SkyscraperCity Forum banner

НИШ - ТЦ Делта Планет | NIŠ - Delta Planet mall

496K views 3K replies 101 participants last post by  Oswajac 
#1 · (Edited)
#9 · (Edited)
^
Ta prezentacija je stara godinu do godinu i po dana, ali daje neke okvire o izgledu objekta ako nesto nisu menjali.

Mislim da bi u naslovu teme trebao da stoji ceo naziv trznog centra:

NIS - TC Delta Planet / NIS - Delta Planet mall

Eventualno moze da se doda na kraju 30000m2 GLA i da je U/C mada i ne mora. Koga interesuje pratice unutar teme.

Nikad nisam bio generalno za otvaranje zasebnih tema. Novi Nis je ok jer je to dugogodisnji projekat, a Delta Planet ce biti gotov za god ili god i po. Ako ne sada, trebalo bi razmisliti o preimenovanju teme u nesto tipa NIS - trzni centri, supermarketi ili nesto slicno to vec moze da se prekopira i sa tudjih tema. gde bismo pratili izgradnje Lidla, Lesnina robne kuce, drugih trznih centara i marketa u buducnosti. I druge teme nam nisu nesto zive i zbog ne postojanja kontinuiteta teske su za pracenje.
Za Beograd su ok zasebne teme jer se kod njih zida vise vecih projekata iz iste delatnosti istovremeno pa je tesko pratiti sve to zajedno, ali kod nas nece biti materijala za tako nesto..
 
#10 ·
Desno od buduceg trznog centra su planirani i objekti Retail park tipa, vrv ce da rasprodaje ili rentira zemljiste vecim radnjama i robnim kucama. Jos jedan od razloga zasto bi tema trebala da ima vecu sirinu.

Ali ako se ne slazete da se sada to menja, moze i nakon zavrsetka trznog centra kad ne bude vise imalo sta da se prati ovako veceg formata.
 
#11 ·
Нису могли да мењају ништа, јер су за овај објекат добили грађевинску дозволу.
Шта ће бити иза то сигурно мало ко зна. Јер ако се буде овако ситуација развијала, да Град пропише нову обавезу инвесторима да ко гради у ширем центру мора да има два паркинг месте по стану уместо садашњих један. То ће сигурно довесте до слабије понуде станова и цене ће скочити.
Тако да је мислим да ће на крају ипак иза Делте бити стамбене јединице, јер ће им то бити врло исплативо.
 
#12 ·
^
Mislio sam u smislu, da ne znamo sta ce da bude od lokala u Delti, to nikada nigde nije objavljeno, ni za bioskop, ni koji zakupci ce ici u odeljak sa hranom. Nema tu sta posebno da se ocekuje, svi trzni centri po Srb imaju skoro pa istu ponudu, tako ce biti i ovde, bice preko 100 lokala, treba to napuniti sadrzajima.

Jos pre neku godinu su iz Delte izjavili bas za Nis na pitanje oko izgradnje TCa, da ne planiraju ni ovde ni bilo gde van Beograda ulaganje u izgradnju stambenih zgrada.
 
#16 ·
...pa Delta verovatno neće praviti stambene zgrade ali će verovatno velikodušno ponuditi drugim investitorima zemljište za tu svrhu...naravno za odredjenu sumu ljubičastih novčanica

...po projektu planirana je jedna stambena zgrada pored upravne zgrade Niš-Experssa, a sama upravna zgrada će najverovatnije biti rekonstruisana i to će biti poslovna zgrada
 
#18 ·
Ono sto mogu zapaziti iz sture brosure da nece biti podzemnog parkinga i da nece biti posebnog sprata za "food court". Imajuci u vidu samo dva etaza, vrednost radova 80 miliona evra mi je velika samo za trzni centar. Ono sto mi se svidja, je sto za razliku od vecine trznih centara u Srbiji ovde biti puno slobodnog prostora oko trznog centra. Ako neko moze neka pojasni sta mu fakticki dodje ovo "retail box" ?
 
#20 ·
Verujem da je svima iritantno to sto nema podzemni nivo parkinga kako bi se direktno moglo iz toplog u toplo. Logika je bila, dobio je ogroman plac i zasto bi zidao ispod zemlje kad okolo samo u delu koji ce da pripada trznom centru moze da se smesti 880 parking mesta. To bi produzilo vreme izgradnje jer treba raditi iskop i svasta nesto, ovako ce samo da naslazu elemente iznad zemlje i za malo vise od godinu dana da zavrse ceo mall.

Retail box desno sto se vidi je klasican Retail Park, slicno kao Stop Shop/deo oko Emmezete, ili ce nakon trznog centra da izgradi dodatke i rentira ih, ili ce rasprodati zemljiste zainteresovanim kupcima da zidaju svoje radnje.
Mozda Mc Donald's ili KFC odluce da ne zakupljuju prostor u unutrasnjosti TCa, mozda im se isplati da na toj lokaciji objedine drive-in, gde cete bolju lokaciju od ove. Eto cisto kao mogucnost kako neki zakupci mogu da razmisljaju, prostora ima za svasta nesto okolo.
 
#22 ·
Evo I od mene nekoliko njih po današnjem "lepom" vremenu, s mosta. A slikao sam, razmišljajući, kako se nekako "otvorio" pogled, kako bi bilo fino da tu bude park … :D





"Tabla" :) Ali grdni kamioni raznose šut, primetio sam da ga teraju u dva pravca, prema Bubnju, verovatno na glavnu gradsku deponiju, ali I prema Vrežini, I tamo ga negde istovaraju?

 
#24 ·
Гледао сам друге Делтине тржне центре, па ми је чудно како се бројке за нишки Делта Планет разликују. На пример, Делта Планет у Бања Луци

https://www.deltarealestate.rs/finished_projects/delta_planet_banja_luka.71.html

Цена 70 милиона евра за 62.500 квадрата (цена по квадрату 1120 евра), а GLA (gross leasing area - укупна површина за изнајмљивање) је 30.000 квадрата, скоро идентично као овај у Нишу који има такође 30.000 GLA али је укупна површина оног у Бања Луци 50 % већа (GLA према укупној површини је 50 %).

Такође Делтин тржни центар у Варни у Бугарској

https://www.deltarealestate.rs/finished_projects/delta_planet_varna.74.html

има 110.000 квадрата и коштао је 120 милиона евра (цена по квадрату 1090 евра), а GLA је само 40.000 квадрата (GLA према укупој површини је једва изнад 36 %).

Нови тржни центар који треба да праве у Београду, Делта Планет код аутокоманде

https://www.deltarealestate.rs/retail/shopping_malls/delta_planet.43.html

имаће 182.000 квадрата и коштаће 200 милона евра (цена по квадрату 1100 евра). Податак о GLA нисам могао да пронађем.

Тржни центар у Нишу ће имати однос GLA према укупној површини око 75 % па се питам да ли је због тога цена чак 80 милиона евра (цена по квадрату 2000 евра). GLA за Ниш се спомиње у овом проспекту, који је већ постављан у предходним постовима

https://ivastefanretail.com/wp-content/uploads/2019/04/Delta-Planet-Nis%CC%8C-shopping-centar.pdf

2000 евра по квадрату за нишки тржни центар је скоро дупло скупље од осталих, па се питам шта се код њега разликује сем процента GLA према укупној површини
 
#25 ·
Frljaju se brojkama, tako da je verovatno greska ili se mislilo na ukupnu cenu celog projekta sa retail delom, kad ceo kompleks bude zavrsen jednog dana. I meni to upalo u oko. Ili je samo greska..

Delta Planet u BL je odlican primer, gde taj i ovaj kod nas imaju po 30000m2 GLA (prostor za izdavanje), ali taj u BL ima oko 65000m2 ukupno, to je zato sto kod njih postoji -1 nivo parkinga, taj nivo ima uvek vecu povrsinu od prizemlja, jer u osnovi nema atrijume, otvore, uvucene delove za dostavna vozila i obicno strci van gabarita osnove prizemlja. Da postoji podzemni parking objekat bi imao plus 22 do 25000m2, pa otuda ta razlika.

Slicno je i sa Plaza centrom u Kg koji ima 22000m2 GLA manje nego nas koji ima 30000m2, ali ima nivo podzemnog parkinga koji pokriva vecu povrsinu od same osnove prizemlja, pa se u ukupnoj povrsini skrivaju te brojke i stvaraju konfuziju.

Interesantan primer je Delta City u Bgu, koji ima 84000m2 ukupne povrsine, ali mu je GLA 30000m2, samo sto pored podzemnog parkinga ima u zadnjem delu objekta jos par nivoa parkinga na sprat, pa skoro 45do50% ukupne povrsine otpada na parkinge.

Licno mi se ne svidja sto svi trzni centri izgradjeni u zadnje dve godine lice u enterijeru kao jaje jajetu.
Delta Planet u BL, Promenada u NS, Ada mall u BG, sve skroz belo, sterilno, slicnih linija, bez karaktera, kao da ih je projektovala ista osoba.
Gledajuci fasadu, ne znam zasto bi ovde bilo drugacije.. tako da me vise zanima ovaj deo same izgradnje, kultivisanja tog prostora, a momenat otvaranja i enterijer bice vec vidjeno momenat, sem ajde tog stepenastog odeljka sa hranom i pogleda na bulevar, to me jedino zanima na sta ce da lici.
 
Top