SkyscraperCity Forum banner

Историја ваздухопловства | Aviation history

209835 Views 810 Replies 94 Participants Last post by  Дisiдent
1 - 20 of 811 Posts
Ovo je pravo mesto za diskusiju o slavnim zlatnim danima Jata

• Like
Reactions: Eeeee
Jat iz starih dana

Beograd

Tivat

Dubrovnik

Zagreb

Split

Sidnej

Primopredaja prvog DC10

Prevoz Jugo kabrioleta za SAD

Jatove stjuardese

Hajj let za Saudijsku Arabiju

Dolazak prvog B737-300
Odlicno. Jel zna neko mozda koliko je bilo domacih letova nedeljno iz BG i malo statistike , kakva je bila popunjenost itd. Ima li neki link ka takvom necem?
^^ evo npr statistika za 1986
Domace linije
Putnici - 1.858.182
Popunjenost kabine - 63,4%

Carter linije
Putnici - 499.308
Popunjenost - 70,4%

Redovne evropske linije
Putnici - 1.280.440
Popunjenost - 60,0%

Redovne duge linije
Putnici - 224.443
Popunjenost - 67,8%

Ukupno putnika - 3.862.373
Broj aviona - 30
Zaposlenih - 7.333
Ukupan prihod - 98.457.328 din

Nemam statistiku za kasnije godine. 1987 je bila rekordna. Prevezli su tada preko 4 mil.

1986 su objavili dugorocni plan Jat-a do 2000 god. Tuga je kada se pogleda sta su sve planirali, a sta se na kraju desilo.
Био бих ти захвалан ако би могао или укратко да опишеш тај план и пројекције. Или да нам окачиш неки линк ка том тексту.

Хвала унапред!
Da se podsetimo zlatnog doba nase avio industrije

Proizvodnja Ikarusa do 1940. godine

Proizvodnja Rogozarskog do iste godine

Projekti koje je prekinuo rat

Ikarus Orkan

Rogozarski R-313

U planu je bila kupovina MD11, ATR42, uspostavljanje letova iz Beograda za Karakas, Tokijo i Seoul, uspostavljanje redovne linije za Pert i Tel Aviv i meni prilicno zanimljivo otpocinjanje pregovara sa Airbusom oko moguce nabavke A310. Dosta od ovoga je postignuto 1990. MD11 su bili naruceni, ATR42 su poceli da stizu, otvoreno je predstavnistvo u Karakasu, potpisan je sporazum sa aviokompanijom Asiana o buducoj saradnji na liniji za Seoul, uspostavljeni su letovi za Tel Aviv (do tada se nije letelo tamo iz politickih razloga). Nazalost sve je pocelo da puca u junu 91.
Био бих ти захвалан ако би могао или укратко да опишеш тај план и пројекције. Или да нам окачиш неки линк ка том тексту.

Хвала унапред!
Хвала ти пуно на информацијама!
Meni nije jasno kako je 1990. sa daleko manjim obimom putovanja na svetskom nivou bilo moguce imati letove do Venecuele, Perta i Seula (ko je tamo leteo toliko?) iz jedne Jugoslavije a da danas do Perta ne leti nijedna kompanija iz Evrope.
Planirani letovi za Venecuelu mislim da su bili politicke prirode. Cilj je bio da se Jugoslavija poveze sa svim naseljenim kontinentima. Sto se tice Perta godinama je Jat leteo tamo par puta mesecno. I da je opstala Jugoslavija i stari Jat sigurno ne bi imao ovako razvijen medjunarodni saobracaj. Danas za Sidnej lete svega 2 evropske avio kompanije (British i Virgin). Jednostvno previse je skupo.
Meni nije jasno kako je 1990. sa daleko manjim obimom putovanja na svetskom nivou bilo moguce imati letove do Venecuele, Perta i Seula (ko je tamo leteo toliko?) iz jedne Jugoslavije a da danas do Perta ne leti nijedna kompanija iz Evrope.
Iako su stariji avioni trosili vise goriva od danasnjih, nekada je cijena kerozina bila neuporedivo niza od danasnje.Pa se moglo lakse letjeti gdje se htjelo.
Hawker Hurricane u JKRV

Mesersmit bf-109

Znali neko koliko puta su nedeljno LX/AF/KLM/BA/LH/RJ letili za BEG tokom 1970-1980tih? Tek da vidimo kako je bilo tad I danas.
evo i od mene jedna..:cheers:

Je l' moze neko da napise par reci o Jatu tokom sankcija?
1 - 20 of 811 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.