και να ετοιμαστούμε να γιορτάσουμε τα καλά που έρχονται.

Στηρίζω username.

Προχωράμε.

·
Moderator
Κορωνο-πρόσφυγας
12,618 Posts
Καλησπέρα συμφορουμίτες,
Το νέο μας μέλος plati, κατά κόσμον Γ.Τ., που τυγχαίνει να είναι και ιδρυτής του Ελληνικού Μουσείου Πληροφορικής, θα μας κάνει την τιμή να δημιουργήσει ένα νήμα για αυτό, στο οποίο θα μοιραστεί μαζί μας το υλικό που διαθέτει σχετικά με τη πορεία κατασκευής του. Να ευχηθούμε καλές και πολλές αναρτήσεις στο νέο νήμα. Αν έχετε σκέψεις και ιδέες για τη στήριξη του, είστε ελεύθεροι να τις καταθέσετε.

·
The Jedi Will Rise Again
12,290 Posts
Ματαξανα μανά γιατι κάτι έγραψα αλλά δεν το βλεπω, μπορεί καινα έσβησα το post κατά λάθος.

Θα ήταν καλό να πάει καποιος τεμπέλης )δηλαδή εγώ) εκεί πέρα και να παρει φωτογραφίες για ανάρτηση. Την πρώτη φορά που ακούμπησα υπολογιστή ηταν ένα TRS 80 της Radio Shack me 8K memory, πράγμα που σημαίνει ότι αν περάσω την πόρτα του μουσείου μάλλον θα μείνω εκεί σαν έκθεμα ο ίδιος. :D

Eχω προγραμματίσει σε COBOL από τερματικό από mainframe Wang VS 80, 512K με έξη τερματικά. Θα σέβεστε! :lol:

·
200 μέτρα ψηλά
1,642 Posts
Το γενικές εξελίξεις είναι στοιχειωμένο thread. Δεν βλέπω τα τελευταία posts. Πάω να κάνω ένα post δοκιμαστικό μήπως ξεκολλήσει και βγάζει μήνυμα για ληγμένο token και πράσινα άλογα.

841 - 860 of 910 Posts