SkyscraperCity Forum banner

Батурин | Baturyn | Будівництво та проекти

50K views 68 replies 15 participants last post by  nostalgy 
#1 ·

Герб Батурина XVII ст.


Батурин. Гравюра XVIIIст. Це все було знищено


Палац Кирили Розумовського. З нової ери цього міста


Хрест на пам'ять загублих під час захоплення міста О.Меншиковим у 1708 р.

-----------------------------------------------------
http://en.wikipedia.org/wiki/Baturyn
http://uk.wikipedia.org/wiki/Батурин
http://www.castles.com.ua/index.php?id=baturin
http://nation.org.ua/content/view/1982/77/
http://serg-klymenko.narod.ru/Other_World/Ukraine.Baturyn.htm
http://www.turatlas.com/?19/264/1595
http://vict.io.com.ua/album4820 - тут фотки
http://www.kozatstvo.org/news/yushenko_oselit_pid_kievom_kozakiv.html

---------------------------------------------------------------------

Батурин – національна святиня УкраїниВіктор Ющенко (Виступ під час перебування у м. Батурині)
16:57, 30 травня 2003

У Батурині живе українська історія. Ці вулиці пов’язані з іменами багатьох видатних українців, адже місто було резиденцією чотирьох гетьманів, більше 50 років було їхньою столицею. Тут відбувся злет українського мистецтва, архітектури. Світові був явлений вінець українського церковного і палацевого бароко. Батурин дуже важливий для українців як одна з головних пам’яток історії, як національна святиня.

Ми живемо в країні, де 21 тисяча загиблих нікого не дивує. Аморально, що досі немає жодного пам’ятника невинно убієнним. Для мене батуринська трагедія співзвучна з голодомором 30-х. Для нації є вибір: пам’ятати історичні трагедії та усвідомлювати їх уроки, або знову їх переживати. Наступні покоління будуть змушені платити за нинішнє духовне каліцтво. Відродження Батурина — наш громадянський обов’язок.

Фракція “Наша Україна” вітає створення фундації з відродження Батурина. В такий спосіб можна досягнути загальнонаціонального примирення. Треба консолідувати зусилля центральної та місцевої влади, письменників, істориків, журналістів, політичної і бізнес еліти навколо ідеї порятунку гетьманської столиці. Потрібен план рятування Батурина та музею-заповідника “Гетьманська столиця”.

У питанні збереження нашої культурної та іторичної пам’яті має бути менше політики і політиканства, а більше поваги до історії. “Наша Україна” підготувала звернення до Президента України з ініціативою щороку 13 листопада відзначати День жертв трагедії у Батурині. Важлива також й активна позиція самих батуринців, адже вони мають свідчення і докази історії Батурина. У місті має бути створено нормальну соціальну і туристичну інфраструктуру, проведено газ, збудовано дороги, встановлено освітлення. Обличчя столиці, навіть колишньої, зобов’язує. Нині боляче дивитися на руйнування архітектурних споруд та археологічних пам’яток.

Важко переоцінити важливість археологічних досліджень, які проводять студенти і викладачі чернігівського педагогічного університету. Треба підтримувати цю роботу. Необхідно провести конкурс щодо майбутнього монументу жертв трагедії. У Батурині знаходяться символи нашої національної спадщини — садиба Івана Мазепи, палац Кирила Розумовського. Соромно, що все це занедбано. “Наша Україна” докладе максимальні зусилля, щоб Батурин став місцем паломництва людей, які шанують минуле, сучасне та майбутнє України. Історія вимагає від людей позиції. Наша позиція — ініціатива з відродження Батурина.

Місцевий історик Володимир Коваленко встановив, що місто було засновано 900 років, про що свідчать археологічні розкопки, а потім воно вдруге відродилося за часів польсько-литовського князівства. Батурин може стати полігоном для навчання археологів, бо має унікальний шар з 5 автономних культурних пластів різних часів.

Він повідомив, що українська діаспора Канади організувала збір коштів на розкопки у Батурині. “На жаль, ми в Україні не можемо похвалитися цим. Батурин — не лише місце слави але й сорому”, — підкреслив історик. За його словами, нині закінчено підготовку першого тому книги “Батуринська старовина”.
29.03.2008
Під Києвом на 5 га землі може з'явитися Київська козацька Січ - відповідний законопроект найближчим часом винесе президент України на розгляд парламенту.
Цим Ющенко поділився з народом під час Всеукраїнського з'їзду козаків. У своєму виступі президент призвав козацькі організації брати участь у культурних проектах, спрямованих на відновлення української історії, які є пріоритетами глави держави, повідомляє прес-служба президента (www.president.gov.ua). Зокрема, мова йде про відновлення гетьманської столиці Батурін, організації музею «Художній арсенал», відродженні пам'ятників козацької історії й 75-літті трагедії Голодомору 1932-1933 років. Ющенко охарактеризував українське козацтво як унікальну сторінку української історії, подібних якої немає в історіях інших країн, а самих козаків -як «лицарів своїх націй», людей, готових загинути заради своєї батьківщини і її незалежності.
Президент України подякував учасників Всеукраїнської козацької ради за служіння Україні й самій козацькій ідеї й вручив державні нагороди видатним представникам козацьких організацій.
Перший зам начальника Генштабу Міжнародної Асоціації козацтва, генерал-лейтенант Анатолій Міщенко розповів «Сьогодні» (www.segodnya.ua), що Січ на Київщині з'явиться через п'ять років: «Ще до 2013 року буде повністю дороблена Січ на острові Хортиця й «вогнища» козацтва у Львівській і Луганській областях. Є кілька варіантів того, у якому виді вона буде: дитячі табори на зразок піонерських, у вигляді заповідних зон або недільних шкіл. Все залежить від того, які землі виділять, і чи погодяться козаки із пропозиціями влади», - пояснив він.
Крім цього, на з'їзді Віктор Ющенко заявив, що в українського козацтва повинна з'явитися єдина нова форма. «Найімовірніше, Ющенко буде залучати до розробки одягу дизайнерів», - припустив генерал-лейтенант.
До слова, недавно Росія вже вдалася до допомоги дизайнера, щоб розробити одежинку для армії, у якій солдати вже будуть хизуватися взимку цього року.


Газета «Підсумки Тижня» №11 (137) 19 - 25 березня 2008 р.
2007 » Серпень » 27 » АРХЕОЛОГIЧНI СЕНСАЦIЇ БАТУРИНА: знайдено головний храм гетьманської столицi часiв Iвана Мазепи
--------------------------------------------------------------------------------
АРХЕОЛОГIЧНI СЕНСАЦIЇ БАТУРИНА: знайдено головний храм гетьманської столицi часiв Iвана Мазепи 15:52
Торiк наша газета вже повiдомляла, що в Батуринi археологи цiлком iмовiрно нарештi вийшли на залишки головного храму гетьманської столицi часiв її найбiльшого розквiту при Iвановi Мазепi — церкви Живоначальної Трiйцi. Тут уже 12 рокiв працює мiжнародна українсько-канадська археологiчна експедицiя, що провела дуже велику роботу з вивчення забутого й умисне викресленого з нашої iсторiї московськими загарбниками Батурина пiсля його спалення росiйським вiйськом у 1708 роцi. Експедицiя Чернiгiвського педунiверситету працює пiд егiдою Iнституту археологiї Академiї наук України за сприяння науковцiв мiста Торонто (Канада). З певнiстю про знайдення храму торiк говорити було важко, адже на залишки якоїсь споруди археологи вийшли буквально на фiнiшi сезону розкопок. Але керiвник експедицiї Володимир Коваленко, директор Iнституту археологiї та стародавньої iсторiї Пiвнiчного Лiвобережжя, завiдуючий кафедрою археологiї унiверситету, висловив смiливе припущення, що нарештi знайдено залишки храму, який шукали вже не одне десятилiття. I ось пiд час продовження розкопок цього лiта припущення пiдтвердилося. Це археологiчна сенсацiя схiдноєвропейського масштабу, адже знайдено головну святиню гетьманської столицi.
I ось я в Батуринi. Табiр археологiв — у молодому лiсочку на чарiвному березi Сейму. 80 студентiв i викладачiв вузу перебувають тут майже весь серпень. Для студентiв це лiтня наукова практика, а заодно — i гарний вiдпочинок та оздоровлення в цих чудових мiсцях. Цього лiта в експедицiї працює i вiдомий український учений з Торонто Володимир Мезенцев.
Їдемо на мiсце розкопок. Воно в самому центрi Батурина, на так званiй цитаделi. Це i є отой iсторичний центр козацької столицi, де стояла фортеця, помешкання козацької старшини, культовi й господарськi споруди.
Церква живоначальної Трiйцi була добре вiдома з iсторичних джерел вiд 1692 року. Але не було вiдоме її точне мiсцезнаходження. Очевидно, що вона стояла в центрi, на цитаделi, але площа її досить велика. Коло пошукiв з кожним роком звужувалося. Особливо пiсля розпочатої у 2005 роцi з iнiцiативи Вiктора Ющенка масштабної програми вiдродження Батурина. Згiдно з нею в селищi велися значнi роботи i соцiального плану — з газифiкацiї, водогону. При земляних роботах у такому iсторичному мiсцi як Батурин в обов’язковому порядку велися археологiчнi спостереження. Це дозволило вийти на залишки старовинного цвинтаря, який, за звичаєм, мав бути при церквi.
... Розкопки ведуться прямо на городах двох садиб батуринцiв. Археологи прокопали великi траншеї. На днi їх чiтко видно залишки фундаменту i стiн церкви. Запитую у Володимира Коваленка, яким мiг бути цей храм, зображення котрого, на жаль, не вцiлiли.
— Iван Мазепа будував Троїцькi храми в багатьох мiстах. Зокрема, це величний Троїцький собор у Чернiговi. Тому можна з певнiстю говорити, що у своїй гетьманськiй столицi вiн спорудив не менш величний собор. Усе з’ясується, коли ми повнiстю розкриємо його контури. Ми, археологи, дуже вдячнi господарям цих двох садиб за дозвiл вести розкопки. Можливо, рештки храму заходять ще пiд деякi садиби. Може постати питання про те, аби в рамках програми вiдродження Батурина викупити цi обiйстя для наукових дослiджень.
Якою може бути подальша доля залишкiв храму? Може бути їх консервацiя, встановлення над ними спецiального скляного даху, як це зроблено з Михайлiвським i Успенським соборами в Києвi, адже йдеться про видатну православну козацьку святиню.
Запитую: чи є вже якiсь цiкавi знахiдки? Керiвник експедицiї пояснює, що на залишках церкви, зруйнованої майже три столiття тому i вкритої зараз двометровим шаром ґрунту, важко сподiватися на якiсь знахiдки. Вченi вивчають залишки будматерiалiв, методи й технiку будiвництва. Знайшли уламки кахлiв, керамiку. Але є й ще дещо цiкаве. Вiдкопали бронзовий з позолотою набалдашник козацької шаблi, а також декiлька срiбних польських монет ХVII столiття, деякi прикраси.
Володимир Коваленко розповiдає про сумну долю святинi. Храм був поруйнований у трагiчний день спалення Батурина московським вiйськом 2 листопада 1708 року. Але оскiльки вiн був кам’яним, то обгорiла лише верхiвка та iконостас, а також усе було пограбоване.
1720 року було проведено перепис Батурина i прилеглої територiї, щоб вiддати це отому самому Меншикову, котрий керував московським вiйськом, що знищило Батурин. На той час храм ще стояв, правда, частково поруйнований. Так вiн i проiснував наступнi десятилiття. А наприкiнцi ХVII столiття останнiй гетьман України Кирило Розумовський, який доживав тут вiку у своїх володiннях, наказав розiбрати напiвзруйнований храм на будматерiали. З них робили фундаменти будованих Розумовським його палацу i Воскресенської церкви.
ВIДРОДЖЕННЯ БАТУРИНА ЗНОВУ ЗУПИНИЛОСЯ
Продовжу репортаж з Батурина уже на дещо сумнiшiй нотi. Єдина приємна новина: в центрi селища почалося спорудження Покровської церкви Київського патрiархату. Ця церква, як i багато чого, була зруйнована в комунiстичнi часи. I єдиний дiючий храм навiть у гетьманськiй столицi чомусь належить Московському патрiархату — та ж Воскресенська церква. А громада Київського патрiархату тулиться на околицi селища, в примiщеннi колишньої приходської школи. Тому й почалося будiвництво Покровської церкви. На жаль, знову призупинилася програма вiдродження гетьманської столицi. Легше за все, звiсно, звинуватити в цьому Президента Ющенка, адже критикують того, хто щось робить. Якщо Батурин в iсторичному планi був замовчуваний i тут нiчого не робилося з його вiдродження протягом столiть, то хочемо, щоб Ющенко зробив усе за якiсь два — три роки. Починаючи з 2005 року, тут дiйсно немало зроблено. Завершено реставрацiю будинку Кочубея, на фiнiшi — реставрацiя Будинку культури i Воскресенської церкви. Великi кошти освоєно на палацi Розумовського. Чимало зрушень — у соцiальнiй сферi.
I все ж доведеться визнати: на кiнець цього року не вдасться завершити основнi роботи з реконструкцiї, як це планувалося i бачилося торiк. Чому до кiнця 2007-го? Рiч у тiм, що в листопадi наступного року — сумний ювiлей: 300-рiччя спалення Батурина. I кращою пам’яттю загиблим українцям дiйсно було б вiдродження гетьманської столицi. Варто було б це зробити заранi, щоб «обкатати» зроблене, побачити, як функцiонують об’єкти, зокрема туристичнi, освоїти першi туристичнi маршрути. Не вийшло...
Почнiмо з тої ж археологiчної експедицiї. Важко повiрити, але така важлива державницька справа, як вiдновлення для нас нашої ж iсторiї державою по сутi не фiнансується. Всi роки експедицiя працює на тих крихтах коштiв, якi шукає унiверситет, дають спонсори, в тому числi скромно допомагають українцi Канади. Десятки студентiв працюють безкоштовно, добровiльно, як волонтери. Але ж самi експедицiї, наукове опрацювання матерiалiв вимагають немалих витрат. Цього року в тi 10 мiльйонiв гривень, що видiлено на програму вiдродження Батурина з бюджету, було закладено й 150 тисяч на археологiчнi дослiдження. Як повiдомив керiвник експедицiї В.Коваленко, на сьогоднi вони не отримали ще нi копiйки цих коштiв.
Не кращi справи й на iнших об’єктах. Воскресенська церква наче й на фiнiшi реставрацiї, але роботи давно вже мали бути завершенi. Ще гiршi справи щодо палацу Розумовського.
Цього року тут майже нiчого не робиться нi в самому палацi, нi поруч у двох вiдновлених з «нуля», свого часу зруйнованих, флiгелях.
Причина банальна — нестача коштiв. Причому не лише спонсорських, якi i є головним джерелом робiт, а навiть тих, що видiленi з бюджету.
А загальна причина всього цього — чисто полiтична. Перша зупинка робiт у Батуринi сталася на початку минулого року, пiд час виборчої кампанiї i наступної коалiцiади в парламентi. Не до Батурина було й отакому як зараз уряду. А цьогорiчна ще бiльша полiтична криза знову призупинила відродження Батурина. Залишається лише сподiватися, що в Українi з’явиться нарештi український уряд, українська влада, яким не буде байдужа наша iсторiя.

Петро АНТОНЕНКО.


Відродження Батурина
Президент України Віктор Ющенко збирається наступного тижня зустрітися з наглядовою радою благодійного фонду «Гетьманська столиця», що займається відродженням заповідника в селищі Батурин Чернігівської області. Як повідомляє Інтерфакс-Україна, Президент підкреслив, що хоче бачити «зразкову організацію роботи та ідеальний підхід до витрат» з боку благодійного фонду. Президент у ході візиту до Чернігівської області, провів у Батурині нараду з питань відродження заповідника «Гетьманська столиця». Учасники засідання вирішили відновити діяльність міжвідомчої робочої групи з відбудови заповідника. За словами виконавчого директора благодійного фонду «Гетьманська столиця» Миколи Бутко, сьогодні увага реставраторів зосереджена на відновленні палацу останнього гетьмана України Кирила Розумовського. Для завершення цих робіт необхідні 45 млн. грн., які планується зібрати за допомогою меценатів. Минулого року було використано 37 млн. грн. — кошти пішли на археологічні й реставраційні роботи, будівництво флігеля на території палацу, а також на розвиток інфраструктури і облаштування селища Батурин.За словами голови Ради директорів корпорації Індустріальний союз Донбасу Сергія Тарути, одного з меценатів проекту, над використанням приватних коштів здійснюється подвійний контроль. З одного боку, доцільність використання грошей перевіряє наглядова рада благодійного фонду, а з іншого — незалежні експерти, яких наймає сам меценат. У Батурині глава держави оглянув музей «Будинок Кочубея» і садибу Кирила Розумовського, де тривають реставраційні роботи. Зараз у Батурині проживають близько 3 тис. мешканців, половина з яких — пенсіонери.

№175, п'ятниця, 13 жовтня 2006
Пам'ятай про Батурин-1708
14:20:22 17.11.2006

Цими листопадовими днями виповнюється 298 років з того жахливого для України дня, коли московські окупанти вирізали жителів Батурина. Як розповідають джерела, солдати Петра I нищили наших людей не тільки у домашніх оселях чи на вулицях, а навіть і у храмах, куди тікали дітки, сподіваючись на захист Божий. Але сатана у подобі москаля не зупинявся навіть перед образами Божими…

А коли вже храми були спалені, московські людожери піднімали дзвони, підкладали під них дитячі голівки, далі дзвони відпускали, і, спостерігаючи як конають дітки, солдати реготали, вигукуючи: "Гляди-ка, Ванятка, как смешно хохлята ножками-то дрыгают!" Робята тєшілісь...

Та чи випадковою була ота смертельна оргія у виконанні ординців? Давайте проаналізуємо. Ще за двісті років до батуринської трагедії війська московських царів Івана III, а потім Івана IV до ноги вирізали жителів Новгорода та Пскова. А це ж були, як твердить історик Микола Костомаров, древні русичі, тобто українці… Потім настала черга народів Сибіру. "Чудо-богатирі" Суворова вирізали ногайських татар, а особливо "робята потєшілісь" у Чечні. Ось як ці події після набігу росіян на чеченський аул описує російський письменник Лев Толстой. "Мальчик был проткнут штыком в спину… О ненависти к русским никто не говорил. Чувство, которое испытывали все чеченцы, от мала до велика, было сильнее ненависти. Это была не ненависть, а непризнание этих русских собак людьми и такое отвращение, гадливость и недоумение перед нелепой жестокостью этих существ, что желание истреблять их, как желание истреблять крыс, ядовитых пауков и волков, было таким же естественным чувством, как чувство самосохранения" (Лев Толстой. Повести и рассказы. Хаджи-Мурат, М. "Художественная литература". 1978. Стр. 410). Можна ще згадати голодомор українців, спроби Москви вислати всіх українців у сибіри, як перед тим татарів чи чеченців, репресії та депортації цілих регіонів прибалтів, або нинішню війну Росії проти чеченців. Це ще недавно О. Солженіцин змушений був визнати, що росіяни стали найбільш ненависною нацією у всьому світі. А Анатолій Собчак, коли його запитали, чому Бог так карає московитів, відповів гранично ясно: " Всякий уряд творить свої злочини разом із своїм народом, і всякий народ несе відповідальність за злочини свого уряду нарівні з урядом". Але повернімося до Батурина. Всі його кати своє отримали. Був засланий до Сибіру із своєю сім'єю і там, як мамонт, закопаний у мерзлу землю Меншиков. Петро I, який звелів задушити свого сина Олексія і який власноручно, як кат, відрубував на ешафоті голови стрільцям, гигнув від сифілісу на п'ятдесят третьому році життя. Але це ще було не все. Його внук, Петро II, помер ще малим; ще одного внука, Петра III, вбила його дружина, Катерина II; правнука, Павла I, вбив його син, Олександр I; Олександра II вбили народовольці, а восьме та дев'яте покоління, – Миколу II та його сім'ю, за вказівкою Леніна вбили комуністи. Без сумніву, справедлива доля не обминула і нащадків тих солдатів, які виконували волю отих "царів, катів людських". P. S. Церква Московського патріархату безліч разів правила службу за "здравіє" Петра I, його сатрапів та "славноє русскоє воінство", яке творило терор у Батурині, але ніколи, жодного разу, не відспівала невинно убієних батурян. Ця церква не брала участі навіть у ритуалі поховання жертв 10 квітня 2004 року, коли, за ініціативою Віктора Ющенка, такий обряд здійснили священики Київського патріархату. Російські імператори, які згідно з канонами московської церкви були главами тієї церкви і які в дійсності були вбивцями, для церкви МП – не вбивці, а "помазанніки божіє". Цікаво, чи є ще десь у світі отака цинічна, така безбожна, аморальна церква, як московська, яка фактично підтримує терор Москви у всіх його проявах, і яка, по суті, є цитаделлю московського імеріалізму в Україні?


Вважаю(хоч і виглядає це як лялькова виста в головній ролі з Ющенком, але це поки що...), що Третій Гетьманат необхідний і це дуже цікава річ. Я за повномасштабне відновлення міста не гірше ніж воно було до знищення.
Сам готовий туди заносити гроші та допомогати відбудовувати.
Ми з вами браття козацького роду.
Українців не зламати!:)
 
See less See more
4
#31 ·
Зараз у нас в країні відбувається так званий Третій Гетьманат. Відродження

А щодо кацапських кизляків то вони і називаються інакше: "казакі" з наголосом на другу "а". Це такий вид алкашів котрі люблять гуртуватися та співати пісні
 
#36 ·
http://www.kozatstvo.org/getmans/3/ Третій Гетьманат. Поки що не дуже цікаво, але вірогідність що з цього щось вийде. Разом з Батурином буде також Січ під Києвом та ще в деяких місцях
 
#39 ·
Нещодавно був у Батурині За день до приїзду Президента Ющенка Дорога до Батурина = Автобан… тіки трошки менше полос Сам Батурин справив приємне враження. Місто(скоро буде) круть! Вибрав декілька фоток для вас:
1-12 - Територія музею та мабуть майбутньої резиденції Президента. Палац Розумовського
13, 39-40 – Майбутня центральна площа міста – це зовсім не біля Палацу Розумовського(відстань приблизно 2-4км)
14-38 – Фортеця козаків. На фоті 23 бачимо що Фортеця була на п’єдесталі над річкою
41-51 – Пляж на Сеймі. Мммммм…течія для тренування плавцям; глибина для купання дітям; чиста майже питна вода; і пляж. Супер!
52 – Кінь
53 – 58 – Будинок Кочубея. Це десь між Палацом Розумовського і Фортецею козаків.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38

39

40

41

42

43

44

45

46

47

48

49

50

51

52

53

54

55

56

57

58
 
#40 ·
:eek: щиро дякую!!
 
#41 ·
Просто Чудово!

А фото дороги на Батурин є?
 
#42 ·
Нажаль не фотав)) Але дорога така що їздити можна 180, а здаватиметься що наче їдеш 60 десь по Хрещатику))
До речі, на фоті 22 - Пам'ятник Загиблим Козакам у всіх подіях що тут сталися колись.
 
#43 ·
На початку 18 ст. мої предки проїзджали крізь Батурин, рухаючись від харківщини. Тоді вони припинили бути козаками. Дякую за інфу про цей пам"ятник
 
#44 ·
Спасибі за фото:)Видно за Батурин вже серйозно взялись,получиться чудовий музейний копплекс:cheers:
А Палац коли планують здати з внутрішнім оздобленям ?
 
#48 ·
Я теж дуже тобі вдячний за такий класний звіт! Я буквально два дні тому надибав фотки з реконструкції Батурина і хотів їх забатсати а тут ти мене обігнав і виложив ще такі шикарні фото :) Все виглядає ок, єдине що мене турбує то колодязь - більше за виглядом нагадує 19ст. чим 18-те. Гетьманський палац і скарбниця супер. Маю надію що після батурину візьмутся за Чигиринський замок.
 
#51 ·
У мене таке відчуття, що у палаці металопластикові вікна.
А от інтер'єри там, нажаль, судячи з фото зробили жахливі. І начебто «перше будівництво країни».:(
 
#55 ·
Z istorychnoji tochky zoru, vvazhaju restavratsiju duzhe vdaloju - maju nadiju sho inshi projekty viz'mut' Baturyn za vzirets':

 
#56 ·
красота! молодцы! теперь еще надо дать людям там работу, 4тобы город по-настоящему ожил.
 
#57 ·
:applause: я в захваті, таке чудове, приємне, українське середовище
 
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top