SkyscraperCity banner
1 - 20 of 135 Posts

·
Thessaloniki Re-urban
2,471 Posts
Discussion Starter · #1 ·
@ http://staratalogia.blogspot.com

* Θα καταλαμβάνει τον χώρο της ΔΕΘ και του Γ’ Σώματος Στρατού
* Ξεκινά το 2012, µε την ευκαιρία συμπλήρωσης 100 χρόνων από την απελευθέρωση της πόλης

Τη δημιουργία µμητροπολιτικού πάρκου στη θέση των σημερινών εγκαταστάσεων της Διεθνούς Έκθεσης, των χώρων που καταλαμβάνει το πρώην 424 Στρατιωτικό Νοσοκομείο και το Γ’ Σώμα Στρατού που θα µετεγκατασταθεί, εξήγγειλε για τη Θεσσαλονίκη η υπουργός Περιβάλλοντος Τίνα Μπιρµπίλη.

Αυτοί οι χώροι μάλιστα, θα ενοποιηθούν µε τις εκτάσεις του Πανεπιστημίου και το παραλιακό μέτωπο, δημιουργώντας... ένα πάρκο έκτασης περίπου 1.900 στρεµµάτων στην καρδιά της πόλης.

Πρόκειται για µία από τις παρεμβάσεις που περιλαμβάνει το πρόγραµµα «Θεσσαλονίκη 2012» το οποίο ανακοίνωσε χθες η κ. Μπιρµπίλη. Η υλοποίηση του προγράµµατος θα αρχίσει το 2012, µε την ευκαιρία συμπλήρωσης 100 χρόνων από την απελευθέρωση της πόλης. Ο προϋπολογισμός του συνόλου των έργων και των παρεμβάσεων ανέρχεται στο ποσό των 2 δισ. ευρώ και το σύνολο των προβλεπόμενων έργων θα υλοποιηθεί σε ορίζοντα δεκαπενταετίας.

Οπως βλεπετε υπογραμμισα με κοκκινο 2 χαρακτηριστικα οτι θα στοιχισει 2 δις ευρω, μου γαινεται τεραστιο το ποσο αλλα λογικα θα περιλαμβανει και το κοστος μεταφορας και ανεγερσης του Γ’ Σωματος Στρατου, αλλα και παλι με 2 δις που υπολογιζεται οτι θα ξοδεψουν περπει να κανουν θαυματα.
Και επισης ο οριζοντας 15ετιας, βραχυπροθεσμα οπως παντα, παντως σε οτι εργο εχω ακουσει σχεδον παντα ακου τον μαγικο αριθμο 15 χρονια!!! μου γαινεται αστειο να χρειαζεται 15 χρονια για να γινει κατι τετεοιο απο την στιγμη που οι εκτασεις και ιδιοκτησιες ειναι ξεκαθαρες και δεν χρειαζεται να δοθουν αποζημιωσεις κ.τ.λ., με τα χερια να ξεκινουσαν να σκαβουν αυριο την ΔΕΘ σε πιο γρηγορα θα τελειωναν, εγω νομιζω οτι σε 5 χρονια το πολυ θα μπορουσε να ειναι ετοιμο!

Uploaded with ImageShack.us

·
(Day)dreaming...
2,597 Posts
Προφανώς επειδή φοβάται το μάτι τους με τις καθυστερήσεις που σημειώθηκαν στα μεγάλα έργα τα τελευταία χρόνια, λένε 15ετία για να είναι σίγουρα μέσα. Ελπίζω, πάντως, να μην αληθευέι αυτή η ημερομηνία.

·
Thessaloniki Re-urban
2,471 Posts
Discussion Starter · #5 ·
Στην ουσια προκειται για 450 στρεμματα παρκου αν λαβουμε υποψιν μονο τον χωρρο της ΔΕΘ και του Γ Σωματος Στρατου, ο χωρος του 424 καλο θα ηταν να αποδοθει στο ΠΑΜΑΚ το οποιο το διεκδικει και το δικαιουται καθως δεν επαρκουν οι τωρινες του εγκαταστασεις, απλα το υπουργειο υποδομων για να δειξει οτι προκειται για μεγαλη αναπλαση και να εντυπωσιασει σε νουμερα προσθετει και ολη την γειτονικη περιοχη, ακομα και τα νεκροταφεια!!!!

Τωρα οσο αφορα το χρονοδιαγραμμα οπως πολυ σωστα ειπε ο kostis1993 θετουν ως ημερομηνια παραδοσης το 2015 ετσι ωστε να ειναι καλυμενοι απο τις καθυστερησεις και τις αντιδρασεις που σιγουρα θα δημιουργηθουν, και οταν το τελειωσουν το 2013 περιπου να μας την πουν και απο πανω οτι τελειωσανε την αναπλαση και νωριτερα απο το χρονιδιαγραμμα, λες και μας περνανε για βλακες,

Παντως αν ειναι να γινει αυτη η αναπλαση, απο την στιγμη που οι ιδιοκτησιες ειναι ξεκαθαρες απο την μια το Γ Σωμα Στρατου ανηκει στον στρατο και κατ επεκταση στον Υπουργειο Αμυνας και ο χωρος της ΔΕΘ στην HELEXPO θα ηταν πολυ ευκολα να γινουν οι καταλληλες απαλλοτριωσεις, αλλα προβλεπω παλι να μην τα βρισκουν σε συννενοηση με τον στρατο.Ενα απλο παραδειγμα θα σας πω ο χωρος του 424 που εδω και κανα 2 χρονια εχει μετακομισει σε καινουργιο υπερσυγχρονο κτιριο διπλα στον Παπαγεωργιου, δεν δινεται στο ΠΑΜΑΚ για χωρο Πανεστημιου οπως ειχε αποφασιτει με υπουργικη αποφαση απο το 1997 αλλα ο στρατος αν ειναι δυνατον θελει να το κανει κατοικιες για τους στρατιωτικους, αρα αν μιλαμε για ολοκληρο το Γ Σωμα φανταζεσται τι αντιδρασεις θα εχουμε απο τον στρατο.

Επισης κατα τελευταιο να ρωτησω οταν λενε οτι θα κανουν παρκο την ΔΕΘ θα κρατησουν καποια απο τα υφισταμενα κτιρια??? Εννοω το συνεδριακο κεντρο Ιωαννης Βελλιδης. το Αλεξανρειο και τον πυργο του ΟΤΕ, γιατι τοτε αν τα κρατησουν και αυτα τα τρια τοτε δεν μιλαμε για παρκο αναψυχης απλα για μερικη κατεδαφιση των χωρων την πρωην ΔΕΘ, κατα την γνωμη μου καλο θα ηατν να γινει ολοκληρωτικη αναπλαση με κατεδαφιση ολων των κτιριωνωστε να γινει ολο ενα παρκο, αληθεια το συνεδριακο κεντρο σε ποιον ανηκει?

·
Banned
804 Posts
Αυτό μάλιστα, ρεαλιστικό ακούγεται.
Μακάρι να προχωρήσουνε, και ας γκρεμίσουνε τα πάντα να μην μείνει τίποτα μέσα παρα ελάχιστα, δεν υπάρχει λόγος να συντηρούμε κτήρια του κόλου έτσι επειδή. Και το Αλεξάνδρειο ας γκρεμιστεί και αυτό.

·
SSC Veteran
10,765 Posts
^^ Ναι και την θέση του να χτιστεί ένα ίδιο γήπεδο 20000 θέσεων :D

·
Banned
804 Posts
Εγώ απορώ γιατί δεν ανακατασκευάζεται το Καυτατζόγλειο για έδρα του Παοκ..?

·
Thessaloniki Re-urban
2,471 Posts
Discussion Starter · #9 ·
Εγώ απορώ γιατί δεν ανακατασκευάζεται το Καυτατζόγλειο για έδρα του Παοκ..?
Βγαινουμε καπως εκτος θεματος αλλα το Καυτατζογλειο ειναι εδρα του Ηρακλη, και περα απο αυτο ΠΑΟΚ ισον ΤΟΥΜΠΑ !!!

·
Registered
5,087 Posts
Και δεν είναι μόνο αυτά τα τρία κτίρια (τα οποία φυσικά και θα διατηρηθούν- Trifyllara, κτιριο του κώλου ο πύργος του οτε; Πας καλά; ). Μέσα στην ΔΕΘ βρίσκεται και το Μακεδονικό Μουσείο σύγχρονης τέχνης.

·
Registered
277 Posts
Φίλε trifyllara,
έκανες 2 posts και το 1 ήταν να γκρεμιστεί το Αλεξάνδρειο και ο Πύργος του ΟΤΕ και το άλλο να πάει ο παοκ στην τούμπα...:eek:hno:

Λίγη παραπάνω σοβαρότητα σε παρακαλώ...

·
Registered
324 Posts
σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να γκρεμιστει το Βελλιδιο, το Αλεξανδριο, το Μακεδονικο μουσειο συγχρονης τεχνης, οι πυλες της εκθεσης (ο διαμορφομενος χορος απεναντι απο το χανθ) και ιδικα δεν πρεπει να γκρεμιστει ο πυργος του ΟΤΕ! αν γινει αυτο θα γινει τεραστιο σφαλμα στην πολη!
Με την παρεμβαση που θα γινει και πρεπει να γινει θα μπορεσουν να αναδειχτουν συτα τα χτιρια ως τοποσημα για την πολη μεσα σε εναν διαμορφομενο χωρο πρασινου ..δεν θελω παντως να δω αλσος και δασος μεσα στην μεση της πολης

·
Registered
5,734 Posts
Τι λέτε ρε παιδιά; Άκου εκεί να γκρεμιστεί ο πύργος του ΟΤΕ. :eek:hno:

·
Thessaloniki Re-urban
2,471 Posts
Discussion Starter · #14 ·
Παιδια να σας πω κατι δεν ξερω αν οι περισσοτεροι ειστε απο την Θεσσαλονικη και κατα ποσο γνωριζεται αυατα τα κτιρια αλλα εγω που μενV εδω και τα βλεπω καθε μερα καθε αλλο παρα μου αρεσουν, οταν υποτιθεται οτι μιλαμε για δημιουργια παρκου στην ΔΕΘ αναφερομαστε σε ολικη αναδιαμορφωση του χωρου, αν ειναι να μεινουν ΒΕΛΛΙΔΕΙΟ-AΛΕΞΑΝΔΡΕΙΟ-ΠΥΡΓΟΣ-ΟΤΕ-ΜΟΥΣΕΙΟ, τα οποια καταλαμβανουν την μεγαλυτερη εκταση τοτε για τι παρκο μιλαμε??
Απλα θα ειναι ο χωρος της ΔΕΘ νοιχτος στο κοινο και θα υπαρχουν μερικα παρτερια με πρασινο!!!
Τωρα ειλικιρνα εσεις πιστευεται οτι αξιζει το ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΟ??? τα περισσοτερα κτιρια οπως και αυτο εχουν χτιστει το 1966 μιλαμε για 45 χρονια πριν, μπορει ειτε να κατασκευατσει στην θεση του ενα πιο συγχρονο γηπεδο ειτε να κατασκευαστει εκτος πολης, οσο αφορα τον πυργο του ΟΤΕ, δεν ειναι δα και αρχιτεκτονικο αριστουργημα ουτε και το οροσημο της πολης, οι περισσοτεροι απο αυτους τους πυργους οπως ο πουργος CN TOWER στο Τορονοτο, ο πυργος του Βερολινου και ο πυργος του Σιατλ, κατασκεαυαστηκαν πριν 40 χρονια, δεν νομιζω να ταιριαζουν πλεον στην αισθητικη μιας πολης, και τελοσπαντων ο πυργος του ΟΤΕ δεν ειναι καν ψηλος!!!!

Αν δηλαδη μιλαμε για 15 χρονια μονο και μονο για να μην γινουν αλλαγες αλλα να κρατησουμε και τα υπαρχοντα κριρια τοτε δεν προκειται για αναπλαση, κριμα παντως απο εδω στο forum θα περιμενα πιο πρωτοποριακες ιδεες.

Παρακατω θα δημοσιευσω την δικια μου προταση για το μητροπολιτικο παρκο.

·
The Jedi Will Rise Again
13,073 Posts
Αν μείνουν όλα όσα λέει ο sm987 και το υπόλοιπο πρασινίσει, τότε μιλάμε για κοσμογωνία!!! Αν και θα το συζήταγα για ένα πύργο ύψους 220 m με observation terrace στα 160μ, ο συγκεκριμένος είναι μεν άκρως πρωτοποριακός για την εποχή του και μου αρέσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ αλλά, με ύψος 76μ και με παρατηρητήριο που λέει ο λόγος λίγο πιο πάνω από τις ταράτσες των πολυκατοικιών, ε, κάπου θα μπορούσε να πει κάποιος ότι ενδεχομένως φαίνεται... λίγος. Παρόλα αυτά, όχι, ας μην τον γκρεμίσουν και το πάρκο ας γίνει. Η Θεσσαλονίκη δεν είναι τόσο ξεχειλωμένη περίπτωση όπως η Αθήνα. Επιχειρηματικά κέντρα μπορούν να γίνουν στην Πυλαία και στους Λαχανόκηπους όπως και η ΔΕΘ, με το κέντρο να μείνει κουκλί, με έτοιμο μετρό, την Πανεπιστημιούπολη και τις παρκάρες του!!! Ευρωπαίκή πόλη και συμμαζεμένη. Γουστάρω!!!

·
SSC Veteran
10,765 Posts
Παιδια να σας πω κατι δεν ξερω αν οι περισσοτεροι ειστε απο την Θεσσαλονικη και κατα ποσο γνωριζεται αυατα τα κτιρια αλλα εγω που μενV εδω και τα βλεπω καθε μερα καθε αλλο παρα μου αρεσουν, οταν υποτιθεται οτι μιλαμε για δημιουργια παρκου στην ΔΕΘ αναφερομαστε σε ολικη αναδιαμορφωση του χωρου, αν ειναι να μεινουν ΒΕΛΛΙΔΕΙΟ-AΛΕΞΑΝΔΡΕΙΟ-ΠΥΡΓΟΣ-ΟΤΕ-ΜΟΥΣΕΙΟ, τα οποια καταλαμβανουν την μεγαλυτερη εκταση τοτε για τι παρκο μιλαμε??
Απλα θα ειναι ο χωρος της ΔΕΘ νοιχτος στο κοινο και θα υπαρχουν μερικα παρτερια με πρασινο!!!
Τωρα ειλικιρνα εσεις πιστευεται οτι αξιζει το ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΟ??? τα περισσοτερα κτιρια οπως και αυτο εχουν χτιστει το 1966 μιλαμε για 45 χρονια πριν, μπορει ειτε να κατασκευατσει στην θεση του ενα πιο συγχρονο γηπεδο ειτε να κατασκευαστει εκτος πολης, οσο αφορα τον πυργο του ΟΤΕ, δεν ειναι δα και αρχιτεκτονικο αριστουργημα ουτε και το οροσημο της πολης, οι περισσοτεροι απο αυτους τους πυργους οπως ο πουργος CN TOWER στο Τορονοτο, ο πυργος του Βερολινου και ο πυργος του Σιατλ, κατασκεαυαστηκαν πριν 40 χρονια, δεν νομιζω να ταιριαζουν πλεον στην αισθητικη μιας πολης, και τελοσπαντων ο πυργος του ΟΤΕ δεν ειναι καν ψηλος!!!!

Αν δηλαδη μιλαμε για 15 χρονια μονο και μονο για να μην γινουν αλλαγες αλλα να κρατησουμε και τα υπαρχοντα κτιρια τοτε δεν προκειται για αναπλαση, κριμα παντως απο εδω στο forum θα περιμενα πιο πρωτοποριακες ιδεες.

Παρακατω θα δημοσιευσω την δικια μου προταση για το μητροπολιτικο παρκο.
Διαφωνώ. Ο πύργος του ΟΤΕ δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να κατεδαφιστεί. Είναι από τα λίγα κτίρια που δείχνουν όραμα και φιλοδοξία. Πρέπει να διαφυλάξουμε αυτό το σύμβολο ενάντια στο 5όροφο κουτί και ας μην είναι ψηλός.. Το Βελλιδειο συνεδριακό κέντρο δεν θα μου λείψει πάντως.

·
Thessaloniki Re-urban
2,471 Posts
Discussion Starter · #17 ·
Ακομα και αν δεν μου αρεσουν αυτου του ειδους οι πυργοι οι οποοιοι πιστευω τοθλαχιστον με την Θεσσαλονικη στην σημερινη της μορφη δεν ταιριαζουν, τουλαχιστουν θα μπορουσαν να κατασκευασους εναν πιο συγχρονο και ψηλοτερο!!!

Εσυ παντως kostya συμφωνεις με τους παραπανω οτι πρπει να παραμεινουν και τα αλλα κτιρια??? αν και απο τι καταλαβαινω ο δημος και οι υπευθυνοι καπως ετσι το σκεφτονται τοτε για τι αναπλαση μιλαμε.

·
Thessaloniki Re-urban
2,471 Posts
Discussion Starter · #18 ·
Η προταση μου για το Μητροπολιτκο Παρκο Θεσσαλονικης.

Ο συνολικός χώρος ανάπλασης και αναφέρομαι μόνο στον χώρο της ΔΕΘ και στο Γ’ Σώμα Στρατού είναι 310 στρέμματα περίπου, όταν αναφερόμαστε στο μητροπολιτικό πάρκο εγώ τουλάχιστον αυτό εννοώ πρόκειται για έναν ενιαίο χώρο, τον όποιο χωρίζει η Γ Σεπτεμβρίου.

Κατά την γνώμη μου προτείνω ότι πρέπει να κατεδαφιστούν ΟΛΑ κα κτίρια που περιλαμβάνονται και στα 2 οικόπεδα, με εξαίρεση το κτίριο του Στρατηγείου του Γ Σώματος Στρατού επί της Λεωφόρου Στρατού, το όποιο παρουσιάζει κάποιο αρχιτεκτονικό ενδιαφέρον λόγω της παλαιότητας του.
Επέλεξα την περιοχή με πορτοκαλί χρώμα η όποια περικλείεται από της οδού Αγγελάκη και Εγνατία, και είναι περίπου 40 στρέμματα, να γίνει ένα επιχειρηματικό πάρκο, με την έννοια ότι θα στεγάσει τα έξης, στην σημερινή νότια πύλη της ΔΕΘ θα βρίσκεται ένας στρογγυλός γυάλινος ουρανοξύστης 30 οροφών που θα προορίζεται για διαφορές χρήσεις, από γραφεία μέχρι ξενοδοχείο ή ακόμα και κατοικίες αν μιλάμε για residential skyscraper, τον τοποθέτησα στην νότια πύλη της ΔΕΘ λέγω της υψομετρικής διαφοράς που υπάρχει με την Εγνατία, έτσι ώστε λέγω της κλίσης να μην φαίνεται τόσο ογκώδης και ψηλός που σε μερικούς μάλλον σε πολλούς μπορεί να μην αρέσει( δεν καταλαβαίνω τον λόγο) το ύψος των 30 οροφών είναι περίπου 130 μέτρα. Επίσης ένα άλλο κτίριο που φαίνεται επί της Αγγελάκη μπορούν να γίνουν τα κεντρικά γραφεία της ΕΤ3, αφού αυτά πού τώρα στεγάζονται σε ένα μικρό οικόπεδο μέσα στο Γ Σώμα θα ενταθούν στο πάρκο, έτσι έχουμε και αξιοποίηση και αναβάθμιση της κρατικής τηλεόρασης Βορείου Ελλάδος, Επίσης επί της Εγνατίας όπως φαίνεται μπορεί να κατασκευαστεί ένα νέο μεγαλύτερο συνεδριακό κέντρο το όποιο θα αντικαταστάσει το Φελλώδεις. Τέλος μπορεί να κατασκευαστεί μέσα στον χώρο και ένα κτίριο για κάποιες διοικητικές υπηρεσίες του δήμου, υπενθυμίζω ότι αυτή η χωροταξική κατανομή είναι ενδεικτική και μπορεί να διαφέρει εκφράζω απλά την γνώμη μου, Κατά τα αλλά ο υπόλοιπος χώρος που θα περικλείεται από τα κτίρια φυσικά και θα είναι πράσινο με κάποια γλυπτά ίσως και σιντριβάνια.
Άλλη μια παρέμβαση που θα γίνει είναι η διαπλάτυνση της οδού Αγγελάκη κατά 2 λωρίδες το λιγότερο, με την τωρινή της μορφή η Αγγελάκη ’’μπουκώνει’’ πολύ συχνά από αυτοκίνητα με αποτέλεσμα να δημιουργείται κυκλοφοριακό πρόβλημα, αρά με την διαπλατύνεις της θα έχουμε καλύτερη ροη της κίνησης.
Γενικά ο χώρος που θα περιβάλλεται από της οδούς: ΑΓΓΕΛΑΚΗ-ΕΓΝΑΤΙΑ-ΣΤΡΑΤΟΥ-Γ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ-ΚΑΥΤΑΤΖΟΓΛΟΥ μπορούν να διαπλατυνθούν μια με δυο λωρίδες οπού χρειάζεται και επίσης να δημιουργηθούν μεγαλύτερα πεζοδρόμια.
Στον υπόλοιπο χώρο της ΔΕΘ έκτασης 140 στρεμμάτων και στον χώρο του Γ Σώματος Σάτου έκτασης 120 στρεμμάτων θα γίνει όλος πάρκο, και όχι με την ελληνική έννοια, μερικά μικρά δεντράκια που κάνουν 100 χρονιά να μεγαλώσουν και μερικά παγκάκια, αλλά πάρκο με δέντρα( κατά προτίμησες ευκαλύπτους οι όποιοι μεγαλώνουν και πόλη γρήγορα), μια μεγάλη λίμνη στον χώρο που τώρα είναι το μεγάλο παρκινγκ στον Γ Σώμα, καθώς Απίης και πολλά μονοπάτια ανάμεσα για τρέξιμο και ποδηλατούν. Μεσα στον χωρο επισης μπορουν να υπαρχουν και χωοι αθλησης οπως ανοικτα γηεπαδα τεννις,μπασκετ! Αν και η Γ Σεπτεμβριου χωριζει τα 2 παρκα θα μπορουσε να γινει υπογειοποιση της ώστε να ενωθουν οι 2 χωροι αλλα δεν ξερω κατά ποσο αυτό είναι εφικτο γιατι κατω από τον δρομο στην επιφανεια υπαρχουν καποια αρχαια, ακομα και αυτό να μην γινει παντων η ενοποιηση των 2 πάρκων θα γίνει με 2 πεζογέφυρες, κάτι σαν αυτό έχω στο μυαλό μου.(Millennium Park Chicago).

Κάτω από το πάρκο θα δημιουργηθεί το μεγαλύτερο-φθηνότερο παργκιγκ της πόλης χωρητικότητας 3000 θέσεων.

·
Registered
5,087 Posts
Wood, είσαι σίγουρος οτι μένεις Θεσσαλονίκη; Το ίχνος και των τεσσάρων κτιρίων είναι πολύ μικρό σε σχέση με τα υπόλοιπα περίπτερα της έκθεσης-ελάχιστο αν υπολογιστεί το ΓΣΣ και το 424.

και για όσους δεν ξέρουν την Θεσσαλονίκη, με κίτρινο το Αλεξάνδρειο, μπλε το Βελλίδειο, κόκκινο ο πύργος και πράσινο το μουσείο.

·
SSC Veteran
10,765 Posts
Ακομα και αν δεν μου αρεσουν αυτου του ειδους οι πυργοι οι οποοιοι πιστευω τοθλαχιστον με την Θεσσαλονικη στην σημερινη της μορφη δεν ταιριαζουν, τουλαχιστουν θα μπορουσαν να κατασκευασους εναν πιο συγχρονο και ψηλοτερο!!!

Εσυ παντως kostya συμφωνεις με τους παραπανω οτι πρπει να παραμεινουν και τα αλλα κτιρια??? αν και απο τι καταλαβαινω ο δημος και οι υπευθυνοι καπως ετσι το σκεφτονται τοτε για τι αναπλαση μιλαμε.
Θεωρώ πως πρέπει να παραμείνει ο πύργος του ΟΤΕ. Το Αλεξάνδρειο να κατεδαφιστεί και στην θέση του να χτιστεί ένα μεγαλύτερο και πιο συγχρονο γήπεδο μπάσκετ. Θα ήθελα να βρίσκεται μέσα στο πάρκο το γήπεδο όπως το γήπεδο Luzhniki στη Μόσχα. Όλα τα υπόλοιπα κτίρια δεν με ενδιαφέρουν :)

1 - 20 of 135 Posts