SkyscraperCity banner

1 - 20 of 3047 Posts

·
Super Moderator
Joined
·
19,069 Posts
My advice; it would be nice if someone of you could find some time to make a list of projects that are going on in Skopje, make categories (office buildings, shopping centres etc etc) so that anyone who visits this thread can get a short review or a content that can be found here.

____

btw my_city, I assume you were trying to post some pics, but I think you forgot to put IMG code within your posts. So it would be good to fix it ;)
 

·
Banned
Joined
·
6,750 Posts
^^ That is a good idea although i am not sure at this stage if they have the amount of peopel to make this work
 

·
Super Moderator
Joined
·
19,069 Posts
well, of course. no one is expecting them to do it in details, but I think there shouldn't be any problems to make a basic list that can be upgraded trough time. I think it's not more than an hour of work.

This is how we made it for Zagreb, the original list was made couple of years ago, and we're upgrading it every year.

http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=787978
 

·
Banned
Joined
·
2,564 Posts
Some of the finished projects

MagosGrawe

Gringo

U/C now 

·
Banned
Joined
·
2,564 Posts
НА БИТ-ПАЗАР
Привршува работата на надвозникот По неколку месеци интензивна работа, но и застој, конечно, се гледа крајот на надвозникот на Бит- пазар. По проблемите со подземната инсталација, но и со каналот на реката Серава, неколку недели се работеше со засилено темпо, кое, иако предизвикуваше застој во сообраќајот, сепак, за властите се исплатеше. Според Арбен Речица, надзорник за изведувањето на работите на надвозникот, иако тој не сакаше да прогнозира кога точно мостот ќе биде готов, сепак, како што вели, очекува работата на истиот да заврши за околу десетина дена. Моментално, на надвозникот се поставени билборди, кои ги порачал градоначалникот на општина Чаир, Изет Меџити, со кои на граѓаните им се честитаат сега веќе изминатите празници.
 

·
Zurück in die Zukunft
Joined
·
19,556 Posts
I like Magos from the first post, any more (better) pictures of that? Thanks.
 

·
Zurück in die Zukunft
Joined
·
19,556 Posts
Дякую. It's a beautiful building, can't find anything to criticize.
 

·
Registered
Joined
·
2,974 Posts
Дякую. It's a beautiful building, can't find anything to criticize.
Very interesting thing, not common, but normal is that the contractor was very careful on the details, it was like they were waiting to feel the pulse, and their opinions, also it is possible they were watching the discussions on Build.mk, and then took their actions to get things better. And here is the end result. Almost perfect building.... They did their steps cleverly....
 

·
Banned
Joined
·
2,564 Posts
Градот Скопје Ве поканува на официјалното отворање на булеварот Илинден коешто е закажано за утре /21.09.2010 година, вторник/ во 13:30 часот кај фонтаната “Лотосов цвет”.

Булеварот Илинден ќе го предаде во употреба градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски.
 

·
Banned
Joined
·
2,564 Posts
Капиштец ќе добие само делумна монтажна гаража

Сега ќе се гради само дел од паркингот на средината на постојниот паркинг, а остатокот не се знае кога. И изградбата на првиот монтажен паркинг во општината Центар, на улицата Народен фронт, во населбата Капиштец, не се одвива мазно како што се планираше и како што, впрочем, најави пред година и кусур градоначалникот Владимир Тодоровиќ. Наместо од почетокот на улицата кај АМСМ до бројот 27, сега гаражата ќе се прави само на потегот од пред трговскиот центар „Беверли хилс“ до дворот на карате клубот „Работнички“ . Станарите на населбата се сомневаат дека воопшто ќе се гради монтажна катна гаража. Тие велат дека е можно само да се прошири постојното паркиралиште. Сопствениците на околните фирми велат дека општинарите неколку пати се пишманеле околу гаражата. Прво рекле дека ќе се гради монтажно паркиралиште, потоа дека само ќе се проширува постојното паркиралиште, за сега пак да најават дека ќе се прави катен челичен паркинг. Ама изградбата ќе се одвивала во неколку фази. Првата фаза се прави сега, а потоа ќе следува остатокот. Жителите на Капиштец претпоставуваат дека причина се неколкуте локали што треба да се урнат, а чии сопственици се познати скопски угостители „Блек енд вајт“, односно „Ања“, „Интермецо“. Наводно тие барале од општината да ја запре изградбата на паркингот.

Од општината велат дека кај нив никој не се пожалил за овој проект.

- Напротив, сите се задоволни, затоа што ќе се растовари од паркирани возила самата улица. Паркингот ќе се гради во неколку фази. Сега се прави подлогата за монтажната гаража, а по завршувањето на тендерот за избор на фирма што ќе го прави паркингот, ќе почне и поставувањето на челичната конструкција - објасни Јовица Ацковски, портпаролот на општината Центар.

Монтажниот паркинг треба да има два ката и капацитет од 500 возила. Со паркиралиштето ќе стопанисува ЈП „Паркинзи на општина Центар“.
 

·
Registered
Joined
·
6,700 Posts
Bravo slavenska braco! :)
Skoplje je zaista prelijepo!
Kada se ocekuje zavrsetak Skopskoga Trgovinskoga Centra?
 

·
Registered
Joined
·
2,974 Posts
Bravo slavenska braco! :)
Skoplje je zaista prelijepo!
Kada se ocekuje zavrsetak Skopskoga Trgovinskoga Centra?
Ako mislis na GTC... Za sega nema nisto... planovite se da se doizgradi uste eden kat, no treba da se najde resenie kako, poradi faktot deka ima stanbeni zgradi vo negovata vnatresnost.... Denes ima nekade nakaj 114k GLA.... a vo idnina ke vidime.... Imase i predlozi da se dade na privaten investitor, koj ke go sredi i ke upravuva so nego....

Toj del tamu e sostoen od 4 centri.... Najgolem sekako e GTC..... Potoa e Soravia, koja e lepenka na GTC, pa City Galery koja e isto taka blisku GTC i Lumix
koj e izmegju ovie dva....

Ke pustam i nekoi sliki podocna.....
 
1 - 20 of 3047 Posts
Top