SkyscraperCity Forum banner
14581 - 14600 of 21343 Posts

·
Banned
4,345 Posts
Ево на шта сам пре неки дан натрчао (скен из делова, није баш најсјајније спојен, ал` кад је преко везе - нема закерања):nuts:

Линк за већи формат: http://rapidshare.com/files/344744935/palmoticeva11MJ.jpg.html

Поздрав Милошу, Касини и Миловану :)

... Juniore, hvala - baš lepo :) .... osim što nažalost nisam bio među prvih deset da skinem veći format ...

·
Registered
296 Posts
... lepo Franc :) ... ali ja bi da dodam još neku :lol: ...

... za početak sken moje razglednice sa istim motivom - ne znam da li će nešto pobolšati i otvoriti nam oči, ali bar malo da uvećamo ...

... vreme je da ovaj lagani obrok privedem kraju (pa da i sam konačno navalim :lol: ) i na samom kraju da potvrdim da nisam imao pojma kada sam postovao razglednicu Vojne bolnice gde se ona tačno nalazila - odnosno, sumnjalo se da je to približno ista lokacija bivše Vojne bolnice i bivše VMA koje nam je Slučajni postovao :) - reprizno ili premijerno - odgovorite sami ...

... srećom je neko kupio i Vicićevu knjigu - ama je samo u retkim prilikama ovde otvara, a mnogo češće konsultuje ... :lol:
Kasina svaka čast...sjajna analitika !!!
Teraj dalje ako možeš,ovo vredi puno kada se složi na jednom mestu...

·
Banned
4,345 Posts
О овој згради нико ништа не рече а постојала је!

... sad sam tek video - drž se Franc kad Te dofati ovaj sa Budima ... :lol: ...

Pretpostavljam da bi velika zgrada sa desna mogla biti Vojna bolnica ...

... i još nešto, Franc, lepo si je nacrtao, samo kao da bi prema planu trebalo da se zarotira, mada je prema litografiji O.K. - ko greši, plan ili litografija ...

Болница се налазила на месту III мушке, на углу Његошеве и Светозара Марковића...Отприлике овде...

·
Registered
83 Posts
Противавионци

Тестирање оружја

Одбрана Београда, Њујорк Тајмс

Топови окренути ка Земуну

Одбрана Београда, Карађорђева, пристаниште

Београд. Штета од непријатељског оружја

Одбрана Београда. Кратак одмор

Одбрана Београда. Отац у посети

Околина Београда. Српски војници се сређују у рову

Околина Београда. У рову

Болница Црвеног крста. Др Кирби Смит прегледа рањеног (Аустријанца?)

Последња пошта

Posstovani gospodine gavrilo bv, nochas odsedeh nad solunskim sechanjima, vratiste me u to doba svojim neizrecivo tuzznim foto-svedoccanstvima Prvog svetskog rata.
Kao ossinut munjom, rekao bi moj pradeda, gledah u ssiljkane, u ccast, hrabrost, u ponizzenje, u patnju, istrebljenje, smrt, u junake…..znam ih, nochas ponovo prelistah njihove zzive recci, secham se i dan danas kako mi je ruka drhtala dok zapisivah.

Imam potrebu da Vam se zahvalim.

Ne zamerite mi izborom koji pravim. Volite pesme, one, zaboravljene.
Ova je tesska pesma, (ni nalik Vassoj “Nedi”) rekosse mi, jedna od “onih", rodoljubivih, ja je zapisah tada, da ne nestane…..mozzda je znate.

Osvetnici

Srpska vojska na Krf pala.
Po ostrvu zzagor bruji, Iz oblaka kissa lije, Uzburkano more huji.
Pod stoletnim maslinama SSatori se srpski bele,
pod njim se odmaraju Srpske ccete prezzivele.
Razgovor se tiho vodi, za priccom se pricca nizze
a dosetke-possalice jedna drugu burno stizze.
Samo jedan vojnik mladi, mutna oka, bleda lica, chuti tuzzno-neveselo,
kraj pesama-possalica.
Pa i njega zapitkuju i sa njim se svako ssali, pitaju ga ssto je tuzzan,
pitaju ga za ccim zzali?
Ded olakssaj srcu svome, poveri nam tajne svoje, to che lepa pricca biti, de-der priccaj, Radivoje.

A Radivoj mahnu rukom, ispunichu vassu zzelju, ali to che i kraj biti vassoj pesmi i veselju.
Krvava je moja pricca i uzzasna tajna moja, to je bilo posle onog, na Moravi strassnog boja.
Neprijatelj besse jacci, mi morasmo dalje ichi i ja ressih na rastanku, ccaskom svome dvoru stichi.

Stigoh kuchi ali kasno, tamo behu vech bugari, evo prve strassne slike, obessen mi babo stari.
A na pragu, aoh Bozze, sva u krvi majka lezzi i slabassnim glasom vice:
“Radivoje sine bezzi”.
Kad u svoju sobu udjoh, poludeti tada htedo, pored moje mrtve ljube, lezzi moje mrtvo ccedo. I ono se nevinassce vech rastalo s ovim svetom, video sam da je bilo probodeno bajonetom.
A u drugom kraju sobe, gde ikona stara stoji, kao da su u gostima, vino piju ssest bugara.

Tad mi krvca zali occi i ja jeknuh iz dna grudi:”Oprostite mile dusse, u pakao vi neljudi.
Pa ubacih dve tri bombe, usred one rulje klete i nijedan od bugara ne umacce od osvete.
Radivoje svrssi priccu, pod ssatorom tajac nasta, niko nissta ne govori i disanje ko da zasta.
Ali posle jednog ccasa, zagrmesse svi iz glasa i mi chemo stobom druzze, u osvetu svakog ccasa.

·
Banned
4,345 Posts
... ovo bar znamo šta je - a i piše ...

... a saznaćemo i šta je onaj toranj na crtežu iz 1849. godine ... jedna od ideja koja mi je padala na pamet je da bi moglo biti nešto u vezi sa vojskom koja je tu bila stacionirana - nešto poput osmatračnice, koja je mogla imati svrhu da se na vreme dojavi neko komešanje sa Kalemegdana, jer sa Turcima se još nije bilo u ljubavi :lol: - a osmatračnica je eventualno mogla imati i protivpožarnu ulogu - za ceo taj kraj, a gde je manjež, ima dosta i sena - ili već tako nešto ...

... Dobro jutro :) ... i, ne sekirajte se :lol:, javlja mi se da će se već naći majstor :) ...

·
Banned
755 Posts
Pozdrav Vukomanu, evo najzad da se pojavi neka adresa u štampanim medijima kako treba da ljudi dođu do ovog foruma. Evo jedne male pogađalice, koja to ustvari i nije, uglavnom sve što sam stavio do sada za pogađanje bilo je neizvesno četvrt sekunde. Lep je (sada nepostojeći) prizor ove tramvajske skretnice:

·
Registered
224 Posts
Pozdrav Vukomanu, evo najzad da se pojavi neka adresa u štampanim medijima kako treba da ljudi dođu do ovog foruma. Evo jedne male pogađalice, koja to ustvari i nije, uglavnom sve što sam stavio do sada za pogađanje bilo je neizvesno četvrt sekunde. Lep je (sada nepostojeći) prizor ove tramvajske skretnice:

^^ Угао Бранкове и Југ-Богданове?

·
Registered
2,548 Posts
Да се ипак вратим суштини и Сењаку... А пошто је Милован помињао Бабићеву зграду у Молеровој, ево још нешто од истог ствараоца...

Архитекта Душан Бабић - Бања Лука 1894 - Београд 1948

Две изузетне модернистичке виле...

Прва, потпуно напуштена, буквално пробуражена као да је бомба разнела сву унутрашњост у улици Жанке Стокић број 5, подигнута 1930-1931...

Са ове терасе се види цео стари Београд као на длану!

Hvala ti Francuz!

Evo je:

To je antologijsko delo srpske moderne arhitekture, Babićeva vila Protić, koju je on nekoliko puta izlagao i po inostranstvu i na izložbama moderne arhitekture kod nas.

Koliko vidim po fotografijama, spolja su neki originalni detalji i dalje prisutni. Unutra - ko zna.

Nažalost, Francuz, kako se može iz priloženih dragocenih fotografija videti (a i iz tvog opisa onog što je ostalo od vile), Srbi će svoju graditeljsku istoriju imati samo po šarenim knjižicama i enciklopedijama (koju pišu ljudi iz kabineta, podgrevajući svoju sujetu, ili sakupljajući poene u naučnim radovima, a u stvarnosti - ni ne znajući o čemu pišu i da li to što tumače postoji ili ne).

Na terenu, uskoro, više neće biti ničega.

Ovde, se, recimo, ova vila određuje studentima arhitektonskog fakulteta za analizu i proučavanje (na strani 30):

http://www.arh.bg.ac.yu/upload/doku...ture_i_urbanizma/IMAiU_10_Beograd_10maj07.pdf

Kakav apsurd!

Šta će to studenti arhitekture moći uživo, svojim očima da sagledaju?

Razlupanu ruinu u rukama mafijaša!

Šta će moći da analiziraju?

Čime će moći da se nadahnjuju za svoje buduće radove?

Kako će saznavati o nasleđu koje su nam ostavili naši stari i zaključivati zbog čega je nešto bilo vredno?

Kojim putem će uspevati da ustanove zašto je neko gradio posebnim pristupom koji se razlikovao od svih drugih i šta je to bilo osobeno u neimarskoj poetici nekog arhitekte?

Kako će učiti detalje, graditeljski zanat, sklopove i pristup stvaralaštvu?

Zašto je i zar je Dušan Babić danas poznatiji i potrebniji ljudima u svetu nego nama samima?
(http://sajkaca.blogspot.com/2009/05/modern-buildings-in-belgrade-by.html)

Nažalost, pokazalo se, ponovo (kao i uostalom u slučaju nestale kuće Igora Blumenaua, a pre toga u slučaju vile Olge Mos, modernističkog manifesta Svetomira Lazića, srušene i prezidane od strane braće Karić), da nama nisu potrebne bombe, ratovi i sukobi.

Mi smo sami sebi dovoljne štetočine.

Dušana Babića smo, po drugi put, bacili u ponor i smrt (slično kao te 1948.), našom nebrigom, bahatošću, neznanjem i primitivizmom.

·
Registered
41 Posts
WWII Beograd

hvala na dobrodoslici :)

23.juli 1941.
lici mi na ugao Bul. Despota Stefana i Dzordza Vasingtona gledano iz Djure Danicica ?

23.juli 1941. Terazije

17.april 1941.

2.maj 1941.

8.maj 1941.

(datumi su onako kako je AP naveo)

·
Registered
1,144 Posts
Добар дан свима!

Миловане хвала на цртежу!

Био ми додуше познат али га нисам одмах повезао са овом вилом, ко је тај Протић, да ли то беше онај предратни министар?

Вила унутра изгледа овако:

Разбијена је бетонска плоча између подрума и приземља, зјапи огромна рупа, неки су радови били отпочети и изгледа да су нагло прекинути, сачуван је само први спрат на који се стиже ''скелом преко рупе''. :eek:hno:

Зграда је потпуно напуштена, улази се без проблема...

Један фини детаљ - ''углављено'' осветљење у зид собе на првом спрату.

·
Registered
2,548 Posts
Један фини детаљ - ''углављено'' осветљење у зид собе на првом спрату.

Да, то је веома могуће један од Бабићевих детаља извођених према засебном нацрту.

·
Registered
635 Posts
Pokret otpora:

http://www.facebook.com/group.php?gid=287356195519&ref=mf

http://www.nspm.rs/kulturna-politika/platani-i-mediji.html

http://www.e-novine.com/srbija/srbija-tema/34613-Smrt-platanu-sloboda-parkingu.html

Bulevar kralja Aleksandra na fotografiji Branibora Debeljkovica iz 1965

Pokret otpora:

Нестају платани из Булевара краља Александра: http://forum.krstarica.com/showthread.php?p=12597864

Seča 500 stabala - drvored u Bulevaru Revolucije http://www.beobuild.rs/forum/viewtopic.php?id=1189

·
Registered
296 Posts
Ovo je kafana Marka Perišića (treći s leva),rodom iz Dalmacije selo Kričke.
Neobično težak i pustolovan životni put ga je doveo i do Beograda s početka
prošlog veka,gde se je i nastanio i otpočeo kafedžijsku karijeru.
Oženio je Nemicu Klaru Jung,i sa njom dobio dva sina.NJegov stariji sin je moj tast.
Markova kafana je bila originalna po mnogo čemu između ostalog i po dobrom piću.Vino se dovozilo u buradima iz Dalmacije i tu se točilo za ljubitelje ovih sorti.
Radilo se i u kasne noćne sate,a bogami umelo je tu i da se osvane pa i da završi u jednom sasvim drgačijem ambijentu.Na prozore se stavi ćebad,lampa se priguši pa i kocka se okrene...

Ovo je negde u Beogradu tridesetih godina prošlog veka.
Ajde malo ta pogađamo lokaciju...
(ako se Putnik setio moje priče iz najave, neka malo sačeka i pusti ekipu da proradi priču)

inače preko puta u istoj ulici je bio fotograf,komšija i on je ovo slikao

namontirana scena za kockarnicu

kockarski plen

·
Banned
4,345 Posts
Београд. Штета од непријатељског оружја

... Dobro jutro :) od gosn. Miloša :) ...

"Na fotografiji pod imenom "šteta od neprijateljskog oružja" br.C4101 vidi se deo nekadašnje ulice Knez Mihailov venac, a danas Pariske ulice od ugla sa Gračaničkom pa naviše. Sledi i originalna fotografija iz istog perioda, ali snimljena malo više, tj., iznad Gračaničke. Zgrada sa balkonom, druga na ovoj Corbisovoj fotografiji, je zgrada koju je projektovao arh.Dragutin Đorđević, 1904. (Pariska 12)."

14581 - 14600 of 21343 Posts