Лади́жин — місто обласного значення у Вінницькій області. Розташований на правому березі Південного Бугу в місці впадання в нього річки Сільниці за 114 км від обласного центру м. Вінниця (автошлях E50, із яким збігається М12)). Населення — 24033 мешканці (1.08.2011). Залізнична станція. Ладижинська ТЕС. Заводи: ферментних препаратів, консервний. Добування граніту.
Історія
Поблизу Ладижина поселення Ладижин-1 й Ладижин-2 буго-дністровської культури.
Люди жили на території міста дуже давно. При розкопках у сусідніх з Ладижином селах — Харпачка й Кисляк знайдені золоті монети III століття н. е. часів правління римського імператора Олександра Севера.
Першу згадку про Ладижин під 1240 роком помилково ототожнюють з Колодяжином.
У XVI столітті це дерев'яне місто-фортеця Брацлавського воєводства, яке було оточене тридцяти метровим земляним валом. Залишки валу ще й досі збереглися в центрі Ладижина. За Люблінською унією 1569 року Брацлавське воєводство відійшло до Речі Посполитої. Приблизно в ті ж часи, разом з поляками, в місті з'явилися євреї.
Під час повстання під проводом Богдана Хмельницького, у 1648 році козаки полковника Івана Ганжи зайняли місто. А після різні, вчиненої над поляками, козаки зібрали всіх євреїв, пов'язали й наказали прийняти православну віру. Хто відмовився — зарізали.
У ХІХ столітті Ладижин втратив своє військове значення, зате в ньому почала розвиватися промисловість. У 1866 році в Ладижині було побудувано ґуральню, яка стала одним з найбільших підприємств міста. Власником її був дрібний підприємець із євреїв Волько Скляревський, у якого не було спадкоємців, і, коли у 1899 році Скляревський помер, завод перейшов до казни, і, часом — стояв законсервований, часом — здавався в аренду. У січні 1918 року завод був зруйнований, і лише в 1926 році радянська влада відбудувала завод.
Друга світова. Ладижин був захоплений німецько-фашистськими загарбниками, і місто було майже повністю зруйновано. Війська 2-го Українського фронту звільнили місто в 1944 році.
В 1954 році колгоспи ім. Жданова та ім. Леніна було об'єднано, і на їхній основі утворено колгосп «Росія». Навесні 1968 року почалося будівництво, як на той час, однієї з найпотужніших в країні електростанцій, а у 1969 році — завершено. В тому ж році дав першу продукцію автоматизований бетонний завод.
У 1973 році Ладижин став містом, а в 2001 — містом обласного значення.
У серпні 2002 року, рішенням Ладижинської міської ради було створено Комунальне підприємство Радіокомпанія «Лада».
Джерело:
http://uk.wikipedia.org/wiki/Ладижин