Skyscraper City Forum banner
16641 - 16660 of 21338 Posts

·
Registered
883 Posts
... imam i ja svoje razloge za ponavljanje - prvo, zato što je razglednica, i to fina, pa još lepo dekorisana i sa tekstom na poleđini :) ...

... a drugo, jeste da je malo O.T. - ali jednostavno, nisam mogao da se uzdržim :lol: ...
Šta ti je to O.T.? Inače, lično fala ispred moje familije koja ima neke veze sa ovom ženom.

·
Registered
610 Posts
Ова фотографија представља манастир Ваведење (задужбину Персиде Миленковић) само што је фотографисан од конака према главном улазу са северне стране.

Интересантно, идентична црква овој подигнута је у Лазаревцу, као што је, уосталом идентична црква малој цркви Светог Саве подигнута у Жаркову. То су били, очигледно, типски пројекти.
Моје шансе да препознам манастир Ваведење биле су једнаке нули. Иако је моја школа била удаљена „неколико“ метара од манастира, ја ту цркву никада нисам видео изблиза. Док је још било веронауке били смо оријентисани на Топчидерску цркву. Па и касније у животу одлазио сам са друговима на целивање, или у сличним приликама, у Топчидерску цркву. Ту се скупљала београдска „непоштена“ интелигенција у заблуди да их „народни пријатељи“ неће видети да иду у цркву.

Уосталом, моји корени су везани за Топчидерску цркву: у њој су ме крстили.

°°°°°°°°
Негде сам прочитао да је и црква на Торлаку задужбина Персиде Миленковић. Можда су све те цркве сличне по архитектури.

·
Registered
2,548 Posts
Извињавам се и надам се да форум не замера на постављеној фотографији.
Такође се надам да ће кући заиста вратити све елементе које је поседовала, и да је неће порушити до темеља и саградити "исту такву", само "љепшу и новију", као што се досада чинило у највећем броју случајева реконструкције ове врсте.

·
Registered
2,548 Posts
°°°°°°°°
Негде сам прочитао да је и црква на Торлаку задужбина Персиде Миленковић. Можда су све те цркве сличне по архитектури.
Торлачку цркву је пројектовао архитекта Жарко Татић са Пером Поповићем око 1923. године. Жарко Татић је био, уз Милана Минића један од врсних проучаваоца српског градитељског средњевековног наслеђа и претходник генерација Александра Дерока, Ђурђа Бошковића, Ивана Здравковића (када је реч о конзервацији и заштити наших споменика). Умро је почетком тридесетих година двадесетог века повређен несрећним случајем на једној од експедиција у манастир Хиландар.

Иако поседују понешто од заједничких елемената црква манастира Ваведење и Торлачка црква се поприлично разликују како у концепцији и елементима спољашње обраде и декорације, тако и у величини. Постоји и податак да је Ваведење пројектовао Пера Поповић, међутим, он је веома далеко од истине пошто је овај сакрални објекат радио један руски архитекта (Иван Афанасијевич Рик), а изводио Милан Секулић.

·
Registered
610 Posts
Торлачку цркву је пројектовао архитекта Жарко Татић са Пером Поповићем око 1923. године. Жарко Татић је био, уз Милана Минића један од врсних проучаваоца српског градитељског средњевековног наслеђа и претходник генерација Александра Дерока, Ђурђа Бошковића, Ивана Здравковића (када је реч о конзервацији и заштити наших споменика). Умро је почетком тридесетих година двадесетог века повређен несрећним случајем на једној од експедиција у манастир Хиландар.

Иако поседују понешто од заједничких елемената црква манастира Ваведење и Торлачка црква се поприлично разликују како у концепцији и елементима спољашње обраде и декорације, тако и у величини. Постоји и податак да је Ваведење пројектовао Пера Поповић, међутим, он је веома далеко од истине пошто је овај сакрални објекат радио један руски архитекта (Иван Афанасијевич Рик), а изводио Милан Секулић.
Господине Миловане, захваљујем Вам на детаљним подацима. Истовремено се извињавам за своје непознавање архитектуре (нисам архитекта), а посебно за непознавање цркава као грађевина. Колико год да сам имао контакта са архитектама и архитектуром, цркве су у моје време (и у мом послу) остајале по страни. Радујем се кад могу, макар мало, да попуним те празнине.

·
Registered
2,548 Posts
Господине Миловане, захваљујем Вам на детаљним подацима. Истовремено се извињавам за своје непознавање архитектуре (нисам архитекта), а посебно за непознавање цркава као грађевина. Колико год да сам имао контакта са архитектама и архитектуром, цркве су у моје време (и у мом послу) остајале по страни. Радујем се кад могу, макар мало, да попуним те празнине.
Извините Ви, надам се да нисам био претерано напоран...

16641 - 16660 of 21338 Posts