SkyscraperCity Forum banner

Модерн / Сецесія

106774 Views 317 Replies 31 Participants Last post by  Valardo
Модерн/Сецесія та модернізовані неостил&

Модерн/Сецесія та модернізовані неостилі в Україні
Art Nouveau / Secessia and modernized neostyles in Ukraine

Як шанувальник мистецтва модерну, враховуючи цю течію в мирового мистецтва вважаю необхідним окремо розглянути цей історичний період.

Хотілося би в даній темі привернуть увагу не тільки на зразки декоративного чи раціонального модерну, але і на його стилізаторські гілки (хоча вже є тема неоготики, але в ній акцент саме на готичной стилизації сучасної,модернової і еклетичної).

Деякі статті о модерні в Україні з сайту бібліотеці ім. Вернандського:

Планування

Школи модерну

Природні мотиви в архітектурі модерну

Маленький огляд архітектури доби модерну у деяких містах
Київ.
Значна частина дореволюційного Києва була побудована у добу модерна, такі райони як Паньківщина та Нова забудова мають велику кількість модернових будівель. З-за гористої місцевості Київ забудовувався окремими будинками, які не створювали замкнутий двір, мінімальні відстані між флігелями були означені у документах на місцевому рівні. Деякі будинки побудовані на значно більших, ніж звичайно, ділянках та мають замкнений двір, але таких будівель дуже мало. Простіша схема забудови була такою: придалася садибна ділянка, де у саду, у глибині садибу будувався флігель з простим оздобленням фасадів (з вулиці його було практично не видно), коли новий багатоповерховий будинок деякий час приносив гроші, то руйнували садибу на червоній лінії вулиці, і замість неї будували наступний прибутковий будинок, який вже мав біль виразний фасад. Іноді у глибині ділянці (якщо розміри ділянки були достатніми) будувалося декілька флігелів. Що стосується зовнішнього вигляду, то більшість модернових будинків була побудована у роки пізнього модерну, коли переважав геометричний декор, який застосовувався у обмеженій кількості. В якості декору також широко застосовувались майолікові фризи та ліпні панно. Дворові флігеля звичайно виконувались у цегляному стилі, при чому могла бути присутня модернова символіка, або з цегли створювались візерунки еклектичної доби. Для будівництва використовувалась якісна біла цегла та бетон. Планування будинків відрізнялося, але більшість будинків мала схожу форму. Вхід в будинки знаходився з боку вулиці, а сходи мали розташування з боку вуличного фасаду - тоді будинок мав прямокутну форму, або у середині будинку -тоді сходи освітлювались скрізь ліхтар на даху (прим. ліхтар - скляний дах), будинок мав Т-подібну у плані форму. Такий план вважався найбільш оптимальним і широко використовувався у 1910-і рр. Інтер'єри сходових кліток могли мати ліпне оздоблення, підлога були крита кахлею простих візерунків. Також більшість будинків була обладнана ліфтами (автентичні ліфти не збереглися), які були розташовані у освітлювальній шахті. Металеві огорожі сходів виконані з товстого квадратного пруту, іноді використовуються литі металеві вставки. Дворові флігеля часто мали спрощене внутрішнє оздоблення.
Що стосується громадські будівель, то у 1910-х роках в цьому типі будинків переважав неокласицизм, з невеликою кількістю або відсутністю явного модернового декору.

Перелік вулиць, які мають найбільшу кількість будинків стиля модерн:
Велика Володимирська вул.
Артема вул. (продовження Великої Володимирської)
Саксаганського вул.
Велика Васильківська вул.
архітектора Городецького вул.

Миколаїв:
У місті існує невелика кількість пам'яток модерну через те, що будівництво велося повільними темпами і у межах старої забудови. Більшість модернових будинків уявляють собою особняки, двоповерхові будинки. Декілька прибуткових будинків мали не більше трьох поверхів, а єдиний дореволюційний чотириповерховий будинок не зберігся. Характер оздоблення споруд еклектичний, у місті був популярний неоренесанс. Найбільш значні споруди відносяться до конторського та громадського типу.

Одеса:
Дореволюційне житлове будівництво в Одесі здійснювалось в межах міста, які були визначені в плані міста з початку заснування Одеси.Тільки у 1910-х роках почалося більш-менш активне будівництво на околицях, в передмісті "Молдаванка", Ланжероні та Відраді. Будинки доби модерну в центрі будувалися замість більш старих будинків початку та середини ХІХ століття. Іноді здійснювалась реконструкція цих старих будинків і вони набували нового модернового декору. Іноді виникала потреба реконструкції окремих деталей будинку, наприклад дверей або балконів, таким чином деякі будинки ХІХ ст. мають частину балконів, браму або двері виконані в стилі модерну, тоді як все інше відноситься до більш раннього періоду. Кожний будинок, за рідким виключенням, має замкнений двір який складається з фасадного, двох бічних та заднього флігелю, однак деякі або всі флігелі окрім головного можуть бути відсутні. якщо вони були зруйновані або у власника не було грошей. Іноді передбачалося, що флігеля можуть бути прибудовані пізніше, для цього у стіні залишали камені, що виступали за стіну. Кожне подвір'я має свій вигляд, в залежності від розмірів ділянки та бажань власника флігеля можуть мати саму різну конфігурацію. У деяких подвір'ях будували додатковий задній флігель, який розподіляв подвір'я на дві частини, а якщо задній флігель не був побудований стіна до стіни до флігеля з боку протилежній вулиці, то створювалось трете подвір'я. Іноді у подвір'ях будувалися громадські споруди, такі як клуби та гімназії. Також іноді у подвір'ї будинків ХІХ ст. можна зустріти флігеля, які були прибудовані у добу модерна. Частіше за все такий принцип можна побачити на Молдаванці, де старий одно - двох поверховий будинок власника був розташований на червоні лінії, а у подвір'ї, замість простих попередніх, були побудовані більш великі флігеля, деякі з них були побудовані у добу модерну і мають відповідний вигляд.

Сімферополь:

Львів:
  • Like
Reactions: Radiokott
21 - 40 of 318 Posts
Сподобалась будівля у Миколаїві, особливо вхід.
Атож )
Сподобалась будівля у Миколаїві, особливо вхід.
Я б все-таки не перемішував усе підряд. Модерн й всіляки нео, як неоренесанс, неоготика й т.д., все ж сильно відрізняються один від одного. Я б ці напрямки розглядав окремо, а не гамузом.
Приклади модерну у Києві:

Ще один приклад модерну у Києві:

^^ Це "Будинок плачучої (або невтішної) вдови" по Лютеранській, 23 (архітектор Едуард Брадтман, 1907). За легендою його збудувала невтішна вдова на згадку про коханого чоловіка, хоча у цю версію вже мало хто й вірить. Насправді усе простіше: у дощ по щоках маскарону (у вигляді жіночого обличчя) течуть краплі, схожі на сльози, звідси й виникла фолькльорна назва садиби. Вона (садиба) була зведена для полтавського купця Сергія Аршавського. Це був досить цивілізований купчисько: у описі його нерухомості, складеному 102 роки тому, ми не знаходимо традиційних на той час стаєнь, екіпажного сараю, зате зустрічаємо гараж на два автомобілі!
Дуже дивно, що у Києві народилося стільки різноманітних легенд пов'язаних з історією міста. Більшість якщо не всі ці легенди виникли у післявоєнні часи. Нові мешканці Києва мабуть були великими фантазерами.

Трохи деталей будинку:

За легендою його збудувала...
Спасибо за объяснения!
Це далеко не так. Міські легенди виникали завжди. Ось, наприклад, прибутковий будинок на розі Лисенко та Хмельницького:

^^ У "Білій гвардії" Михайла Булгакова ця будівля згадується, як "будинок мадам Анжу". Багато хто у Києві ще з 20-х років саме так й став називати цей будинок, а деякі так його називають й до цього дня. Насправді у ньому містився магазин дамських та дитячих нарядів Савельєва, але письменникові захотілось, щоб "кольоровий дамський капелюх", який був намальований на вікні першого поверху будинку, асоціювався саме з жінкою. Я його розумію, так як "дамський капелюх" й чоловік погано поєднуються.:lol:

Можна ще згадати знаменитий будинок-замок Річарда Левове серце. Легенди щодо цієї романтичної будівлі стали виникати практично відразу з моменту її будівництва. Можна згадати й більш ранні міські легенди, наприклад, 18 століття щодо фонтану "Самсон". А Київ раннього середньовіччя - це практично одна суцільна легенда. Й не тільки Київ.;) Будь-яке поважаюче себе старе місто має свої міські легенди.
Дуже дивно, що у Києві народилося стільки різноманітних легенд пов'язаних з історією міста. Більшість якщо не всі ці легенди виникли у післявоєнні часи. Нові мешканці Києва мабуть були великими фантазерами.

Киев, Пассаж, 1913-1914
І це при живому домовласнику... :sly: Навіть подільскі міщани повинні були знати власника будівлі і роки побудови. Це може для якихось паломників з хутора вигадували.
Легенди щодо цієї романтичної будівлі стали виникати практично відразу з моменту її будівництва.
У мене складається стійке враження, що ти сам зовсім не знаєш історію цього будинку;) й долю його першого власника.
І це при живому домовласнику... :sly: Навіть подільскі міщани повинні були знати власника будівлі і роки побудови. Це може для якихось паломників з хутора вигадували.
Ну яка історія... Звичайний прибутковий будинок. :) Якщо би не неоготика ,то пліток було б у рази менше. Колись читав про будинок, але нічого істотного.Ну застрелили - тпаляєтся таке і доси.. яєчна шкарлупа - конкуренція чи недоброзичливість. У кожному будинку можна накопати таких історій...

У мене складається стійке враження, що ти сам зовсім не знаєш історію цього будинку;) й долю його першого власника.
Киев, Пассаж, 1913-1914[/QUOTE]
додаткові фото:

[IMG]http://i793.photobucket.com/albums/yy212/Arch_Odessa_Modern/Kyiv/a476ba0a.jpg

Миколаїв. Колишній будинок керівника заводу "Наваль", Кур'єрська вул. 2

Висока цегляна огорожа з невисокими кованими прутами:

Будинок двірника:

Брама:

Бонус - Водонапірна вежа Шухова, 1907р. (Напроти будинку опублікованому у цьому повідомленні)
^^Це що теж модерн?
Ви маєте на увазі вежу? Як я написав, що це бонус - зразок та пам'ятник технологій, які застосовувались в будинках епохи модерн.

Ось дякуючи цієї вежі, яку я розшукував на колишніх околицях Миколаєва, вдалося знайти і особняк і одноповерхові модернові будинки із моїх попередніх повідомлень.

А якщо ви питаєте про особняк, то це дуже міцна модернова стилізація європейських архітектурних течій попередніх віків, тільки огорожа як з минулого віку.
^^Це що теж модерн?
Я мав на увазі особняк:)
А вежа теж цікава, бачив схожу у Львові
Ви маєте на увазі вежу? Як я написав, що це бонус - зразок та пам'ятник технологій, які застосовувались в будинках епохи модерн.

Ось дякуючи цієї вежі, яку я розшукував на колишніх околицях Миколаєва, вдалося знайти і особняк і одноповерхові модернові будинки із моїх попередніх повідомлень.

А якщо ви питаєте про особняк, то це дуже міцна модернова стилізація європейських архітектурних течій попередніх віків, тільки огорожа як з минулого віку.
Дійсно, як банально "ну застрелили":lol:, видно у Одесі це було нормою, коли вбивали власників прибуткових будинків.;) Та й завивання у стінах теж, звичайно, норма у одеських будинках.;) До речі, може ти нам розкажеш, чому таки цю будівлю стали називати "Замком Річарда Левове серце"?
Ну яка історія... Звичайний прибутковий будинок. :) Якщо би не неоготика ,то пліток було б у рази менше. Колись читав про будинок, але нічого істотного. Ну застрелили - тпаляєтся таке і доси.. яєчна шкарлупа - конкуренція чи недоброзичливість. У кожному будинку можна накопати таких історій...
Monolithic, у мене до тебе ще прохання - підбирай фото більш ретельно, як за якістю, так й за іншими параметрами. Вибач, але деякі твої фото явно не до місця.
Тільки, будь ласка, не розказуйте мені що до місця а що ні...

як за якістю, так й за іншими параметрами. Вибач, але деякі твої фото явно не до місця.
може ти нам розкажеш
Про себе у множині? :) Може треба чолом тобі бити, о, великий государю? Втім можете мені нічого не відповідати, нема сенсу з вами розмовляти.
^^ Monolithic, мені можеш й не відповідати. Для мене це й не так важливо, але от тільки своїми лівими фото ти відверто псуєш гілки. І не тільки цю, але й ті, які починали інші люди. Що до якості фото, то я не знаю, чи саме ти їх знімав, чи хтось iнший, але вони (фото) повне лайно. Я "лівою ногою" на камеру телефону краще знімаю.
21 - 40 of 318 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.