SkyscraperCity Forum banner
1 - 5 of 5 Posts

·
Registered
Joined
·
4,998 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Новоград-Волинський | Звягель

Скільки років місту насправді, не знає ніхто. Зазвичай називають цифру „750", але це відлік часу з 1257 року, коли Звягель - західний форпост Київського князівства - ущент спалив за непокору Данило Галицький. Але ж, вочевидь, на той момент Звягель вже був великим та сильним містом, інакше б він князеві не заважав!

Кажучи про місто, спершу, зазвичай, згадують природу: просто через центр міста тече ріка Случ із живописними скелястими берегами. Є тут і замок, звели його 1507 року для князя Костянтина Острозького, батька відомого просвітителя князя Василя.

Під час визвольних змагань під проводом Богдана Хмельницького Звягель став полковим містом, тут було сформовано славний Звягельський полк під проводом колишнього кушніра Михайла Тиші. Місто кілька разів переходило з рук у руки, через що у 1648 – 1651 роках козаками було зруйновано частину міських укріплень і спалено костьол.

Наступна велика пожежа сталася 1775 року. Тоді Звягель позбувся третини будинків. Місто перейменували на Новоград-Волинський 5 липня 1795 року, під час адміністративної реформи Катерини ІІ. Мабуть, вирішили що стара назва міста не відповідає статусу центру Волинської губернії. Втім, за браком відповідних приміщень для розміщення губернських служб та коштів на їх будівництво місто так і залишилось повітовим.

Є відомості про перебування у місті Михайла Кутузова, героїв війни 1812 року Дениса Давидова та декабриста, князя Сергія Волконського. Тут зберегли та охоче показують невеликий (на ті роки) будинок, де жила родина Косачів з 1870 по 1873 рік. Тут народилася велика поетеса Леся Українка. Тепер це літературно-меморіальний музей. Ще один – у колишній садибі панів Завадських, який родина Косачів орендувала пізніше.

У місті народилося троє видатних людей з новітньої історії України: колишній голова Верховної Ради Володимир Литвин, колишній міністр закордонних справ Борис Тарасюк та відомий режисер концертів та святкових вистав, Народний артист України Борис Шарварко.

За радянської влади, аж до 1939-го року, Звягіль був прикордонним містом: за ним вже починалася Польща. З цієї причини там побудували низку потужних оборонних споруд, підземних казематів та тунелів – так звану „Лінію Сталіна". При цьому було по-варварському знищено кілька стародавніх цвинтарів (могильні плити були улюбленим „будівельним матеріалом").
Загалом будувати лінію укріплень у самому місці було фактично злочином: у разі, якби оборона тривала довго, Новоград-Волинський було б знищено німецьким вогнем та авіацією. Мирні мешканці опинилися у заручниках сталінського командування.

Але найцікавіша з точки зору "добрих" та "поганих" історія Новоград-Волинського пивзаводу. Заснували його два чехи - Антон Балон і Іван Сікора. Споруджував завод і встановлював обладнання німець Олександр Вольф. Першу продукцію – пиво, варене за старобаварською та мюнхенською технологіями, - завод дав 1908 року.

Після жовтневого перевороту завод було конфісковано більшовиками, але нові „господарі" не змогли дати з ним раду і він практично зупинився. За часів НЕП-у 1922 року його віддали "в оренду" тим, хто його збудував на власні кошти – Балону, Вольфу та Сікорі. Вони відновили підприємство і почали нарощувати виробництво.

http://podorozg.ostriv.in.ua/publication/code-258187EE25EB8/list-1938C19FB27
Віртуальний музей міста Звягель
 
1 - 5 of 5 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top