SkyscraperCity banner

Inactive poll

• Total voters
    14
  • Poll closed .
861 - 880 of 910 Posts

·
Registered
819 Posts
^^
-Δεξί κλικ πάνω στην φωτογραφία
-Αντιγραφή Διεύθυνσης φωτογραφίας
-Κλικ στο εικονίδιο <insert image> στην γραμμή ελέγχου των αναρτήσεων
-Επικόλληση
-Οκ
Το έχω κάνει άπειρες φορές, δεν μου βγαίνει, δεν πειράζει

·
200 μέτρα ψηλά
1,642 Posts
Ναι τρέχουν κάποιο script σε αυτό το site που δεν σε αφήνει να βρεις το link που τελειώνει σε jpeg η png.

Επίτηδες για να περάσεις υποχρεωτικά από την Online επιχείρηση τους. Επιπρόσθετα το κάνουν επίσης για να μην ζορίζεται ο webserver τους που τρέχει την cloud υπηρεσία.

Θα το παράκαμπτα με πατέντα αλλά είναι χρονοβόρο.

·
Moderator
Κορωνο-πρόσφυγας
12,618 Posts

@ Eric Draven
Έκανα αυτό που σου περιέγραψα σε μια από τις φωτογραφίες σου και σε μένα τουλάχιστον εμφανίζεται κανονικά.
Από εσένα είναι ορατή?
Μήπως πατάς Αντιγραφή εικόνας αντί Αντιγραφή διεύθυνσης εικόνας?

·
Moderator
20,045 Posts
Σας χαιρετώ συμφορουμίτες,

Η ιστοσελίδα skyscrapercity.com θα προβεί σε αλλαγές όσον αφορά το λογισμικό που χρησιμοποιεί το φόρουμ.

Ως εκ τούτου, πιθανόν να παρουσιαστούν προβλήματα τις επόμενες μέρες με το φόρτωμα της ιστοσελίδας και την ανάρτηση σχολίων.

Ταυτόχρονα, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα ότι από τις 22/3/2020 και για 48 ώρες, το όλο φόρουμ θα υπάρχει μόνο σε μορφή ανάγνωσης. Δηλαδή θα μπορείτε να διαβάσετε το φόρουμ αλλά δεν θα μπορείτε να κάνετε οποιεσδήποτε αναρτήσεις.

Ευχαριστώ πολύ,
Ομάδα διαχειριστών της Ελληνικής Αγοράς.

·
Moderator
Κορωνο-πρόσφυγας
12,618 Posts
Σμφορουμίτες, το φόρουμ μας ξανάνοιξε με τη νέα του μορφή.
Θα έχει τις παιδικές του ασθένειες.
Θα χρειαστούμε όλοι και μια προσπάθεια για να το συνηθίσουμε.
Είμαι σίγουρος όμως, πως θα μας δώσει την ευκαιρία να χαιρόμαστε το φόρουμ μας ακόμα περισσότερο.
Καλορίζικο και καλές αναρτήσεις. :cheers:

·
Registered
9,166 Posts
Mετά από 13+ χρόνια η αλήθεια είναι ότι έφαγα μια ψιλοφρίκη. Και για να πω την αλήθεια, μάλλον μου άρεσε περισσότερο στην προηγούμενη μορφή. Σίγουρα ο διαχωρισμός ανάμεσα σε κάθε ανάρτηση ήταν πιο διακριτός. :confused:

·
200 μέτρα ψηλά
1,642 Posts

·
Roads Enthusiast
283 Posts
Καλοδεχούμενη η αναβάθμιση καθώς ήταν επιβεβλημένη η φυγή από την πεπαλαιωμένη πλατφόρμα vBulletin σε μια άλλη, η ποια παρέχει ένα σύγχρονο περιβάλλον και θέτει τις βάσεις για την περαιτέρω ανάπτυξη της σελίδας.

Φυσικά, το γραφικό περιβάλλον (GUI) ακολουθεί την τρέχουσα νοοτροπία, η οποία επιτάσσει μεγάλες γραμματοσειρές, μείωση -όσο το δυνατόν γραφικών στοιχείων- και πολύ, μα πολύ κενό χώρο.

Τέλος, θα συμφωνίσω με τον prisma. Από τα πρώτα πράγματα που θα πρέπει να κοιτάξουν οι ιθύνοντες του ιστοχώρου είναι η βελτίωση της εμφάνισης των δημοσιεύσεων, ώστε να είναι πιο ευδιάκριτος ο διαχωρισμός της μιας από την άλλη, αλλά και το κείμενο της εκάστοτε δημοσίευσης από το μέρος που παρατίθενται οι πληροφορίες του μέλους που κάνει τη δημοσίευση. Καλό παράδειγμα αποτελει το φορουμ του MacRumors, το οποίο τυγχάνει να χρησιμοποιεί την ίδια πλατφόρμα (XenForo), στην οποία μόλις μεταβήκαμε και εμεις εδώ.

·
Registered
9,166 Posts
Πολύ καλύτερη η εμφάνιση στο φόρουμ που υπέδειξε ο Stavros86, Και με τον απαλό μπλε χρωματισμό θα ήταν πιο οικείο με την προηγούμενη μορφή του ssc. :)

·
Registered
6,812 Posts
Καλημέρα και από εμένα. Ίσως είναι θέμα συνήθειας, αλλά η αλλαγή δείχνει άσχημη. Και νομίζω ότι υπάρχουν και λειτουργικά θέματα, π.χ. πως βρίσκω την πρώτη μη αναγνωσμένη δημοσίευση σε κάθε thread?

·
Moderator
Κορωνο-πρόσφυγας
12,618 Posts
Καλημέρα Συμφορουμίτες και Χρόνια Πολλά!

Το καινούργιο περιβάλλον του φόρουμ, βασίζεται στην πλατφόρμα xenforo, επειδή η παλιότερη του vbulletin, δεν υποστηρίζεται πλέον και έχει καταστεί δυσλειτουργική.
Είναι καινούργιο και για εμάς τους διαχειριστές και δεν είχαμε πρότερη εικόνα των αλλαγών.
Για αυτό και από χθες βράδυ, υπάρχει ορυμαγδός ερωτήσεων από τους διαχειριστές στα αντίστοιχα (μη προσβάσιμα σε όλους) νήματα.
Ακόμα δεν έχω προλάβει να διαβάσω καν αρκετές αναρτήσεις από το εν λόγω νήμα (είναι 200 αναρτήσεις σε μια βραδιά!!!!), αλλά έχω προσέξει πως έχει τεθεί το θέμα του διαχωρισμού των αναρτήσεων και της γενικότερης αισθητικής.
Σίγουρα κάποια πράγματα είναι και θέμα συνήθειας, αλλά κάποια πράγματα, καλό είναι να αλλάξουν κατά την ταπεινή μου γνώμη. Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο είναι εφικτές οι όποιες αλλαγές.
Για οτιδήποτε προκύψει, θα προσπαθήσουμε να σας κρατάμε ενήμερους.
Μέχρι τότε, σας προτρέπω να εξερευνήσετε το καινούργιο περιβάλλον και να γράψετε τις απόψεις σας εδώ, ώστε να ενημερώσουμε με τη σειρά μας στα αντίστοιχα νήματα.

Καλή εξερεύνηση!

·
200 μέτρα ψηλά
1,642 Posts
Προτείνω να βρείτε το υπομενου bookmarks>your account και να καθαρισετε όλες τις επιλογές push και να αφησετε μονο μερικά alerts ενεργοποιημένα γιατί θα τρελαθείτε από τον καταιγισμο.

Επίσης μπορει να μην θέλετε να λαμβανετε τοσα πολλά emails.

·
200 μέτρα ψηλά
1,642 Posts
Ξέρει κάποιος που μπορώ να κάνω edit τη λεζάντα κάτω από το id μου;

To είχα γράψει με ελληνικούς χαρακτήρες και κατά το migration στη νέα πλατφόρμα οι ελληνικοί χαρακτήρες αντικαταστάθηκαν από τους αντίστοιχους κωδικούς θέσεων στο «ευαγγέλιο» του ASCI CODE. Τώρα εμφανίζεται συνέχεια μία συμβολοσειρά με hashtags. :(

Προσθέτω επίσης ότι δεν υπάρχει κουμπί για να σβήσουμε PM. Που τώρα λέγονται conversations.

·
Moderator
Κορωνο-πρόσφυγας
12,618 Posts
Πατώντας πάνω στο εικονίδιο του προφίλ σου, βγάζει δυο σχετικές επιλογές.
Η μια είναι My Profile και η άλλη Account Settings.
Θύμισε μου τι έγραφε, μήπως τα καταφέρω ή ρωτήσω τους σχεδιαστές.

·
200 μέτρα ψηλά
1,642 Posts
Πατώντας πάνω στο εικονίδιο του προφίλ σου, βγάζει δυο σχετικές επιλογές.
Η μια είναι My Profile και η άλλη Account Settings.
Θύμισε μου τι έγραφε, μήπως τα καταφέρω ή ρωτήσω τους σχεδιαστές.
Δεν υπάρχει σε αυτές τις επιλογές κουμπί για να το επεξεργαστεις ξανα αυτό το πεδίο. Υπήρχε στη παλαιά πλατφόρμα και το ειχα αλλάξει απο εκεί. Κατά το Migration αυτο το" 200 μέτρα ψηλά" που είχα βάλει έγινε
200
#45dtg6#6#_----#-($--#dghj λοιπά κινέζικα

Υπάρχει σχετικά κοντά άλλο πεδίο επεξεργάσιμο που είναι το status, κάτι σαν αυτό που έχει το Facebook αν θυμάμαι καλά.

·
Moderator
Κορωνο-πρόσφυγας
12,618 Posts
Another issue. Private statuses have not been converted to Unicode, so they appear as codes. But there is seem to be no way to change status?
It looks like old HTML, BB Code, or foreign characters that are not supported from the migration.

Have them update "Vehicle Details" on this page. It is soon to be relabeled "Custom User Title"
https://www.skyscrapercity.com/account/account-details
Η πιο σχετική ερωτω-απάντηση που βρήκα για την ώρα, είναι αυτή.
Το πεδίο "Vehicle Details", βρίσκεται ακριβώς πάνω από το πεδίο "About you".
Δοκίμασε το και ενημέρωσε με για το αν πέτυχε.
Το "θετικό", είναι πως είναι γενικότερο πρόβλημα, οπότε πιστεύω θα δοθεί κάποια λύση.

·
200 μέτρα ψηλά
1,642 Posts
Η πιο σχετική ερωτω-απάντηση που βρήκα για την ώρα, είναι αυτή.
Το πεδίο "Vehicle Details", βρίσκεται ακριβώς πάνω από το πεδίο "About you".
Δοκίμασε το και ενημέρωσε με για το αν πέτυχε.
Το "θετικό", είναι πως είναι γενικότερο πρόβλημα, οπότε πιστεύω θα δοθεί κάποια λύση.
Αυτό είναι. Στην αρχή νόμιζα ότι έπρεπε να δηλώσουμε εκεί τι αυτοκίνητο έχουμε lol. Εποχή Facebook είπαμε, αλλα γώ δεν τα κάνω αυτά στο Internet..

Αυτό θα μετονομαστεί σε about you και απο default αν θυμάσαι είχε registered user στη παλιά πλατφόρμα.

Το έβαλα όπως ήταν thank you, όμως οι μεγάλοι moderator του φόρουμ έχουν και πάλι πρόβλημα. Δες ότι το παλαιό about you έχει μονιμοποιηθει κάτω από το μοναδικό id αφου ενσωματώθηκε σαν κολαούζος του.
Παρατήρησε προσεκτικά κάτω από το kosk.

·
200 μέτρα ψηλά
1,642 Posts
EDIT

Μόλις ανακάλυψα επιλλογή θεμελιώδους σημασίας του περιβάλλοντος περιήγησης της νέας πλατφόρμας.

Πατάτε το εικονίδιο New> Πανωαριστερα πατατε filter> τσεκαρετε το followed content > και επίσης τσεκαρετε save as default (στο ιδιο μενου/λίστα και τα δύο τελευταία ) . Για αρχή δεν τσεκάρετε τίποτε άλλο.

Αυτό αποθηκευει αυτή τη ρύθμιση στο προφίλ σας μόνιμα.

Αν στη προηγούμενη πλατφόρμα είχατε κάνει τα αγαπημένα σας thread followed, τότε βουαλά! Το μόνο που κάνετε μετά το login είναι να πατήσετε new τίποτε άλλο.

Αν δεν είχατε κάνει follow αυτά που σας ενδιαφέρουν, πρέπει να το κάνετε μέσα από τη νέα πλατφόρμα.
Περισσότερα σε επόμενο μου post.

861 - 880 of 910 Posts