SkyscraperCity banner
1 - 20 of 54 Posts

·
SSC Veteran
10,765 Posts
Discussion Starter · #1 ·

Δεν βρήκα ανάλογο θέμα και είπα να ξεκινήσω ένα νέο. Τι γνώμη έχετε για αυτή την επιγραφή? Εμένα μου φαίνεται τουλάχιστον γελοία και δείχνει τα κόμπλεξ που έχουμε.. :eek:hno:

Βρίσκεται στο κέντρο της Θεσσαλονίκης, σε ένα κτίριο που νομίζω είναι ξενοδοχείο. (στάση Συντριβάνι)

·
Registered
135 Posts
kostya
Μένω ακριβώς δίπλα. Δεν είναι ξενοδοχείο. Το ξενοδοχείο ABC είναι απέναντι.
Ήθελα να ανοίξω ένα θρεντ αλλά για άλλο λόγο.
Πριν την ανακαίνηση η πολυκατοικία αυτή δεν διέφερε και πολύ από αυτές που φαίνονται αριστερά στη φωτογραφία. Γκρίζοι τοίχοι, σοβάδες να πέφτουν, σκουριασμένα κάγκελα, τέντες και κουφώματα ότι να'ναι, και φυσικά η ταράτσα τίγκα στην κεραία και στα δορυφορικά πιάτα. Περίπου ένα μήνα μετά μεταμορφώθηκε τελείως:

1. Καλύφθηκε ολόκληρη με επενδύσεις αλουμινίου (?), που καλύπτουν και τους σωλήνες του αερίου.
2. Άλλαξαν όλα τα κάγκελα.
3. Άλλαξαν ΟΛΑ τα κουφώματα (μπαλκονόπορτες-παράθυρα).
4. Η ταράτσα πλέον έχει μία μόνο κεντρική κεραία.
5. Αυτό με μία επιφύλαξη αλλά νομίζω ότι "εξαφανίστηκαν" και οι εξωτερικές μονάδες των κλιματιστικών!

Απίστευτο! Δε ξέρω πόσο τους βγήκε αλλά μακάρι να μιμιθούν κι άλλοι το παράδειγμα των ενοίκων.
Πραγματικά με έκανε να πιστέψω ότι και οι κλασικές, άσχημες οκταώροφες πολυκατοικίες του κέντρου με μεράκι και χρήμα μπορούν να γίνουν όμορφες ή τουλάχιστουν εμφανίσιμες. Υπάρχει ελπίδα!

Η επιγραφή της... Μακεδονίας είναι όντως περιττή και ανούσια για να μην πω γελοία αλλά μη μείνουμε σε αυτό.

·
♫♫♫ ♫♫ ♫
870 Posts
^^ Μήπως έχεις κάποια φωτογραφία της πριν την ανακαίνιση;

·
Banned
783 Posts
Τι να κάνουμε παιδιά, ο ιδιοκτητης του ξενοδοχείο δεν είναι γενισταρος ούτε έχει τα σκουριασμένα μυαλά τις Aριστεράς.

Είναι ένας απλός έλληνας πατριώτης.....

Μακάρι να είχαμε και άλλους τέτοιους

·
SSC Veteran
10,765 Posts
Discussion Starter · #6 ·
^^ Μήπως έχεις κάποια φωτογραφία της πριν την ανακαίνιση;
Βρήκα αυτή:

Cinemac: όντως έκανα λάθος, το abc είναι απέναντι. :eek:hno:

·
SSC Veteran
10,765 Posts
Discussion Starter · #7 ·
Τι να κάνουμε παιδιά, ο ιδιοκτητης του ξενοδοχείο δεν είναι γενισταρος ούτε έχει τα σκουριασμένα μυαλά τις Aριστεράς.

Προτείνεις να κάνουμε όλοι το ίδιο?

·
SSC Veteran
10,765 Posts
Discussion Starter · #9 ·
Γιατί Όχι
Γιατί με κάτι τέτοια δείχνουμε την ανασφάλεια μας, όχι τον πατριωτισμό μας. Αν είναι να κριθεί η αγάπη για την πατρίδα από μια επιγραφή και να χαρακτηρίζεις όλους τους άλλους, που δεν συμφωνούν, γενίτσαρους και δεν ξέρω και γω τι, τι να πω... :eek:hno:

Τι αγάπη για τον τόπο σου την δείχνεις όταν προσπαθείς να τον κάνεις καλύτερο. Όταν δηλαδή δεν διπλοπαρκάρεις, δεν κολλάς αφίσες όπου να'ναι, δεν καταστρέφεις δημόσια περιουσία, τέλος πάντων όταν συμπεριφέρεσαι σαν πολιτισμένος άνθρωπος.

·
SSC Veteran
10,765 Posts
Discussion Starter · #10 ·
Όσο για την Μακεδονία, η επγραφή είναι λάθος. Η Μακεδονία δεν ανήκει ΜΟΝΟ στην Ελλάδα γεωγραφικά. Εμένα ο τίτλος "Η Μακεδονία είναι Ελλάδα" μου κάνει για γεωγραφικός προσδιορισμός πιο πολύ.

·
Registered
15 Posts
Κοιτάξτε,εγώ πιστεύω πως η επιγραφή αυτή δεν είναι κακή.Θέλει ο ιδιοκτήτης να τη βάλει,ας τη βάλει....

Το πρώτο μου post :banana:

·
Registered
76 Posts

Δεν βρήκα ανάλογο θέμα και είπα να ξεκινήσω ένα νέο. Τι γνώμη έχετε για αυτή την επιγραφή? Εμένα μου φαίνεται τουλάχιστον γελοία και δείχνει τα κόμπλεξ που έχουμε.. :eek:hno:

Βρίσκεται στο κέντρο της Θεσσαλονίκης, σε ένα κτίριο που νομίζω είναι ξενοδοχείο. (στάση Συντριβάνι)
Δεν με ενοχλεί καθόλου. Εάν ενοχλεί αυτό, τότε τι έχεις να πεις για όλες οι Τούρκικες σημαίες που υπάρχουν στην Τουρκία(;)

·
SSC Veteran
10,765 Posts
Discussion Starter · #13 ·
Δεν με ενδιαφέρει τι γίνεται εκεί. Εδώ πάνε και βάζουν προτομές του κεμάλ σε κάθε πλατεία, σπίτι κλπ. Δε νομίζω ότι είναι παράδειγμα προς μίμηση.

·
Registered
5,734 Posts
Λες και δεν το ξέραμε...

Όσο για την ίδια την πολυκατοικία μπράβο τους.

·
Registered
1,572 Posts
Την βλέπω κάθε μέρα που πάω στη δουλειά την επιγραφή και γελάω... Τουλάχιστον είναι πολύ καλή η ανακαίνιση της πολυκατοικίας, αλλά η επιγραφή τραγική.

·
Registered
1,387 Posts
kalh h anakenhsh!!!
H epigrafh omos einai ligo "Psomiadhs"....

Oti na nai diladi...:eek:hno:

Paw stoixhma oti aftos pou thn evale ekei to mono pou 3erei apo thn arxaia Makedonikh istoria einai pos o Megalexandros gam**** tous Perses.. :nuts:
Poly kitsc patriotismos alla..... an o anthropos goustarei dikaioma tou

Γιατί με κάτι τέτοια δείχνουμε την ανασφάλεια μας, όχι τον πατριωτισμό μας
Swstos :eek:kay:

Όσο για την Μακεδονία, η επγραφή είναι λάθος. Η Μακεδονία δεν ανήκει ΜΟΝΟ στην Ελλάδα γεωγραφικά
Swstotatos
Kala einai na mhn to 3exname afto giati meta tha katantisoume kai emeis san tous Skopianous... na zoume ston kosmaki mas dhladh kai na vlepoume san tragodies ta aftonohta.

·
Registered
228 Posts
Όσο για την Μακεδονία, η επγραφή είναι λάθος. Η Μακεδονία δεν ανήκει ΜΟΝΟ στην Ελλάδα γεωγραφικά. Εμένα ο τίτλος "Η Μακεδονία είναι Ελλάδα" μου κάνει για γεωγραφικός προσδιορισμός πιο πολύ.
nai ontws den einai h makedonia geografika mono sthn ellada alla oi slavoskopianoi
den zhtane monon thn onomasia ala oloklhro to paketo.
mhn mperdeuosaste toso poly
h ellada hdh einai para poly halari sto thema kai den tha mas bgei se kalo

·
Registered
228 Posts
:)

ontws

·
Registered
228 Posts
:)

Γιατί με κάτι τέτοια δείχνουμε την ανασφάλεια μας, όχι τον πατριωτισμό μας. Αν είναι να κριθεί η αγάπη για την πατρίδα από μια επιγραφή και να χαρακτηρίζεις όλους τους άλλους, που δεν συμφωνούν, γενίτσαρους και δεν ξέρω και γω τι, τι να πω... :eek:hno:

Τι αγάπη για τον τόπο σου την δείχνεις όταν προσπαθείς να τον κάνεις καλύτερο. Όταν δηλαδή δεν διπλοπαρκάρεις, δεν κολλάς αφίσες όπου να'ναι, δεν καταστρέφεις δημόσια περιουσία, τέλος πάντων όταν συμπεριφέρεσαι σαν πολιτισμένος άνθρωπος.
ama deihnoume emeis anasfaleia totes ti tha eheis na peis gia thn propganada ton skopianon?

·
Registered
15 Posts
ama deihnoume emeis anasfaleia totes ti tha eheis na peis gia thn propganada ton skopianon?
Σε αυτό έχεις δίκιο.Δεν εξηγήτε αλλιώς,έχουν ανασφάλεια με την εθνικότητα τους για να προσπαθούν να ''κλέψουν'' την ονομασία και την ιστορία μας...:eek:hno:

1 - 20 of 54 Posts