SkyscraperCity Forum banner

Слике старог Београда 1850-1960 | Photos of old Belgrade 1850-1960

8657579 Views 21342 Replies 360 Participants Last post by  uross
Da se iz proslosti :ancient: ugledamo u buducnosti :dj: !

Stari Beograd 1889-1965 ! NON-STOP Update !

Kod "Ruskog car" 1929 godine.

Terazije 1937 godine

Stari i Novi DVOR, i polukruzna prelepa zgrada koja je ovom platou (kome je nedavno vracen izgled iz 1935) davala celinu,a nazalost srusena iz komunistickog hira posle II sv. rata!

Opet Stari Dvor 1936 godine

Nekada "Pozorisni trg" danas "Trg Republike" 1928 godine

Na mestu danasnje nakaze od Poste br.6, nalazila se ova velelepna palata,nazalost srusena u bombardovanju 1941 godine!

Fantasticno "Staro sajmiste", ili ti kako su nekada predratna beogradska gospoda znala da kazu >ponos Beograda< ! Nazalost kao sto i svi znamo taj prostor danas ne lici ni malo na urbano centralno gradsko jezgro !

Reprezentativni lancani most "Kralja Aleksandra I Karadjordjevica" (prethodnik reo-soc mostu "Bratstva i jedinstva" alijas Brankos Bridge !
Srusen Aprila 1941 od strane Vojske Kraljevine Jugoslavije, da bi se sprecio upad nemackih snaga u Beograd.

Hotel "Srpski kralj", tada fancy mesto za okupljanje beogradske gospode.
Nalazio se na uglu Uzun Mirkove i Pariske ulice.
Srusen u bombardovanju 1941.

Bice jos.... :horse:
2901 - 2920 of 21343 Posts
И ја бих се сложио са Уличарем и Касином да се тражена кућа не налази у суседству капетан Мишиног здања. Мислим и да Касинина нагађања овде доле не стоје, а разлоге је навео сам:

... moje dvoumljenje bi bilo izmedju oznacenih kuca, s tim da bih broju 1 dao veliku prednost, iz vise razloga, ali ono sto je najozbiljnije dovodi u sumnju je nagib krova i neznatna visinska razlika u odnosu na komsinice ...

...kuca oznacena brojem 2 bi vise odgovarala po opstem izgledu, ali joj nedostaju komsinice (naravno, pitanje je kako je i kada u tom delu prosecana ulica sa donje strane ), ne odgovara ni raspored prozora, ni broj vrata ... dakle uopste mnogo manjkavosti, a jedini razlog da sam je uvrstio u bilo kakvo razmatranje je oblik i nepoznavanje promena koje su se morale desavati i na tom mikro-potezu ... za sad toliko ... a ocekuje se i odgovor(i) :cheers: ...
Али, не видим ни зашто би кућу морали тражити (наћи) на Студентском тргу, пошто може бити у целом Београду. Ја сам је потражио на свим фотографијама Јеремије Станојевића (700+) и нисам је, на жалост, нашао.:eek:hno:
Sumljam da visina plafona na ovoj novoj mystery kuci prelazi 1,90 m ... :wink2:
Grb u timpanonu železničke stanice

Pošto se razne zavrzlame rešavaju ovih dana, u svetlu toga, Goldi der Griesgram vam daje jedan interesantan tekst o grbu na zgradi železničke stanice:

А ево даље Јеремије:

Karađorđeva, parna strana, prema Braće Krsmanović

Karađorđeva, parna strana vidi se cela Krsmanovićeva kuća, gde je danas stub mosta

Karađorđeva, pozadina parne strane iza Krsmanovićeve kuće
...kad smo vec na Studentskom, da pomenemo da se tu nekada nalazila i (protiv)pozarna stanica , smestena u ovde vidljivoj najvisoj zgradi ...

... a nakon izgradnje Kapetan Misinog zdanja, protivpozarno osmatranje je vrseno iz staklenca-osmatracnice na vrhu zgrade ...

... sledi jos par snimaka sa ovog trga (cini mi se da vecina jos nije postovana, bar ne na ovoj temi) ...

... naslo se i ovo za dopunu francuzove slagalice ...

... kao da ovde bombardovanje nije bilo dovoljno:eek:hno:, pa se intervenisalo i sa fotomontazom, ali je fotka (razglednica) u celini dobra, jer se vidi dosta siri, i ne bas uobicajen ugao ...
За мене је мистерија куће у Краља Милана решена. Последњи камичак је био ту, на раније приказаним сликама, али га нисмо уочили. Али, да претходно резимирам причу на најкраћи начин.

Питање је било где је НН кућа на следећој слици:

Слика бр. 1

Ова колона је војна, а највероватније поводом крунисања краља Петра 1904. године.

Појавиле су се, како доликује у демократском друштву, три теорије, тј. типоване су три зграде приказане на следећој слици:

Слика бр. 2

Све три одговарају основном критеријуму, а то је да су 70-150 метара од двеју куполица обележених са 1 на слици бр. 1, а које припадају згради код Лондона и Официрском дому.

Погледајмо ближе кандидате, уз напомену да је расположивост слика врло ограничена:

Зграде бр. 1 и бр. 2

Зграда бр. 3
Image Hosting

По мом мишљењу, а чини ми се да га бар донекле деле и Касина и Француз као најкативнији истраживачи, зграде под 2 и 3 нису она НН зграда. Разлози су, у најкраћем, следећи:

1. обе зграде имају мањи број прозора од НН зграде,
2. распоред прозора на обе зграде не одговара распореду на НН згради,
3. обе зграде немају централно постављена врата као што их има НН зграда,
4. обе зграде имају краћи кров од НН зграде,
5. обе зграде су мањег волумена од НН зграде,
6. ниједна од две зграде нема корниш (подигнути део фриза, бр. 2 на слици бр. 1) кога има НН зграда,
7. број и распоред димњака на обе зграде не одговара НН згради.

Зграда бр. 1 би могла да буде она тражена. Одговара по локацији, волумену и дужини крова, а постоји и завијутак тротоара на основној слици (бр. 3) који би могао да означава Добрињску улицу. Наравно, проблем је фасада, пошто је потпуно другачија, али је сасвим могуће да је промењена у десетак година колико је прошло између двеју фотографија. А промена стамбеног у трговачки простор је у то време била уобичајена појава у централним улицама.

Ипак, те сличности волумена и дужине крова нису довољне за закључак – треба још неки доказ. И он је, бар за мене, ту, до сада не уочен – број и распоред димњака. На НН кући на слици бр. 1 их је 3, с тим да су два на левој, а један на десној страни зграде. Иста таква конфигурација појављује се на згради бр. 1:

За мене више нема сумње.:nuts::cheers:
Уз сво дужно поштовање Марка Поповића који је стварно врхунски стручњак за многе ствари (не и хералдику!) овде се мора приметити да је омануо. Наиме, на увеличаној на слици тимпанона изнад главног улаза који је неко од вас раније поставио лепо се види да грб не придржавају крилати лавови (а и шта би они ту представљали?) већ да су у питању грифони!

Pošto se razne zavrzlame rešavaju ovih dana, u svetlu toga, Goldi der Griesgram vam daje jedan interesantan tekst o grbu na zgradi železničke stanice:

А кад смо већ код Железничке ево вам једна занимљива фотка. Реч је о екскурзији немачке деце из Нове Пазове (тамо су Немци до краја рата представљали већину становништва) у посети Београду (или да кажемо Принц-Ојген-Штату). Железничка још није ни такнута након шестоаприлског бомбардовања - запазити и да су врата на главном улазу изваљена и да је улаз затарабљен! - али се чини да су возови већ прорадили...

Ако мене неко пита - слажем се са овим! :) Нема сумње, загонетка је решена. Честитке Путнику на оштром оку и систематизацији градива!

Ајд уздравље! :cheers:
За мене је мистерија куће у Краља Милана решена. Последњи камичак је био ту, на раније приказаним сликама, али га нисмо уочили. Али, да претходно резимирам причу на најкраћи начин.

Питање је било где је НН кућа на следећој слици:

Слика бр. 1

Ова колона је војна, а највероватније поводом крунисања краља Петра 1904. године.

Појавиле су се, како доликује у демократском друштву, три теорије, тј. типоване су три зграде приказане на следећој слици:

Слика бр. 2

Све три одговарају основном критеријуму, а то је да су 70-150 метара од двеју куполица обележених са 1 на слици бр. 1, а које припадају згради код Лондона и Официрском дому.

Погледајмо ближе кандидате, уз напомену да је расположивост слика врло ограничена:

Зграде бр. 1 и бр. 2

Зграда бр. 3
Image Hosting

По мом мишљењу, а чини ми се да га бар донекле деле и Касина и Француз као најкативнији истраживачи, зграде под 2 и 3 нису она НН зграда. Разлози су, у најкраћем, следећи:

1. обе зграде имају мањи број прозора од НН зграде,
2. распоред прозора на обе зграде не одговара распореду на НН згради,
3. обе зграде немају централно постављена врата као што их има НН зграда,
4. обе зграде имају краћи кров од НН зграде,
5. обе зграде су мањег волумена од НН зграде,
6. ниједна од две зграде нема корниш (подигнути део фриза, бр. 2 на слици бр. 1) кога има НН зграда,
7. број и распоред димњака на обе зграде не одговара НН згради.

Зграда бр. 1 би могла да буде она тражена. Одговара по локацији, волумену и дужини крова, а постоји и завијутак тротоара на основној слици (бр. 3) који би могао да означава Добрињску улицу. Наравно, проблем је фасада, пошто је потпуно другачија, али је сасвим могуће да је промењена у десетак година колико је прошло између двеју фотографија. А промена стамбеног у трговачки простор је у то време била уобичајена појава у централним улицама.

Ипак, те сличности волумена и дужине крова нису довољне за закључак – треба још неки доказ. И он је, бар за мене, ту, до сада не уочен – број и распоред димњака. На НН кући на слици бр. 1 их је 3, с тим да су два на левој, а један на десној страни зграде. Иста таква конфигурација појављује се на згради бр. 1:

... voleo bih da sa Putnikom i Ulicarom podelim ovaj entuzijazam i da da zajedno :cheers1: jos jednom znacajnom golu ove nase druzine ... predosecate da ce sad doci ono ...ali... sto devojci srecu kvari ...

... prvo, da odmah napomenem da se u najvecem delu slazem sa Putnikovom sintezom dosadasnjih kolektivnih saznanja o ovoj zavrzlami od kuce i da je dosadasnji sistem eliminacije pruzio dovoljno dokaza da odbacimo dve lokacije, ali nam nije pruzio dovoljno potvrda za ovu trecu koja je ostala u igri kao jedini ozbiljni kandidat ...

... osim toga sto moramo da prihvatimo hipoteticku promenu fasade, koja inace u tom vremenu i prostoru ima rezona, Putnik nam je ovoga puta ponudio krunski dokaz u vidu broja 2+1=3 i rasporeda odzaka ... ali ...

... rekao bih da se ovde vidi 2+2=4 ... e sad, moguce je da i za to postoji neko objasnjenje, recimo da je uz ovu kucu dozidan jos jedan patrljak sa odzakom , ali bar za mene, to bi bilo, uz vec postojece, unosenje novih hipotetickih elemenata, koji su naravno moguci, ali za koje, ipak nemamo dovoljno pouzdane dokaze za verifikaciju ovog slucaja koji nas vec tako dugo kopka ... naravno, moguce da postoji i neko drugo tumacenje koje ja sada jos ne vidim ...

... i za sam kraj, ova zgrada, inace prvobitno ponudjena i tipovana od Putnika i dalje najvise kotira na mojoj kladionici, ali za cvrsto zakljucivanje ipak bih vise voleo neke uverljivije dokaze, a za pocetak neku ubedljiviju matematiku u vezi ovih odzaka ...

... Putnice, sad sam se opet ja vratio na poziciju Nevernog Tome :lol: , ali nadam se - ne zadugo :) ...

Јесте, Касина је у праву, димњака је четири.

Мени разумно делује претпоставка да је овај четврти додат приликом реконструкције зграде: пошто је стамбени простор претваран у пословни било је рушења и подизања зидова итд. Чак, чини ми се да на оргиналној слици назирем још један димњак

па би то значило да је један срушен, а други, доста близу, подигнут.

И заиста, то јесте уношење додатне претпоставке, или хипотетичког елемента како рече Касина. Хм. Ипак, ја и даље верујем да је то та зграда, мада мало мање уверен. Јак аргумент у прилог ове куће је тај да нема других кандидата, тј. да је само она остала на бојишту. Просто, мора она да буде. А то није лош аргумент.
... e pred ovim (od moje strane boldovanim, i tako ucvrscenim argumentima :lol:), i ja popustam :lol: :lol::lol:...

... ali, da po obicaju ne dam bas tako stur odgovor :lol: ...

... tacka 1. ... nekada je upravo od Putnika stizala argumentacija da premestanje prozora i odzaka ne biva bas tako lako (znacilo bi to da se onda ipak nije menjala samo fasada ) , ili da se od ove argumentacije za ovu priliku odustalo :lol:...

... tacka 2. ... poslednje navedeni odzak, em se samo nazire, em se nalazi na pogresnoj strani krova, odnosno trebalo bi evidentno da se nalazi ispod ovog, tako vidljivog odzaka ...

... tako da, bar sto se mene tice, i dalje ostaje enigma :eek:hno: cetvrtog odzaka... ispade jos veca (ali mnogo manje zanimljiva) zagonetka od cuvenog i tako dobrog Treceg coveka Orsona Velsa :) ...
Јесте, Касина је у праву, димњака је четири.

Мени разумно делује претпоставка да је овај четврти додат приликом реконструкције зграде: пошто је стамбени простор претваран у пословни било је рушења и подизања зидова итд. Чак, чини ми се да на оргиналној слици назирем још један димњак

па би то значило да је један срушен, а други, доста близу, подигнут.

И заиста, то јесте уношење додатне претпоставке, или хипотетичког елемента како рече Касина. Хм. Ипак, ја и даље верујем да је то та зграда, мада мало мање уверен. Јак аргумент у прилог ове куће је тај да нема других кандидата, тј. да је само она остала на бојишту. Просто, мора она да буде. А то није лош аргумент.
Pozdrav svim stvaraocima i ucesnicima ovog sajta. Vec nedeljama se divim svemu sto ste ovde dokumetovali,istrazili i otrgli od zaborava. O tome koliko ste ucinili da mnogi od nas bolje sagledaju koliko je generacija uzidalo u ovaj grad svoje snove,vizije i zivote, ne moram ni da govorim. :applause::master:
Moja porodica vec cetiri generacije zivi u jednom malo poznatom i na zalost veoma zapustenom delu Vracara. Rec je o prostoru zaokruzenom ulicama Maksima Gorkog -14.Decembra-Zicka-Grcica Milenka-Juzni Bulevar. Tacnije, Sumatovacka ulica.
Vidim da je centralni deo Beograda veoma dobro fotografski pokriven, ali da se interes fotografa zavrsavao negde na sredini Mekenzijeve. Ovo mi je deleimicno i jasno posto ovaj kraj nije bio (a na zalost nije ni danas ) mnogo razlicit od bivse Jatagan mahale, pa samim tim nije ni bio pogodan za razglednicu.
Ukoliko imate neke fotke ovog dela Beograda bio bih Vam veoma zahvalan.:cheers1:
Идемо даље са НН кућом у Краља Милана. Погледајмо поново основну слику:

Пажљивије разгледање доноси нам две ствари:

бр. 1 је ивица другог прозора на бочној страни, а
бр. 2 је бочни кров, који је под углом од 90 степени на онај главни, улични.

Те две ствари сугеришу да кућа има бочно крило према попречној улици (зовимо је Добрињска), које је такође под углом од 90 степени на главо крило у главној улици. Као латинично L.

А, да ли, можда, зграда на углу са Добрињском има бочно крило? ;) Наравно:

Свестан сам чињенице да овде немамо smoking gun, али и индиректно доказивање може бити солидна основа закључивања. За Касину :cheers:
Има још. На основној слици видимо канделабр (за осветљење, бр. 1) и стуб за трамвајску мрежу (бр. 2):

Постоји ли исти такав распоред стубова и код зграде на углу са Добрињском? ;) Наравно да постоји:

Ту су и 1 и 2, на правим местима. (Колико ли је аналитичном Касини потребно индиректних доказа?)

Чак, усудио бих се да укажем где се у тренутку снимања основне фотографије налазио наш фотограф г. Chusseau-Flaviens:

Стајао је на коловозу, на трамвајској шини, што се види из основне фотографије. На њој (основној слици) види се све између двеју доцртаних линија.:)
... ne da nemamo smoking :guns1:...nego bih pre rekao da ga zaledjenog vadimo iz mutno Dunavo (misli se na gun, naravno) i dodatno podgrevamo ne bi li lakse nakacili toboze taze otiske ...

... elem, da ponovim (po sad vec ko zna koji put), van svake sumnje zgrada koju je tipovao Putnik i kod mene ima najvisi rejting i po svoj prilici je upravo to NN enigmatulja za kojom tragamo, samo, kad budemo delili kintu na kladionici, zelim da pouzdano znam koji je rezultat, a ne da posle bude nekih tamo produzetaka, pa reklamacija - da vracamo vec potrosene pare :lol:...

... iliti u prevodu, znamo mi svi da Al Kapone kraducka, no ga nismo savatali na delu, a kad je vec tako, prethodno sam komentarisao da, osim vec poznatih stvari, nikako nam nece pomoci u dokazivanju ako se pozivamo na otkrica tipa 2+1=4 , osim ako ne zapocinjemo novi ciklus igrokaza, gde istu sliku mozemo videti na vise nacina, zavisno od stanja :nuts:, naravno :cheers1: ...:lol: ...
Свестан сам чињенице да овде немамо smoking gun, али и индиректно доказивање може бити солидна основа закључивања. За Касину :cheers:
... izvinjavam se, ali morao sam ovo od pre par dana da ponovim, izgleda se zaboravilo :lol:...
... ali evo da ne bezimo i od tezih, jos uvek neresenih, zadataka ... kada dobro pogledamo ovu fotku ...

... i ovu, sa kojom smo vec dosadili i Bogu i ljudima ...

... ne mogu da se otmem utisku da se zapravo radi o istoj banderi i to na uglu Dobrinjske i Kralja Milana ... vec sam onomad napomenuo da su pocetkom XX veka ove bandere bile dosta malobrojne i da su i u Kralja Milana postavljane na velikoj udaljenosti ... osim toga istovetni lucni plocnik, prored u drvoredu, drvo na istom mestu ... nisam bas preterano radostan sto ovo nagovestavam (neki ce da seire :lol:) ... jer to bi znacilo da je na prvoj fotki komsinica preko puta nase NN, iliti u prevodu kandidatkinja koju sam ja uveo u krug prvoosumjicenih, a da je zapravo Putnik u pravu, samo sto je kasnije, ta ista NN zgrada dosta fasadno modifikovana ... naravno, i to cemo morati jos da potvrdimo, a sve to pod pretpostavkom, da se ne javi francuz (ili neko drugi) i ne smesti fotku za kojih stotinjak metara levo, ili desno :lol:
... cek, cek mozda se nije dobro videlo ... mozda ce ovako doboldirano biti bolje :lol: ...
... voleo bih da sa Putnikom i Ulicarom podelim ovaj entuzijazam i da da zajedno :cheers1: jos jednom znacajnom golu ove nase druzine ... predosecate da ce sad doci ono ...ali... sto devojci srecu kvari ...

... prvo, da odmah napomenem da se u najvecem delu slazem sa Putnikovom sintezom dosadasnjih kolektivnih saznanja o ovoj zavrzlami od kuce i da je dosadasnji sistem eliminacije pruzio dovoljno dokaza da odbacimo dve lokacije, ali nam nije pruzio dovoljno potvrda za ovu trecu koja je ostala u igri kao jedini ozbiljni kandidat ...

... osim toga sto moramo da prihvatimo hipoteticku promenu fasade, koja inace u tom vremenu i prostoru ima rezona, Putnik nam je ovoga puta ponudio krunski dokaz u vidu broja 2+1=3 i rasporeda odzaka ... ali ...

... rekao bih da se ovde vidi 2+2=4 ... e sad, moguce je da i za to postoji neko objasnjenje, recimo da je uz ovu kucu dozidan jos jedan patrljak sa odzakom , ali bar za mene, to bi bilo, uz vec postojece, unosenje novih hipotetickih elemenata, koji su naravno moguci, ali za koje, ipak nemamo dovoljno pouzdane dokaze za verifikaciju ovog slucaja koji nas vec tako dugo kopka ... naravno, moguce da postoji i neko drugo tumacenje koje ja sada jos ne vidim ...

... i za sam kraj, ova zgrada, inace prvobitno ponudjena i tipovana od Putnika i dalje najvise kotira na mojoj kladionici, ali za cvrsto zakljucivanje ipak bih vise voleo neke uverljivije dokaze, a za pocetak neku ubedljiviju matematiku u vezi ovih odzaka ...
... no da se ja manem corava posla :lol: ... i da se vratim na stvarno mesto zlocina:eek:hno: i dopunim ovaj prehodni post ...

... naslo se i ovo za dopunu francuzove slagalice ...

... kao da ovde bombardovanje nije bilo dovoljno:eek:hno:, pa se intervenisalo i sa fotomontazom, ali je fotka (razglednica) u celini dobra, jer se vidi dosta siri, i ne bas uobicajen ugao ...
... ista ulica, isto vreme, takodje dobra fotka kao dopunska ilustracija za francuzovu slagalicu, nesto izmenjena fotomontaza i bez nje ...

2901 - 2920 of 21343 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.