То ти се зове професионална радикализација друштва. Све друге дефиниције за тај израз су превазиђене. Актуелно значење за радикализацију је свеопшта издаја, криминал и корупција домаће власти.
Треба још додати угаљ, лигнит, којег Србија поседује доста у два главна басена-Колубарски и Костолачко-Јужнобанатски. Са Косовом и Метохијом резерве значјнао расту јако јер на Косову и Метохији постоје велике резерве лигнита.Rudarstvo u Srbiji je razvijeno od davnina. Na ovim prostorima rudarstvom su se bavili još Iliri, Kelti i Tračani. Ekspanzija rudarstva na ovim prostorima započela je u doba Nemanjića kada su vladari dovodili rudare iz drugih država, uglavnom Sase. Centri rudarstva su na prostoru Kosova i Metohije. U Srbiji postoji veliki broj različitih ruda metala i nemetala i one se javljaju u značajnim količinama. Najzastupljenija je eksploatacija gvožđa, hroma, mangana, molibdena, kobalta, kadmijuma, bakra, antimona, olova i cinka.
http://www.novosti.rs/вести/насловна/економија.397.html:694158-Litijum-je-srpska-nafta-stizu-dolariБОГАТСТВО У ЈАДРУ КРАЈ ЛОЗНИЦЕ
В. Митрић - М. Спасенов | 05. новембар 2017. 11:01 |
Крај Лознице се налази једно од највећих светских налазишта метала чија је ера тек почела и који може да нам донесе право богатство. Наша земља у светском врху по резервама овог метала
ТОНА литијума тренутно на берзама кошта 10.000 долара, а пре пет година цена је била три пута нижа. Вредност литијума откривена је када су се појавили смартфони. Данас га називају металом будућности, јер има широку лепезу примене. Издвајају се батерије за хибридна и возила на електрични погон, који ће тек освајати друмове света. Од 1,1 милијарде аутомобила, данас се тек њих 10 милиона покреће уз помоћ батерија. Процењује се да ће их за четврт века бити 600 милиона. И свима ће бити потребне литијумске батерије.
Чеси су већ направили рачуницу - експлоатација литијума, која ће почети 2021, трајаће 21 годину, а држава ће само од пореза зарађивати око 1,3 милијарде евра годишње. У плану су и градња фабрика за производњу батерија, обучавање стручњака и квалификоване радне снаге... У Србији засад нема таквих рачуница, јер је пројекат у фази претходне процене економске оправданости производње.
ИНВЕСТИЦИЈА ЗА 50 ГОДИНА
- "Рио Тинто" је, као рударска компанија, глобална суперсила. Има свој штаб у Лондону, други у Аустралији, али јединица која развија овај програм у Јадру је из њиховог америчког дела, из Колорада. То су крупне инвестиције. Мене је највише импресионирало што су то дугорочни програми, само треба стрпљења. То је програм за инвестицију за 50 година и рад рудника од 50 година, ако све буде успешно - рекао је амбасадор Америке у Београду Кајл Скот приликом недавне посете Лозници.
Али зато услови рада,РУДНИК “ЛЕЦЕ”: Закупци још ваде злато
Рудник у Медвеђи већ трећи пут не налази купца, иако важи за значајно налазиште. Бивши власник Мирослав Богићевић тврди да не постоји воља да се јама прода
НАЈБОГАТИЈЕ налазиште злата у Европи, како су га звали до пре неколико година, рудник “Леце” - већ трећи пут не налази купца из стечаја. Последња лицитација, заказана за 7. март прошла је без заинтересованих инвеститора. Почетна цена је са око 509,5 милиона динара пала на 285 милиона. Док се безуспешно оглашава продаја, закупци увелико ваде злато.
Бивши власник “Фармакома МБ”, у чијем саставу је и рудник у Медвеђи, Мирослав Богићевић тврди да не постоји права воља да се налазиште прода, јер од тренутног стања највише користи имају закупци - “Лајф стон капитал”.
- Стечајни управник намерно одлаже решавање проблема рудника “Леце” - каже Мирослав Богићевић. - Расписује јавне позиве, иако зна да се под тим условима нико неће јавити. У међувремену, фантомска фирма из Дубаија, која има улагачки капитал од 100 динара, вади злато.
Из редовних извешатаја стечајног управника, види се да је од закупа рудника “Леце”, прошле године, месечно стизало око 59.000 динара. У децембру, када је на продају био и сам рудник, купца је нашла опрема која се налази на више локација - Сува руда у Рашкој, “Леце” и Рујевац. Наплаћено је укупно 28,4 милиона динара. Закупци, међутим, тврде да од фебруара користе рудник по знатно другачијим условима.
- Платили смо прошле седмице месечни закуп у износу и већем од 24 милиона динара - каже Душко Гагић, директор рудника “Леце”. - Што се тиче куповине, не могу да дам одговор у име компаније која финансира и управља рудником. Као стручњак из ове области, могу да кажем да у потпуности испуњавају услове и било би пожељно да у било којој форми остану у овом руднику. Рудник “Леце” ради изузетно добро. Измирује све своје обавезе порезе, доприносе, рудну ренту, закуп,обавезе према радницима, добављачима и извођачима радова. Измирили смо и седам заосталих зарада за период октобар 2014 - мај 2015.
Разјашњење смо покушали да добијемо и од стечајне управнице Стојанке Филипић, али она није одговарала на позиве редакције.
ЖИВИ ЦЕО ГРАД
РУДНИК “Леце” је изузетно важан за живот грађана Медвеђе.
- Животно смо заинтересовани за судбину рудника “Леце” - каже Небојша Арсић, председник општине Медвеђа. - У руднику ради 400 људи, а уколико се затвори, то би имало катастрофалне последице за нашу општину. Од рудника добијамо и рудну ренту, од прошле године је поново плаћају, а радници су добили и заосталих пет плата. Значи нам што рудник ради и због потенцијалне еколошке катастрофе, до које би дошло уколико би се јама потопила.
ТРАГЕДИЈА КОД МЕДВЕЂЕ: Рудари се отровали гасовима
У Руднику "Леце" настрадали Зоран Петковски и Тони Нанев. Тврди се да пре трагедије у руднику није било минирања
Нови јаловински одлагач има четири пута већи капацитет од досадашњег највећег ЕПС-овог одлагача, а креће се на четири огромне гусенице
Рударска машина тешка 2.000 тона, највећи одлагач јаловине на површинским коповима ЕПС-а, кренула је данас на свој пут до копа "Тамнава-Западно поље" у Рударском басену "Колубара" и требало би да у значајној мери унапреди процес производње јаловине.
"Багер данас креће у транспорт, креће се брзином од шест метара у минути и њему је неопходно између три и четири дана да дође до тачке унутар Копа ''Тамнава - Западно поље'', одакле ће кренути свој живот.
Багер је изградила аустријска компанија "ВЛ Шмит", уз помоћ рудара "Колубаре".
http://www.novosti.rs/вести/насловн...d-Bora-je-najbogatije-nalaziste-bakra-i-zlataКод Бора је најбогатије налазиште бакра и злата!
Љ. Трифуновић | 21. јул 2017. 11:02 | Коментара: 10
http://www.novosti.rs/вести/насловн...d-Bora-je-najbogatije-nalaziste-bakra-i-zlata
Канадска компанија "Невсун" окончала истраживања на локацији Чукару пеки и потврдила. Нигде на свету не постоји налазиште са 20 одсто садржаја бакра
Наиме, по сазнањима "Новости", Канађани су, уз садржаје бакра који иду и преко 20 процената, на дубини од 600 метара пронашли и партију од 12 метара у којима садржај црвеног метала иде до невероватних 34 одсто у руди!
О чему се, заправо, ради, без сумње најречитије говори податак да се лежишта бакра од један одсто, ако их прате одговарајуће количине руде, сматрају профитабилним. Уз то, у Рударско-топионичарском басену "Бор", који се налази свега шест километара од места где су Канађани истраживали, тренутно се ескплоатише руда са највише 0,3 одсто црвеног метала у руди.
Даље, информације "Новости" казују и да је "Невсун" добио и додатна истражна права да настави за потрагом за бакром и златом и у околини лежишта Чукару пеки, јер постоје назнаке да је то лежиште далеко веће од оног које је до сада уоквирено.
Подаци нашег листа, наиме, говоре да постоји још најмање 20 истражних поља, који се "наслањају" на Чукару пеки и шире се ка зајечарском селу Николичево, у којима би требало очекивати резултате сличне онима који су већ потврђени.
У овом великом послу, међутим, "Невсун" не наступа сам, што је чињеница која често промакне очима јавности. Наиме, партнер Канађанима у постојећем лежишту Чукару пеки је америчка рударска корпорација "Фрипорт Мекморан", једна од највећих компанија те врсте на свету.
Уз то, "Невсун" истражна права за потрагу за бакром и златом у околини Бора и према Зајечару дели са мултинационалном компанијом "Рио Тинто", која се сматра највећом компанијом те врсте на планети.
"Рио Тинто", који запошљава око 200.000 људи у својим рудницима широм света, има истражна права у околини Лознице где су промашли најбогатији ресурс руде литијума на планети. Неке процене, чак, казују, да је реч о налазишту у Јадарском басену које би могло да "покрије" чак 10 одсто светских потреба за овим металом, који је незаменљива компонента приликом израде литијум-јонских батерија за мобилне телефоне.
УЛАГАЊА
ИАКО се то званично не саопштава, незваничне информације нашег листа говоре да би за активирање рудника у рејону Чукару пеки требало инвестирати до невероватних - пет милијарди долара. План је да се већ крајем ове године почне са припремама за тај велики посао, док би рудник у околини Бора постао потпуно функционалан 2021. године.
„Čengriz holding“ zainteresovan za RTB Bor
Vlasnik kompanije „Čengiz holding“ Mehmet Čengiz, vlasnik i prvi od četvorice braće Čengiz, koji su osnovali i vode istoimeni konglomerat u Turskoj, posetio je sa braćom i saradnicima RTB Bor i izrazio spremnost da se nadmeće na tenderu za izbor strateškog partnera.
Rudarstvo je specifična industrija i smatram da, čak i da neka zemlja ima novac da podstiče tu granu, to nije njen posao, već posao za privatni sektor, istakao je Čengiz u razgovoru sa generalnim direktorom RTB Bor Blagojem Spaskovskim, saopšteno je iz RTB. Ovo je njihova druga poseta Basenu u poslednjih mesec dana. U razgovoru sa menadžmentom borske kompanije istaknuto je daje RTB Bor i nadmetanje na tenderu predmet interesovanja turske kompanije prvenstveno radi širenja poslovanja njihovog ogranka koji pokriva rudarsku industriju.
„Čengiz holding“ uključen je u izgradnju brojnih infrastrukturnih projekata u Turskoj. Gradi autoputeve, mostove, tunele, brane, železnice, metroe, cevovode, elektrane, aerodrome, rudarske i industrijske objekte. U maju 2013. godine „Ćengiz holdnig“ potpisao je ugovor vredan 22 milijarde evra za izgradnju trećeg međunarodnog aerodroma u Istanbulu. U njihovom vlasništvu je i topionica u Samsunu, jedino metalurško postrojenje u Turskoj, ali i podzemni rudnik bakra „Kjurej“. Pored bakra i aluminijuma, kako se čulo nasastanku, ova turska kompanija bavi se i proizvodnjom kobalta, volframa, cinka, antimona i fosfata. Kompaniju u vlasništvu Mehmeta Čengiza čine 35 preduzeća koja imaju godišnji prihod veći od pet milijardi dolara.
http://www.novosti.rs/вести/насловна/економија.397.html:742350-Srbija-na-svetskoj-mapi-rudarstvaСрбија на светској мапи рударства
Недалеко од Бора, на удаљености од само седам километара од РТБ, канадски геолози пронашли су резерве од готово 15 милиона тона бакра и скоро 400 тона злата. Реч је о лежишту "Чукару пеки", око којег се данас води прави рат за куповину истражних права, која су тренутно у рукама велике канадске компаније "Невсун".
О каквом је богатству реч, најбоље сведочи податак да је у РТБ "Бор", за 115 година рударења, откопано око пет милиона тона бакра и 180 тона злата. По садашњим, прелиминарним проценама, лежиште "Чукару пеки" је - три пута богатије. Али имајући у виду да се геолошка истраживања на том подручју настављају, не би било чудо да се у догледно време покаже и да је то рудно богатство још импресивније.
Истражна права у наставку лежишта "Чукару пеки" заједно држе канадска компанија "Невсун" и "Рио Тинто", највећа рударска корпорација на свету, која има руднике дијаманата, злата, литијума, кобалта, угља, бакра, бора и злата на пет континената и упошљава око 200.000 људи широм планете. Ова мултинационална компанија је недавно, у сарадњи са аустралијским "Раиденом", започела и геолошка истраживања у околини Мајданпека, за шта је, за почетак, обезбеђено - 45 милиона долара!
У Србији тренутно 25 светских компанија обавља геолошка истраживања. У питању су велике компаније са страним капиталом регистроване у Србији, од којих су неке међу највећима у свету у тој области. Такав је и британски "Рио Тинто", који истражује резерве изузетно ретког и вредног минерала јадарита код Лознице, који се сматра јединственим у свету.
Највеће рудно откриће у Србији је управо то лежиште литијума и бора у Јадарском басену. Прогнозе указују да се на том месту, близу Лознице, налази чак 10 одсто светских резерви литијума, метала који се све више примењује у најмодернијим технологијама (литијумске батерије за аутомобиле, мобилне телефоне, фото-апарате...).
ПРИМЕР ИНДОНЕЗИЈЕ
ИЗУЗЕТНО је важно да држава паметно "одигра" у овој ситуацији, кад је свет заинтересован за српско рудно благо. Поучан је пример Индонезије, где је једна велика компанија пронашла значајне резерве бакра, после чега је влада те земље донела закон по коме ни грам концентрата не сме да напусти ту земљу. Као резултат тога, компанија која експлоатише рудна богатства у Индонезији била је "принуђена" да сагради додатне рударске и металурше погоне и да, уз чињеницу да плаћа рудну ренту и све порезе и доприносе, запосли знатно већи број радника него што је првобитно планирала. Тако је индонежанска влада успела да обезбеди најповољнији начин да што више новца остане у њиховој држави.
Можда би и Србија могла да научи нешто на њиховом примеру...
U medjuvremenu kineska kompanija koja je kupila RTB Bor, kupila je i 'veliku kanadsku kompaniju' Nevsun.Србија на светској мапи рударства
Недалеко од Бора, на удаљености од само седам километара од РТБ, канадски геолози пронашли су резерве од готово 15 милиона тона бакра и скоро 400 тона злата. Реч је о лежишту "Чукару пеки", око којег се данас води прави рат за куповину истражних права, која су тренутно у рукама велике канадске компаније "Невсун".
О каквом је богатству реч, најбоље сведочи податак да је у РТБ "Бор", за 115 година рударења, откопано око пет милиона тона бакра и 180 тона злата. По садашњим, прелиминарним проценама, лежиште "Чукару пеки" је - три пута богатије. Али имајући у виду да се геолошка истраживања на том подручју настављају, не би било чудо да се у догледно време покаже и да је то рудно богатство још импресивније.
RTS (video snimak u prilogu)Obustavljen saobraćaj na delu barske pruge, počeo prenos rudarske opreme na novi kop
Železnički saobraćaj između Vreoca i Lazarevca obustavljen je zbog prelaska velikog rotornog bagera Rudarskog basena Kolubara. EPS je time počeo selidbu rudarske opreme sa "Polja D" na novi kop "Radljevo".
Kop "Radljevo" je jedan od najvažnijih razvojnih projekta koji će obezbedti dugoročnu stabilnost zemlje ugljem, i za potrebe proizvodnje struje u termoelektranama i snabdevanja građana.
Ka novom kopu prvo je krenuo grandiozni bager "Glodar 10" težak 1.600 tona.
"Može da proizvodi jalovinu da skida otkrivku i da proizvodi ugalj. Najkasnije prvog novembra, naravno postoji onaj faktor vremenskih uslova da li ćemo usporiti neki deo radova ili ne, ali 1. novembar je dan kada očekujemo da glodar počne da radi na kopu Radljevo", rekao je v.d. direktor EPS-a Milorad Grčić.
""Radljevo" je ozbiljan potecijal sa 450 miliona tona bilasnih rezervisa godišnjom proizvodnjom od sedam plus miliona tona uglja godišnje", rekao je ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić.
"On treba da obezbedi dugoročnu stabilnost za proizvodnju uglj. Da obezbedi sve one potrebne količine eventuano dodatno za Termoelktrane u Obrenovcu. I da omogući da snažno uđemo u projekat nove termoelektrane u Obrenovcu", naglasio je Antić.
…
Rotorni bager Rudarskog basena "Kolubara" visok je oko 40 metara i dugačak 174 metara.
Da bi ovaj bager prešao preko barske pruge, kako bi sa jednog rudarskog kopa stigao na drugi, neophodno je bilo da osim obustave železničkog saobraćaja, "Infrastruktura železnice Srbije" na ovom delu barske pruge i demontira kontaktnu mrežu.