SkyscraperCity Forum banner
18941 - 18960 of 21343 Posts

·
Banned
4,345 Posts
KARTAGINU TREBA SPALITI, PUTNIKA ODBANOVATI, SAPUTNIKE VRATITI I OVU LEPU PRIČU SAČUVATI

Поздрављам вас све након подугог одсуствовања. Завршавале се школе, шта ћете...

Расправу сам видео на почетку, али нисам имао времена да је допратим до краја а још мање да је коментаришем. Држим да је већ све речено те да је сапијенсима сат :) па бих се на цео немили догађај осврнуо само са пар реченица у помирљивом тону.

Голдију замерам што је свађу непотребно отпочео, али му честитам за показану разумност и непоказану сујету.

Сингидунуме, схватамо сви улогу модератора, али ако се сви слажемо да нисмо нити да ћемо водити увредљиве политичке расправе, дај нам веруј. Око тога смо се сложили и мислим да нам се може веровати. До сада није било претеривања а уз мало добре воље неће га бити ни у будућности. Тек да подсетим да си ти овде МОДЕРАТОР па би било у складу са тим називом да први пружиш руку помирења.

Путниче, сви ми знамо да се одавде не може отићи. Него дај да се вратимо на посао из ужитка :) а не да се бавимо овде цензуром и слободом говора. Ипак је ово само форум о старом Београду.

Касино, колико ја видим Путник није обрисан са форума, већ му је само забрањен приступ налогу. Тек да разјаснимо.

Било би најбоље када би сви направили по један корак, макар им и не био драг, па да наставимо на задовољство свих са дружењем и радом. Заиста сматрам да смо овде сви довољно одрасли, цивилизовани и трезни да не заподевамо кавгу ниокочега.

Оно што не би било добро је да се од сада сви суздржавамо да кажемо било шта отворено јер би то одузело шарм овом форуму.

Речју, вратимо се староме мудрији за једну недаћу. Тврдоглавост неће овом форуму донети ништа добро. Иако често осећамо да морамо да мало попујемо, овде смо пре свега да једни од других учимо. Зато смо ту где јесмо (мислим на 1000. страни) а не на оним несувислим расправама на многим другим форумима.

Надам се да се нико неће наћи увређен овим мојим писањем, нити да ће ико помислити да се ја стављам у улогу пресудитеља. Све написамо је само из најбоље намере у жељи да се ствари реше на најсрећнији начин.

Елем, да се врнемо на посао...
... svi smo koliko vidim plebiscitarno saglasni ... slažem se i da bi trebalo i kasina da bude precizniji, pa sledi mala korekcija ...

...KARTAGINU TREBA SPALITI, PUTNIKA ODBANOVATI, SAPUTNIKE VRATITI I OVU LEPU PRIČU SAČUVATI...

·
Banned
4,345 Posts
KARTAGINU TREBA SPALITI, PUTNIKA ODBANOVATI, SAPUTNIKE VRATITI I OVU LEPU PRIČU SAČUVATI

... u očekivanju da ćemo uskoro svi na okupu mirno nastaviti, jedno zanimljivo Dobro jutro :) od čika Cveje sa Ratnog ostrva ...

... uz nadu da će naše Ratno ostrvo, uskoro postati zaboravljena neprijatna epizoda, i da taj virus neće preći i na kopno ...

...KARTAGINU TREBA SPALITI, PUTNIKA ODBANOVATI, SAPUTNIKE VRATITI I OVU LEPU PRIČU SAČUVATI...

·
Registered
41 Posts
Него ово сам ја хтео да вам кажем. Ове сељанке можда јесу са Велике пијаце али је питање да ли се налазе на њој? Постоје само два угла на којима би могле да буду: или код хотела "Македонија" или код "Српске круне" али ове зграде у позадини не личе нинашта из тог окружења. Можда ће пре били Кнеза Михаила?

Da nisu ispred klasne lutrije? A da su zgrade iza na mestu danasnje poste?

·
Registered
124 Posts
Poplave

Postovali smo puno slika sa poplavom pa smo je izgleda prizvali. Evo tri slike poplave iz 1924. godine (snimci V. Benčić, izvor Ilustrovani list iz 1924. godine):

U pozadini tzv. Mali pijac i hotel Bristol u vodi:

Magacini na savskom keju u koje je ušla:

Nj. Vel. Kralj Aleksandar obilazi poplavljena područja u običnom seoskom čamcu na drumu koji je 1.75m pod vodom

·
Registered
124 Posts
Fudbal

Druga aktuelnost fudbal. Još 1924 godine beogradski fudbal imao je i svoju žensku varijantu: hazenu. Evo tri slike iz Ilustrovanog lista iu 1924 godine (snimci "g.Pet. Obradović i g. Milovanović"). Obratite pažnju na dresove.

Ekipa Beogradskog sport kluba BSK:

Koketni tim "Viteza":

Detalj iz igre. Čini se da je hazena imala mnogo manje golove nego muški fudbal:

·
Registered
124 Posts
Jednom prilikom sam za potrebe jednog svog prijatelja skenirao (tačnije, fotografisao) ovu knjigu, pa ako nekoga interesuje. Veoma je zanimljivo.

http://drop.io/SpomenikRasidBeja#
Skinuo sam knjigu ali je dosta dugačka za čitanje sa kompjutera. Jel' može neki podsticaj za čitaoce u smislu šta je posebno zanimljivo (da ne preteram i na kojoj strani)

·
Гаврило
2,991 Posts
Druga aktuelnost fudbal. Još 1924 godine beogradski fudbal imao je i svoju žensku varijantu: hazenu. Evo tri slike iz Ilustrovanog lista iu 1924 godine (snimci "g.Pet. Obradović i g. Milovanović"). Obratite pažnju na dresove.

Ekipa Beogradskog sport kluba BSK:

Koketni tim "Viteza":

Detalj iz igre. Čini se da je hazena imala mnogo manje golove nego muški fudbal:
Претпостављам да маторији знају, али за млађе:

Колико се сећам из основне школе, из фискултуре (теоретски део), хазена је била "велики рукомет". Хазена се играла на великом терену, травнатом, али рукама, а не ногама као фудбал.

PS:
(после неког времена)
Мало сам претражио интернет и нашао пар података да вам приближим ову игру:

Hazena
Osnovnu ideju dali su Vraclav Karas i Antonin Kristof, a prvi je puta prikazana u Pragu. Hazena se igrala na omeđenom terenu (48 x 32 metra). Postor namijenjen samo kretanju golmana (s polumjerom od šest metara), gol (dimenzije 2 x 2,4 metra) i ograničeno vrijeme trajanja igre (dva poluvremena od po 25 minuta) veoma su slični suvremenom rukometu. Teren za igru bio je podijeljen na po tri trećine, tako da su se golman, braniči, središnji igrači i napadači mogli kretati samo u ograničenom dijelu igrališta.

1920. je u Beogradu osnovana hazena sekcije Jugoslavije i BSK-a.

Хазена секција Југославије (Б. Васиљевић)

W 1934 w Londynie rozegrano jedyne mistrzostwa świata w tej dyscyplinie sportu, które wygrała reprezentacja Jugosławii. (Ако сам добро разумео ову реченицу са чешке Википедије: У Лондону је одиграно једино светско првенство у хазени, 1934, на коме је победила Југославија!!!)

Иако на неким сајтовима пише да је то женски спорт, мислим да је то у почетку био и мушки и женски спорт, али да су мушки касније преферирали фудбал, а жене су играле хазену.
Данашња варијанта рукомета настала је тридесетих година, али се хазена играла до педесетих, када се дефинитивно прешло на "мали рукомет".

·
Гаврило
2,991 Posts
Nj. Vel. Kralj Aleksandar obilazi poplavljena područja u običnom seoskom čamcu na drumu koji je 1.75m pod vodom
Ако се добро сећам тог броја Илустрованог листа (док сам још могао да га листам у НБС), ради се о изливању Саве, а овај снимак ЊКВ Александра је из Обреновца или околине?

18941 - 18960 of 21343 Posts