SkyscraperCity Forum banner

Слике старог Београда 1850-1960 | Photos of old Belgrade 1850-1960

8660709 Views 21342 Replies 360 Participants Last post by  uross
Da se iz proslosti :ancient: ugledamo u buducnosti :dj: !

Stari Beograd 1889-1965 ! NON-STOP Update !

Kod "Ruskog car" 1929 godine.

Terazije 1937 godine

Stari i Novi DVOR, i polukruzna prelepa zgrada koja je ovom platou (kome je nedavno vracen izgled iz 1935) davala celinu,a nazalost srusena iz komunistickog hira posle II sv. rata!

Opet Stari Dvor 1936 godine

Nekada "Pozorisni trg" danas "Trg Republike" 1928 godine

Na mestu danasnje nakaze od Poste br.6, nalazila se ova velelepna palata,nazalost srusena u bombardovanju 1941 godine!

Fantasticno "Staro sajmiste", ili ti kako su nekada predratna beogradska gospoda znala da kazu >ponos Beograda< ! Nazalost kao sto i svi znamo taj prostor danas ne lici ni malo na urbano centralno gradsko jezgro !

Reprezentativni lancani most "Kralja Aleksandra I Karadjordjevica" (prethodnik reo-soc mostu "Bratstva i jedinstva" alijas Brankos Bridge !
Srusen Aprila 1941 od strane Vojske Kraljevine Jugoslavije, da bi se sprecio upad nemackih snaga u Beograd.

Hotel "Srpski kralj", tada fancy mesto za okupljanje beogradske gospode.
Nalazio se na uglu Uzun Mirkove i Pariske ulice.
Srusen u bombardovanju 1941.

Bice jos.... :horse:
1 - 20 of 384 Posts
Preseko si me covece!

OK:banana:
Super thread, ali prebaciću ga u SSSSlike pošto je to odgovarajuća kategorija, sigurno ću ga dalje pratiti :eek:kay:
Hey!

super thread... s jedne strane me obradovala a s druge rastuzila informacija o BGD kao turistickom centru 1936. da se islo uzlaznom putanjom gdje bi BGd bio sad?! :(
Da...
Nazalost danas je potpuno druga prica...

To je po meni najlepsi period grada izmedju dva svetska rata,kada je Beograd doziveo vrhunac u arhitektonskom smislu.

Da nije bilo svih ovih ratnih razaranja, verovatno bi bio sada bio u TOP 5,turistickih destinacija makar u Evropi...i merio po posecenost stranih turista u milionima u toku godine...

Dosta toga moze ponovo da se izgradi i vrati kako je nekada bilo,
ali dokle god se ne donese zakon o gradu globalno i decentralizacija vlasti u pogledu gradske odgovornosti,a ne republicke (kakav uzivaju mnoge evropske metropole) mrka kapa:eek:hno:
Je se u jednu ruku slazem i sa Gartenzwergom da ne treba potcenjivati toliko komunisticku arhitekturu, i da su se sve zgrade iz perioda 1945-1980 odrzavale, ne bismo imali ovakvo sivilo u gradu kao sto je sada,i takvi objekti mogu jako lepo da izgledaju nakon adaptacije i malo vise kolorita.

Ali ipak odakle njima pravo da "briju" zgrade iz doba kraljevine, i da potpuno ne prate okolnu formu objekata u toku izgradnje 1945-1980.

Recimo ulicu Despota Stefana (ex 29), su potpuno nakaradili, sa onim reo-soc dzinovima, a da ne pricam za periferna naselja po Beogradu, koja su toliko bezdusna i grozna: Miljakovac,Rakovica,Petlovo brdo ...etc...

Ako je Varsava mogla da vrati sve identicno na svoje mesto mogli smo i mi.

Ja ipak verujem da ce kad-tad sve doci na svoje mesto...doduse 2070-2080,ali dobro....
Da obe kapije i zapadna (Genex Tower)

i istocna (Rudo 1,2,3)

su zaista zanimljive,medjutim dosta sive i tuzne.

A taj trend izgradnje mamutskih naselja i mene zgrazava.

Ma najvecih problem po meni "komunistickih arhitekata", sto su Beograd potpuno infrastrukturno zapostavili.
Prostorno smo jako cudan grad,potpuno lose povezan,bez dovoljno ulica,mostova,zaobilaznice... a o metrou da ne govorim.

Ovde majke mi treba minimum 20.000.000.000 $,stranih investicija i ulaganja za pocetak da bi se grad pomerio sa mrtve tacke, iako je dosta toga uradjeno za ovih 6 godina.
postoji poneki objekat koji ima arhitektonsku vrijednost, npr. kapija bgda ili kako se vec zove ta zgrada, ali smatram da vecina onih stambenih blokova je strasna!
Nidzo potpuno se slazem, sa tobom!
Narodno pozoriste je lep primer za to...

Inace u toj zgradi na uglu Jevremove i Kralja Petra, mi je zivela tetka do skoro.
Tzv vojna zgrada...nezna se koja je gora da li ta ili ona preko puta nje....

Da takvih groznih primera ima koliko hoces....
Ja bi tako slatko srusio ono doduse... sto je ostalo od generalstaba,
a i ona vojska sta trazi u centru, pogotovu u onoj prelepoj zgradi preko puta Vlade Srbije...starom generalstabu....

Evo jedan cist primer komunistickog ophodjenja prema gradu u posleratnom periodu,
tj. prema jednoj zgradi na Slaviji,Nemanjina 42 (pored Mc-a)....

Nemanjina 1939

Namanjina 1941

Nemanjina 1947

No comment
:eek:hno:
U principu, Beograd jeste postao metropola za vreme komunista ali koliko god su planski izgradjivali grad u ime funkcionalnosti a ne estetike, ja se moram pitati gde je i jedno i drugo danas u Beogradu.

Najveca steta koju su komunisti nacinili jesu sve one grozne zgradurine koje su uglavili u ambijentalne celine u centru grada ne obaziruci se nimalo na stil i gabarite okolnih zgrada.
Npr. -u Kralja Petra preko puta istoimene skole, ona ruzna stambena zgradurina pored zgrade Narodne banke.
-komunisticki blok na uglu Kralja Petra i Gospodar Jevremove (izmedju Dositejevog i Vukovog muzeja i Bajrakli dzamije.)
-Zgrade Generalstaba u Kneza Milosa
- zgrada PMF-a na Studentskom trgu (glavno da se vidi HE iz vazduha)
-zgradurina pored Bitef tetara na Bajlonijevoj pijaci......itd, itd nazalost mnogo je primera (osakacene ulice: Gavrila Principa, Despota Stefana, Beogradska, Jovana Cvijica...)

Da ne bude sve crno i par pozitivnih ali retkih primera:
-Filozofski fakultet
-Beogradjanka (odlicno uklopljena)

Van gradskog jezgra:
-palata SIV-a
-muzej savremene umetnosti
- Usce

Trebalo bi obnavljati i fasade zgrada iz komunistickog perioda, mozda cak i modifikovati ali za to nemamo novca. Koliko je samo stilskih zgrada sa kojih pada malter koje cekaju obnovu.
Lepo bi bilo neke zgrade i srusiti i na njihovom mestu izgraditi nesto pristojno ali tek za to ne bi bilo sredstava.
Licno najvise zalim za postom kod zeleznicke stanice, delo Momira Korunovica

mada, i Narodno pozoriste je nakon ostecenja u WW2 obnovljeno sasvim svedeno bez dekoracija, pa je opet negde osamdesetih obnovljeno i vracen stari izgled...
Kwark nisam te zaboravio :banana:

zexland svaka čast za slike :banana:

Imaš li možda slike Narodne biblioteke na Kosančićevom vencu?
Da...da...to je isto extra primer.
Imam i ja tu fotku Palate "Zora", i isto nisam mogao da verujem :eek:hno: da joj nisu vratili stari sjaj!

A imam samo jos ovu sliku Poste sa Zeleznickom stanicom :eek:hno: ....( ja capio i onu tvoju super je:) )
Hu...hu...thread mi se internacionalizovao :banana: salim se...

Pazi nisam nikada bio u Zagrebu, ali ono sto vidim preko HRT1 i 2
(Villa Maria :) ) je zaista fenomenalno...
Ipak Zagreb je mnogo bolje prosao od Beograda u toku WW2,
Beograd je pretrpeo nazamisliva razaranja..ali ko nas sisa kad smo se bunili 27.marta '41.
Ja uvek znam da kazem .....da smo cutali i pustili svabe da prodju kroz grad,danas bi Beograd imao stranih turista kao Budimpesta,a ne prepravljene i otprilike od-oka obnovljene kuturno-istorijske spomenike za vremena komunizma i partije.

Daj boze da bude opet ovako.....

Terazije 1932
Ono što je poslije WWII u ex-yu građeno je genijalno (Novi Beograd, Novi Zagreb), tu se potpuno slažem sa Stevanom. NAjveći problem je u privatnoj stihijskoj i bespravnoj gradnji po predgrađima.

Komunisti su prvi u ex-yu donijeli zbilja modernu gradnju koja ni po čemu ne zaostaje za svijetom, a ipak nije tako nehumana kao u sovjetskim gradovima.

Te zgrade samo treba malo obnoviti i u sive kvartove unijeti malo kulturnih sadržaja i bit će odlični.
Pa znas sta od ponosa i prkosa se ne zivi!

Ti bar znas...(1991-1995)

A znam i ja (1999)

Zato i jesmo danas u ovakvoj situaciji kakvoj jesmo....
zato sto je to besmislica sto pricas za IISR...
ZALIM TE ZAISTA ! ! !
JADNO nema sta!

Alo nacitani batice! Ovo nije mesto za takve izjave!

Ja bih te izbacio iz foruma !

PATETIC!
Zagreb je tada bio glavni grad neke nezavisne... kako bese... a jes', NDH.
Ja licno ne bih punio vazne hrvatskim ocima da bi spas'o Beograd, ma koliko ga god voleo.

To ti nisi sigurno znao "uvek da kazes" posto si jos goluzdravo pile a ta bajka vec neko duze vreme kruzi BGDom k'o sup nad strvinom. Baj d vej voleo bih znati odakle potice to duvanje u tikvu revizionizma :sly:

Malo potcenjujes Budimpestu, ili precenjujes BGD. Strasno volim kad gegule skolovane i otesane od komunjara sad izigravaju predratnu velegospodu i pljuju po onim koji su ih doveli u BGD :laugh:

Pa vec je tako... u svakoj drugoj palanci :doh:

:cheer:
A da...

I izadji malo iz tog svog komunistickog kovcega!

I OSVRNI SE malo oko sebe....i pogledaj...

Gde su DANAS sve te bivse "okupatorsko-naci-shliht republike",
a gde je nasa SRBIJA ?

Ali nazalost uvek se nadju takvi kao TI da bez ikakvog prava surovo komentarisu sta god im padne na pamet!

Palancanine nacitani!
HEY!

Kad vec skeniramo Politikin Zabavnik, evo nesto i od mene...

BRAVO Similos ! ! !

Jel imas jos neki stari zaboravljeni projekat u kolekciji ?

Makar iz iz Politikinog Zabavnika:) ?
  • Like
Reactions: mimiko
Pa upravo ovakve TALK SHOW rasprave i cinicni komentari nas SRBE stalno i guraju u provaliju!

Kada cemo jedanput u istoriji da budemo SLOZNI?

I da prekinemo da se koljemo?

CCCC na nasoj zastavi to je moto i ono cega se nazalost ovde niko ne pridrzava!

Svi su vezani ko creva, a jedino se mi koljemo!

Uostalom ovo NIJE NI MESTO NI NACIN da se vode ovakve polemike!

Vec jedna lepo podsecanje na lepi Beograd iz nekih lepsih vremena....

A ovo je tebo potrebno da nadjes spokoj ,mir i psihicku ravnotezu...

I da naucis neke stvari....

Bas mi je drago sto sam ti malo podigao adrenalin, adrenalin je neophodan za psihicku ravnotezu, mislim da ti nece skoditi :eek:kay:

• Like
Reactions: mimiko
To si ti rekao a ne ja!

U kom ti svetu zivis?

To gde smo mi bili to je zahvaljijuci Titovim pozajmicama i zivotu na kredit!

A upravo to nam se i vratilo sve kao bumerang, jer sada nasa generacija ispasta, nemozemo da putujemo, zaradjujemo 200evra, sve se i dalje raspada...doduse neznam mozda je u Srpskoj bolje?

Koga bre ti branis?

O kojoj ti ideologiji pricas...
Komunizam da je valjao i dalje bismo ziveli u njemu!

Doduse to nije toliko lose zamisljen sistem, da kao svi budemo ravnopravni itd..

Ali to je prosto neizvodljivo....uvek ce biti bogatih i siromasnih...nazalost...
a gdje su te shlicht republike bile 50god... tj 60, a gdje mi?
mi sad ispastamo zbog drugih stvari, a tebi je ocigledno bitno da je tebi trenutno dobro, a ovi prije tebe neka se pate..
A sta hoces da kazes, da to nije bilo guranje prsta u oko tada ?
Takav stav se samo ponovio 90-tih....

E ljudi zivot je isuvise kratak za ovakve rasprave...
Srbija nije tu gde je danas zbog antifasistickog stava nego zbog guranja prsta u oko svima koji u svetu nesto znace.
Napokon neko normalan! :)
:doh:

The design on the inescutcheon has been used by Serbian states and the Serbian church since the Middle Ages. The firesteels were originally used in the Byzantine imperial coat of arms as stylized Greek letters Β and stood for the imperial motto Basileus Basileon Basileuon Basileusin ("King of kings, ruling over kings") in Greek. That was used by House of Mrnjacevic in 14th century.

На грудима двоглавог белог орла налази се мали штит полукружног облика црвене боје подељен белим крстом на четири поља са по једим огњилом у сваком пољу. Огњила су беле боје окренута ка спољним странама штита.

Четири оцила се налазе на грбу Србије у пољу између кракова крста тако да су крацима окренути ка споља. Симболика оцила је везана за огњиште као центар окупљања, чиме се наглашава значај породице и рода у националном смислу, па груписање оцила око крста такође имплицитно симболизује саборност око вере и заједништво и слога. Сем тога се користи и сличност облика оцила са ћириличним словом С, што се потом користи за извлачење других интерпретација симболизма који имају везе са присуством четири слова С као мото Само слога Србина спасава.
Na zalost Beograd nikad nije mogao da se meri sa Budimpestom po pitanju arhitekture.
Budim i Pesta su se oslobodili Turaka jos krajem 17 veka, imali su vecinsko nemacko stanovnistvo sve do sredine 19 veka, takodje i znacajnu jevrejsku zajednicu koja je uvek donosila napredak gde bi se nasla.
Razvoj grada zapocinje od sredine 19 veka, i narocito od 1867. god kad je osnovana Austrougarska i kad je Budimpesta postala druga prestonica drzave u koju se slivalo mnogo novca iz svih krajeva kraljevine Ugarske (u okviru AU).
Taj priliv kapitala je omogucio razvoj industrije, povecanje broja stanovnistva i veliki gradjevinski bum.
Gotovo sve kultne gradjevine Budimpeste su upravo iz tog perioda, kao i mostovi, bulevari, trgovi... (od 1870-1910)
Ono sto su sve uradili za svoju milenijumsku proslavu 1896 je zaista i dan danas impresivno.
Budimpesta je pred prvi svetski rat imala preko 1.000000. stanovnika, Beograd samo 60.000.

Beograd je na pocetku 19 veka (posle sloma 1 srpskog ustanka, osvete janjicara i prodaje vecine hriscana Beograda u roblje) imao 5.000 stanovnika, mahom Turaka.
Polakao se osamostavljivao pod Milosem Obrenovicem, a tek negde od 1840 pocinju da se grade zgrade u evropskom duhu (u pocetku vrlo skromne), prvi regulacioni planovi nastaju tek od 1860... a Turci konacno napustaju grad 1867.
Tek od tada nastaje veci pomak u razvoju grada koji kulminira u periodu 1880-1910, nazalost balkanski i Prvi svetski rat to sve prekidaju ali se Beograd u periodu izmedju dva svetska rata vrlo brzo dize na noge i nastavlja da se razvija... pred Drugi svetski rat vec ima 400.000 stanovnika.
U ratu je bombardovan 2 puta, i iako nije pretrpeo razaranja koja se mogu porediti sa Varsavom, Roterdamom ili Drezdenom ipak je izgubio mnoge lepe i vazne zgrade.

Komunisti su kvantitativno uvecali Beograd, delimicno i kvalitativno ali na dosta bahat nacin i bez mnogo postovanja prema nasledjenom. Kao kad vadis kamen iz zuci , sa srafcigerom i kljucem....

Beograd 1990-2000 je svima poznat katastrofalan period..... ajd , ne treba zaboraviti proslost , ali bolje da diskutujemo o buducnosti....

i da ne gnjavim vise, evo par slika...

Nikola....sine.....meni ce da pozli....

Znaci fotke su FENOMENALNE !!!!

Znas ti koliko sam ja dugo trzio fotografije zgrada, na mestu danasnje Politike?

Svaka ti cast! I mene zaista uvek impresionirala zgrada Poste!
Ogromna steta sto je danas vise nema....ko zna....mozda se nekada ponovo i izgradi....
Nego sta ce:) !

Ali posto imam nazalost jos uvek dail-up ide malo sporije....
Ljudi stvarno........okanite se tih političkih prepucavanja:eek:hno:

zexland hoće li biti tih 300 slika skoro?:)
1 - 20 of 384 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.