SkyscraperCity banner

6741 - 6760 of 6933 Posts

·
Registered
5,415 Posts
Centar grada bi trebao biti definitivna stvar, uži centar je čini se konačno formiran, međutim, mislim da je širi centar još uvek podložan korekcijama, ili da može posedovati još jedan, širiji prsten? :) Jer, grad još uvek ima toliku veličinu, da se ispostavlja da je završetak šire centralne oblasti udaljen desetak minuta od centralnog gradskog trga, za šta bi neko mogao reći, blizu? A, nije se tako oduvek smatralo, poznajem ljude koji su živeli na pola ulice Nade Tomić i kada su se pre pedesetak godina preselili preko puta Lutkarskog pozorišta, smatrali su to za veliko udaljavanje od "centra", za mlađe osobe, katastrofalno. :) Kada sam ja bio dete, odlazak na "bulevar" je bio kao odlazak u drugi grad. Kada sam se s Palilule preselio u Durlan, Palilula mi se nekako "primakla" centru grada.

Mislim da bi u budućnosti, ako Niš nastavi da raste, i uži i širi centar mogli da dožive još malo proširenja, mislim da ima mesta za tako nešto, oba pojma još uvek poseduju male, kratke relacije, kada (ako nekada) Niš bude imao više od 500 000 stanovnika, širi centar bi mogao postati uži? :)

·
Registered
93 Posts
Centar pocinje od glavnog trga. A ti gledas Obrenoviceva je pesacka ulica pa odatle pocinje centar. Centar je istorijski CENTAR tamo odakle je sve pocelo, a to je deo od tvrdjave.
Obrenoviceva ti je bivsa saobracajana ulica, ista kao Nade Tomic, Lesjaninova, Vozdova. Uvidjas zvezdu pravilnih ulica koje polaze od trga Kralja Milana. E to ti je centar. Ne moze centar da se pomera na stranu na koju se siri vise grad, pesacke ulice i sl. Centar je uvek na istom mestu.

Dakle:
Ja se generalno slzem sa ovim shvatanjem. Ja bih mozda neke granice pomerio za malo (tesko je povuci tacnu granicu i tu ne postoje 2 osobe koje bi se 100% slozile), ali sustina jeste da bi ove oblasti generalno mogle da se definisu kao uzi i siri centar Nisa.

To sto je neka oblast atraktivna, recimo Bulevar, ne cini je centrom Nisa, a to sto neka oblast nije atraktivna, a blizu je centralnog gradskog trga (mozda deo preko reke zapadno od Bulevara 12. Februar), ne znaci da ne spada u centar.

Centar grada bi trebao biti definitivna stvar, uži centar je čini se konačno formiran, međutim, mislim da je širi centar još uvek podložan korekcijama, ili da može posedovati još jedan, širiji prsten? :) Jer, grad još uvek ima toliku veličinu, da se ispostavlja da je završetak šire centralne oblasti udaljen desetak minuta od centralnog gradskog trga, za šta bi neko mogao reći, blizu? A, nije se tako oduvek smatralo, poznajem ljude koji su živeli na pola ulice Nade Tomić i kada su se pre pedesetak godina preselili preko puta Lutkarskog pozorišta, smatrali su to za veliko udaljavanje od "centra", za mlađe osobe, katastrofalno. :) Kada sam ja bio dete, odlazak na "bulevar" je bio kao odlazak u drugi grad. Kada sam se s Palilule preselio u Durlan, Palilula mi se nekako "primakla" centru grada.

Mislim da bi u budućnosti, ako Niš nastavi da raste, i uži i širi centar mogli da dožive još malo proširenja, mislim da ima mesta za tako nešto, oba pojma još uvek poseduju male, kratke relacije, kada (ako nekada) Niš bude imao više od 500 000 stanovnika, širi centar bi mogao postati uži? :)
To je sasvim logicno. Sto grad vise raste, to je centar veci. Recimo, po mom misljenju, centar beograda ima 3-4km u precniku (precnik Beograda, od Altine do Mirijeva je nekih 15-20km). Nis ce sigurno da raste u buducnosti, ali po veoma skromnim stopama, ako je zakljuciti na osnovu prethodnih trendova i trenutnog prirodnog prirastaja

·
Registered
4,605 Posts
Discussion Starter #6,743
Ja lepo kazem potpiruje misli, a ti se Eriole pecas. Sad se Trajkovic slozio sa tobom a mene zamocao, vidis ce ti bude gradska bolnica centar za 100/200 godina, eto priznajem pogresio sam u pravu si sve. Smrc..:(

·
Registered
606 Posts
Ne izmisljajte toplu vodu zna se sta je centar i tacka. Ne mogu Marger, Palilula, Kicevo, Cair, Crveni Pevac i Jagodin Mala da budu centar. To su najstarija naselja uz centar i imaju svoju istoriju i tako treba da ostane. Pa Paliluci bi vas izvrnuli naopacke da ih gurnete u centar.

Mislim da se ovde najbolje nadziru obrisi centra i gore nabrojanih naselja.

·
Registered
3,808 Posts
Ne moze centar da se pomera na stranu na koju se siri vise grad, pesacke ulice i sl. Centar je uvek na istom mestu.
Da ali i Nis nije vise grad od 20.000 stanovnika kao u to vreme kada je taj centar formiran, vec od 200.000 tako da se i obuhvat onoga sto smatramo centrom promenio. Nekada se iza sadasnjeg Doma Vojske zavrsavao grad, islo se u polja i njive, a sada se zavrsava jos barem 3 km odatle. Da li i dalje Dom Vojske smatramo periferijom? Staro groblje je nekada bilo na periferiji, tamo gde se grad zavrsava. Kao i Novo groblje u Beogradu. Danas ne mozemo da kazemo da su na periferiji zato sto je periferija daleko iza njih.

·
Registered
5,415 Posts
Ne izmisljajte toplu vodu zna se sta je centar i tacka. Ne mogu Marger, Palilula, Kicevo, Cair, Crveni Pevac i Jagodin Mala da budu centar. To su najstarija naselja uz centar i imaju svoju istoriju i tako treba da ostane. Pa Paliluci bi vas izvrnuli naopacke da ih gurnete u centar.

Mislim da se ovde najbolje nadziru obrisi centra i gore nabrojanih naselja.

Ovo bi moglo da bude starosedelačko, tradicionalno i kolokvijalno tumačenje.

A, što se tiče Palilulaca, i ja mislim da im ne bi bilo drago da ih se "gura u centar", ali, da centar gurneš u Palilulu, s tim bi se zdušno složili. :)

·
Registered
606 Posts
Da ali i Nis nije vise grad od 20.000 stanovnika kao u to vreme kada je taj centar formiran, vec od 200.000 tako da se i obuhvat onoga sto smatramo centrom promenio. Nekada se iza sadasnjeg Doma Vojske zavrsavao grad, islo se u polja i njive, a sada se zavrsava jos barem 3 km odatle. Da li i dalje Dom Vojske smatramo periferijom? Staro groblje je nekada bilo na periferiji, tamo gde se grad zavrsava. Kao i Novo groblje u Beogradu. Danas ne mozemo da kazemo da su na periferiji zato sto je periferija daleko iza njih.
A ko kaze da su periferija, stara niska naselja, izuetno cenjena lokacijski kod nekih i vise nego centar. Uostalom sve stare Nislije ce ovo da ti potvrde.

Logicno je.

Ali ovde imamo tumacenje da npr Svajcarija nije u centru jer je udaljena od "konja", a to je centar centra 😁

I ne Svajcarija nije centar vec Marger i neces ti to da menjas ni niko!

Centar grada je i dalje na istom mestu, kod konja, samo sto se precnik kruga koji se smatra centrom siri kako grad raste. Mislim, zar to nije logicno.
Ne nije logicno, jer Marger ne moze da bude centar i tacka.

Ovo bi moglo da bude starosedelačko, tradicionalno i kolokvijalno tumačenje.

A, što se tiče Palilulaca, i ja mislim da im ne bi bilo drago da ih se "gura u centar", ali, da centar gurneš u Palilulu, s tim bi se zdušno složili. :)
Oni i sad misle da su centar sveta.

·
Registered
3,808 Posts
Marger nije centar verovatno zato sto ima ime -Marger pa eto zato nije centar, ne moze da se zove centar kada se zove Marger 🤣
Znaci da je Marger obuhvatio i Kalcu- Kalca ne bi bila centar jer to je Marger 😝

·
Србија
671 Posts
I ne Svajcarija nije centar vec Marger i neces ti to da menjas ni niko!
Добро је, смири се немој да бијеш људе по форуму. Маргер је центар!

За мене је Чаир шири центар. А ви причајте шта хоћете. ;)

·
Registered
606 Posts
Marger nije centar verovatno zato sto ima ime -Marger pa eto zato nije centar, ne moze da se zove centar kada se zove Marger 🤣
Znaci da je Marger obuhvatio i Kalcu- Kalca ne bi bila centar jer to je Marger 😝
Zato sto ima svoje ime, istoriju i svoju pricu. Al ti izgeda to ne mozes da shvatis.

Добро је, смири се немој да бијеш људе по форуму. Маргер је центар!

За мене је Чаир шири центар. А ви причајте шта хоћете. ;)
Za Marger ubivam! Za tebe moze i trosarina da bude siri centar al je cinjenica da nije.

·
Niš je carski grad
1,165 Posts
...Marger, Dušanova, Trg Kralja Aleksandra, Trg Kralja Milana, Obrenovićeva, Svetozara Markovića, Nikole Pašića, Nade Tomić, Čair, Crveni Pevac, Voždova, Obilićev Venac, Sindjelićev Trg, Jeronimova i okolne ulice, Džamija, Lešjaninova...sve je to centar

·
Registered
4,605 Posts
Discussion Starter #6,758
Upravo nekada se iza ureda sa jedne i doma vojske sa druge zavrsavao grad, to izmedju ti je kroz istoriju Nisa najduze naseljeno podrucije u toj nekoj velicini, tu se konstantno rusilo, gradilo pa ponovo rusilo. Zato su urbanisti tokom 20 veka tu i po obodu formirali trgove, bitna gradska raskrsca.. zato je to uzi centar grada. Mislim ne znam sta pokusavas da dokazes, ides logikom da se gradovi sire pa ce u jednom momentu Nis da bude veliki kao NY i centar ce da bude od trga Kralja Milana do Niske Banje. 🤷‍♀️

Ukljucio sam se onog momenta kad se pokrenula aktivno prica o uzem i sirem centru TRENUTNOG grada, i da ne bi pricali u prazno dao sam neko moje okvirno vidjenje kao materijal za diskusiju, a ne da pricamo kako ce nekad staro groblje da bude uzi centar, pa ce bude al mi nece znamo da ce bude.. :)

·
Registered
990 Posts
Ako računamo i antiku, centar grada je najduže bio na prostoru današnje tvrđave. Tačnije, centar je bio forum čiji se ostaci još uvek vide. Tek od 1878. godine i rušenja starog grada u tvrdjavi, centar postaje trg sa druge strane Nišave i to samo zato što je Tvrdjava pretvorena u vojni objekat. Pre toga je to bio utvrđeni grad.
Tako da je najtačnije reći da su granice istorijskog jezgra tj. centra grada upravo zidine tvrdjave.

6741 - 6760 of 6933 Posts