Super thread, ali prebaciću ga u SSSSlike pošto je to odgovarajuća kategorija, sigurno ću ga dalje pratitikay:
Da...super thread... s jedne strane me obradovala a s druge rastuzila informacija o BGD kao turistickom centru 1936. da se islo uzlaznom putanjom gdje bi BGd bio sad?!![]()
postoji poneki objekat koji ima arhitektonsku vrijednost, npr. kapija bgda ili kako se vec zove ta zgrada, ali smatram da vecina onih stambenih blokova je strasna!
U principu, Beograd jeste postao metropola za vreme komunista ali koliko god su planski izgradjivali grad u ime funkcionalnosti a ne estetike, ja se moram pitati gde je i jedno i drugo danas u Beogradu.
Najveca steta koju su komunisti nacinili jesu sve one grozne zgradurine koje su uglavili u ambijentalne celine u centru grada ne obaziruci se nimalo na stil i gabarite okolnih zgrada.
Npr. -u Kralja Petra preko puta istoimene skole, ona ruzna stambena zgradurina pored zgrade Narodne banke.
-komunisticki blok na uglu Kralja Petra i Gospodar Jevremove (izmedju Dositejevog i Vukovog muzeja i Bajrakli dzamije.)
-Zgrade Generalstaba u Kneza Milosa
- zgrada PMF-a na Studentskom trgu (glavno da se vidi HE iz vazduha)
-zgradurina pored Bitef tetara na Bajlonijevoj pijaci......itd, itd nazalost mnogo je primera (osakacene ulice: Gavrila Principa, Despota Stefana, Beogradska, Jovana Cvijica...)
Da ne bude sve crno i par pozitivnih ali retkih primera:
-Filozofski fakultet
-Beogradjanka (odlicno uklopljena)
Van gradskog jezgra:
-palata SIV-a
-muzej savremene umetnosti
- Usce
Trebalo bi obnavljati i fasade zgrada iz komunistickog perioda, mozda cak i modifikovati ali za to nemamo novca. Koliko je samo stilskih zgrada sa kojih pada malter koje cekaju obnovu.
Lepo bi bilo neke zgrade i srusiti i na njihovom mestu izgraditi nesto pristojno ali tek za to ne bi bilo sredstava.
Licno najvise zalim za postom kod zeleznicke stanice, delo Momira Korunovica
![]()
mada, i Narodno pozoriste je nakon ostecenja u WW2 obnovljeno sasvim svedeno bez dekoracija, pa je opet negde osamdesetih obnovljeno i vracen stari izgled...
zexland svaka čast za slike :banana:
Imaš li možda slike Narodne biblioteke na Kosančićevom vencu?
Ono što je poslije WWII u ex-yu građeno je genijalno (Novi Beograd, Novi Zagreb), tu se potpuno slažem sa Stevanom. NAjveći problem je u privatnoj stihijskoj i bespravnoj gradnji po predgrađima.
Komunisti su prvi u ex-yu donijeli zbilja modernu gradnju koja ni po čemu ne zaostaje za svijetom, a ipak nije tako nehumana kao u sovjetskim gradovima.
Te zgrade samo treba malo obnoviti i u sive kvartove unijeti malo kulturnih sadržaja i bit će odlični.
Zagreb je tada bio glavni grad neke nezavisne... kako bese... a jes', NDH.
Ja licno ne bih punio vazne hrvatskim ocima da bi spas'o Beograd, ma koliko ga god voleo.
To ti nisi sigurno znao "uvek da kazes" posto si jos goluzdravo pile a ta bajka vec neko duze vreme kruzi BGDom k'o sup nad strvinom. Baj d vej voleo bih znati odakle potice to duvanje u tikvu revizionizma :sly:
Malo potcenjujes Budimpestu, ili precenjujes BGD. Strasno volim kad gegule skolovane i otesane od komunjara sad izigravaju predratnu velegospodu i pljuju po onim koji su ih doveli u BGD :laugh:
Pa vec je tako... u svakoj drugoj palanci :doh:
:cheer:
Bas mi je drago sto sam ti malo podigao adrenalin, adrenalin je neophodan za psihicku ravnotezu, mislim da ti nece skoditikay:
:cheer:
a gdje su te shlicht republike bile 50god... tj 60, a gdje mi?
mi sad ispastamo zbog drugih stvari, a tebi je ocigledno bitno da je tebi trenutno dobro, a ovi prije tebe neka se pate..
Srbija nije tu gde je danas zbog antifasistickog stava nego zbog guranja prsta u oko svima koji u svetu nesto znace.
:doh:
The design on the inescutcheon has been used by Serbian states and the Serbian church since the Middle Ages. The firesteels were originally used in the Byzantine imperial coat of arms as stylized Greek letters Β and stood for the imperial motto Basileus Basileon Basileuon Basileusin ("King of kings, ruling over kings") in Greek. That was used by House of Mrnjacevic in 14th century.
На грудима двоглавог белог орла налази се мали штит полукружног облика црвене боје подељен белим крстом на четири поља са по једим огњилом у сваком пољу. Огњила су беле боје окренута ка спољним странама штита.
Четири оцила се налазе на грбу Србије у пољу између кракова крста тако да су крацима окренути ка споља. Симболика оцила је везана за огњиште као центар окупљања, чиме се наглашава значај породице и рода у националном смислу, па груписање оцила око крста такође имплицитно симболизује саборност око вере и заједништво и слога. Сем тога се користи и сличност облика оцила са ћириличним словом С, што се потом користи за извлачење других интерпретација симболизма који имају везе са присуством четири слова С као мото Само слога Србина спасава.
Na zalost Beograd nikad nije mogao da se meri sa Budimpestom po pitanju arhitekture.
Budim i Pesta su se oslobodili Turaka jos krajem 17 veka, imali su vecinsko nemacko stanovnistvo sve do sredine 19 veka, takodje i znacajnu jevrejsku zajednicu koja je uvek donosila napredak gde bi se nasla.
Razvoj grada zapocinje od sredine 19 veka, i narocito od 1867. god kad je osnovana Austrougarska i kad je Budimpesta postala druga prestonica drzave u koju se slivalo mnogo novca iz svih krajeva kraljevine Ugarske (u okviru AU).
Taj priliv kapitala je omogucio razvoj industrije, povecanje broja stanovnistva i veliki gradjevinski bum.
Gotovo sve kultne gradjevine Budimpeste su upravo iz tog perioda, kao i mostovi, bulevari, trgovi... (od 1870-1910)
Ono sto su sve uradili za svoju milenijumsku proslavu 1896 je zaista i dan danas impresivno.
Budimpesta je pred prvi svetski rat imala preko 1.000000. stanovnika, Beograd samo 60.000.
Beograd je na pocetku 19 veka (posle sloma 1 srpskog ustanka, osvete janjicara i prodaje vecine hriscana Beograda u roblje) imao 5.000 stanovnika, mahom Turaka.
Polakao se osamostavljivao pod Milosem Obrenovicem, a tek negde od 1840 pocinju da se grade zgrade u evropskom duhu (u pocetku vrlo skromne), prvi regulacioni planovi nastaju tek od 1860... a Turci konacno napustaju grad 1867.
Tek od tada nastaje veci pomak u razvoju grada koji kulminira u periodu 1880-1910, nazalost balkanski i Prvi svetski rat to sve prekidaju ali se Beograd u periodu izmedju dva svetska rata vrlo brzo dize na noge i nastavlja da se razvija... pred Drugi svetski rat vec ima 400.000 stanovnika.
U ratu je bombardovan 2 puta, i iako nije pretrpeo razaranja koja se mogu porediti sa Varsavom, Roterdamom ili Drezdenom ipak je izgubio mnoge lepe i vazne zgrade.
Komunisti su kvantitativno uvecali Beograd, delimicno i kvalitativno ali na dosta bahat nacin i bez mnogo postovanja prema nasledjenom. Kao kad vadis kamen iz zuci , sa srafcigerom i kljucem....
Beograd 1990-2000 je svima poznat katastrofalan period..... ajd , ne treba zaboraviti proslost , ali bolje da diskutujemo o buducnosti....
i da ne gnjavim vise, evo par slika...
Nikola....sine.....meni ce da pozli....
Znaci fotke su FENOMENALNE !!!!
Znas ti koliko sam ja dugo trzio fotografije zgrada, na mestu danasnje Politike?
Svaka ti cast! I mene zaista uvek impresionirala zgrada Poste!
Ogromna steta sto je danas vise nema....ko zna....mozda se nekada ponovo i izgradi....
Ljudi stvarno........okanite se tih političkih prepucavanjahno:
zexland hoće li biti tih 300 slika skoro?![]()