SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 1173 Posts

· Registered
3,096 Posts
Dobar vam dan, dobri ljudi! :)

Čestitam vam na trudu, i mnogo hvala što ste jednog "notornog beogradoholika" kao što sam ja obradovali sjajnim fotografijama voljenog grada. :banana: I sama imam već od ranije dosta fotografija Beograda, ali mnoge sam tek prvi put videla ovde.

Kako je upravo aktuelna reč o Kosovskoj ulici i okolini, volela bih znati da li neko, možda, ima još neke fotografije, posebno dela ulice preko puta sadašnje "Drinke", brojeva 28-36. U 34 sam provela svojih prvih 12 godina života, to je, dakle, moj "stari kraj". :)

· Registered
3,096 Posts
Goldštajn;28627488 said:
Kosovska 30, kuća arh. Konstantina Jovanovića, podignuta krajem XIX veka
Hvala! :) Ja je ovakvu oronulu pamtim oduvek, iz još iz detinjstva. I izvesnu komšinicu "Džanu" koja je tada tamo živela. A kasnije je konačno kuća srušena i na tom mestu su dugo, dugo zidali ovu novu, nikako da završe...

· Registered
3,096 Posts
Опет ја исправљам криве Дрине, тј. доводим у питање старе истине. Напред је речено да је кућа у Косовској бр. 30 припадала арх. Константину Јовановићу. Међутим, у списку власника из 1912. године стоји да је власник имања на бр. 30 Коста Јовановић, али економиста (постојао је такав), а да је архитекта К. Ј. власник бр. 32. Власник бр. 32 1922. је опет арх. К. Ј, док су власници 1933. његови брати и сестра, док су власници бр. 30 неки други људи. Изгледа ми да је дошло до забуне са именима у литератури. Или је дошло до промене бројева, па је бр. 30 постао бр. 32.
Кућа , садашња 34 коју ја поменух, била је пре рата власништво др Јордана Стајића, санитетског генерала, колико се ја сећам из прича мојих бабе и деде, она је ваљда изграђена 1928, или можда нешто касније (они су се доселили у Београд те године, и врло брзо потом у стан у тој кући, "под кирију"). Иначе је Стајић читаву кућу тако издавао, сем великог стана за где је живео са својом породицом. После Другог св. рата кућа је Стајићима одузета, (сем дела стана где су живели), велики станови подељени на два, и ту усељени тзв."заштићени подстанари". Иначе, што се тиче нумерације, та наша кућа вођена је једно време као број 36.

· Registered
3,096 Posts
... fotki sigurno ima, samo tog i ukusa i mirisa vise nema ... pa nam ostaje da to prenosimo narastajima koji dolaze, kao sto su nama pricali o mirisljavim hrenvirslama (neki su govorili i kremvirslama) kod cuvenih Rosuleka i Smejkala, a tek sitnice i sve ostale djakonije ... bolje da sad ne otvaram sam sebi (i vama) pricu ( i apetit, naravno) ... :lol:
Znam da više nema, zato sam ja nešto od tih ukusa i mirisa zapisala u svom sećanju (a, bogme, i doslovno, neke prenela na papir, u obliku romana, koji će, božezdravlja, izići početkom sledeće godine), a nastojim i na svaki drugi način da ih, koliko je god moguće, prenesem mlađoj generaciji, ali bih baš volela da vidim i na fotografijama.

· Registered
3,096 Posts
PRAVA BEOGRADSKA DAMA,OSTRA,DUHOVITA,PREFINJENA. RECITOVALI SMO LATINSKE DEKLINACIJE KO U STARIM FILMOVIMA.
Da. I druga po redu osoba u mom životu za koju pamtim da mi se (kao i svim učenicima) obraćala sa "vi". :)

Inače je moj sin danas treća generacija u porodici koja se školuje u ovoj zgradi. Prvo moja mama, u Prvoj ženskoj realki, pa ja, i sad on.

· Registered
3,096 Posts
... Zvezdarka, samu za sebe bas nemam (btw. nisam zaboravio ni kioske, ali nikako da nabasam, nisu bili fotogenicni :lol:) ali cu za pocetak malo da ZOOMnem ovu tvoju fotku ...
Hvala za ZOOM :)

..
. gde se jos malo bolje vide ova dva momka kako se kesaju, sto je bila omiljena zabava beogradskih mangupcica (za neke bogami i besplatan nacin prevoza) ... stvar je bila vrlo jednostavna, kada tramvaj krene, stanes na prag i zakacis se za vrata, ili skroz pozadi i iskocis kada tramvaj smanji brzinu pre stanice, ili gde ti vec odgovara ... problemi su nastajali sa dodatnim egzibicijama, ko ce pri vecoj brzini da iskoci i sl. a ponegde je postojala i opasnost od signalizacije i znakova koji bi se mogli zakaciti kada se kesao citav grozd ... naravno, postojala je i opasnost od konduktera i kocnicara koji su ponekad prilikom stajanja znali da neocekivano otvore vrata i uz psovku i viku pojure slepe putnike, naravno, bezuspesno ... najzgodniji tip tramvaja za ovu rabotu bio je onaj stariji, sa velikim pragom za stajanje i mnogim prikladnim rukohvatima ... kasnije se uvode noviji modeli, sa aerodinamikom, nezgodniji za kesanje, ali samo za amatere, za one prave, predstavljaju jos veci izazov ...
Ah, „kešanje“ mi je neostvareni san iz detinjstva. Sećam se tih klinaca kako su visili na tramvajima, ja gledala s čežnjom, što ne smem da se i sama „nakačim“. (Nisam se plašila kešanja, nego kazne roditelja). A kažu da je ona velika kuka za skretnicu služila tu malo i kao „vaspitna palica“, vozač ili kondukter dograbe kuku, pa udri po klincima, kad uspeju da ih dosegnu…
... kesalo se i izmedju tramvaja i prikolice, ali je to ipak bila manje popularna varijanta, narocito posle tragicnog udesa kada je, kasnije poznati beogradski tapkaros (tapkanje, jos jedna u nizu, ne bas autohtonih, ali svakako autenticnih nekadasnjih beogradskih zanimacija), ostao bez obe noge ...
I ja se toga sećam, a i da su lepo tu sedeli, ne samo stajali između tramvaja i prikolice.

...
a onda je u Beograd dosao cuveni belgijanac, konkord medju tramvajima, e to je vec bilo samo za prave majstore neustrasiva srca (i lude glave, dodao bih danas) ... doduse na crno-beloj fotki, ali ovo je bio jedini, tako reci egzibicioni, zuti(zuti) model ...
Jel' to onaj s vratima na obe strane? Priča (ili legenda?) kaže da su ti tramvaji morali biti povučeni iz upotrebe upravo zbog kešanja.

.
.. a ovako je sve pocelo tog davnog 14. oktobra 1892. godine na liniji Kalemegdan - Slavija ...

A već sledeće godine krenuo je električni, ili to beše '94?

postoje i citavi podforumi na raznim sajtovima o tramvajima, sa brojnim threadovima, pa i samo o beogradskim tramvajima ... a vidim da je Zvezdarka zainteresovana za ovu temu, bar bi se dalo suditi po tome sto je do sada postovala vec dva tramvaja u prvom planu :) ...
Eh, da, veoma volim tu, kako su je ovde zvali u početku, „varošku železnicu“, gradovi s tramvajima mi imaju neku „posebnu dušu“, a beogradske tramvaje, jasno, naročito volim. Imam i dosta fotografija, što starih, što sadašnjeg doba, ali od ovih s konjskom vučom imala sam samo jednu, baš mi je drago što ovde upotpunjujem kolekciju. Imaš ni neki link od tih što pominješ, specijalno s beogradskim tramvajima, ja sam baš tražila i nisam našla?

· Registered
3,096 Posts
.

... Savska 1937. godine, neki se mucidu, a klinci bas uzivaju :) ...

... a evo i 1920. godine, ono jeste da je pristaniste, ali sto je mnogo - mnogo je ...

A upravo je u okolini ranije bio i onaj čuveni mali pijac iz pesme. :)

· Registered
3,096 Posts

Iz zbirke Jeremije Stanojevića.

Kosovska, od Vlajkovićeve ka Nušićevoj? (Tako piše u knjizi).
Baš ta parna strana, gde je i moja potonja "rodna kuća", br. 34, ali ja je ovde ne vidim, znači, ona je nastala kasnije, (ne kao što sam ja mislila, krajem dvadesetih, nego posle '30-'32, kada je ovo najverovatnije snimljeno) kao, uostalom, i druge zgrade. Ova na ćošku, gde je kafana, srušena je i izgrađena višespratnica, koja je i sad tu... Isto, i ova s desne strane višespratnica...? Ja znam iz priča, i pojedinih fotki, da su u tom bloku bile prizemljuše (gde su živeli, između ostalih, i Bubiša Simić, (inače s mojim ocem školski drug iz II Muške) i jedan Rus-emigrant, prijatelj mog dede, kog se lično sećam iz detinjstva... Ali, višespratnica desno...?

· Registered
3,096 Posts
... fina fotka :) ... mada je Putnik vec stavljao, cini mi se bas u prici sa tobom ...
Putnik je stavljao je fotku iz drugog smera, od Kondine ka Vlajkovićevoj, pa su kuće (gde je sada „Drinka“) „došle“ s leve strane, kao i staru kuću br 30., gde je sad ona nova, što su je gradili "250 godina"

visespratnica desno bi trebalo da bude zgrada Rada...
Ova višespratnica desno ne izgleda mi „Rad“, on zalazi za ugao u Vlajkovićevu. Zato me i kopka šta je.

ne znam, ja nesto drzim da je Bubisa ziveo u M.Jevrosime (mozda se selio, sta li ? ...ili se mislilo da je bio u tom kvartu , sto je onda vec skoro O.K.) ...
Bubišina kuća, s jedne strane izlazila je na Kosovsku, a s druge, baštom, na potonju Majke Jevrosime, koja valjda tad još nije ni bila probijena (?? )

inace ako imas jos fotki vise nego dragocenog Jeremije Stanojevica (pa makar to i ne bio nas kraj :lol:), lepo bi bilo da to malo (vise) podelis sa nama :) ...
Imam čitavu (dragocenu) knjigu, Divne Đurić-Zamolo „Beograd 1930. na fotografijama Jeremije Stanojevića“, tog izuzetno dragocenog, neverovatnog lika, i polako skeniram fotografije ( naročito one kojih do sad nije već bilo drugde postavljenih).

... btw. da postavim i Tebi isto pitanjce kao i Putniku onomad povodom ove fotke, levo je kafana Verden, zna li se sta je ono desno ispod firme (upravo tu gde se sada nalazi Radova visespratnica) ? ...
Na žalost ne znam šta se tu nalazilo, a znala sam kad sam bila dete, baba i deda su mi toliko pričali, ali sam zaboravila. Inače, ni o toj kafani "Verden" nisam ništa pobliže uspela da nađem.

· Registered
3,096 Posts
Današnji Bulevar despota Stefana, (Jel' se tad beše zvao Knez Miletina, a kasnije Kneza Pavla?? ) prema tadašnjem hotelu „Opera“ (ranije „Bulevar“, a posle II sv r. i danas, bioskop „Balkan“). Prema podacima koje ja imam, ovde je izvedena prva operska predstava u Beogradu, i zato je ime promenjeno u „Opera“.

Isto, ali u 200dpi

Moram priznati da se baš i ne razumem u obradu fotografija, sem osnovnih stvari, recimo, da veća rezolucija znači i bolji kvalitet. Ali pošto su ove fotografije u principu male, rekla bih da se uvećanom rezolucijom skeniranja u stvari kvalitet na određeni način pogoršava. Jeste da fotka postaje veća, neki se detalji bolje uoče, ali tad dobije i više „zrnastu" strukturu. Zato se meni ova skenirana nižom rezolucijom čini malo bolja. No, možda je to samo lični utisak. Evo, stavljam obe, pa…

Ako imate još kakav koristan savet u vezi sa skeniranjem, i uopšte, kako da fotke izgledaju bolje, bila bih zahvalna. :)

· Registered
3,096 Posts
A evo opet „Verdena“, iz malko drugačijeg ugla

U Vlajkovićevoj još uvek su desno sve prizemne zgrade, a levo, takođe.
Ko bi tada rekao da će ne dugo potom sve biti porušeno, i ovamo desno izgrađene biti one višespratnice, a levo uređen parkić, u kom sam se zimi kao dete pošteno isankala niz onu padinu od Skupštine, koja je meni tad izgledala kao Mon Blan i u kom sam jednog davnog leta naučila da vozim bajs... :) A, eto, fotki iz tog doba baš ovog mesta nemam. :(

· Registered
3,096 Posts
NEMA VEZE STO SU SLABIJEG KVALITETA MOZES DA IH SKENIRAS U VECEM FORMATU MENI NE SMETA:)
AKO TI NIJE TESKO STAVI STO VISE SLIKA CICE JEREMIJE ONAKO KAKO IH JE ON POSLAGAO PO REDU DA LAKO UOCIMO REDOSLED.
Pošto i inače planiram da iskeniram za sebe sve fotografije iz knjige, („božezdravlja“, kako kažu, :) ) postavljaću ih redom polako i ovde, i to po redu kako je i u knjizi, azbučnom.

OVA KNJIGA,JAKO RETKA, OMOGUCICE, ZAHVALJUJUCI TEBI, VECEM BROJU DA VIDI KAKO JE BEOGRAD IZGLEDAO 30-TIH.
Eto je, srećom, imam. :banana: I biće mi baš drago da postavljam fotke, jer i treba što više ljudi da to vidi.

PROBAJ DA SLIKAS FOTOGRAFIJE SA NUMERICKIM APARATOM, VIDECES DA KVALITET NIJE NISTA LOSIJI OD SKENERA.
Probala sam, i doista nije lošiji, ali mi je ipak zgodnije da radim skenerom. :)

· Registered
3,096 Posts
Admirala Geprata, neparna strana od Miloša Velikog prema Balkanskoj, zgrade Državnog saveta, Glavne kontrole i starog Ministarstva finansija

Admirala Geprata, neparna strana, ugao Balkanske

Alekse Nenadovića, parna strana od Makenzijeve prema Njegoševoj

1 - 20 of 1173 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.