SkyscraperCity Forum banner

Модерн / Сецесія

106661 317
Модерн/Сецесія та модернізовані неостил&

Модерн/Сецесія та модернізовані неостилі в Україні
Art Nouveau / Secessia and modernized neostyles in Ukraine

Як шанувальник мистецтва модерну, враховуючи цю течію в мирового мистецтва вважаю необхідним окремо розглянути цей історичний період.

Хотілося би в даній темі привернуть увагу не тільки на зразки декоративного чи раціонального модерну, але і на його стилізаторські гілки (хоча вже є тема неоготики, але в ній акцент саме на готичной стилизації сучасної,модернової і еклетичної).

Деякі статті о модерні в Україні з сайту бібліотеці ім. Вернандського:

Планування

Школи модерну

Природні мотиви в архітектурі модерну

Маленький огляд архітектури доби модерну у деяких містах
Київ.
Значна частина дореволюційного Києва була побудована у добу модерна, такі райони як Паньківщина та Нова забудова мають велику кількість модернових будівель. З-за гористої місцевості Київ забудовувався окремими будинками, які не створювали замкнутий двір, мінімальні відстані між флігелями були означені у документах на місцевому рівні. Деякі будинки побудовані на значно більших, ніж звичайно, ділянках та мають замкнений двір, але таких будівель дуже мало. Простіша схема забудови була такою: придалася садибна ділянка, де у саду, у глибині садибу будувався флігель з простим оздобленням фасадів (з вулиці його було практично не видно), коли новий багатоповерховий будинок деякий час приносив гроші, то руйнували садибу на червоній лінії вулиці, і замість неї будували наступний прибутковий будинок, який вже мав біль виразний фасад. Іноді у глибині ділянці (якщо розміри ділянки були достатніми) будувалося декілька флігелів. Що стосується зовнішнього вигляду, то більшість модернових будинків була побудована у роки пізнього модерну, коли переважав геометричний декор, який застосовувався у обмеженій кількості. В якості декору також широко застосовувались майолікові фризи та ліпні панно. Дворові флігеля звичайно виконувались у цегляному стилі, при чому могла бути присутня модернова символіка, або з цегли створювались візерунки еклектичної доби. Для будівництва використовувалась якісна біла цегла та бетон. Планування будинків відрізнялося, але більшість будинків мала схожу форму. Вхід в будинки знаходився з боку вулиці, а сходи мали розташування з боку вуличного фасаду - тоді будинок мав прямокутну форму, або у середині будинку -тоді сходи освітлювались скрізь ліхтар на даху (прим. ліхтар - скляний дах), будинок мав Т-подібну у плані форму. Такий план вважався найбільш оптимальним і широко використовувався у 1910-і рр. Інтер'єри сходових кліток могли мати ліпне оздоблення, підлога були крита кахлею простих візерунків. Також більшість будинків була обладнана ліфтами (автентичні ліфти не збереглися), які були розташовані у освітлювальній шахті. Металеві огорожі сходів виконані з товстого квадратного пруту, іноді використовуються литі металеві вставки. Дворові флігеля часто мали спрощене внутрішнє оздоблення.
Що стосується громадські будівель, то у 1910-х роках в цьому типі будинків переважав неокласицизм, з невеликою кількістю або відсутністю явного модернового декору.

Перелік вулиць, які мають найбільшу кількість будинків стиля модерн:
Велика Володимирська вул.
Артема вул. (продовження Великої Володимирської)
Саксаганського вул.
Велика Васильківська вул.
архітектора Городецького вул.


Миколаїв:
У місті існує невелика кількість пам'яток модерну через те, що будівництво велося повільними темпами і у межах старої забудови. Більшість модернових будинків уявляють собою особняки, двоповерхові будинки. Декілька прибуткових будинків мали не більше трьох поверхів, а єдиний дореволюційний чотириповерховий будинок не зберігся. Характер оздоблення споруд еклектичний, у місті був популярний неоренесанс. Найбільш значні споруди відносяться до конторського та громадського типу.


Одеса:
Дореволюційне житлове будівництво в Одесі здійснювалось в межах міста, які були визначені в плані міста з початку заснування Одеси.Тільки у 1910-х роках почалося більш-менш активне будівництво на околицях, в передмісті "Молдаванка", Ланжероні та Відраді. Будинки доби модерну в центрі будувалися замість більш старих будинків початку та середини ХІХ століття. Іноді здійснювалась реконструкція цих старих будинків і вони набували нового модернового декору. Іноді виникала потреба реконструкції окремих деталей будинку, наприклад дверей або балконів, таким чином деякі будинки ХІХ ст. мають частину балконів, браму або двері виконані в стилі модерну, тоді як все інше відноситься до більш раннього періоду. Кожний будинок, за рідким виключенням, має замкнений двір який складається з фасадного, двох бічних та заднього флігелю, однак деякі або всі флігелі окрім головного можуть бути відсутні. якщо вони були зруйновані або у власника не було грошей. Іноді передбачалося, що флігеля можуть бути прибудовані пізніше, для цього у стіні залишали камені, що виступали за стіну. Кожне подвір'я має свій вигляд, в залежності від розмірів ділянки та бажань власника флігеля можуть мати саму різну конфігурацію. У деяких подвір'ях будували додатковий задній флігель, який розподіляв подвір'я на дві частини, а якщо задній флігель не був побудований стіна до стіни до флігеля з боку протилежній вулиці, то створювалось трете подвір'я. Іноді у подвір'ях будувалися громадські споруди, такі як клуби та гімназії. Також іноді у подвір'ї будинків ХІХ ст. можна зустріти флігеля, які були прибудовані у добу модерна. Частіше за все такий принцип можна побачити на Молдаванці, де старий одно - двох поверховий будинок власника був розташований на червоні лінії, а у подвір'ї, замість простих попередніх, були побудовані більш великі флігеля, деякі з них були побудовані у добу модерну і мають відповідний вигляд.


Сімферополь:


Львів:
  • Like
Reactions: Radiokott
1 - 19 of 192 Posts
У різних регіонах України модерн має свої особливості.

В центрі України найбільш популярний цегельний стиль, більшість будинків не потиньковані, окрім самих фешенебельних.

Західний модерн України знаходиться під впливом Австрійського сецесіона, югендштилю, багато стилізацій на середньовічну тему. У модерні Закарпаття помітні Угорські національні мотиви.

Причорноморський модерн України більше прагне до напрямку неокласицизму, стилізаторства. Більшість будинків побудовано з каменю вапняку, тому фасади потиньковані, але є також цегельний стиль дешевих будинків з щільного якісного вапняку.

Густота забудови в містах залежала від будівних норм, розміру ділянки і коштовності землі. Наприклад в Києві будинки розташовані повільно на ділянці тому що необхідно було витримувати між будинками велику відстань. В Одесі або Львові будівельні норми були менш категоричними, тому будинок мав декілька флігелів які замикались в вузький двір.


Миколаїв:
Одеський обліковий банк, 1905р.
Виконаний у стилі модернізованого неоренесансу


будинок цегельного стилю у дворі на вулиці Великий Морський. Звичайно цегельний стиль поєднує риси готики та ренесансу, іноді вони мають модерновий цегляний або ліпний декор


Будинок страхового від вогню Товариства (музей В.В. Верещагина), 1904р.
Також виконаний у стилі неоренесансу, але має явний модерновий декор:
У підворітті:
Імператорський яхт-клуб, арх. Л. Роде, 1904р., вул. Спортивна 7
Модернізований неоренесанс


брама царської пристані:


Типовий миколаївський будинок, початку ХХ ст., вул Нікольська 1 Будинок побудований з нетинькованого вапняку. У Миколаєві більшість жителів до революції жила в власних будинках, які були розташовані на червоної лінії вулиці чи в глибині садиби:
Всі фото мої, але не всі обласні міста України вдалось відвідати, та й багато провінційних містечок свої шедеври модерну.
Monolithic, дякую тобі за цікаву інформацію та конкретні теми!
Це все ти сам фоткав? Чи маєш якийсь архів?
Одна з основних ідей - гармонічне поєднання прямої лінії з кривою.

Приклад поєднання прямої линії з окружністю:Часто використовується квітковий декор (але наявність декору не обов'язкова), який перетікає в прості геометричні візерунки:Обриси фасадів мають більш природні форми, ніж в еклетиці, деякі об'єми будівель виражені плавними кривими поверхнями...


...будинки тягнуться вверх і не кажуться присадкуватими.
приклад: просторово акцентовані міжвіконні прорізи тягнуться скрізь поверхи, фронтони досить високі і вікна вузької форми - все це витягує будинок в вишу.


ці ріжки додають виші будівлі, і суб'єктивно вона здається вищою, ніж є.


Скульптури і маскарони одержали епічно-трагічний вигляд, часто вони гротескні, нібито скульптор ліпив їх з пролетарів, а не шляхетних панів.

Наприклад гротескний дід:


трагічна діва, також зверніть увагу на плавний фасад еркеру:


Новий тип декору - символічні канелюри, у вигляді трьох ліній. Іноді, втілюючи принцип поєднання прямих і кривих ліній, над канелюрами може бути реалізована окружність (символ капітелі).


Також в декорі може бути застосована модернова лінія "удар бича":


Вікна звичайно мають складне членування, частіше верхня частина вікна діліться на декілька вузьких вертикальних сегментів, що ще більше придає вікну вузького виду:


В модерні З'являються великі вікна, часто вони мають складну форму:


Будинки стилю модерн зобов'язані своєю появою індустріальній ері. Новітні технології початку 20го століття (наприклад залізобетоні конструкції, металеві каркаси) зробили можливим складну ковку огороджень балконів і великі розміри вікон, складні форми фасадів, вишукані залізні еркери та інше. Поширюється використання фігурної цегли, майолікової керамічної кахлі.

Модерновому будинок може належати, як всі, так і деякі з вищенаведених ознак, але є певні труднощі з визначенням належності будинків до модерну. Справа у тому, що модерн виник в результаті еволюції стилів поступово проявляючись з еклетики. А в кінці свого життя модерн плавно перейшов конструктивізм за декілька років. Другою стороною, яка привносить неоднозначність, є змішання з іншими стилями. Як можна вичислити якого стиля більше коли будинок має модернові об'єми і еклектичний декор або навпаки? Наскільки він належить до конструктивізму, а наскільки до модерна? Що таке неокласицизм, інший стиль чи переосмислення класики методами модерну? Відповіді на ці питання у більшої степені залежить від точки зору.
Очень интересная тема! Скажите пожалуйста, какие основные черты модерна в архитектуре?
  • Like
Reactions: Radiokott
Чудова будівля, вона відразу привертає увагу ) Кахля з українськими візерунками додає ефекту )) А взагалі будівлі Тадеуша Обмінського одні з самих кращих взірців модерну!
Будівля українського банку "Дністер" у Львові, арх. Іван Левинський
Досить цикаво, особливо двоповерхові будівлі. Цегляний готичний замок виглядає казково, мабуть його будував для себе якийсь купець?

вот Черкассы
а последние фото моё
Дякую за цікаву тему ф фото, згодом постараюсь додати й трішки Франківської сецесії
О, буде приємно побачити. Декілька місяців тому купив фотоальбом "Наш Станиславів" (в альбомі фото поєднуються із віршами Андруховича), і побачив в ньому досить досить вишукану сецесію.
Продовжуючи тему фонової забудови Миколаєва. Будинки в районі Артилерійської вулиці:


До речі такі двері часто зустрічаються у модернових будинках Миколаєва.


Цегляний будинок.


а ось цей будинок зовсім простий:


щось таке схоже на модернове бароко:


На мою думки декор занадто грубий, але в Миколаєві не вистачало талановитих архітекторів.

Повертаємось на Велику Морську:
Дякую, вже бачив, ваша тема непогана, але поки теж невелика - у одному Петербурзі модерна форумних сторінок на сто або більше :)

Chizhen мог би посилання записувати до текстового файлу і тоді би не боявся що забуде їх. А так щось, занадто багато будинків в повідомленнях було. Цеж не еклетика, щоби у очах рябило :)
Прибалтиец;66953219 said:
Вот большая тема про Модерн:
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1165905

немного засрана "завалом" от chizhen, но в целом - много шедевров мирового Модерна с просторов бывшего СССР ;)
Миколаївське відділення Санкт-Петербурзького міжнародного банку, 1909р., вул. Фалеєвська 14

Одна з найкращих модернових будівель Миколаєва, відноситься до неокласицистичної течії.Грати автентичні, надпись щось на кшталт СПМБК
декор:

На фронтоні голова Меркурія, захисника торгівлі та рік закінчення будівництва (тріщини на фасаді - все це може погано закінчитися...)
Грифон, мабуть, як символ міжнародних зв'язків


Вага і жезл Меркурія - символи торгівлі
Чудова пластика:
Будинок містить просторий операційний зал з великими вікнами:


чарівний балкон:


грати напівпідвального поверху


двері:
брама з жезлом Меркурія
Раціональний модерн, фінський модерн, та неокласицизм, але інші різновиди теж цікаві :)
Прибалтиец;66986091 said:
Тебе самому, какие вариации модерна больше нравятся?
Атож )
Сподобалась будівля у Миколаїві, особливо вхід.
Дуже дивно, що у Києві народилося стільки різноманітних легенд пов'язаних з історією міста. Більшість якщо не всі ці легенди виникли у післявоєнні часи. Нові мешканці Києва мабуть були великими фантазерами.

Трохи деталей будинку:
За легендою його збудувала...
І це при живому домовласнику... :sly: Навіть подільскі міщани повинні були знати власника будівлі і роки побудови. Це може для якихось паломників з хутора вигадували.
Легенди щодо цієї романтичної будівлі стали виникати практично відразу з моменту її будівництва.
Ну яка історія... Звичайний прибутковий будинок. :) Якщо би не неоготика ,то пліток було б у рази менше. Колись читав про будинок, але нічого істотного.Ну застрелили - тпаляєтся таке і доси.. яєчна шкарлупа - конкуренція чи недоброзичливість. У кожному будинку можна накопати таких історій...

У мене складається стійке враження, що ти сам зовсім не знаєш історію цього будинку;) й долю його першого власника.
Киев, Пассаж, 1913-1914[/QUOTE]
додаткові фото:

[IMG]http://i793.photobucket.com/albums/yy212/Arch_Odessa_Modern/Kyiv/a476ba0a.jpgМиколаїв. Колишній будинок керівника заводу "Наваль", Кур'єрська вул. 2Висока цегляна огорожа з невисокими кованими прутами:
Будинок двірника:


Брама:


Бонус - Водонапірна вежа Шухова, 1907р. (Напроти будинку опублікованому у цьому повідомленні)
Ви маєте на увазі вежу? Як я написав, що це бонус - зразок та пам'ятник технологій, які застосовувались в будинках епохи модерн.

Ось дякуючи цієї вежі, яку я розшукував на колишніх околицях Миколаєва, вдалося знайти і особняк і одноповерхові модернові будинки із моїх попередніх повідомлень.

А якщо ви питаєте про особняк, то це дуже міцна модернова стилізація європейських архітектурних течій попередніх віків, тільки огорожа як з минулого віку.
^^Це що теж модерн?
Тільки, будь ласка, не розказуйте мені що до місця а що ні...

як за якістю, так й за іншими параметрами. Вибач, але деякі твої фото явно не до місця.
може ти нам розкажеш
Про себе у множині? :) Може треба чолом тобі бити, о, великий государю? Втім можете мені нічого не відповідати, нема сенсу з вами розмовляти.
Дякую за підтримку! Найголовніше пам'ятати що тема про мистецтво архітектори :)

Трамвайна підстанція. Архітектор невідомий як і більшість творців Миколаєва, але стиль і матеріали будівлі дещо схожі з будинком керівника заводу Наваль:
А мені подобаються світлини від Monolithic'a, можливо вони не дуже якісні, проте він акцентує увагу на архітектурних деталях і додає цікаві коментарі.
Миколаїв. Водолікарня М.Г. Кенігсберга, архітектори А.Р. Рейхенберг, Е.А. Штукенберг, 1912 р., вулиця Велика Морська, 27

Модернізований неомавританський стиль.


Стіни побудовані з поліхромної цегли
будинок і досі використовується за первісним призначенням:


Складне членування віконних рам:


Також будинок можна віднести до цегляного стилю:


Заклад має парк, по периметру замкнений огорожею:


1 - 19 of 192 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top