SkyscraperCity banner

1 - 20 of 664 Posts

·
Registered
5,027 Posts
И. ХЕРЦЕГОВИНА - праћење градилишта | E. HERZEGOVINA - construction updates

Будући да су градови Источне Херцеговине мали, одлучио сам да их све ставим у једну тему. Дакле, ово је тема о праћењу градилишта у Требињу, Невесињу, Билећи, Берковићима, Љубињу и Гацку. Пројекти повезани са српским културним наслијеђем Мостара су такође добродошли.

·
Registered
5,027 Posts
Bliži se završetak radova na crkvi u Berkovićima. Preostali su još unutrašnji radovi.

·
Registered
2,221 Posts
Kakve su procene, koliko Istočna Hercegovina ima stanovnika? Potes od Foče nadole...

Hvala.
Ako je vjerovati glasačkim spiskovima za 2008. a nema razloga da ne vjerujemo i ako dodamo nerigistrovane + mlađe od 18 godina (cca 20-25%) bilo bi otprilike ovako:

Foča - 21.000
Kalinovik - 2.500
Gacko - 9.000
Nevesinje - 14.000
Berkovići - 2.500
Bileća - 12.000
Ljubinje - 4.000
Trebinje - 35.000

Dakle oko 100.000, slabo naseljen dio RS ali ima potencijala.

·
Registered
1,786 Posts
mala digresija, ako bi gledali BDP jedne opstine ili grada u kojem se dobra proizvode onda je gacko zbog termoelektrane tik uz banjaluku najrazvijenija opstina :) a kad se izgradi Gacko II onda ce biti ubjedljivo na 1. mjestu :)
tako mala opstina a cijelo primorje snadbjeva el. energijom :)

·
Banned
20,777 Posts
Ako je vjerovati glasačkim spiskovima za 2008. a nema razloga da ne vjerujemo i ako dodamo nerigistrovane + mlađe od 18 godina (cca 20-25%) bilo bi otprilike ovako:

Foča - 21.000
Kalinovik - 2.500
Gacko - 9.000
Nevesinje - 14.000
Berkovići - 2.500
Bileća - 12.000
Ljubinje - 4.000
Trebinje - 35.000

Dakle oko 100.000, slabo naseljen dio RS ali ima potencijala.
Hmmm...otprilike isto stanovnika kao Boka Kotorska.

·
Registered
2,221 Posts
raja iz ćoška;32280102 said:
P.S. Kad je Foča prešla iz Podrinja u Ist. Hercegovinu? Ona se jedino može ubrajati u Staru Hercegovinu, skupa s Kalinovikom, Rudom, Čajničem i (Novim) Goraždem, ali ne i u ono što savremeni pojam Ist. Hercegovine predstavlja.

Историјско подручје Херцеговине

* Плаво: у данашњој Федерацији БиХ
* Розе: у данашњој Републици Српској
* Црвена: у данашњој Црној Гори
* Жута: у данашњој Републици Србији (Милешевски крај)

Danas je I. Hercegivina područje Trebinjske regije http://sh.wikipedia.org/wiki/Trebinjska_regija

·
Шар План
8,267 Posts
Ja u Srpskoj vidim tri celine, zapadnu Bosnu(oblast oko Banja Luke, do Brckog), Podrinje i Ist. Hercegovinu.

Jel mi je ok podela? :)

·
Banned
5,601 Posts
Ja u Srpskoj vidim tri celine, zapadnu Bosnu(oblast oko Banja Luke, do Brckog), Podrinje i Ist. Hercegovinu.

Jel mi je ok podela? :)
Nije baš. Imaš Krajinu od Novog pa negdje do Doboja, Modriče, pa imaš posavinu do Brčkog, pa Semebriju oko Bijeljine, pa Podrinje, Romanijski plato i Istočna Hercegovina.

·
Registered
5,027 Posts
Crkva u Gacku je prelijepa. Generalno, sakralna arhitektura u Istočnoj Hercegovini me oduševljava.

·
Registered
85 Posts
^^ Crkva je OK, samo što neće biti gotova još jako dugo, i nije joj mesto tu gde je prave, uništili su jedan poveći kružni tok, koji je mogao biti pretvoren u neki trg, pošto u Gacku ne postoji centar grada, mislim da im je trg na tom mestu bio potrebniji!

·
Registered
1,333 Posts
Nije baš. Imaš Krajinu od Novog pa negdje do Doboja, Modriče, pa imaš posavinu do Brčkog, pa Semebriju oko Bijeljine, pa Podrinje, Romanijski plato i Istočna Hercegovina.
Pa tacno tako. Tesko mi je nekako i zamisliti Doboj kao Zapadnu Bosnu/RS. Po meni Krajina prestaje tamo negdje oko Prnjavora, Dervente a odatle je jednostavno Sjeverna Bosna i Posavina sa Teslicem, Dobojem, Modricom, Derventom, Odzakom, Brodom, Samcem i sve do Brckog kad polako prelazi u Istocnu RS. Mozda bi najbolji opis sjeverno-centralne RS bio po srednjovjekovnoj zupi Usori (koja se zajedno sa Sprecom uliva u Bosnu u Doboju). Srednjovjekovni banat/vojvodstvo Usora je bas obuhvatala taj kraj od tvrdjava Glaz (danasnji Kulasi), Doboj, Dobor (kod Modrice), Kovac, Tesanj, Srebrenik, Soko kod Gracanice (zadnja tri u Federaciji BiH). Tako da bi mozda najbolja podjela bila na Zapadnu RS (Krajina sa Banjalukom kao glavnim centrom), Centralno-Sjevernu RS (Usora/Posavina), Istocnu RS (Brcko-Bijeljina-S.Sarajevo-Srebrenica-Foca) i Istocnu Hercegovinu (od Foce do Trebinja).

·
All we need is Šljivovica
1,580 Posts

Историјско подручје Херцеговине

* Плаво: у данашњој Федерацији БиХ
* Розе: у данашњој Републици Српској
* Црвена: у данашњој Црној Гори
* Жута: у данашњој Републици Србији (Милешевски крај)

Danas je I. Hercegivina područje Trebinjske regije http://sh.wikipedia.org/wiki/Trebinjska_regija
Zato ima u Srbiji (opština Priboj) selo koje se zove "Hercegovačka Goleša"!?

·
ja u pidzami
848 Posts
Livno mozda i nije, ali Zlatibor i Uzice jesu.
I danas se Uzicani zovu " Ere" ili " Ercovi", skraceno od 'ercegovci.
Do pre 20-30 godina i ere su govorile istocnohercegovacki, ijekavski.

1 - 20 of 664 Posts