SkyscraperCity Forum banner
301 - 320 of 811 Posts

· zloderator
3,252 Posts

· Banned
2,279 Posts
Svi koji imaju na repu SFRJ trobojku sa petokrakom su avioni koji su ili bili u vlasnistvu , ili ih je koristila JNA.
Војни авиони имају другачију регистрацију од цивилних. Овај има цивилну регистрацију. ЈНА односно ССНО је могао да користи цивилну инфраструктуру кад тила год је хтео. Могуће је да је ЈНА само користила авион, али регистрација показује супротно.

Сва возила која су била у вачсништву ЈНА су имала војне таблице.

· Registered
5,789 Posts
Војни авиони имају другачију регистрацију од цивилних. Овај има цивилну регистрацију. ЈНА односно ССНО је могао да користи цивилну инфраструктуру кад тила год је хтео. Могуће је да је ЈНА само користила авион, али регистрација показује супротно.

Сва возила која су била у вачсништву ЈНА су имала војне таблице.
Ne nisi razumeo , nisam pricao o registraciji , za registraciju si u pravu , pricao sam o oznaci na repu.

· Banned
2,279 Posts
Ја сам тебе врло добро разумео гугу11.

Овај иљушин кога прилажем сада има исто заставу на вертикалном стабилизатору и означен је као државни ваздухоплов који служи СИВ-у. Има цивилне регистрације што значи да је цивилни.

Други иљушин има војне ознаке тј. има ронделу и рег. бр. на задњем делу трупа. Први то нема као ни антонов.

У СФРЈ су постојале две класификације авиона.

Прву поделу је правила ЈНА на цивилне и војне, а другу је правила СУКЛ и ССИП на државне и цивилне где у државне спадају и војни као и полицијски.

У сваком случају мислим да сам био јасан.

· Banned
2,279 Posts
Погледај ИЛ-14 који је припадао ЈАТ-у. Исто има заставу СФРЈ преко целог стабилизатора, али је опет цивилни јер има цивилну регистрацију.

Ја не искључујем могућност да је ССНО према потреби користио АН-12 за своје потребе јер је био велики авион и имао је већи товарни простор од АН-26, али је био уписан у цивилни регистар, а не у војни.

Српско РВ и ПВО има ЈАК-40 за који не знам да ли је у летном стању те је врло могуће да министар одбране користи друге државне авионе типа фалкон који су у цивилном регистру. Иначе Србија има 3 јака од којих само један има српске ознаке и тај би требао да је у летном стању, али ако није онда користе друге авионе.

· Registered
1,017 Posts
Jakovi su prizemljeni ima već neko vreme.
To čudo troši previše goriva.

Što se tiče same registracije, ona i ne mora mnogo da znači, primetićete kako je Aeroblot imao zvanično u floti mnoge avione koji su dosta toga ali nisu civilni

· Banned
2,279 Posts
Према совјетској стратегији сви цивилни капацитети се могу ставити армији на располагање по потреби. Аерофлот би имао значајну улогу у рату.

· Registered
13,501 Posts

Да не заборавимо и остале ЈАТ-ове Каравеле:

1. YU-AHA, ф.бр.139, ex F-WJAK, лично име "Дубровник", уведена у флоту 21. јануара 1963.г., расходована 1976.г.;

2. YU-AHD, ф.бр.151, лично име "Опатија", уведена у флоту 31. маја 1963.г., уништена у катастрофи на Маганику 11.09.1973.г. ;

3. YU-AHE, ф.бр. 194, ex F-WJAM, уведена у флоту 09. јула 1965.г., расходована јуна 1975.г.;

4. YU-AHF, ф.бр.218, лично име "Сплит", уведена у флоту 28. маја 1967.г., расходована 1976.г., а потом продата у иностранству;

5. YU-AHG, ф.бр.233, лично име "Охрид", уведена у флоту 10. јануара 1968.г., расходована 1976.г., а потом продата у иностранству;

6. YU-AHK, ф.бр.237, изнајмљена ЈАТ-у јуна 1969., враћена новембра 1970. године

7. YU-AJG, ф.бр. 191, изнајмљена ЈАТ-у јуна 1972., због удеса на слетању повучена јануара 1973. године; потом је служила за обуку кабинског особља у Школском центру ЈАТ-а.
Ceo članak

· zloderator
3,252 Posts
sva sreća pa YU-AHB danas stoji ispred muzeja, nadam se da će tako da se sačuva i YU-AND

• Like
Reactions: aleksandar_s
301 - 320 of 811 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.