SkyscraperCity banner

21 - 40 of 21326 Posts

·
Welcome to Belgrade
1,599 Posts
Discussion Starter #21
postoji poneki objekat koji ima arhitektonsku vrijednost, npr. kapija bgda ili kako se vec zove ta zgrada, ali smatram da vecina onih stambenih blokova je strasna!

Da obe kapije i zapadna (Genex Tower)

i istocna (Rudo 1,2,3)

su zaista zanimljive,medjutim dosta sive i tuzne.

A taj trend izgradnje mamutskih naselja i mene zgrazava.

Ma najvecih problem po meni "komunistickih arhitekata", sto su Beograd potpuno infrastrukturno zapostavili.
Prostorno smo jako cudan grad,potpuno lose povezan,bez dovoljno ulica,mostova,zaobilaznice... a o metrou da ne govorim.

Ovde majke mi treba minimum 20.000.000.000 $,stranih investicija i ulaganja za pocetak da bi se grad pomerio sa mrtve tacke, iako je dosta toga uradjeno za ovih 6 godina.

·
НН
3,438 Posts
U principu, Beograd jeste postao metropola za vreme komunista ali koliko god su planski izgradjivali grad u ime funkcionalnosti a ne estetike, ja se moram pitati gde je i jedno i drugo danas u Beogradu.

Najveca steta koju su komunisti nacinili jesu sve one grozne zgradurine koje su uglavili u ambijentalne celine u centru grada ne obaziruci se nimalo na stil i gabarite okolnih zgrada.
Npr. -u Kralja Petra preko puta istoimene skole, ona ruzna stambena zgradurina pored zgrade Narodne banke.
-komunisticki blok na uglu Kralja Petra i Gospodar Jevremove (izmedju Dositejevog i Vukovog muzeja i Bajrakli dzamije.)
-Zgrade Generalstaba u Kneza Milosa
- zgrada PMF-a na Studentskom trgu (glavno da se vidi HE iz vazduha)
-zgradurina pored Bitef tetara na Bajlonijevoj pijaci......itd, itd nazalost mnogo je primera (osakacene ulice: Gavrila Principa, Despota Stefana, Beogradska, Jovana Cvijica...)

Da ne bude sve crno i par pozitivnih ali retkih primera:
-Filozofski fakultet
-Beogradjanka (odlicno uklopljena)

Van gradskog jezgra:
-palata SIV-a
-muzej savremene umetnosti
- Usce

Trebalo bi obnavljati i fasade zgrada iz komunistickog perioda, mozda cak i modifikovati ali za to nemamo novca. Koliko je samo stilskih zgrada sa kojih pada malter koje cekaju obnovu.
Lepo bi bilo neke zgrade i srusiti i na njihovom mestu izgraditi nesto pristojno ali tek za to ne bi bilo sredstava.
Licno najvise zalim za postom kod zeleznicke stanice, delo Momira Korunovica

mada, i Narodno pozoriste je nakon ostecenja u WW2 obnovljeno sasvim svedeno bez dekoracija, pa je opet negde osamdesetih obnovljeno i vracen stari izgled...

·
Welcome to Belgrade
1,599 Posts
Discussion Starter #25
U principu, Beograd jeste postao metropola za vreme komunista ali koliko god su planski izgradjivali grad u ime funkcionalnosti a ne estetike, ja se moram pitati gde je i jedno i drugo danas u Beogradu.

Najveca steta koju su komunisti nacinili jesu sve one grozne zgradurine koje su uglavili u ambijentalne celine u centru grada ne obaziruci se nimalo na stil i gabarite okolnih zgrada.
Npr. -u Kralja Petra preko puta istoimene skole, ona ruzna stambena zgradurina pored zgrade Narodne banke.
-komunisticki blok na uglu Kralja Petra i Gospodar Jevremove (izmedju Dositejevog i Vukovog muzeja i Bajrakli dzamije.)
-Zgrade Generalstaba u Kneza Milosa
- zgrada PMF-a na Studentskom trgu (glavno da se vidi HE iz vazduha)
-zgradurina pored Bitef tetara na Bajlonijevoj pijaci......itd, itd nazalost mnogo je primera (osakacene ulice: Gavrila Principa, Despota Stefana, Beogradska, Jovana Cvijica...)

Da ne bude sve crno i par pozitivnih ali retkih primera:
-Filozofski fakultet
-Beogradjanka (odlicno uklopljena)

Van gradskog jezgra:
-palata SIV-a
-muzej savremene umetnosti
- Usce

Trebalo bi obnavljati i fasade zgrada iz komunistickog perioda, mozda cak i modifikovati ali za to nemamo novca. Koliko je samo stilskih zgrada sa kojih pada malter koje cekaju obnovu.
Lepo bi bilo neke zgrade i srusiti i na njihovom mestu izgraditi nesto pristojno ali tek za to ne bi bilo sredstava.
Licno najvise zalim za postom kod zeleznicke stanice, delo Momira Korunovica

mada, i Narodno pozoriste je nakon ostecenja u WW2 obnovljeno sasvim svedeno bez dekoracija, pa je opet negde osamdesetih obnovljeno i vracen stari izgled...

Nidzo potpuno se slazem, sa tobom!
Narodno pozoriste je lep primer za to...

Inace u toj zgradi na uglu Jevremove i Kralja Petra, mi je zivela tetka do skoro.
Tzv vojna zgrada...nezna se koja je gora da li ta ili ona preko puta nje....

Da takvih groznih primera ima koliko hoces....
Ja bi tako slatko srusio ono doduse... sto je ostalo od generalstaba,
a i ona vojska sta trazi u centru, pogotovu u onoj prelepoj zgradi preko puta Vlade Srbije...starom generalstabu....

Evo jedan cist primer komunistickog ophodjenja prema gradu u posleratnom periodu,
tj. prema jednoj zgradi na Slaviji,Nemanjina 42 (pored Mc-a)....

Nemanjina 1939

Namanjina 1941

Nemanjina 1947

No comment
:eek:hno:

·
НН
3,438 Posts
Evo jos jednog primera komunistickog ophodjenja:
Palata "Zora" u Knez Mihajlovoj:

pre WW2:

posle:

Inace zgrada je obnovljena pre 2-3 godine (kad je otvaran u prizemlju Spanski institut) i pored apela mnogih strucnjaka nije rekonstruisana prvobitna fasada.

Btw, Zexland imas li jos neku sliku bivse zgrade poste na Savskom trgu?

·
otišao i neće se vratiti
6,736 Posts
Da ali kad pogledate zgrade iz komunistickog doba tako djeluju ruzno i depresivno . Sad ne govorim o Beogradu samo nego i o drugim gradovima na prostoru bivse SFRJ . Sve ono sto je izgradjeno prije 1941 je ljepse nego ono izgradjeno nakon 1945 . Barem meni se tako cini.
Ono što je poslije WWII u ex-yu građeno je genijalno (Novi Beograd, Novi Zagreb), tu se potpuno slažem sa Stevanom. NAjveći problem je u privatnoj stihijskoj i bespravnoj gradnji po predgrađima.

Komunisti su prvi u ex-yu donijeli zbilja modernu gradnju koja ni po čemu ne zaostaje za svijetom, a ipak nije tako nehumana kao u sovjetskim gradovima.

Te zgrade samo treba malo obnoviti i u sive kvartove unijeti malo kulturnih sadržaja i bit će odlični.

·
Welcome to Belgrade
1,599 Posts
Discussion Starter #29 (Edited)
Da...da...to je isto extra primer.
Imam i ja tu fotku Palate "Zora", i isto nisam mogao da verujem :eek:hno: da joj nisu vratili stari sjaj!

A imam samo jos ovu sliku Poste sa Zeleznickom stanicom :eek:hno: ....( ja capio i onu tvoju super je:) )

·
Welcome to Belgrade
1,599 Posts
Discussion Starter #30
Ono što je poslije WWII u ex-yu građeno je genijalno (Novi Beograd, Novi Zagreb), tu se potpuno slažem sa Stevanom. NAjveći problem je u privatnoj stihijskoj i bespravnoj gradnji po predgrađima.

Komunisti su prvi u ex-yu donijeli zbilja modernu gradnju koja ni po čemu ne zaostaje za svijetom, a ipak nije tako nehumana kao u sovjetskim gradovima.

Te zgrade samo treba malo obnoviti i u sive kvartove unijeti malo kulturnih sadržaja i bit će odlični.

Hu...hu...thread mi se internacionalizovao :banana: salim se...

Pazi nisam nikada bio u Zagrebu, ali ono sto vidim preko HRT1 i 2
(Villa Maria :) ) je zaista fenomenalno...
Ipak Zagreb je mnogo bolje prosao od Beograda u toku WW2,
Beograd je pretrpeo nazamisliva razaranja..ali ko nas sisa kad smo se bunili 27.marta '41.
Ja uvek znam da kazem .....da smo cutali i pustili svabe da prodju kroz grad,danas bi Beograd imao stranih turista kao Budimpesta,a ne prepravljene i otprilike od-oka obnovljene kuturno-istorijske spomenike za vremena komunizma i partije.

Daj boze da bude opet ovako.....

Terazije 1932

·
otišao i neće se vratiti
6,736 Posts
Hu...hu...thread mi se internacionalizovao :banana: salim se...

Pazi nisam nikada bio u Zagrebu, ali ono sto vidim preko HRT1 i 2
(Villa Maria :) ) je zaista fenomenalno...
Ipak Zagreb je mnogo bolje prosao od Beograda u toku WW2,
Beograd je pretrpeo nazamisliva razaranja..ali ko nas sisa kad smo se bunili 27.marta '41.
Ja uvek znam da kazem .....da smo cutali i pustili svabe da prodju kroz grad,danas bi Beograd imao stranih turista kao Budimpesta,a ne prepravljene i otprilike od-oka obnovljene kuturno-istorijske spomenike za vremena komunizma i partije.

Daj boze da bude opet ovako.....
Šteta je što zgrade u centru Beorgada poslije rata nisu obnovljene prema starim nacrtima. Vidim tu na fotkama neka vrhunska djela koja su zaslužila da budu ponovno izgrađena – npr ova pošta.
Ali ja sam mislio na urbanističko planiranje u Jugoslaviji (kad su gradovi najviše i rasli) koje je bilo odlično, jer se zemljište okrupnjivalo i nije bilo interesa krupnog kapitala pa se struka doista mogla posvetiti planiranju novih naselja kako treba. Primjer su Novi Beograd i Novi Zagreb. Čisti Le Courbousier ;)

·
Welcome to Belgrade
1,599 Posts
Discussion Starter #35
zato sto je to besmislica sto pricas za IISR...
Pa znas sta od ponosa i prkosa se ne zivi!

Ti bar znas...(1991-1995)

A znam i ja (1999)

Zato i jesmo danas u ovakvoj situaciji kakvoj jesmo....

·
Registered
21 Posts
Ja mislim da je najljepsa zgrada u Beogradu Srpska Akademija Nauka i Umetnosti . Zna li se kad je ona izgradjena i kakva je njena istorija ?

·
НН
3,438 Posts
Ja mislim da je najljepsa zgrada u Beogradu Srpska Akademija Nauka i Umetnosti . Zna li se kad je ona izgradjena i kakva je njena istorija ?
Evo prvo malo istorijat same ustanove:

Direktni prethodnici Srpske akademije nauka i umetnosti bili su Društvo srpske slovesnosti i Srpsko učeno društvo. Društvo srpske slovesnosti je osnovano 31. maja 1842. i postojalo je sve do 27. januara 1864. kada ga je knez Mihailo Obrenović ukinuo svojim ukazom. Zatim je 29. jula 1864. ustanovljeno Srpsko učeno društvo koje je ustvari bilo obnovljeno Društvo srpske slovesnosti, svi članovi DSS su mogli pismeno da se izjasne ministru da se prihvataju članstva u SUD.

Slična sudbina je zadesila i Srpsko učeno društvo, zbog sukoba sa ministrom prosvete njegov rad je suspendovan 13. maja 1886. Zakonom od 1. novembra 1886. osniva se Srpska kraljevska akademija kojoj pripadaju biblioteka, arhive, zbirke i imanje SUD.

Tim zakonom novoosnovana Kraljevska kademija dobija i zemljiste u Knez Mihajlovoj ulici za izgradnju svoje zgrade.
1898 je raspisan konkurs za planove nove zgrade i tada se razmatralo resenje arhitekte Konstantina Jovanovica. Prеma tim nacrtima zgrada је trеbala da bude izgrađena u neorenesansnom maniru sa visоkim prizеmljеm i dva sprata.

Medjutim zbog nedostatka novca gradnja se odlozila i 1907 isti arhitekta prilaze novi nacrt u slicnom stilu. Medjutim tada je nacrt neorenesansne zgrade odbijen kao zastareo i van ondasnjih tokova arhitekture i prihvata se novo resenje rad arh Dragutina Djordjevica i Andre Stevanovica u duhu eklekticizma sa elementima secesije i neobaroka.

Radovi su poceli 1912 ali su ubrzo obustavljeni zbog Balkanskih i Prvog svetskog rata. Zgrada je konacno zavrsena u periodu 1922-1924.

razglednica iz 1924:

btw: BGD je do sredine 19 veka bio zalosna turska kasaba nimalo razlicita od bilo koje slicne u Anadoliji ( samo sa par relikata srednjovekovnog Beograda despota Stefana i austrijskog Beograda pocetka 18 veka). Sa mediokritetnim balkanskim kucama od nabijenog blata, bez ikakve regulacije, bez ijedne ulice koja se sece pod previm uglom...
Ali upravo je impresivan taj njegov razvoj narocito do 1 svetskog rata. Glavni grad siromasne agrarne zemlje, opterecene neprestanim ratovima... pa opet imamo dosta lepih zgrada iz tog perioda.
Sto je posebno vazno 90% tih zgrada su dela NASIH arhitekata (u prvom redu habzurbskih Srba a kasnije i onih juzno od Save i Dunava) i sve je to izgradjeno uglavno NASIM novcem (koliko god ga je malo bilo).

21 - 40 of 21326 Posts