SkyscraperCity banner
1 - 20 of 79 Posts

·
Kutinainen
5,147 Posts
Discussion Starter · #1 ·
nisam vidjel jel ima gdje slika pa sam se odlučil ovdje stavit :)

gradić se nalazi u vojvodini i spada u sjeverno-banatski okrug,ima oko 11 000 stanovnika

:)

·
Samo opušteno
4,699 Posts
^^

Gradić izgleda skroz pristojno..
Ok su fasade i tako..
Hvala za slike...

·
Moderator
4,809 Posts
U Kanjizi sam bio samo jedanput i mogu da kazem da je to veoma lep mali gradic.Klasicna vojvodjanska varos,cist i uredan,infrastruktura na nivou,prijatni ljudi plus prelepa Tisa.Jedino imam osecaj da je malo dosadno,verovatno subjektivan osecaj,sve u svemu jos jedan od nepoznatih dragulja panonske ravnice...pozz..

·
zloderator
2,893 Posts
sve je u redu samo da se malo popravi situacija u zemlji pa da jednoga dana zivnu i ovakve varoshice

·
קוסובו ה
1,409 Posts
Tipicno banatski, mirno i spokojno. Ipak ovaka mjesta nisu za mlade, postoje izuzeci ali Kanjiza nije jedan od njih.

·
Registered
3,810 Posts
Tipicno banatski, mirno i spokojno. Ipak ovaka mjesta nisu za mlade, postoje izuzeci ali Kanjiza nije jedan od njih.
Kanjiža je u Bačkoj, a ne u Banatu...veruj mi, to je nebo i zemlja...dovoljno je pogledati N. Kneževac (Tursku Kanjižu) samo 4 km udaljen, ali s one strane Tise tj. u Banatu...

S tim sto je Kanjiza nekada bila u Opstini Subotica, ali su zbog politike tadasnjih godina Sentu i Kanjizu pripojili Kikindi.
Misliš subotičkog okruga, ne opštine ;)

Ajd ako stignem ubaciću i ja koju fotku, imam nešto od prošlog leta....

sve je u redu samo da se malo popravi situacija u zemlji pa da jednoga dana zivnu i ovakve varoshice
Veruj mi, Kanjiža je ekonomski jedna od jačih opština u Vojvodini....ali šta ćeš, prosto je suviše mala da bi zadržala mlade......

·
Kutinainen
5,147 Posts
Discussion Starter · #11 ·
^^a nije baš tak mala,ima 11 000 stanovnika,a cijelo područje grada oko 18 000 ;)...u biti ne znam kakvi su kod vas kriteriji,al recimo ovdje je svako naselje iznad 10 000 grad,a ima još više manjih gradova ;) oko 5 000 il čak i manje od 5 000 ..a svako naselje bilo gdje(u glavnom) iznad 10 000 ljudi može zadržat mlade pogotovo kad su u blizini veći gradovi (subotica/szabadka) ;) a i nije da je u nekakvoj zabiti il tak nekaj :)

·
קוסובו ה
1,409 Posts
Kanjiža je u Bačkoj, a ne u Banatu...veruj mi, to je nebo i zemlja...dovoljno je pogledati N. Kneževac (Tursku Kanjižu) samo 4 km udaljen, ali s one strane Tise tj. u Banatu...
Napisao sam u Banatu posto je kutinA napisao sjeverno-banatski okrug :D . Ocigledno je da nisam upoznat sa ovim varosicama.

·
Registered
3,876 Posts
^^al stvarno spada u sjeverno-banatski okrug :)
Opstine Ada, Senta i Kanjiza iako su geografski u Backoj pripadaju Severnobanatskom okrugu (Kikinda), da ne bi pripale Severnobackom okrugu (Subotica) i da Madjari ne bi tako trazili neku vrstu autonomije za taj okrug, jer bi bili vecina. Inace, tablice u Kanjizi su KI, ali je pozivni broj 024 (Subotica).

·
Kutinainen
5,147 Posts
Discussion Starter · #15 ·
^^prema službenim podatcima i ovak su većina (relativna) u sjeverno-bačkom okrugu 44%, a u sjeverno-banatskom 47% ;)

·
Registered
3,810 Posts
^^a nije baš tak mala,ima 11 000 stanovnika,a cijelo područje grada oko 18 000 ;)...u biti ne znam kakvi su kod vas kriteriji,al recimo ovdje je svako naselje iznad 10 000 grad,a ima još više manjih gradova ;) oko 5 000 il čak i manje od 5 000 ..a svako naselje bilo gdje(u glavnom) iznad 10 000 ljudi može zadržat mlade pogotovo kad su u blizini veći gradovi (subotica/szabadka) ;) a i nije da je u nekakvoj zabiti il tak nekaj :)
Veruj mi, ni sam ne znam koji su kriterijumu, valjda 100.000 sa svim prigradskim naseljima koji pripadaju tom administrativnom području, ali se dešava da ta područja često imaju i 3x više stanovnika od samog urbanog dela grada, pa imamo gradove i sa 30.000 stanovnika....

Gradić od 10.000 teško može pružiti neke mogućnosti za zaposlenje, školovanje, zabavu, sport itd. Kanjiža je svakako grad u malom...Nema šta nema, tako da ona i nije najbolji primer za ovakva naselja....mada, opet dete moraš slati u srednju školu u 40 km udaljnu Suboticu.....Sve u svemu, to su obično penzionerska naselja jer mladi masovno odlaze u veće centre....Ni ja se ne bih bunio da tamo boravim u svojoj 60-toj :), onda bi zaista bilo prijatno....

^^prema službenim podatcima i ovak su većina (relativna) u sjeverno-bačkom okrugu 44%, a u sjeverno-banatskom 47% ;)
Da, ali u opštinama koje je Alex_ZR naveo živi oko 90% Mađara. Znači kada bi to vratio severnobačkom orugu, tada bi sigurno činili većinu od jedno 60% ;)

·
Kutinainen
5,147 Posts
Discussion Starter · #17 · (Edited)
^^a dobro,to je sad manje bitno 47 il 60,sam statistike radi :)..
al zakaj bilo koje naselje od 10 000 nema srednju školu :nuts:,meni je to skroz čudno

-------------------------------------------------------
al sad sam pronašel da ima srednja škola ;) i to Beszédes József Mezőgazdasági és Műszaki Középiskola, Magyarkanizsa/Kanjiža .. inače Középiskola znači srednja škola, a Műszaki tehnička ;)

http://www.techniq.edu.yu/
al stranica ima sam na mađarskom tak daaaaa ko hoće proučavat :D

·
Registered
3,810 Posts
^^ Nisam rekao da nema, ali ako ne želiš da ideš za automehaničara ili zidara, onda moraš ići u grad....mislim da ima i gimnazija (mada nisam 100% siguran, pošto ima u N. Kneževcu a dosta njih ide tamo iz Kanjiže...), ali uglavnom sve samo na mađarskom jeziku....

No da ne filozofiram mnogo, poenta je da nema mnogo mesta za napredak i razvoj poslovne karijere (ako se to tako može nazvati)....Malo ih izvlači banja i Tondach, ali je opet to pretežno agrarno područje pa je samo ta grana razvijena....

·
Kutinainen
5,147 Posts
Discussion Starter · #19 ·
^^e baš sam te htjel pitat,jel bi ti mogel znati :) ..kak funkcionira to s jezicima u tim gradovima,recimo u subotici,kanjiži,senti,iđošu,horgošu i tak,jel su ljudi većinom dvojezični il? ;)

·
Registered
3,810 Posts
^^ Što se tiče Subotice, svi dokumenti, natpisi, nazivi ulica itd. su na tri jezika: Srpskom, Hrvatskom i Mađarskom.....isti je izbor jezika i u školama, s tim da su odeljenja na Mađarskom (što se tiče profesora, udžbenika i ostalog) dosta ispred hrvatskog pošto je to decenijama unazad zastupljeno kod nas, a hrvatski je tek u razvoju (zato što smo pre imali srpsko-hrvatski pa je i logično, zar ne? ;))....

Isto važi i za Kanjižu, ali naravno na dva jezika sredine: Srpskom i Mađarskom, s tim da da se primeti zloupotreba od strane većinskog naroda pa često nemaš neke stvari ispisane na srpskom, kao ni nastavu u školama...:eek:hno: Možda realne potrebe i nema, ali opet, mora se poštovati zvanični jezik države...barem je to moj stav....

Zbog takvih privilegija se često dešava da po menjim mestima, eto pomenuo si Horgoš, ali ima hi još dosta, ljudi ne znaju ni reč srpskog, što je meni neprihvatljivo. Neka vrste izolacije u fazonu: "ma šta da učim taj jezik kad mi ne treba?"...dobar primer je jedna poznanica sa fakulteta koja pohađa predmet za kojeg nije obezbeđen mađ. profesor...devojka je, verovao ili ne, naučila knjigu skroz napamet, a ne zna ni jednu reč šta znači :bash:

Pak s druge strane, sebi neću nikad oprostiti što kao klinac nisam učio u osnovnoj mađarski, pošto je to bio dodatni i naravno besplatan predmet...pojma nemaš koliko to može koristiti, pogotovo u ovakvoj sredini....

1 - 20 of 79 Posts