SkyscraperCity Forum banner
341 - 360 of 811 Posts

· Registered
27,046 Posts
A evo objašnjenja sa sajta Muzeja vazduhoplovstva:
http://www.muzejvazduhoplovstva.org.rs/ ... z=sr&id=55
Mi-2

Milь Mi-2

Prototip ovog višenamenskog lakog helikoptera prvi put je poleteo septembra 1961. godine. Ubrzo po uvođenju u serijsku proizvodnju ona je iz Sovjetskog Saveza 1965. prebačena u poljsku fabriku PZL i do 1992. kada je proizvodnja ugašena proizvedeno je više od 5.250 aparata. Bio je to prvi laki helikopter u svetu koji je imao turbomotore snage umesto dotadašnjih klipnih, tako da je po svojim karakteristikama pre mogao da se svrsta u srednje helikoptere kakav je bio Mil Mi 4. Široko je korišćen kako u vojne tako i u civilne svrhe, a čak je razvijena i poljoprivredna verzija. Pored dva pilota, može da ponese 6 do 8 putnika ili teret odgovarajuće težine - sve ukupno do 700 kg, a neretko korišćen je i za osnovnu obuku pilota helikoptera.

Jugoslovensko ratno vazduhoplovostvo je 2. septembra 1969. godine iz Poljske nabavilo prve od ukupno 15 ovih helikoptera za transport lakih tereta (uglavnom medicinskog materijala), kao i za službu traganja i spasavanja. Tokom zadnjih godina korišćeni su u dežurnoj službi Auto-moto saveza Jugoslavije za prevoz medicinskih ekipa ili povređenih u saobraćajnim nesrećama (četiri povređene osobe i sanitetski pratilac).

Izloženi primerak (evidencioni broj 12513, fabrički broj 541307129) korišćen je kao sanitetski helikopter. U registar letelica JRV upisan je 17. januara 1970. i tokom službe naizmenično je bazirao u Batajnici i Nišu sve do oktobra 1987. godine kada je rashodovan, da bi marta 1989. bio predat Muzeju.

· Banned
25,270 Posts
Pa zar je to do Auto-Moto saveza?

U Hrvatskoj znam da recimo intervenisu vojni helikopteri.
Ovde u Kanadi tj. Ontariju ima posebna sluzba za to - Ornge, pod pokroviteljstvom provincijske Vlade
i ministarstva zdravlja.
Imaju 10 helikoptera, razmestenih po aerodromima sirom provincije:

http://en.wikipedia.org/wiki/Ornge

Kad god cujes helikopter na nebu, znas da je u 90% slucajeva njihov.

· Super Moderator
Grad Oblakodera
49,991 Posts
Discussion Starter · #358 ·
Pa zar je to do Auto-Moto saveza?
U sklopu clanarine. Bolje je tako nego neka drzavna sluzba na koju ne mozes da se oslonis.

Inace ne znam o cemu pricamo, da li ste vi svesni kakvo je rasulo u hitnoj pomoci. Oni nemaju par opremljenih vozila, opremljenih u smislu nosila i sl. Potpuni raspad.

· Registered
12,396 Posts
АМСЈ је имао 2 или 3 хеликоптера за брзе интервенције на аутопуту али и надгледање саобраћаја. Један је у музеју, други стоји паркиран код ауто пијаце у Бубањ Потоку. Била су то срећнија времена када смо имали прави Ауто Мото Савез уместо ове туге данас. Постојала је и сарадња са целом Европом, па је тако корисник било где ван земље на западу могао да добије услугу на путу. Иначе, отац од доброг пријатеља радио је за АМС почетком 80их када се на БГ-ЗГ десила велика саобраћајка. Хеликоптером су превезли рањене у Београд, а захваљујући брзој реакцији, ампутирана рука једног од путника била је успешно зашивена натраг. Пријатељев посао био је да камером снима целу акцију за архиву.

341 - 360 of 811 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.