SkyscraperCity banner

1 - 20 of 44 Posts

·
██████ 100% Kr
KG City
4,383 Posts
Discussion Starter #1
^^ Da, dobićemo pokrivenu pijacu. Biće verovatno sređenije nego sada, ali će ipak tu biti pijaca, sa svim svojim lošim stranama - ostacima namirnica, raznim mirisima, nelegalnim prodavcima u obližnjem parku...

Stvarno sam se nadao da ćemo tu jednog dana dobiti trg i time zaokružiti Milošev venac. To je centar grada, to je istorijski deo grada i to je mesto koje bi trebalo da bude reprezentativno kako bi sugrađani imali ambijentalnu celinu u kojoj bi uživali, a turisti imali šta da vide.

Često razmišljam o toj zoni i o načinima na koji bi ona mogla da se sredi. Zamišljam ulicu Crvenog barjaka kao boemsku četvrt, popločanu, sa restoranima i kafićima, sadašnju pijacu kao trg, a zgradu tržnice kao objekat namenjen kulturi.

Cela ta zona oko ulice Crvenog barjaka bi mogla da se pretvori u pešačku zonu, ispunjenu restoranima i kafićima. Takođe bi se i ulica Vuka Karadžića i Branka Radičevića mogla kaldrmisati i pretvoriti u pešačke zone. Da ne idem dalje u svojim razmišljanjima, mogao bih ceo dan o ovome da pišem. :)

Nekoliko sati pauze sam iskoristio da bih predstavio ovo o čemu razmišljam. Ovi renderi su daleko od smislenog rešenja - nisam razmišljao o visini stepeništa, o rasporedu rasvete i ostalog urbanog mobilijara. Nisam razmišljao ni o položaju fontane, spomenika (da, iskoristio sam spomenik iz Niša, samo sam ga malo skratio, da ne bude predominantan na ovolikom trgu), rasporedu zona zelenila... Samo sam nabacao neke elemente da bih možda zagolicao maštu ljudima i naveo ih na razmišljanje tome kako bi ova zona mogla da izgleda.

Mislim da ljudi koji vode Kragujevac, ne vole ovaj grad i ne žele da razmišljaju šta sve može da se uradi u njemu. Neko bi rekao da je sređivanje javnih površina bacanje para, jer ljudi nemaju 'leba da jedu... Ali ima ljudi koji imaju i hleb i i žele da uživaju u gradu u kojem žive. Kada bismo imali ovakve zone, uslužna delatnost bi se više razvijala, turizam i samim tim bi se grad razvijao. Mislim, zašto ovo pišem... nebitno... razumete...

Ko zna, možda jednog dana... :D

·
Registered
53 Posts
^^ Mislim da ljudi koji vode Kragujevac, ne vole ovaj grad i ne žele da razmišljaju šta sve može da se uradi u njemu.
Razmisljali bi oni kada bi imali cime :lol:
Da se ne lazemo, koliko mozga treba imati da na ovoj lokaciji ostavis pijacu.
Umesto da sve povezes u jednu veliku pesacku zonu sa mini trgom ionako ovom gradu to fali.

Mnogo manji gradovi imaju lepse pesacke zone, trgove itd.

Ali sta da se radi, tako je kako je, nadam se samo da nece upropastiti jezero Bubanj i da ce na kraju izgledati OK:

https://www.ekapija.com/news/2636295/lake-bubanj-in-kragujevac-to-become-vacation-oasis-sports-courts-pedestrian-and

Inace svaka cast za razmisljanje i utroseno vreme, da nam je vise ljudi koji razmisljaju kako grad da izgleda lepse, do tada pijaca u centru grada :bash:

·
██████ 100% Kr
KG City
4,383 Posts
Discussion Starter #5
Rekonstrukcija Zelene pijace

Prošao sam pre par dana, i video da su počeli radovi na uklanjanju tezgi i raščišćavanju prostora. Evo slika:

Ovaj prostor je kao stvoren za trg. Na odličnoj, istorijski izuzetno vrednoj lokaciji za grad (i za državu, ono kao, tu u blizini donet prvi Ustav, ono, Dan državnosti... ali koga još briga?). Sa trga bi se pružao odličan pogled na brdo gde je bio dvorski kompleks (još kada bi ponovo izgradili Šareni konak - bombonica). Zamislite trg sa stepeništem, slobodnim površinama, fontanicama, vodoskocima, prostororom za sedenje, izložbe, performanse... Kada bi se trg sastavio sa ulicom Crvenog barjaka, koja bi postala pešačka zona i boemska četvrt...
Pisao sam već o tome i na forumu i na KGBuildu... da se ne ponavljam.

Oni su, pak, zadržali pijacu na ovom mestu - projekat (da ne počinjem priču o tome koliko ovaj render neprofesionalno izgleda). Sama nadstrešnica izgleda moderno na ovom renderu, ali, dokle god je tu otvorena pijaca, taj prostor će biti neuredan i nereprezentativan. Skupljaće ulične prodavce koji će svoje improvizovane tezge postavljati po parku i okolnom prostoru.
Takođe, nemamo ikakve informacije da li će prostor stvarno biti popločan ovako i kojim materijalima? Ovo liči na behaton. Da li ovo znači da će ulicu Crvenog barjaka popločati do linije pijace, a ostatak neće dirati? Gde će biti kolski ulaz u podzemnu garažu, kako će izgledati pešački izlaz iz iste... Mnogo je otvorenih pitanja koje projekat nije pružio.

Ova izuzetno vredna lokacija je morala biti predmet javnog konkursa.

Projekat je amaterski i potpuno van konteksta. Nisu čak ni plavo nebo stavili, aman. :oops::LOL:

Kao i sa ostalim stvarima koje se tiču ovog grada - nisam optimista.

·
Registered
273 Posts
Da li je u planu da se i oni odvratni praistorijski kiosci ka zelenoj pijaci uklone, ili ce, uz ulicne prodavce, dodatno ukrasiti prilaz sa donje strane?

·
Registered
9,089 Posts

За седам месеци биће завршени радови на реконструкцији Зелене пијаце

Реконструкција главне Зелене пијаце у центру града, чија је рализација у току, вредна је 293 милиона динара рекао је, представљајући пројекат обнове председници Владе, Немања Димитријевић, директор ЈКП Шумадија.

Зграда градске тржнице која је под заштитом државе и представља део културног наслеђа у склопу „Милошевог венца“ сачуваће своју аутентичност.

Премијерка Ана Брнабић је оценила да ће Крагујевчани, на иницијативу локалне самоуправе, добити модерну градску пијацу.

Реконструкција Зелене пијаце у центру града финансира се из дугорочног кредита ЈКП „Шумадија“.

Пројектом је предвиђена изградња подземне гараже, нових млечних павиљона, надстешнице којом ће бити покривене тезге на којима ће се продавати воће и поврће.

На око 10 хиљада квадрата, нова зелена пијаца дочекаће и продавце и купце са потпуно измењеним изгледом.

Простор ће бити функционалан и у складу са посебним стандардима.

У овај објекат се деценијама није улагало, подсетио је директор ЈКП „Шумадија“ Немања Димитријевић и додао да ће ово градско предузеће настојати да зграда буде изграђена у планираном року.

Зграда тржнице на градској зеленој пијаци која представља део значајног културно-историјског наслеђа у оквиру „Милошевог венца“, а која је изграђена још 1929. године, сачуваће свој аутентични изглед.

Рок за завршетак радова је седам месеци.

Поред реконструкције саме тржнице, зелене пијаце и партера превиђена је и изградње нове гараже која ће имати преко 50 места за паркирање.
PTK

1 - 20 of 44 Posts