SkyscraperCity banner

1 - 20 of 143 Posts

·
Super Moderator
Grad Oblakodera
38,288 Posts
Discussion Starter · #2 ·
В 2007 году объем белорусского экспорта в Сербию составил 32,7 млн. долларов, в 2008 году — 41,4 млн., в 2009 году — 25,2 млн., в 2010 году — 71,2 млн., в 2011 году — 84,8 млн. Объем сербского импорта в Беларусь в 2007 году составил 21,2 млн. долларов, в 2008 году — 23,4 млн., в 2009 году — 28,2 млн., в 2010 году — 45,3 млн., в 2011 году — 58,8 млн.

В последние годы Беларусь поставляла в Сербию грузовые автомобили БелАЗ, низкопольные троллейбусы, калийные удобрения, шины и изделия из резины, ДВП, бумагу и картон, хлопчатобумажные ткани, комплексные синтетические нити, синтетические волокна и ткани, керамическую плитку, арматуру, бесшовные трубы, емкости для сжиженного газа, метизную продукцию, жидкостные и воздушные насосы, холодильное оборудование, стиральные машины, тракторы и запасные части к ним. Из Сербии импортировались преимущественно трубы, краски и лаки на основе синтетических полимеров, станки.

В 2009 году стороны подписали соглашение о свободной торговле.

К наиболее значимым результатам сотрудничества можно отнести организацию сборки белорусских тракторов на базе завода в городе Нови Сад.

Граждане Республики Беларусь могут находиться на территории Республики Сербия без виз сроком до 30 дней.

·
Super Moderator
Grad Oblakodera
38,288 Posts
Discussion Starter · #3 ·
25 февраля 2013 О награждении белорусских общественных деятелей
Президент Сербии Томислав Николич наградил серебряной медалью «За заслуги» председателя Белорусского славянского комитета Сергея Костяна и профессора филологии БГУ Ивана Чароту за достижения в общественных и культурных делах.

Ранее И.Чарота был награжден орденом "Святого Саввы" третьей степени Сербской православной церкви.

http://serbia.mfa.gov.by/rus/news/~page__m12=1~news__m12=1055971

·
Super Moderator
Grad Oblakodera
38,288 Posts
Discussion Starter · #4 ·
Іван Чарота: "Калі нехта кажа, што ён свабодна валодае многімі мовамі, ён падманвае — ці толькі нас, ці нават і самога сябе..."

Калі нехта кажа, што ён свабодна валодае многімі мовамі, ён падманвае — ці толькі нас, ці нават і самога сябе... Узровень валодання мовай — гэта заўжды вельмі сур'ёзная справа. Трэба асцерагацца гэтай фармулёўкі пра свабоднае валоданне мовамі няроднымі, на якіх не маеш патрэбы думаць, а тым больш — сны сніць.
Цудоўна размаўляе на роднай мове. Звяртаешся па-руску — гэтак жа і адказвае. Валодаючы большасцю славянскіх моў, гаворыць звычайна з сербамі — па-сербску, з балгарамі — па-балгарску... І з кожным знаходзіць мову агульную — у прамым сэнсе!

Іван Аляксеевіч Чарота — доктар філалагічных навук, прафесар, акадэмік Сербскай Акадэміі навук і мастацтваў, акадэмік Міжнароднай Славянскай Акадэміі навук, адукацыі, мастацтва і культуры, загадчык кафедры славянскіх літаратур БДУ. Член Саюза пісьменнікаў Беларусі, а таксама Расіі і Сербіі. Займаецца літаратуразнаўствам, крытыкай, перакладам з сербскай, славенскай, македонскай, польскай і іншых моў на беларускую і рускую, а таксама з беларускай на сербскую. Яго наробак — больш за 1000 друкаваных перакладаў, у тым ліку звыш 60 кніжных выданняў. Ён — заснавальнік, укладальнік і перакладчык серыі "Сербскае багаслоўе ХХ стагоддзя", у якой ужо выйшла два дзясяткі кніг.

Лаўрэат міжнароднай прэміі імя Астрожскага, прэміі Саюза пісьменнікаў Сербіі, уладальнік памятнага медаля Саюза славацкіх пісьменнікаў і Залатога знака Культурна-асветнага таварыства Сербіі, кавалер ордэнаў прападобнага Сергія Раданежскага і святога Савы Сербскага. А сёлета атрымаў яшчэ адну ўзнагароду.

Гэта Міжнародная літаратурная прэмія імя Ф. М. Дастаеўскага (Сербія), якая была прысуджана Івану Чароту яшчэ ў 2007 годзе, а ўручылі яе толькі цяпер. Праўда, атрымаў яе беларускі філолаг і літаратар у "падвойным фармаце": камітэт па прэміі прыняў рашэнне перадаць лаўрэату-беларусу яшчэ і дыплом Патрыярха Сербскага Паўла, які быў наступным лаўрэатам, але не дажыў да моманту ўручэння. А паколькі Іван Чарота яшчэ пры жыцці патрыярха пераклаў на рускую мову дзве яго кнігі (адну з іх пры яго жыцці, а другую адразу пасля спачыну), то вырашылі, што справядліва будзе дыплом, прызначаны Яго Свяцейшаству, перадаць на памяць папулярызатару яго духоўнай спадчыны.

— Прэмію імя Дастаеўскага вы атрымалі за "Анталогію беларускай паэзіі" для сербаў? Скажыце шчыра, Іван Аляксеевіч, ці лёгкі быў шлях да зорак?

— Уласна, прэміяй мяне ўшанавалі задоўга да згаданай Вамі "Анталогіі", якая ўбачыла свет толькі што. Ды гэта ўжо другое выданне. Першае з'явілася ў 1993 годзе. А яго шлях да чытача быў няпросты.

Справа ў тым, што беларуска-сербскія літаратурныя сувязі доўгі час не мелі ніякай сістэмнасці. З абодвух бакоў з'яўляліся толькі асобныя пераклады, прычым спарадычныя, абумоўленыя пераважна выпадковасцямі. І калі я мусіў уключыцца ў гэты працэс, адчувалася вялікая патрэба прывесці ўсё хоць у нейкі парадак, каб як з аднаго, так і з другога боку ўяўленні чытачоў пра роднасныя літаратуры набліжаліся да аб'ектыўнасці, хоць бы панарамнасці. На пачатку 1980-х гадоў з'явіўся ў мяне сербскі партнёр — выдавец і паэт Момчыла Джэркавіч. Мы дамовіліся на парытэтных пачатках рыхтаваць "Анталогіі" паэзіі ХХ стагоддзя — сербскай для Беларусі і беларускай для Сербіі. У нас такое выданне выйшла ў 1989 годзе. А вось "парытэт" ніяк не мог з'явіцца. Тады я вымушаны быў скласці дадатковы, "запасны" варыянт, у іншай задуме — каб увайшла паэзія ад старажытнасці да сучаснасці. Ужо асвоіўшыся ў сербскім асяроддзі, я знайшоў выдатнага перакладчыка — прафесара Міадрага Сібінавіча, а затым дамовіўся з бялградскім выдавецтвам "Навуковая кніга".

Ды пачаўся "развал Югаславіі". Адпаведныя падзеі выклікалі інфляцыю, і "Навуковай кнізе" такі праект аказаўся не па сілах. Дзякуючы некаторым маім сябрам і прыхільнікам беларушчыны (у іх ліку згаданы прафесар Сібінавіч, Міларад Блэчыч, Міларад Джурыч) да выпуску кнігі далучылася высокааўтарытэтнае "Сербскае літаратурнае таварыства" як сувыдавец. А ў сувязі з гэтым яшчэ мушу адзначыць надзвычай кранальны момант: спонсарскую падтрымку беларускай "Анталогіі" тады — калі Сербія знаходзілася ў жорсткай палітычнай і эканамічнай блакадзе! — прапанавала тэкстыльнае прадпрыемства "Явар" з косаўскага горада Іваніца... Гэта сапраўды братэрскі жэст! Вось так беларуская анталогія выйшла, прычым у выдатным афармленні. Яна была заўважана і літаратурнымі крытыкамі, і даследчыкамі, і чытачамі-аматарамі паэзіі.

З другім выданнем "Анталогіі" для мяне ўсё было прасцей. Ініцыятарам яго стаў Надзвычайны і Паўнамоцны пасол Рэспублікі Беларусь у Рэспубліцы Сербія — Уладзімір Мікалаевіч Чушаў. Ён сам, дарэчы, і спонсара знайшоў. Гэта пан Драгалюб Швоня, генеральны дырэктэр фірмы "Беларусь-Аграпанонка".

— У чым адметнасці другога выдання анталогіі?

— Галоўная адметнасць у тым, што гэтае выданне асветлена юбілеямі — яно і пазначана як прысвечанае 130-годдзю з дня нараджэння Янкі Купалы і Якуба Коласа. А мы ўлічвалі таксама і 100-годдзе Максіма Танка, і 120-годдзе Максіма Багдановіча, якое адзначалася летась. Дадаткова трымалася пад увагаю, што сёлета для Беларусі — Год кнігі. Адпаведна, калі першая "Анталогія" змяшчала па два вершы кожнага паэта, то ў цяперашнім выданні Купала, Колас, Багдановіч і Танк прадстаўлены грунтоўна. Увогуле ж аб'ём другога выдання павялічыўся амаль у два разы. Цяпер "Анталогія" пачынаецца з Кірылы Тураўскага і ахоплівае панараму развіцця беларускай паэзіі да самага апошняга часу. Прычым з першай версіі мы не выкінулі ніводнага твора!

— Вы маглі б стаць не толькі складальнікам анталогіі, але і яе перакладчыкам. Сербская мова, як кажуць, ваш канёк...

— Гэта неабавязкова. Акрамя ўсяго, так задумвалася ад пачатку. Ведаеце, у прынцыпе, паэзія неперакладальная. Проста немагчыма на іншай мове перадаць усе нюансы, якія ёсць у арыгінале і ўспрымаюцца носьбітам мовы арыгінала. Так што праца перакладчыка паэзіі вельмі складаная, тонкая і адказная. Але з усім гэтым абодва разы цудоўна спраўляўся высакакласны тэарэтык і практык перакладу, прафесар-славіст Міадраг Сібінавіч. Што ж да мяне, то я ніколі не перабольшваў свае магчымасці як перакладчыка на мову сербскую. Аптымальна — каб паэзію перакладалі носьбіты мовы перакладу. Як і пісаць вершы. Па вялікім рахунку, на чужой мове — гэта ўжо нешта іншае. Даводзіцца, праўда, і гэта рабіць, калі больш няма каму. Цяпер вось я рыхтую "Анталогію беларускай паэзіі" для Чарнагорыі, у якой будзе нямала і маіх перакладаў.

— У славянскіх краінах, відаць, беларуская літаратура запатрабаваная?

— Калі па шчырасці, вымушаны канстатаваць, што ў замежным свеце асаблівай увагі да яе няма. А каб змяніць гэты стан, патрэбна прыкладаць вялікія намаганні з нашага боку. Тут не абысціся без сур'ёзных праграм, а галоўнае — без фінансавай падтрымкі нашай дзяржавы для замежных перакладчыкаў, папулярызатараў-крытыкаў, выдаўцоў. Інакш паўнавартаснага і плённага супрацоўніцтва не будзе. Не сакрэт, як Захад ставіцца да Беларусі. Часцей за ўсё там пішуць, быццам бы гэта датычыцца толькі палітыкі. Няпраўда, у вельмі значнай ступені адбіваецца на культурных, літаратурных кантактах. Замацоўваюцца негатыўныя стэрэатыпы. А каб іх пераадольваць, паўтараю, патрэбна прыкладаць вялікія намаганні. Ёсць і яшчэ адна істотная акалічнасць, пра якую мы самі не любім гаварыць: у замежным свеце толькі каля 5 % перакладаў беларускай літаратуры ажыццяўляецца з мовы-арыгінала, а каля 95 % — з рускай, праз рускую. Ды і ў самой нашай краіне зусім не ідылічная сітуацыя з падрыхтоўкай спецыялістаў па тэорыі і практыцы менавіта мастацкага перакладу. Проста вывучаць мовы — гэтага мала...

— Паліглотамі нараджаюцца... Гэта пра вас?

— Калі нехта кажа, што ён свабодна валодае многімі мовамі, ён падманвае — ці толькі нас, ці нават і самога сябе... Узровень валодання мовай — гэта заўжды вельмі сур'ёзная справа. Трэба асцерагацца гэтай фармулёўкі пра свабоднае валоданне мовамі няроднымі, на якіх не маеш патрэбы думаць, а тым больш — сны сніць.

— Колькі моў ведаеце?

— Згадваючы, якія даводзілася вывучаць, магу назваць нямецкую і іспанскую, якімі займаўся добраахвотна і паспяхова. Пад прымусам англійскую — вывучаў разам з сынам-школьнікам, калі той пачаў прыносіць па замежнай мове двойкі. Карыстаюся ўсімі славянскімі мовамі ў рознай ступені. З блізкай частотнасцю ўжываю беларускую і рускую. Калі хто да мяне звяртаецца па-руску — я адказваю гэтаксама, па-беларуску — адпаведна. Асяроддзем (як шырэйшым, так і вузейшым) задаецца патрэба ў той ці іншай мове. Напрыклад, мы з жонкай размаўляем таксама на сваім родным дыялекце, а наш дыялект бліжэйшы да літаратурнай украінскай мовы, чым да беларускай альбо рускай. Тонкая справа — розныя функцыі мовы.

— Вы маглі быць, напэўна, добрым гідам-перакладчыкам...

— З гэтага я пачынаў як сербіст. Калі вучыўся ва ўніверсітэце, падпрацоўваў гідам-перакладчыкам. Практыка, скажу вам, надзвычай карысная. А складанасцяў нямнога: вывучыў пэўныя тэмы і "пракручвай" турыстам, падарожнічаючы з імі, накормлены ды напоены, быццам ты таксама турыст... Многага там не патрабавалася. Таму гэта адназначна было не для мяне.

— Ці праўда, што гаварыць на некалькіх мовах вы пачалі амаль з дзяцінства?

— Не гаварыць, а чытаць. Гэта абумоўлена моўнай сітуацыяй майго краю і ўласна роднай вёскі Лышчыкі Кобрынскага раёна Брэсцкай вобласці. Гэта на памежжы і з Польшчай, і з Украінай. Паколькі ўлада там неаднойчы мянялася, то рознымі былі і дзяржаўныя мовы. А я ўжо як бы "сінтэзаваў" гістарычна-лінгвістычны вопыт майго роду: адначасова пачаў чытаць польскі буквар, раённую газету "Камуністычная праца" па-беларуску, маскоўскую "Правду" па-руску. А яшчэ ў майго дзеда былі дзве кнігі: "Евангелле" на царкоўнаславянскай і "Кабзар" Шаўчэнкі на ўкраінскай. Іх мне таксама дазвалялі браць.

— Не памылюся, калі скажу, што любімая ваша мова, акрамя беларускай, вядома, сербская?

— Гэта так. Сербская мова мне дарагая. Не толькі з-за падабенства да беларускай, пра што часам гавораць іншыя. У славян агульнага нямала. Стараславянская мова таксама яднае. А да яе, як мовы-крыніцы, сербская захоўвае асаблівую блізкасць.

— Адкуль такая цяга да Сербіі — краіны, якой вы прысвяцілі справу жыцця, і да сербскага народа, жыццё якога так грунтоўна асвятляеце?

— Гэтага як след, відаць, не растлумачу нават самому сабе. Ёсць рэчы містычныя. Так, думаю, было патрэбна Госпаду. А на кожным этапе майго жыцця з'яўляліся нейкія свае прычыны. У часы маёй маладосці сербістыкі як спецыяльнасці на філфаку БДУ не існавала. Я вучыўся на рускім аддзяленні, праграма якога ўключала факультатыўнае азнаямленне з нейкай славянскай мовай. Найпрасцей мне было запісацца на польскую — я ж на ёй і пагаманіць, і паспяваць мог. Але халтурыць не хацелася. Таму пайшоў на сербскую, пра якую не меў уяўлення. А да таго ж выклікала цікавасць Югаславія, тады спецыфічная краіна, якая не ўваходзіла ні ў Варшаўскі Дагавор, ні ў Савет Эканамічнай Узаемадапамогі — адным словам, выпадала з "сацыялістычнага лагера". Югаславія на той час мела вышэйшы за ўсе іншыя сацыялістычныя краіны ўзровень жыцця. Ды, вядома ж, не гэта мяне цягнула: я не палітык і не эканаміст. А вось мова, літаратура, культура гэтай братняй краіны цікавілі моцна! І цяпер ніколькі не шкадую, што ўсё жыццё займаюся югаславістыкай, перш за ўсё — сербістыкай. Даўно ўжо маю падставы жартам называць сябе "беласербам" (смяецца).

— Вы адзін з тых нямногіх пісьменнікаў, якія засяроджаны на праблемах духоўнасці. Як да гэтага прыйшлі?

— Таксама пытанне складанае. З аднаго боку, я народжаны і выхаваны ў асяроддзі, якое веру ў Бога не страчвала ніколі. Іншая справа, што "дух часу" майму пакаленню не спрыяў падтрымцы веры продкаў. Аднак "дарога да храма" была мне знаёмай здаўна. А па-сапраўднаму я вяртаўся да Царквы зноў жа праз Сербію, у 1980-я гады. Паступова, ужо ў 1990-я, далучыўся таксама да царкоўнага пісьменства, літаратуры духоўнай, а затым і ўласна багаслоўскай. Сербскае багаслоўе XX стагоддзя — фенаменальная з'ява. Я з вялікім захапленнем чытаю і перакладаю падобныя творы. У маім перакладзе ўжо выйшла нямала кніг сербскіх багасловаў.

— Каб пранікнуцца багаслоўем, трэба быць чалавекам веруючым...

— Безумоўна! Ды я лічу, што ўсе людзі — веруючыя. Толькі адны прымаюць веру свядома, іншыя — несвядома. А няверуючых людзей увогуле не існуе!

— Іван Аляксеевіч, што выкладаеце на філфаку?

— Маю прафесію можна было б называць так, як калісьці пісалі ў пасведчаннях выпускнікоў сельскіх прафесійна-тэхнічных вучылішчаў: "Трактарыст-машыніст шырокага профілю" (жартуе). Каб забяспечыць розныя аспекты спецыяльнасці "Сербістыка", чытаю ўсе літаратуразнаўчыя і культуразнаўчыя курсы, ахопліваючы храналогію ад старажытнасці да сучаснасці. Акрамя гэтага, больш за 20 гадоў выкладаю тэорыю і практыку перакладу. У залежнасці ад зацікаўленасці студэнтаў прапаноўваю спецыяльныя курсы.

— Як знаходзіце паразуменне з моладдзю?

— Моладзь мяняецца. Ці лягчэй цяпер працаваць у параўнан-ні з былымі гадамі? Не. Многія цяперашнія студэнты не вучыцца прыходзяць. Уся атмасфера ў іх духоўным і культурным жыцці змяняецца да горшага. Таму маса, у цэлым, пакідае не самыя лепшыя ўражанні. Але, як і ва ўсе часы, асобныя маладыя людзі вылучаюцца дапытлівасцю. З такімі студэнтамі мець зносіны карысна, паколькі яны яшчэ не заражаны стэрэатыпамі. Я ж не люблю чытаць лекцыі з паперак, а вяду, калі магу, свабодныя гаворкі, мэта якіх — сумесны пошук адказаў на пытанні. Бо гатовыя адказы — гэта, часцей за ўсё, зноў-такі падман альбо самападман. Лекцыя для мяне — гэта роздум, зварот да студэнтаў як да суразмоўцаў і "сураздумнікаў".

— Амаль у кожнай сваёй кнізе вы прытрымліваецеся адной лініі — славянскага адзінства...

— Так, і часта паўтараю: славянскі свет цяпер — 15 самастойных краін, каля 350 мільёнаў насельніцтва... Калі ж узяць яшчэ славянскія дыяспары, а таксама тых, хто па прычынах кан'юнктурных не індыфікуе сябе правільна, то славян набярэцца палова мільярда. Прычым тэрыторыя, якую засяляюць яны, — не проста шостая частка сушы, а найбагацейшая! Да таго ж якая за славянамі стаіць культура! Хто можа супрацьстаяць такому суперэтнасу? Аднак чамусьці адзінства няма. Нягледзячы ні на што, я хачу, каб яно было. І не адзін я, такіх многа ёсць, і яны ва ўсе часы былі. Гэта не толькі рамантычная ідэя — яна абсалютна прыдатная для рэалізацыі. Вядома, у свеце нямала тых, каму такая перспектыва не падабаецца, і яны прыкладаюць усе намаганні, каб адзінства славян парушыць. Няма чаго граху таіць, парушаюць. Ды калі адзін "рус" ідзе супраць другога "руса" — гора славянам, якія забываюць свае карані, агульную гісторыю. Вось чаму для мяне вельмі дарагой і значнай застаецца ідэя славянскай супольнасці, узаемнасці. І я гатовы да канца жыцця працаваць з усяе сілы, каб гэтая ідэя рэалізавалася. Таму і працую шчыра, з радасцю. Але... без асаблівай карыслівасці.

·
Moderator
11,313 Posts
У Мінск прыляцеў прэзідэнт Сербіі — хоць Сербія і далучылася да санкцый ЕС супраць лукашэнкаўцаў

Пачаўся афіцыйны двухдзённы візіт у Беларусь прэзідэнта Сербіі Таміслава Нікаліча. Каля трапа высокага госця позна ноччу сустрэў міністр замежных спраў Беларусі Уладзімір Макей.
На 12 сакавіка запланаваны перамовы Аляксандра Лукашэнкі і Таміслава Нікаліча ў вузкім і пашыраным складах. Бакі абмяркуюць беларуска-сербскія адносіны. Чакаецца, што па выніках перагавораў будзе падпісаны шэраг двухбаковых дакументаў.

13 сакавіка запланаваныя сустрэчы сербскай дэлегацыі з бізнэс-коламі Беларусі, наведванне розных аб'ектаў і прадпрыемстваў у Мінску.

Цікава, што Сербія і далучылася да санкцый ЕС супраць лукашэнкаўцаў, увяла адпаведныя візавыя абмежаванні. Пры гэтым нацыяналіст Нікаліч палічыў патрэбным наведаць Мінск з візітам

Наша Ніва

·
Super Moderator
Grad Oblakodera
38,288 Posts
Discussion Starter · #7 ·
А.Лукашэнка адзначае наяўнасць палітычнай волі для развіцця адносін Беларусі і Сербіі

12.03.2013 12:47

12 сакавіка, Мінск /Таццяна Паляжай - БЕЛТА/. Прэзідэнт Беларусі Аляксандр Лукашэнка адзначае наяўнасць палітычнай волі для развіцця адносін Беларусі і Сербіі. Аб гэтым кіраўнік беларускай дзяржавы заявіў сёння на сустрэчы з Прэзідэнтам Сербіі Таміславам Нікалічам, перадае карэспандэнт БЕЛТА.

Аляксандр Лукашэнка падкрэсліў, што бягучы момант у адносінах Беларусі і Сербіі характарызуецца тым, што краіны не пачынаюць, а прадаўжаюць адносіны. "Так, у нашых адносінах, на жаль, быў пэўны перапынак, нягледзячы на гэта, і ў эканоміцы, і ў гандлі мы дасягнулі пэўных вынікаў. У нас сёння ёсць і палітычная воля. Таму мы не пачынаем, а прадаўжаем будаваць тое, што было пачата", - сказаў кіраўнік беларускай дзяржавы.

Прэзідэнт Беларусі звярнуў увагу на тое, што ў краін ёсць добры фундамент для развіцця адносін, створана нарматыўна-прававая база, якая будзе садзейнічаць развіццю адносін. "Нам не трэба пачынаць спачатку", - сказаў ён.

Аляксандр Лукашэнка ўпэўнены, што дзяржавы абавязкова даб'юцца поспеху ў развіцці адносін. "І ў нас, і ў вас, а ва ўсім свеце яшчэ больш праблем, тым не менш разам мы іх можам вырашыць і абавязкова павінны вырашыць", - сказаў кіраўнік беларускай дзяржавы. Ён падкрэсліў, што Беларусь і Сербія будуюць адносіны не супраць кагосьці, а дзеля карысці народаў дзвюх краін. "Мы з беларускага боку гатовы ісці ў адносінах настолькі далёка, наколькі гэта прымальна для вас", - падкрэсліў Аляксандр Лукашэнка, звяртаючыся да госця.

"Сёння мы вітаем блізкага па духу чалавека, прадстаўніка той краіны, да якой мы ставіліся і ставімся з вялікай любоўю", - сказаў беларускі лідар.

Сербія лічыць Беларусь сваім найбольш важным сябрам - Т.Нікаліч

12.03.2013 12:18

12 сакавіка, Мінск /Уладзімір Мацвееў - БЕЛТА/. Сербія лічыць Беларусь сваім найбольш важным сябрам. Аб гэтым сёння на перагаворах з Прэзідэнтам Беларусі Аляксандрам Лукашэнкам заявіў Прэзідэнт Сербіі Таміслаў Нікаліч, перадае карэспандэнт БЕЛТА.

Прэзідэнт Сербіі адзначыў, што раней неаднаразова бываў у Беларусі, хоць гэты візіт першы на пасадзе кіраўніка дзяржавы. "Вы сказалі, што ў пэўны момант у нас быў перапынак у адносінах, але гэта была часовая з'ява. Вы ведаеце, што адносіны паміж нашымі дзяржавамі і народамі нішто не можа перарваць, - заявіў Таміслаў Нікаліч. - Мы асэнсавалі гэту сваю памылку і будзем рабіць усё, каб яе выправіць. У Сербіі няма ворагаў, а Беларусь мы лічым сваім самым важным сябрам". Прэзідэнт Сербіі выказаў надзею, што гэты візіт дасць магчымасць умацаваць палітычныя і эканамічныя сувязі дзяржаў на аснове дружбы, якая існуе паміж народамі дзвюх краін.

Прэзідэнт Сербіі выказвае ўдзячнасць Беларусі за яе пазіцыю адносна Косава і Метохіі

12.03.2013 12:34

12 сакавіка, Мінск /Кар. БЕЛТА/. Прэзідэнт Сербіі выказвае ўдзячнасць Беларусі за яе пазіцыю адносна Косава і Метохіі. Аб гэтым сёння на перагаворах з Прэзідэнтам Беларусі ў вузкім складзе заявіў Прэзідэнт Сербіі Таміслаў Нікаліч, перадае карэспандэнт БЕЛТА.

"Дзякую вам за прынцыповую пазіцыю, якую Беларусь мае адносна пытання Косава і Метохіі", - сказаў Прэзідэнт Сербіі.

Таміслаў Нікаліч падкрэсліў, што яго краіна выступае за павагу міжнароднага права і статута ААН. "Мы вельмі цэнім падтрымку ўсіх сяброў, якіх мы маем у свеце, каб шляхам перагавораў абараніць сваю дзяржаўнасць і годнасць", - дадаў сербскі Прэзідэнт.

·
Moderator
11,313 Posts
Прэзыдэнт Сэрбіі ў Менску
Прэзыдэнт Сэрбіі Томіслаў Нікаліч прыбыў з двухдзённым афіцыйным візітам у Беларусь. Дадаюцца камэнтары

На 12 сакавіка заплянаваны перамовы Аляксандра Лукашэнкі і Томіслава Нікаліча ў вузкім і пашыраным складах, піша БелаТА.

На другі дзень візыту, 13 сакавіка, заплянаваныя сустрэчы сэрбскай дэлегацыі зь дзелавымі коламі Беларусі.

Аляксандар Лукашэнка, сустракаючы Томіслава Нікаліча, заявіў пра наяўнасьць палітычнай волі для разьвіцьця адносінаў Беларусі і Сэрбіі:

«Так, у нашых адносінах быў пэўны перапынак, але ў эканоміцы, гандлі мы працавалі, і сёньня ёсьць пэўны вынік. Сёньня ёсьць палітычная воля працягнуць пачатае, нам ня трэба пачынаць спачатку, і калі будзе праяўлена палітычная воля, мы абавязкова даможамся посьпехаў. Беларусь гатовая ісьці настолькі далёка, наколькі гэта прымальна і пажадана для Сэрбіі. І ў нас, і ў вас, а ва ўсім сьвеце яшчэ больш праблем, але мы разам і павінны вырашыць гэтыя праблемы», — заявіў А.Лукашэнка.

Прэзыдэнт Сэрбіі падзякаваў уладам Беларусі за пазыцыю ў дачыненьні да Косава і Мятохіі, паведамляе БелТА:

«Дзякую вам за прынцыповую пазыцыю, якую Беларусь мае па адносінах да пытаньня Косава і Мятохіі. Нам вельмі каштоўная падтрымка ўсіх сяброў, якіх мы маем у сьвеце, каб шляхам перамоваў абараніць сваю дзяржаўнасьць і годнасьць. Вы ведаеце, што адносіны паміж нашымі дзяржавамі і народамі нішто не можа перапыніць. Мы ўсьвядомілі гэтую сваю памылку і будзем рабіць усё, каб яе выправіць. У Сэрбіі няма ворагаў, а Беларусь мы лічым сваім самым важным сябрам».

Якаўлеўскі: «Магчыма, візыт арганізавалі эўрапейскія лабісты Лукашэнкі»

Міжнародны аглядальнік Раман Якаўлеўскі выказаў «Свабодзе» сваю вэрсію нечаканага візыту прэзыдэнта Сэрбіі ў Беларусь:

«Я не выключаю, што гэтую паездку арганізавалі эўрапейскія лабісты Аляксандра Лукашэнкі. Магчыма, яны разыгрываюць такім чынам чарговую партыю пад назовам „Дыялёг зь Беларусьсю“. Я б гэтага не выключаў. Тым болей, што вядомая актыўнасьць некаторых лабістаў беларускага кіраўніка, якія выступаюць за скасаваньне санкцыяў. Можа, такі ход прыдумалі — праз братэрскую Сэрбію, якая імкнецца ў Эўразьвяз.

Тут самае галоўнае, што Сэрбія афіцыйна далучылася да візавых санкцыяў супраць некаторых беларускіх чыноўнікаў. Для беларускага кіраўніцтва гэта быў балючы ўдар, як кажуць, пад дых. Бог зь імі — з Харватыяй, іншымі краінамі, якія таксама далучыліся. А вось Сэрбія!»

Дзіўная лёгіка сэрбскага візыту

На думку менскага палітоляга Андрэя Фёдарава, нечаканы візыт у Менск прэзыдэнта Сэрбіі Томіслава Нікаліча мае больш пытаньняў, чым адказаў на іх:

Андрэй Фёдараў
​​«Пачну з таго, што вельмі дзіўна выглядае сытуацыя, калі візыт такога рангу папярэдне не анансуецца. Звычайна яны рыхтуюцца загадзя, абмаўляюцца многія пытаньні. І пакуль я не магу знайсьці адказу на пытаньне, чаму пра гэта нам паведамілі так зьнянацку.

Пасьля таго, як Мілошавіч спыніў кіраваць краінай, нейкіх асаблівых дачыненьняў паміж нашымі дзяржавамі не было. За выключэньнем таго, што Сэрбія далучылася да санкцыяў Эўразьвязу супраць беларускіх чыноўнікаў, немагчыма ўзгадаць яшчэ нейкую важную падзею ні ў добрым, ні ў дрэнным сэнсе.

У Сэрбіі ёсьць моцнае жаданьне далучыцца да Эўразьвязу. І калі б не Косава, то, я думаю, яны значна прасунуліся бы ў гэтым кірунку. На гэтым тле візыт у Беларусь выглядае нелягічным. Сэрбія далучылася да санкцыяў. Далучылася чаму? Паводле афіцыйнай трактоўкі з-за парушэньняў правоў чалавека ў Беларусі. І ў той жа час ехаць з візытам да кіраўніка дзяржавы, якая парушае гэтыя правы. Дзіўна. Выглядае, што тут існуе нейкая напружанасьць з лёгікай».

Томіслаў Нікаліч — сэрбскі нацыяналіст, адкрыта прарасейскі палітык. Да 7 верасьня 2008 года быў намесьнікам старшыні ультра-нацыяналістычнай Сэрбскай радыкальнай партыі, якую фактычна узначальваў, бо яе старшыня Воіслаў Шэшаль знаходзіцца пад трыбуналам у Гаазе. У 2008 годзе Нікаліч стварыў і ўзначаліў Сэрбскую прагрэсіўную партыю. 20 траўня 2012 года ён перамог у другім туры выбараў прэзыдэнта Сэрбіі.

Нікаліч вядомы сваёй прарасейскай пазыцыяй. У 2007 годзе ён як намесьнік старшыні Сэрбскай радыкальнай партыі заявіў, што хацеў бы ўмацаваньня сувязі Сэрбіі з Саюзнай дзяржавай Беларусі і Расеі, каб у канчатковым выніку далучыцца да яе.

Адразу пасьля перамогі на выбарах Нікаліч заявіў: «У любым выпадку я ўпэўнены, што супрацоўніцтва з Расеяй дапаможа Сэрбіі». Ніколіча нават называюць стаўленікам Масквы за ягоную арыентацыю на Расею ў зьнешняй палітыцы. Ён крытыкаваў свайго папярэдніка Борыса Тадзіча, які «паступіўся прынцыпамі» і сеў за стол перамоваў з косаўскімі чыноўнікамі. Паводле ягоных словаў, Сэрбія ніколі не прызнае незалежнасьць Косава. Пры гэтым Нікаліч заяўляе, што мае намер разьвіваць адносіны з Эўразьвязам.

Нікаліч неяк прызнаўся, што доўгія гады ў яго ў мабільным тэлефоне рынгтонам быў гімн Савецкага Саюзу:

«Я гэтага не хаваю: пасьля Сэрбіі больш за ўсё я люблю Расею»,— сказаў ён у інтэрвію маскоўскаму выданьню «Эхо планеты»

Радыё Свабода

·
Super Moderator
Grad Oblakodera
38,288 Posts
Discussion Starter · #9 ·
Только в Сербии найдешь таких националистов которые любят СССР :D Но по моему там логику нельзя искать. Дело в том что нынешний президент полный дилетант. Взгляды руководства Беларуси можно считать и плохим но там все-таки есть определенная система. В Сербии этого нет. Он не образованы больше чем Лукашенко в 1994. Ну и диплом вуза купил. Но так как и сербы не очень образованы их это особо не волнует. Над тем что в других странах окончает карьеру политика здесь только смеялись. Получил прозвище "Тома Диплома". И все.

Но все таки сотрудничество Сербии и Беларуси не может быть плохим. Конечно из за планов для совместного государства из девяностых каждое упоминание сотрудничества вызывает цинические комментарии. Истерическая ситуация что президенту Сербии приходит ехать в Минск передать Лукашенко орден потому что тот не может прибыть в Сербию из за санкций тоже не помогает. Но основа есть - безвизовый режим, свободная торговля и желание.

Надеюсь что скоро будут реализованы планы для прямого авиарейса.

·
Super Moderator
Grad Oblakodera
38,288 Posts
Discussion Starter · #10 ·
Белкоммунмаш в Белграде

Практически все троллейбусы беларуские. Два-три года назад поменяли весь подвижной состав а тендер выиграл БКМ.

·
Moderator
11,313 Posts
Только в Сербии найдешь таких националистов которые любят СССР :D Но по моему там логику нельзя искать. Дело в том что нынешний президент полный дилетант. Взгляды руководства Беларуси можно считать и плохим но там все-таки есть определенная система. В Сербии этого нет. Он не образованы больше чем Лукашенко в 1994. Ну и диплом вуза купил. Но так как и сербы не очень образованы их это особо не волнует. Над тем что в других странах окончает карьеру политика здесь только смеялись. Получил прозвище "Тома Диплома". И все.

Но все таки сотрудничество Сербии и Беларуси не может быть плохим. Конечно из за планов для совместного государства из девяностых каждое упоминание сотрудничества вызывает цинические комментарии. Истерическая ситуация что президенту Сербии приходит ехать в Минск передать Лукашенко орден потому что тот не может прибыть в Сербию из за санкций тоже не помогает. Но основа есть - безвизовый режим, свободная торговля и желание.

Надеюсь что скоро будут реализованы планы для прямого авиарейса.
Как при таком президенте страна ведёт курс на вступление в ЕС и насколько это вероятно?

·
Registered
8,490 Posts
Президент Сербии о перерыве в отношениях с Беларусью: мы осознали свою ошибку и будем делать все, чтобы ее исправить

Президент Беларуси Александр Лукашенко отмечает наличие политической воли для развития отношений Беларуси и Сербии. Об этом глава белорусского государства заявил сегодня на встрече с президентом Сербии Томиславом Николичем, передает корреспондент БЕЛТА.

Александр Лукашенко подчеркнул, что нынешний момент в отношениях Беларуси и Сербии характеризуется тем, что страны не начинают, а продолжают отношения. "Да, в наших отношениях, к сожалению, был определенный перерыв, несмотря на это, и в экономике, и в торговле мы достигли определенных результатов. У нас сегодня есть и политическая воля. Поэтому мы не начинаем, а продолжаем строить то, что было начато", - сказал глава белорусского государства.

Президент Беларуси обратил внимание на то, что у стран есть хороший фундамент для развития отношений, создана нормативно-правовая база, которая будет способствовать развитию отношений. "Нам не надо начинать сначала", - сказал он.

Александр Лукашенко уверен, что государства обязательно добьются успеха в развитии отношений. "И у нас, и у вас, а во всем мире еще больше проблем, тем не менее вместе мы их можем решить и обязательно должны решить", - сказал глава белорусского государства. Он подчеркнул, что Беларусь и Сербия строят отношения не против кого-то, а ради блага народов двух стран. "Мы с белорусской стороны готовы идти в отношениях настолько далеко, насколько это приемлемо для вас", - подчеркнул Александр Лукашенко, обращаясь к гостю.

"Сегодня мы приветствуем близкого по духу человека, представителя той страны, к которой мы относились и относимся с большой любовью", - сказал белорусский лидер.

Президент Сербии благодарит Беларусь за ее позицию в отношении Косово и Метохии

Президент Сербии отметил, что ранее неоднократно бывал в Беларуси, хотя данный визит первый в должности главы государства. "Вы сказали, что в определенный момент у нас был перерыв в отношениях, но это было временное явление. Вы знаете, что отношения между нашими государствами и народами ничто не может прервать, - заявил Томислав Николич. - Мы осознали эту свою ошибку и будем делать все, чтобы ее исправить. У Сербии нет врагов, а Беларусь мы считаем своим самым важным другом".

Президент Сербии выразил надежду, что нынешний визит позволит укрепить политические и экономические связи государств на основе дружбы, существующей между народами двух стран.

"Благодарю вас за принципиальную позицию, которую Беларусь имеет по отношению к вопросу Косово и Метохии", - сказал президент Сербии.

Томислав Николич подчеркнул, что его страна выступает за уважение международного права и устава ООН. "Нам очень ценна поддержка всех друзей, которых мы имеем в мире, чтобы путем переговоров защитить свою государственность и достоинство", - добавил сербский президент.

TUT

·
Super Moderator
Grad Oblakodera
38,288 Posts
Discussion Starter · #16 ·
Как при таком президенте страна ведёт курс на вступление в ЕС и насколько это вероятно?
У его курс определяет как ветер дует в этот день. Гимн СССР на телефоне, националистическая идеология, поддержка вступлению в ЕС, заявления любви к России даже о желании стать губернией, санкции Лукашенко (в том смысле что не отменил), орден Лукашенко - все в одном человеке.

Кроме того у нас не президентская система, президент в мирное время не имеет больших прав. Только если правительство той же партии как во время Тадича тогда он может через партию влиять на политику и играть роль Путина. Сейчас правительство коалиционное. Но и другие партии тоже занимаются истерической демагогии. Те прозападные партии которые попали в оппозицию сейчас критикуют правительство что оно якобы дает неприемлимые уступки западу :nuts: Вообще уровень политики упал на примитивный уровень первых годов демократии.

Сегодня совершается 10 лет со дня убийства Зорана Джинджича. Можно сказать что с тех пор нормального образованного политика не удалось найти.

Практически 50% процентов людей вообще не голосуют на выборах так как опции нет. Можно голосовать за партию квази-националистов (Николич), квази-социалистов (премьер министр Дачич) или квази-демократов (мэр Белграда Джилас, экс президент Тадич). Сам Джинджич был из рядов демократов но наследники оказались либо вполне неспособным либо они прямо воры. И конечно проблема схожа с ситуацией в Беларуси. Те политики которые были главные в 1994 году были самые главные и в 2004 и их лица смотрим и в 2013 году. Кроме Милошевича и Джинджича все остальные политические лидеры 20 лет не меняются. Только правительство сменилось в 2000 году, в 2004 году и в 2012 году.

Вот какая толпа в Белграде сегодня в связи с годовщиной. Ооочень долго так много людей на улицах не собралось. Удивило. Если наконец то появится новое лицо может быть ситуация улучшится.

·
Super Moderator
Grad Oblakodera
38,288 Posts
Discussion Starter · #17 ·
Цікавы артыкул:

БуквоsраČ. На Балканах кириллица стремительно выходит из моды

http://news.tut.by/world/334154.html
Да но ситуация в Хорватии больше связана с экстремним национализмом. В Сербии в городах с меньшинствами все дублируется без проблем, в том числе на хорватский. Но да кириллица в опасности. Найти рекламу, частный надпись или вебсайт на кириллице очень сложно. Когда их и есть тогда проблема с фонтами. Часто пользуют русский фонт который не совпадает в всех словах.

Но может быть там нет чувства угрозы. Нпр. в городе Нови Сад который является многонациональной средой недавно поменяли таблички на автобусах на кириллицу что вызвало ажиотаж. В то же время в Белградском транспорте кириллицу увидишь только на беларуских тролейбусах.

Но да этот вопрос всем интересен потому что не очень обыкновенная ситуация с двумя письмами. Но большинство населения этому не придает значения и большинство не заметило бы даже если бы текст какой то был написан частично на одном частично на другом письме. "Борцы" за латиницу, или за кириллицу не составляют больше десяти процентов населения. Но громко они орут за свои идеи.

·
Super Moderator
Grad Oblakodera
38,288 Posts
Discussion Starter · #18 ·
Вот нынешний вице-премьер 3 года назад как депутат занимался хулиганством, менял таблички с названием улицы Джинджича на Бульвар Ратка Младича а Джинджича называл самыми плохими словами. Сегодня он с грустью говорил об этом как убили Джинджича, о Младиче не говорит а идею Великой Сербии о которой говорил через все девяностые заменил разными про-ЕС лозунгами. Можно сказать что это хорошо, нормализировал политику, но что от такого человека ожидать непонятно. Народ глотает все.

Сам Николич заявлял перед атентатом Джинджича который тогда ногу сломил что и у Броза Тито тоже перед смертью были проблемы с ногой. После атентата просто извинился и сказал что он не знал ничего об этом. Но его тогдашний партийный президент Шешель, который сегодня в Гааге, был допрошен по поводу участия в планировке атентата. Он тоже давал заявления о кровавой весной 2003 года, и убежал в Гааг добровольно только пару дней перед атентатом. Только не мог он себе представить что его будут там держать 10 лет на достаточно смешном обвинений для такого трибунала который занимается военным преступлениям (его обвинили в том что подстрекал воение преступления своими заявлениями). Но у Джинджича было очень много знакомых на высоких местах на западе. Можно сказать что так Шешель и оказался на десятилетном судебном процессе для которого он думал что займет пару месяцев. Вот такая у нас истерия. Может быть у вас и не так плохо как думаете.

·
Super Moderator
Grad Oblakodera
38,288 Posts
Discussion Starter · #19 · (Edited)
Лукашенко о сотрудничестве с Сербией

Сербия не будет стремиться стать членом ЕС любой ценой (? только что договорились о дипломатических отношениях на уровне офицерах связи са Косово, уже работают пограничные переходы к Косово как к другим странам, в этой неделе договаривали автономию для Сербов в рамках косовского законодательства так непонятно о чем говорит)

Лукашенко и Николич об итогах переговоров (интересное замечание Лукашенко о мужестве Николича посетить Минск)

Николич наградил Лукашенко орденом Республики Сербия (орден который в Белграде Лукашенко получить не мог :D)

Беларусь и Сербия готовы развивать отношения

·
Super Moderator
Grad Oblakodera
38,288 Posts
Discussion Starter · #20 ·
Президент Сербии предложил деловым кругам Беларуси сотрудничество в энергетике, сельском хозяйстве, инфраструктуре и туризме
13.03.2013

Президент Сербии Томислав Николич предложил деловым кругам Беларуси сотрудничество в сфере энергетики, сельского хозяйства, инфраструктуры и туризма. Об этом шла речь на встрече главы государства этой страны с представителями белорусского бизнеса.

1 - 20 of 143 Posts