Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 40 Posts

·
Registered
4,302 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Δυο υπέροχα κτήρια.

Θα ήθελα την γνώμη σας.
Σας αρέσει που το Ζάππειο το χρησιμοποιούν για διάφορες εκδηλώσεις και ως εκθεσιακό κέντρο?
Εγω ομολογώ πως με ξενίζει λίγο η τωρινή του χρήση όπως έχει.

Θα προτιμούσε κανείς απο εσάς να γίνει μουσείο και να έχει τις πύλες του ελεύθερες προς το κοινό?

Επίσης θα σας άρεσε η ιδέα η Βουλή να γίνει το καινούριο Εθνικό αρχαιολογικό μουσείο?
Είχε ακουστεί πως η βουλή θα μεταφερθεί σε άλλο μέρος.

Πιστεύω πως με μια μετατροπή της πλατείας Συντάγματος σε πρότυπα trafalgar square με μεγάλα συντριβάνια και αγάλματα, και το θεσπέσιο απέναντι κτήριο της βουλής αλλαγμένο σε Εθνικό αρχαιολογικό μουσείο θα άλλαζε αρκετά τα πράματα προς το καλύτερο.

·
Registered
4,302 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Έτσι κι αλλιώς οι 300 βολευτές κλέφτες που έχουμε δεν νομίζω πως τους αξίζει να εισέρχονται σε τέτοιο κτήριο.

·
Registered
5,185 Posts
To Zάππειο, αν δεν κάνω λάθος, πάντα τέτοια χρήση είχε. Αν θυμάμαι καλά, είχε εγκαινιαστεί με την διεξαγωγή του αγωνίσματος της ξιφασκίας στους Ολυμπιακούς του 1896.

Η βουλή είναι αδύνατο να μετασκευαστει σε αρχαιολογικό μουσείο χωρίς να καταστραφεί μεγάλο μέρος του εσωτερικού.

·
♫♫♫ ♫♫ ♫
870 Posts
Δυο υπέροχα κτήρια.

Θα ήθελα την γνώμη σας.
Σας αρέσει που το Ζάππειο το χρησιμοποιούν για διάφορες εκδηλώσεις και ως εκθεσιακό κέντρο?
Το Ζαππειο χτίστηκε για τους Ολυμπιακούς της Αθήνας και σαν εκθεσιακό/συνεδριακό κέντρο. Κάποιες στιγμές έγινε νοσοκομείο, στρατώνας, ραδιοφωνικός σταθμός κλπ. και παρα-λιγο να το γκρεμίζανε μεταπολεμικά.
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=591318&highlight=

Η γνώμη μου είναι πως το γεγονός οτι λειτουργεί ακόμα εξυπηρετώντας τον αρχκό σκοπό για τον οποίο κατασκευάστηκε, είναι σημάδι ζωντάνιας. Δε χρειάζεται να μετατρέψουμε ολόκληρο το κέντρο της Αθήνας σε μουσείο, δεν πέθανε ακόμα.. Το ίδιο και για τη Βουλή.

·
Banned
783 Posts
Ας αφήσουμε το Ζαππείων και τι βουλή εκεί που είναι.

Ας κοιτάξουμε λίγο πιο πέρα, νομίζω υπάρχουν άλλες πιο προβληματικές γωνιές τις πρωτεύουσας.

·
Banned
24 Posts
Δυο υπέροχα κτήρια.

Θα ήθελα την γνώμη σας.

Θα προτιμούσε κανείς απο εσάς να γίνει μουσείο και να έχει τις πύλες του ελεύθερες προς το κοινό?

Επίσης θα σας άρεσε η ιδέα η Βουλή να γίνει το καινούριο Εθνικό αρχαιολογικό μουσείο?
Είχε ακουστεί πως η βουλή θα μεταφερθεί σε άλλο μέρος.

Πιστεύω πως με μια μετατροπή της πλατείας Συντάγματος σε πρότυπα trafalgar square με μεγάλα συντριβάνια και αγάλματα, και το θεσπέσιο απέναντι κτήριο της βουλής αλλαγμένο σε Εθνικό αρχαιολογικό μουσείο θα άλλαζε αρκετά τα πράματα προς το καλύτερο.

καλές προτάσεις

με τόσες πολλές διαδηλώσεις, συχνά βίαιες, καθιστώντας την Ελλάδα μοιάζουν είναι σε εμφύλιο πόλεμο, μπροστά από τα καλύτερα ξενοδοχεία της πόλης για όλο τον κόσμο να δει, θα ήταν φρόνιμο να μετακινήσετε το κοινοβούλιο και αλλού.

·
Registered
2,739 Posts
^^Όχι, δεν είναι καθόλου φρόνιμο. Δηλαδή οι αληταράδες θα προχωρούν, και η Αθήνα θα υποχωρεί? Τι είναι αυτά που ακούμε?!?!?...

·
Registered
2,739 Posts
Η γνώμη μου είναι πως το γεγονός οτι λειτουργεί ακόμα εξυπηρετώντας τον αρχκό σκοπό για τον οποίο κατασκευάστηκε, είναι σημάδι ζωντάνιας. Δε χρειάζεται να μετατρέψουμε ολόκληρο το κέντρο της Αθήνας σε μουσείο, δεν πέθανε ακόμα.. Το ίδιο και για τη Βουλή.
:applause::applause::applause:

·
Registered
801 Posts
Θα συμφωνήσω και εγώ με τους ακριβώς παραπάνω. Δε γίνεται να γεμίσουμε την πόλη μουσεία, δηλαδή μην πηγαίνουμε από το ένα άκρο στο άλλο. Ωραίο το μουσείο της Ακρόπολης, να βελτιώσουμε το Αρχαιολογικό, να κάνουμε και κάποιο άλλο αν χρειάζεται, αλλά τέλος πάντων δε νομίζω ότι το πρόβλημα της Αθήνας είναι ότι δεν έχει μουσεία. Είναι μάλλον ότι τα μουσεία της είναι επιπέδου Κονγκό, μόνο που εδώ δεν έχουμε τα προβλήματα που έχουν εκεί, οπότε δεν έχουμε και δικαιολογία. ;)

·
Registered
5,185 Posts
Μενέλαε τα μουσεία της Αθήνας σίγουρα δεν είναι σε επίπεδο Κονγκο. Παρά τα όποια προβλήματά τους τα μεγάλα μουσεία έχουν υποδομές εφάμιλλες των αντίστοιχων μουσείων του εξωτερικού.

·
Registered
801 Posts
Εννοούσα από πλευράς παρουσίασης εκθεμάτων και αναφερόμουνα στα κατά τόπους αρχαιολογικά κλπ, δηλαδή καθαρά κρατικά και όχι μουσεία με προσωπικές συλλογές η (εν μέρει έστω) ιδιωτικού καθεστώτος΄ θα έπρεπε όντως να το είχα εξηγήσει. Πάντως you get the point νομίζω. Το να μπαίνεις σ'ένα μουσείο με εκθέματα οργανωμένα σε στυλ 1930, προθήκες άθλιες, κειμενάκια τραγικά, χωρίς προσωπικό στο χώρο και μάλιστα με όσους δουλεύουν να είναι ντυμένοι ακόμα και σαν τον Ταμτάκο αν θέλουν (ελλείψει στολής) με απαράδεκτα cafe (αν έχουν) και φριχτής ποιότητας αναμνηστικά και βιβλία... ε, δεν κάνει και καλό...

Δεν ξέρω αν κάποιος από εσάς έχει περάσει από το μουσείο της Mercedes ας πούμε. Φυσικά άλλο στυλ, δεν πρόκειται για αρχαιολογικό μουσείο. Φυσικά. Απλώς είναι οργανωμένο με τρόπο που να κρατάει το ενδιαφέρον του επισκέπτη, δεν έχει "πεταμένα" γύρω γύρω τα διάφορα πράγματα. Επίσης τα διάφορα πράγματα στο merchandising είναι καταπληκτικά (αν και πανάκριβα), αλλά καλύτερα κάτι καλό και ακριβό παρά τρισάθλιες αφίσες με 3€....

·
Γνώθι σαυ&
646 Posts
Zappeion pics from flickr

Intro to PBS documentary The Greeks- Crucible of Civilization
The Zappeion is featured 1:37 into opening redressed as 'ancient' building

·
Registered
686 Posts
Με αναφορά σε όσα λέει ο Μενέλαος σχετικά με τα μουσεία της Αθήνας, μού φαίνεται λίγο υπερβολικό. Νομίζω ότι οι "ναυαρχίδες" του μουσειολογικού πλούτου της Αθήνας (Αρχαιολογικό, Ακρόπολης, Κυκλαδικής Τέχνης, Βυζαντινού πολιτισμού) ικανοποιούν και με το παραπάνω τις ανάγκες του σύγχρονου επισκέπτη. Και τι να πούμε για το Μπενάκη. Δηλαδή, καλή η κριτική, αλλά το Μουσείο της Περγάμου (που είναι εξαιρετικό μουσείο) μού φάνηκε στο ίδιο επίπεδο με το δικό μας το Αρχαιολογικό ή το Κυκλαδικής. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν προβλήματα (Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης, Εθνική Πινακοθήκη) αλλά είναι κρίμα να τα πετάξουμε όλα και να μην αναγνωρίσουμε ότι τα σημαντικότερα Μουσεία της Αθήνας είναι πολύ υψηλού επιπέδου.

·
The Jedi Will Rise Again
13,261 Posts
Τραγική διαπίστωση βέβαια, αν είχαμε τότε τα μυαλά που έχουμε τώρα, το Ζάππειο ποτέ δε θα ολοκληρωνόταν εφόσον θα βρισκόταν οι γνωστοί 130 που θα το σταματούσαν!!!

·
Registered
2,739 Posts
^^ Nαι, αλλά διαταράσσει το οικοσύστημα του Εθνικού Κήπου :lol:
Βέβαια τώρα που το σκέφτομαι, ούτε αυτός θα είχε φυτευτεί! Διότι φυτεύτηκε ως Βασιλικός Κήπος, και σίγουρα θα είχε αντιμετωπιστεί ως κατάφορη ιμπεριαλιστική παρέμβαση της μοναρχίας στα βράχια της Αθήνας...:badnews:

1 - 20 of 40 Posts