^^
Каква истина бе, я се цитирай къде в мнението което сьм коментирал има Полша и концесия!
Каква истина бе, я се цитирай къде в мнението което сьм коментирал има Полша и концесия!
АПИИнж. Атанасов: През 2018 г. АПИ ще стартира търгове за строителство за над 3,5 млрд. лв.
27.02.2018 17:45
През 2018 г. Агенция „Пътна инфраструктура“ ще стартира тръжни процедури за строителство за над 3,5 млрд. лв., съобщи председателят на Управителния съвет на АПИ инж. Дончо Атанасов на XIII-та Годишна конференция „Стратегическа инфраструктура и инвестиции 2018 – кохезия и свързаност“.
Със средства от фондовете на ЕС ще се финасира изграждането на участъка от АМ „Струма“ през Кресненското дефиле. Всички останали проекти ще бъдат реализирани с национално финансиранe и затова е важно колкото се може по-бързо да заработи тол системата, която ще осигури средства за развитието и модернизирането на пътната мрежа, заяви инж. Атанасов.
Най-голямата поръчка, която предстои да стартира тази година е за изграждането на лот 3.2 от АМ „Струма“ през Кресненското дефиле. Индикативната й стойност е над 830 млн. лв. Построяването на пътя през дефилето е национална кауза и в следващите месеци ще стартираме обществените поръчки за избор на строители и надзор за отсечката между Крупник и Кресна. Целта ни е през следващата година да започнат строителните работи и да не загубим и евро от осигуреното финансиране от ЕС, подчерта председателят на АПИ. Той съобщи, че напредва строителството на лот 3.3 между Кресна и Сандански и се очаква до края на годината обектът да бъде готов, което е с около 6 месеца предсрочно. Работата в участъка от Благоевград до Крупник също се изпълнява в график.
Другият важен проект е доизграждането на АМ „Хемус“. Поели сме ангажимент до 2025 г. автомагистралата да бъде готова, защото строителството и на „Хемус“, и на АМ „Русе - Велико Търново“, и на Видин - Ботевград ще даде сериозен тласък в развитието на Северна България, заяви инж. Атанасов. През т. г. ще стартират търгове за изграждането на 6 участъка от АМ „Хемус“ и ще започне строителството на отсечките Ябланица - Боаза и Белокопитово - Буховци /общо 26 км/. За тях има избрани изпълнители и подписани договори.
За три участъка, с обща дължина 50 км, за които м. г. беше възложено проектиране, тази година е предвидено да стартират процедурите за строителство и надзор. Това са отсечките Боаза – пътен възел „Дерманци“, п. в. „Дерманци“ - п. в. „Каленик“ и от „Каленик“ до пресичането с пътя Плевен - Ловеч. Индикативната стойност за строителството на трите участъка е 457 млн. лв. без ДДС. Другите три участъка от АМ „Хемус“ ще бъдат възложени на инженеринг. Това са отсечките от път II-35 Плевен - Ловеч до пресичането с път III-301 Александрово - Летница, от път III-301 до пресичането с път III-303 Бутово – Павликени и от път III-303 до пресичането с път I-5 Русе – Велико Търново. Общата дължина на тези отсечки е 85 км. Индикативната стойност на търговете е 700 млн. лв.
Тази година ще стартират и обществените поръчки на инженеринг за АМ „Русе - Велико Търново“, в участъка от Русе до обхода на Бяла и обходният път на Бяла. Това са 75 км от общо 133 км от дължината на автомагистралата, каза инж. Атанасов. Индикативната стойност на поръчките е близо 550 млн. лв.
Друг ключов проект е Видин – Ботевград, тъй като с цялостното хомогенизиране и модернизация на трасето от Дунав мост II ще се осигури бърза и удобна връзка с автомагистралите „Хемус”, „Тракия” и „Струма”. Трасето е с дължина 167 км и тази година ще стартират тръжните процедури за строителство и надзор на 85 км от направлението. Ще започнем от най-сложните участъци Мездра – Ботевград /33 км/ и Видин – Ружинци /52 км/. Общата индикативна стойност на търговете за двете отсечки, които ще са с магистрален габарит, е 760 млн. лв. Проектът ще бъде изпълнен със средства от републиканския бюджет. Работим и по подготовката на останалите отсечки от направлението Видин - Ботевград и целта е през следващата година да открием тръжните процедури и за тях, заяви инж. Атанасов. Той съобщи, че стартира и прединвестиционно проучване за тунел под „Петрохан“, с който ще се осигури най-къса връзка на Северозападна България със столицата.
Имах си хас да искаш като някои спам ботове да се нарушават законите като се плаща два пъти.Aз пък искам да чакам когато стане, а не да плащам два пъти.
Нима, а как се е плащало в Полша? Там е съществувал същият казус, още повече в периода от 2004 до 2012 или от влизането на страната в ЕС до въвеждането на тол системата за МПС под 3.5 тона.Имах си хас да искаш като някои спам ботове да се нарушават законите като се плаща два пъти.
*ноември 2017 г.: близо 2,4 млрд лв излишъкБюджетното салдо по консолидираната фискална програма към края на ноември 2016 г. е положително в размер на 3 465,1 млн. лв. (3,8 % от прогнозния БВП) и се формира от излишък по националния бюджет в размер на 1 764,5 млн. лв. и излишък по европейските средства в размер на 1 700,5 млн. лева.
*за 2018 г. също се очаква голям излишък. До края на юли излишъкът е над 2 млрд лвБюджетното салдо по консолидираната фискална програма към ноември 2017 г. е положително в размер на 2 385,8 млн. лв. (2,4 % от прогнозния БВП) и се формира от излишък по националния бюджет в размер на 2 582,1 млн. лв. и дефицит по европейските средства в размер на 196,3 млн. лева.
Източник: МФ31.07.2018 г.
На база на предварителни данни и оценки се очаква салдото по консолидираната фискална програма (КФП) на касова основа към юли 2018 г. да бъде положително в размер на 2 023,8 млн. лв. (1,9 % от прогнозния БВП).
Не ми вади думите от контекста. Абстрактните ти интерпретации ги запази за себе си, аз посочвам конкретни факти. Има по начало две форми на управление: едната е от държавата, а другата концесионна, която след изтичане на определен период минава към държавата. Който и да е концесионер го вълнува единствено събирането на тол такси от всички МПС за участъка, който администрира.^^
Дъвчеш едно и също, преди време в друга тема стана на въпрос за законодателството на ЕС в тази сфера, обяснено ти бе, и накрая каза, че не знаеш как ще стане на практика.
Сега какво?
Не просто тези липсващи магистрали, ами е достатъчно и за да се започне реновиране на линия 2 за 160/200 км/ч. Друг е въпроса че бих предпочел половината от тези пари да бяха изляти в образователната система. 4 милиарда пак са предостатъчно че да се строят всички нужни магистрали едновременно.По елементарни сметки излишъците за посочените по-горе години се равняват на 8 (осем) милиарда лева. Достатъчно да се построят липсващите Хемус, ВТ-Русе, Ботевград-Видин и Черно море.
А държавата какво я вълнува, а хората какво ги вълнува? Или това са въпроси без значение за теб!?Който и да е концесионер го вълнува единствено събирането на тол такси от всички МПС за участъка, който администрира.
А аз пък отново ти казвам, фитките там на село в Холандия да си снимаш.А държавата какво я вълнува, а хората какво ги вълнува? Или това са въпроси без значение за теб!?
В другата тема те питах, хайде като пак копаеш, пак да те питам:
Как я виждаш например за Русе-Велико Търново с национален тол и винетка, и в същото време тол за концесионера-законодателството не го допуска?
Или там няма да има национален тол и винетка, а само тол за концесионера и доплащане от държавата (смяташ ли, че някой изключая концесионера, за който разбрахме си загрижен, ще се сьгласи на такова)?
Бъркаш понятията. Бюджетният излишък или дефицит отразява дали бюджетът е на плюс или минус за конкретната година. Всяка година има отделен бюджет.gogo, този годишен плюс в бюджета не е само за пътища. Ако България можеше да строи пътната си инфраструктура самостоятелно, то нямаше да ни трябват всички тези оперативни програми на ЕС. А и защо събираш тези излишъци? Ако в края на 2016 е имало 3.5 млрд. лева, а в края на 2017 - 2.4 млрд., това означава, че държавата е направила повече разходи през съответната година, а не че излишъкът е нараснал до близо 6 млрд. лева.
Е и, например за Русе-Велико Търново как ще изглеждат нещата?Предполагам можеш и сам да си отговориш защо Полша въвежда тол за МПС под 3.5 тона през 2012 на аутобаните. Със сигурност това важи за Вроцлав-Катовице на А4 и за Конин-Лудж на А2.
Не ми казвай е и, ами се научи да отговаряш конкретно на нещата, които другите (в случая аз) те питат. Ако не можеш, питай поляците как си таксуват готовите аутобани след като влезнаха в ЕС - тол с отворена система, тол със затворена система, тол със смесена система, ел. винетки или не се плаща нищо. И не ми говори с удивителни.Е и, например за Русе-Велико Търново как ще изглеждат нещата?
Ма и да те питам, то като не ти е ясно!