SkyscraperCity banner

1 - 20 of 216 Posts

·
Registered
2,802 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Ovaj thread je za slike iz glavnog grada Slovacke, Bratislave:)

Gradske nebodere na ul. Karadžičova

Na istoimennoj ulici se nalazi i spomenik saradnje i prijateljstva slovackog reformatora Ludovita Velislava Stura i srpskog lingvistu i etnografa Vuka Stefanovica Karadzica:cheers:

Grosslingova ulica

Istoricka zgrada matematickog gimnazija u rekonstrukciji

Bivsi Ceskoslovensky dom

Sturova ulica

Kamenne namestie

Bohovske kura na 3?

Nedbalova

Zgrada glavne poste

Primacialny palac

Narodna skupstina

rekonstrukcija bratislavske tvrdjave jos nije zavrsena, fasada je ali dobila novu boju

Pogled na grad

·
Следить
543 Posts
Ferenc , super fotky :cheers: , samo salji , evo i ja koju da dodam (od pre par dana) , jeste da vreme nije bog zna kakvo ali BA je lepa u svako doba :)

E sad nagradno pitanje , u kojem se gradu nalazi ovaj reklamni pano? :lol:

Eto za sada toliko od mene , odoh ja da uploadujem fotke iz Trencina.

·
tu sam
1,424 Posts
evo i od mene nekoliko slika iz drage Bratislave...

crkva Sv.Martina:

Primacialny palac:

Dunav i Tvrđava:

Hviezdoslavovo námestie:

Novi most:

prema tvrđavi:

Parlament:

·
Registered
2,802 Posts
Discussion Starter · #5 ·
Pa ne bih rekao da je Bratislava lepa uvek, preko vikenda je grad prazan a osecas se kao na selu xD jer ceo narod je posao u petak vozom IC Dargov , pravac Kosice:lol: jer mnogo ljudi u Bratislavi samo radi i ne zivi ( i to negovorim o studentima koji su 80 posto poreklom dalje i od Trencina)
Citao sam statistiku da ce za 20 godina biti u Bratislavi preko radnog dana max. oko milion ljudi dok danas je to oko 600 000.

·
Registered
2,802 Posts
Discussion Starter · #6 ·
Jedina pravoslavna crkva u Bratislavi Kostol sv. Mikulasa

Inace gradila se i druga, nova crkva ali zbog finansija je crkva ostala nedogradena, sad je to mesto prespavanja bezkucnika:eek:hno:

kuce na putu iz tvrdjave koje nisu postali zrtve socijalistickog demoliranja bratislavskog Podhradia

Novy Most ili Most Slovenskeho Narodneho Povstania i Aupark Tower

Kontrast izmedju Novog Mosta i Katedrale Sv. Martina je veliki

Ovako je izgledalo pre izgradnje Novog Mosta

Mislim da ne treba komentarisati....:(

Pogled na pravoslavnu crkvu i zidovsku ul.

Starogradske ulice..ova neznam kako se zove:nuts:

Venturska ul.

Panska ul. Jedna od najlepih ( po meni)

Michalska ul.

CoffeCo

Ta bela zgrada je bila u vremenu Bratislave kao glavnog grada Ugarske, parlament

Glavni trg

Radnica

Rolandova fontanka :)

·
tu sam
1,424 Posts
ne mislim da su stanovnici Bratislave seljaci nego imaju sasvim drugačiji mentalitet od nas Balkanaca.... dok smo mi spremni vikende provoditi u gradu, u shopping centrima, kafićima, klubovima i sl. oni preferiraju odmor u prirodi, bilo na planini (oni svi planinare i SVI SKIJAJU, voze bicikle, bave se raznoraznim sportovima) bilo na vikendici (selo Borinka je za vikend prepuno mada u njemu nema originalnog stanovnistva jer je selo davno izumrlo, selo Četvrtak ili kako se već zove itd.)

evo još slika iz Blave:

u jednom od najvećih muzeja u gradu:

·
Registered
763 Posts
znaci ovo sto su uradili sa podgradjem iliti pohradiem je UZAS!!! mislim da bi bratislava trebalo da sledi primer drezdena i u potpunosti rekonstruise taj deo!

·
zloderator
2,893 Posts

·
Registered
2,802 Posts
Discussion Starter · #11 ·
Beca, imas istinu ali ne bih rekao da su shopping centre prazne, naprimer Aupark u Petrzalci je najpuniji preko vikenda jer i sa bliskim parkom Janka Krala je omiljenim mestom mladih i to u glavnom u letu.
Zanimljivo je, da staro jezgro nije toliko popularno za domace osim Obchodnoj ulici gde imas razne pubove, kafice itd
Isto popularno mesto za teenagere je Namestie Slobody koje je posle petka i subote celo povracano posle alkohol-orgija:lol:

Nemanja, nije to moguce, stvarno nerazumem kako mogli Njemci tako radikalno promeniti istocnonjemacke gradove posle revolucije...mozda i zbog tog da su patrioti :) ali znama je stvar da Slovaci ( i koji zive u BA) nemaju nekakve veze sa ovim gradom, stari stanovnici Bratislave su bili Njemci i Jevreji koji su otisli posle rata, bilo je i naravno Slovaka, ali oni su pre vise ziveli u okolnim selima/gradicima.

·
zloderator
2,893 Posts
zaboravio sam da iskomentarišem tvrđavu.. nisam znao da će dobiti novu boju,ali mi se čini da je baš super ispalo :)
fasada je bila zrela za renoviranje..

i,da..ova zgrada mi se baš dopada ovako zelena!

·
Registered
2,802 Posts
Discussion Starter · #13 ·
zaboravio sam da iskomentarišem tvrđavu.. nisam znao da će dobiti novu boju,ali mi se čini da je baš super ispalo :)
fasada je bila zrela za renoviranje..

i,da..ova zgrada mi se baš dopada ovako zelena!
Da, lepa je i jos bolje izgleda uzivo :)

·
Registered
2,802 Posts
Discussion Starter · #14 ·
1. Kuca na cosku Panskoj i Sedlarskoj ulici

2. Sedlarska ul.

3.Panska ul.

4. Rybna brana( ovde je bila nekada kapija koja je imala ime Belehradska :p)

5. Fontana ispred pozorista i Carlton

6. Lepa palata...

7. Hviezdoslavovo namestie, bivsa Promenada..ovde je bila nekada tramvajska pruga za Rybne namestie.

8. Tramvaj T6 i pozoriste

9.

10.

11.

12. Balgarski kulturen institut..:lol:

13. Zgrada OTP i tramvaj Tatra K2S

14. Manderla

15. Ponos socijalisticke arhitekture u Bratislavi-komplex Hotela Kyjev i Tesco centra.

·
Banned
5,601 Posts
Beca, imas istinu ali ne bih rekao da su shopping centre prazne, naprimer Aupark u Petrzalci je najpuniji preko vikenda jer i sa bliskim parkom Janka Krala je omiljenim mestom mladih i to u glavnom u letu.
Zanimljivo je, da staro jezgro nije toliko popularno za domace osim Obchodnoj ulici gde imas razne pubove, kafice itd
Isto popularno mesto za teenagere je Namestie Slobody koje je posle petka i subote celo povracano posle alkohol-orgija:lol:

Nemanja, nije to moguce, stvarno nerazumem kako mogli Njemci tako radikalno promeniti istocnonjemacke gradove posle revolucije...mozda i zbog tog da su patrioti :) ali znama je stvar da Slovaci ( i koji zive u BA) nemaju nekakve veze sa ovim gradom, stari stanovnici Bratislave su bili Njemci i Jevreji koji su otisli posle rata, bilo je i naravno Slovaka, ali oni su pre vise ziveli u okolnim selima/gradicima.
Aupark je i pun Austrijanacana vikendom, pored lokalnog stanovnistva.

·
tu sam
1,424 Posts
u pravu si, FERENC919, Aupark je vikendom prepun... i generalno, Blavljani sve više postaju kafanska nacija, samo da im poredaju interesantne kafane po samom centru i eto i centra punog vikendom..

imaš li negdje neki pouzdan link koji bi potvrdio ovo što pišeš:
Slovaci ( i koji zive u BA) nemaju nekakve veze sa ovim gradom, stari stanovnici Bratislave su bili Njemci i Jevreji koji su otisli posle rata, bilo je i naravno Slovaka, ali oni su pre vise ziveli u okolnim selima/gradicima

čisto me interesuje....

u međuvremenu, evo još sličica.. Narodno pozorište:

bratislavski vrabac:

tvrđava Devin na ušću Morave u Dunav:

ušće:

kod Katedrale:

u daljini lijevo Bratislava (gledano sa Malih Karpata):

tvrđava Pajštun:

i još malo centra:

·
zloderator
2,893 Posts
uh,ponovo mi se putuje! :)

vidim da tu ima još stvari da se obiđe,ali i već poznata mesta nedosaju
mnogo mi se dopada stari deo grada..možda čak i više nego budimpešta

·
Registered
2,802 Posts
Discussion Starter · #18 ·
Beco, na Wiki bice sigurno nesto o tome :)
Prosto, Bratislava pre nikad nije bila cisto slovacki grad, najveci deo stanovnistva su bili Nemci i posle Madjari, Slovaci, Jevreji.
Mogu da kazem da Bratislava je bila nesto poput Sarajeva, ziveli su ovde pored sebe razlicite narodnosti, na ulici se cuo njemacki, madjarski i slovacki.
Bratislava je bila vrlo kosmopolitni i tolerantni grad.

Specificnu atmosferu je imalo Podhradie gde su ziveli Jevreji.
Pored danasne katedrale sv. Martina je stajala prelepa sinagoga i nedaleko je bila jos i pravoslavna crkva. Citao sam da je bila u Bratislavi i dzamija, ovde vidis da je bila Blava stvarno multietnicka..sad imas samo jednu sinagogu i pravoslavnu crkvu, to je ostalo.

Ali, Bratislava se tada nije zvala kao danas ali zvala se Pressburg po njemacki, Pozsony po madjarski i Presporok po slovacki.
Naziv Bratislava je novoskonstruisan po imenu nekadasnjeg slovenskog naselja Brezalauspurch, koji kazu da potice iz imena Braslav ili Preslav.

Sve se pocelo meniti na pocetku 20. veka kad su Slovaci dobili samostalnost od Madjarske, u grad se naselilo mnogo Slovaka koji su se mesavali sa ostalima. Madjari su naravno otisli u Madjarsku.
Zbog holocausta je bila jevrejska manjina totalno unistena i posle SNP je njemacki stanovnici izseljeni.
To znaci da je za cca. za 50 godina totalno promenio etnicki sastav.
I naravno i svoj izgled, cela bivsa jevrejska cetvrt je bila unistena zbog konstrujisanja Novog Mosta, i vecina trgova je bila radikalno promenjena asanacijom starih kuca ( osim Hlavneho namestia).
Ovde vidis sta su Slovaci uradili sa ovim gradom, nije bio nikada njihov i za 50 godina ga totalno unistili:eek:hno:

·
Registered
2,802 Posts
Discussion Starter · #19 ·
Malo aktualnih slika iz Bratislave ;)

stajaliste tramvaja "Botanicka Zahrada"

Tramvaj T3 i "Prirodovedecka fakulta UK" u pozadini..

Pogled za naselje Karlova Ves

Unutrasnjost T3 tramvaja..

I sad sledi centra grada, koji je preko zime manje-vise pust

Hviezdoslavov trg

Glavni trg

Michalska ul.

Zgrade verovatno cekajuce bolje vremena..

Staromestska ulica

Kapucinska ulica, po ovim sinama vec jednu godinu ne voze tramvaje, zbog rekonstrukcije tunela za tramvaje..

Palisady

Kozia ulica

Palisady

:cheers:

1 - 20 of 216 Posts