SkyscraperCity banner

601 - 620 of 629 Posts

·
ivanpet
267 Posts
Ово је веома интересантна вест. http://www.novosti.rs/vesti/srbija.73.html:653299-Do-Beca---da-se-bira

Шеф нишке секције Железница Србије каже да је већ упућен предлог граду да се колосеци од аеродрома до Сићева искористе за шински превоз по угледу на трамвај. Чека се одговор града...

Ја бих баш волео да видим трамвај поново у Нишу. Вероватно да се инвестиција мери са осам цифара. За ово бих био спреман да потпишем самодопринос. Не шалим се.

·
Registered
2,021 Posts
Jao, NE NE i NE!

Ako smo izmestili prugu iz grada, daj da to zaista bude kompletno rešenje, a ne da zarad nostalgije grad ostane podeljen na pola, da se kočimo na gomili pružnih prelaza, da lomimo kamen u bubregu preko šina!

Ovaj grad će pošteno da prodiše kada se Niš iznad pruge konačno putnom mrežom poveže sa Nišom ispod pruge. Manite se tramvaja, pobogu.

·
Registered
974 Posts
Ja sam za to da tu bude bulevar, ali pravi bulevar, sa sirokim pesackim i bici stazama, uredjenim drvoredima i tako dalje.
Dakle da se napravi neka regulacija i da se rusi sve sta smeta, a ne da im bude cilj da samo provuku 2x2 trake a za pesake sta ostane.

·
Registered
5,421 Posts
Kurt2, u potpunosti mi je razumljiva problematika "kočenja i lomljenja bubrega" i definitivno u bilo kojoj varijanti to treba postati prošlost, ali, moje je viđenje šta se zapravo ovim najviše postiže malo drugačije. Mislim da nije krucijalni problem podele grada na pola prugom, jer, on prugom nije ni podeljen na pola, toga tamo, "iznad", nema tako mnogo. Možda je bolje reći, međunarodna pruga kojom se (naravno) sprovodi i teretni saobraćaj i koja zahteva jedan svoj određeni lokacijski tretman, suviše je blizu centra grada i ostalog gradskog jezgra, ometa funkcionisanje grada svojim gabaritima.

A to, čemu bi njeno izmeštanje i oslobađanje tog prostora najviše doprinelo bi bilo da se tu oslobađa novi potencijalni putni pravac koji bi osnovno spojio grad u pravcu istok-zapad i tako postao još jedna, preko potrebna mogućnost, rasterećenja centralnih gradskih ulica u tranzitu.

Tako da, neke druge šine na raskršćima možda i ne bi bile toliki problem, ako se urade "svecki", bile bi ravne sa kolovozom,spojevi sporednih i te glavne ulice i onako bi bili, kao i uvek i svuda, uz oprez, semaforizovane ili sa kružnim tokovima, rampi u bilo kom slučaju više ne bi bilo. :)

·
Registered
2,021 Posts
Da bih stigao do druga koji je preko pruge, kolima i pešice mi otprilike treba isto vremena. Kolima toliko traje jer se puno zaobilazi, a pešice na najbližem mestu pređem prugu. Pruga deli grad.

Put da, šine ne. Ako već hoće šine, onda da svuda budu podvožnjaci/nadvožnjaci. Ili neka lepo dignu šine na stubove, kao u američkim filmovima i ćao. Ispod zemlje još bolje.

·
ivanpet
267 Posts
Jao, NE NE i NE!

Ako smo izmestili prugu iz grada, daj da to zaista bude kompletno rešenje, a ne da zarad nostalgije grad ostane podeljen na pola, da se kočimo na gomili pružnih prelaza, da lomimo kamen u bubregu preko šina!

Ovaj grad će pošteno da prodiše kada se Niš iznad pruge konačno putnom mrežom poveže sa Nišom ispod pruge. Manite se tramvaja, pobogu.
И ако није то мој фах, сигуран сам да у последњих 140 година је било неког неслућеног технолошког помака који омогућава да камен у бубрегу упркос свему остане цео.

Ја маштам о трамвају чији колосеци неће брутално пресецати улице и јурити тридест. Видех и доживех у неколико градова изванредна решења која олакшавју интраградски транзит, зато и написах сума од осам цифара. Скоро је извесно да тога бити у Нишу неће, но то не спречава да се пусти машти на вољу.

·
Registered
4,611 Posts
Za bulevar normalne sirine sa sest traka, normalnim trotoarima i zelenim povrsinama tipa bul. Mediana je potrebna sirina od 32 metra. Od kruznog kod Stop Shopa na jednom i Mak pumpe na drugoj strani, preko 90% trase vec sada ima potrebnu sirinu za takvu saobracajnicu. Manja rusenja su potrebna na palilulskoj rampi uglavnom nekolicine udzerica kao i u delu kod parka na trosarini kako bi se dobila potrebna sirina. Srednje dve trake mogu da se ostave za tramvaj u buducnosti ako to bude bilo potrebno i za to bude bilo para.

Mislim da ovaj predlog nece da prodje u realnosti na terenu kad za to dodje vreme i da je veca volja bez obzira ko bude bio na vlasti da se pruga fizicki ukloni..

Ne treba se odreci sinskog sistema kad vec imamo prostor na postojecoj trasi za tako nesto, treba da se u startu kroz izgradnju Juznog bulevara ostavi prostor za nadgradnju takve saobracajnice..

·
Registered
412 Posts
Tek sam danas primetio da su u statrim autobusima, na liniji 34, ugradili video nadzor.
Ne znam da li je ovo novina ili samo moje zakasnelo opazanje, ali evo slike.
Ima vise kamera, nisu samo ove dve.

·
Registered
991 Posts
Jao, NE NE i NE!

Tramvajska pruga nista ne deli nego povezuje delove grada.
Bilo bi dobro da se zeleynicki koridori iskoriste izmedju ostalog i za neki LRT.

·
Registered
2,021 Posts
Tramvajska pruga nista ne deli nego povezuje delove grada.
Bilo bi dobro da se zeleynicki koridori iskoriste izmedju ostalog i za neki LRT.
Ja kao laik kapiram da su tramvajske šine mnogo, mnogo drugačije od pruge za voz. Tramvaj staje na semaforima, voz ne, već svi staju zbog njega - ogromna razlika.

Ja ne znam kako bi po postojećoj pruzi mogao da se pusti tramvaj i da to zaista bude tramvaj, a ne voz koji glumi tramvaj. Morao bi da stavljaš druge šine i da stare demontiraš, a ako to već radiš, pa onda aj lepo i da oborimo nivo izdignute pruge na nivo puta, pa lepo preko cele te površine bulevar da se pusti, pa onda ko hoće neka meće i tramvajske šine, nije problem.

Ali sadašnja pruga mora da nestane.

·
Registered
16,375 Posts
Ljudi imate gugl ista ta pruga koju ste vi zamrzili iz dna duse na nju se pusti tramvaj stavi kontaktna mreza uzmu polovni tramvaji iz berlina za normalni kolosjek urade semafori stajalista i dobijete odlicnu tramvajsku liniju za malo para i unapredite zivot u gradu a okolo se uradi bulevar ima dovoljno prostora .

·
Niš je carski grad
1,165 Posts
Ljudi imate gugl ista ta pruga koju ste vi zamrzili iz dna duse na nju se pusti tramvaj stavi kontaktna mreza uzmu polovni tramvaji iz berlina za normalni kolosjek urade semafori stajalista i dobijete odlicnu tramvajsku liniju za malo para i unapredite zivot u gradu a okolo se uradi bulevar ima dovoljno prostora .
...ne, to nije moguće sa postojećom prugom, da bi na toj liniji išli tramvaji, postojeća pruga bi morala da se ukloni i dovede u nivo ostalih asfaltnih saobraćajnica... i onda postavi pruga za tramvaje...a to sve mnooogo košta, ukoliko bi ostalo ovako kako je sad ne vidim onda u čemu je poenta da tu ne idu vozovi nego "tramvaji"...na taj način ništa ne bismo dobili, znači postojeća pruga MORA da se ukloni

·
Registered
3,410 Posts
...ne, to nije moguće sa postojećom prugom, da bi na toj liniji išli tramvaji, postojeća pruga bi morala da se ukloni i dovede u nivo ostalih asfaltnih saobraćajnica... i onda postavi pruga za tramvaje...a to sve mnooogo košta, ukoliko bi ostalo ovako kako je sad ne vidim onda u čemu je poenta da tu ne idu vozovi nego "tramvaji"...na taj način ništa ne bismo dobili, znači postojeća pruga MORA da se ukloni
Да би се постојећа пруга искористила за трамвоз (трамвај који може да користи ЖЕЛЕЗНИЧКУ инфраструктуру) није потребно ништа - осим трамваја.

Овај концепт све чешће користе у свету где постоји инфраструктура која је прерасла своју основну намену.

Ево
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Tram-train

Тако да пруга се асфалтира и постаје као за обичан трамвај. Погледајте слике.

·
Registered
2,021 Posts
Sumnjam da je to uopšte bila odluka grada, jer je u nekoliko gradova Jugoslavije tramvaj ukinut, ne samo kod nas.

601 - 620 of 629 Posts