SkyscraperCity banner
1 - 20 of 671 Posts

·
∰f(W)dw≣∭f(r,φ,θ) drd&
2,230 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Као што је приметио један форумаш , чудно је да немамо тему о пољопривреди па рекох да исправимо ту неправду...

·
∰f(W)dw≣∭f(r,φ,θ) drd&
2,230 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Zanimljivo da ovde na forumu nigde nema teme o poljoprivredi iako u ovoj zemlji veliki broj stanovnika zivi od iste. Mogu da kazem da su kod mene u kraju retki ljudi koji se na neki nacin nakon propasti socijalistickih fabrika nisu okrenuli ponovo selu i obradjivanju zemlje i zahvaljujuci tome prezivljavaju. Takodje brojni su oni koji rade po drzavnim firmama i na Budzetu su ali i dalje dodati prihod imaju od poljoprivrede.
E sada zanimljivo je kako ko prolazi. Slusamo uvek pricu kako svako zavrce seljaka i kako seljak uvek ostane kratkih rukava. Sa druge strane danas kada je hrana paprena mnogi ne mogu da ostanu hlade glave kada odu na pijacu. Moja baba je govorila da seljaci nikada nece da umru od gladi, a da nama u gradu to moze opusteno da se desi. Naraocito kada je neka kriza, a kod nas je cesto kriza.

Iskreno ja znam dosta ljudi koji se zlopate na selu i zive kao prava seoska sirotinja... a sa druge strane znam ljude koji su se obogatili na selu. Najbogatija osoba koju ja poznajem, a da mogu da kazem da je legalno zaradio pare bez mucki i trange frange prevara svojstvenih nasoj ekonomiji, je moj drug koji zivi od poljoprivrede. I to se svesno i namerno nakon zavrsenog fakulteta vratio na selo. Od para zaradjenih na selu od poljoprivrede on je kupio nov auto, sada stedi za stan koji ce da kupi pa da izdaje. Prosle godine je od visnje zaradio 8.500 evra cistih para. Kada sam ga pitao koliko dana rada ima oko tih visanja, rekao mi je sa sve berbom ukupno posvetio svojoj plantazi 30 dana! Pa gde ces bolje za 30 dana rada 8.500 evra (poredjenja radi za 30 dana rada prosecna plata u mom gradu kod privatnika je 15.000 din, a kod nemca u Leoniju 21.000 din). I to za gomilu stvari angazuje druge ljude. npr kada ga mrzi da orezuje on plati tu nekom coveku u selu da ih oreze ili isprska. Ove godine ocekuje da cena bude i veca! I kaze da ima godina kada je cena niska ali da nikada nije bila toliko niska da ne mogu da se pokriju troskovi proizvodnje ali da su nasi seljaci navikli na dobru zaradu pa cim zarada nije dobra odmah dizu ruke od berbe. Inace to je samo zaradio od visnje, a ima od voca i sljive, pa paradajiz i svo ostalo povrce za uglavnom za sebe, a visak prodaje...angazuje tu neke dokone ljude iz sela koji mu peku rakiju i ispece oko 1000 litara rakije koju prodaje posle za 400 din litar. To je 400.000 din godisnje! I to mu dolaze ljudi da kupuju jer znaju da je kod njega "dobra"... znaci svakkodnevno kaplje po koja para. Da ne pricam da godinu dana nije usao u mesaru dok moja keva skavodnevno histerise kada dodje iz mesare i kaze koliko sta kosta. Da ne navodim druge stvari na sitno.... npr od 3 koze svakog jutra proda 4 litra mleka, ljudi u gradu to kupuju za decu jer je kozije mleko zdravo... jedan litar 100 din - 400 din dnevno, 12.000 mesecno! Da ne ponavljam da ovde ljudi rade za 15.000 mesecno. Naravno organizovao je celu porodicu, rodjake, jos tu neke ljude iz sela.... radi po ceo dan.... a zar vecina nas u gradu ne radimo po ceo dan??? Kao ona prica deca u gradu su neradnici, ja sam vala okruzen ljudima koji skapavaju od rada u gradu i to za crkavicu dok se gazde i direktori izivljavaju sa njima i maltretiraju ih. Nismo svi te srece pa da radimo u Agenciji za lekove ili u agenciji za reagovanje u slucaju pomorskih nesreca :lol: pa da imamo platu 150.000 din (samo ne znam dokle ce to tako da funkcionise).
I da .... to je proizvodnja na koju se ne placa porez! On je prodao 1.000 flasa rakije ali nije platio porez na to! Ja sam privatnu firmu koja se bavila proizvodnjom zatvorio jer je drzava pokusala da mi uzme vise nego sto zaradim, a opstina razrezala neku taksu za ekologiju koja je u visini dvomesecne proizvodnje. I naravo stavio sam katanac.

Iako sam vec 5 generacija u gradu druzenje sa njim i jedna neobicna situacija je i mene naterala da krenem u poljoprivredu. Naime kod babe u dvoristu iza kuce raste 5 stabala dunja. Svake godine super radjaju bez ikakvog prskanja i bilo cega... i uglavnom je to sto rodi propadalo ili smo eventualno kuvali kompot. Onda sam ove godine sakupio sve sto je rodilo, 5 stabala, svako po 50 kg, ukupno 250 kg, jedan kilogram je bio 60 dinara, "nit luk jeo nit luk mirisao" ja sam u dzep stavio 15.000 din! Ko ce danas da ti pokloni 15.000 din??? Pale su mi sa neba! Inace radim za 30.000 mesecno i to se u mom gradu smatra za dobru platu! Ovaj moj drugar je odavno hteo da podigne plantazu dunja i ove godine smo uradili pola pola, ja kupio 250 sadnica, on 250 i neka ih neka rastu pa za koju godinu bice valjda. Ulozio sam 250 evra. Kolika god da bude zarada bice dobro. Sada da imam 250 stabala zaradio bi 6.000 evra. I nije mi tesko da odem kada treba da se radi, da se okopaju prskaju ... cak sta vise prijace mi. Drugar se smeje, kaze da necu bas da se naradim jer dok ne pocnu da radjaju imamo najvise 5 dana posla oko njih.... kada pocnu da radjaju sa sve berbom 15-20ak dana. Koliko god da se zaradi dobro je... 500 evra, 1000 ma super!

A na drugoj strani beda i sirotinja po srpskim selima na sve strane..... pa se pitam ko je onda ovde lud ;)
Занимљиво. Колико хектара тих садница појединачно има тај лик? Да ли је то наследио или купио од неких пара ... и откуд паре?

Мислим да би држава требало да направи неки пројекат рурализације Србије пошто је урбанизација пропала. Требало би одабрати један број заосталих места широм Србије (што села ,што мањи градови) ,уложити у савремене и за тај предео најисплативије пољопривредне делатности и охрабрити све ове незапослене ,поготово младе да се преселе за та подручја. Разуме се да и сама места треба да се преуреде тако да буду повољна за живот и одгајање деце.

Мислим да овакав пројекат не би коштао бог зна колко ,а решио би гомилу проблема. Ја бих се радо преселио у неку вукојебину ако би се реконструисала у леп, удобан градић и бавио савременом пољопривредом ... макар као споредна активност попут твог друга.

·
Chicha was here
9,863 Posts
Ћале и ја смо посадили неко силно воће на плацу покрај Авале...Нисам био дуго и сад ми се читајући овај текст јавила жеља да посетим то све. А већ годинама овде на Звездари иза куће садимо парадајз.Изненађујуће добро рађа. :)

Иначе поодавно сам себи зацртао да ћу када дођем до свог динара купити неко запуштено имање у централној Србији и поново га подићи по својој мери.

·
Registered
16,375 Posts
Ko kaze da se od poljoprivrede nemoze zivjeti laze problem je u nasim seljacima koji nisu spremni za nista novo npr sadi suncokret a zna da cemu biti losa cjena a mogo je zasaditi kivano i izvesti sve sto je naraslo i uzeti pare .Ja isto imam namjeru da kad zaradim neku kintu ulozim u poloprivredu.Sad svi na googl da vidite sta je kivano.Nego i na jagodama se mlate dobre pare

·
Registered
836 Posts
Sve poljoprivrednici iz fotelje, haos! Lepo je pričati o zaradi kada je poljoprivreda hobi, raducka se malo vikendom a plata iz firme stiže redovno... Ili pričati o nasleđenom imanju i nastavku proizvodnje. Da li je iko napravio računicu o potrebnim ulaganjima i vremenu povrata? Tekućim troškovima? Troškovima "gledanja u nebo" zbog vremenskih uslova?
Evo vam malo računice, za one koji nemaju zemlju a misle da je jeftino ući u poljoprivredne vode i živeti isključivo od toga: za npr. ratarstvo vam je potrebno minimum 30 hektara da biste bili rentabilni, a kupovina tolike zemlje će vas koštati, zavisno od kvaliteta, od 200 do 500 hiljada evra. Potreban vam je takođe malo kvalitetniji traktor sa priključnim mašinama, a to vam je još nekih 100-150 hiljada. Uz ovoliko zemlje se ne isplati kupovati kombajn, a ako to ipak možete da priuštite, to vam je nekih 30k za matori polovan, do 120-150 hiljada za nov. Troškovi (varijabilni) po sezoni su vam 500-900 evra po hektaru, a prihodi, zavisno od kulture koja se gaji, kvaliteta godine što sa sobom nosi i odgovarajuću cenu, su od 400 do 2000 evra. Sa svom ovom mehanizacijom biste bez problema mogli da obrađujete i 100 i kusur hektara a onda je i zarada poprilična i može se diversifikacijom kultura živeti izuzetno lepo.
Za npr. podizanje voćnjaka vam je potrebno nekih 50-60 hiljada po hektaru ako želite da instalirate sisteme za navodnjavanje/odvodnjavanje, protivgradne mreže,... Plus vam je potrebna mehanizacija koja je malo jeftinija nego kod bavljenja ratarstvom, ali vam treba poseban berač zavisno od vrste voća. Takođe bi najbolje bilo da napravite hladnjaču kako ne biste zavisili od preprodavaca, a to će vas koštati, zavisno od dimenzija/kapaciteta, od 20k pa na gore.
Itd, itd... Za povrtarstvo nemam računicu, ali su i tu ulaganja ogromna, npr. jedan kvalitetan plastenik sa kompletnom opremom košta nekih 20-25 evra po kvadratu, a treba vam jedno 50 ari da biste mogli samo od toga da živite, tak oda i tu ulaganje ide na preko 100 hiljada. Proizvodnja rakije je novim zakonom postala poprilično nerentabilna za manju količinu jer se traži stalno prisustvo agronoma i godišnji troškovi za licencu su ogromni, tako da i tu ostaje jedino proizvodnja za sebe i komšiluk dok vas neko ne prijavi i ne popijete kaznu...
Naravno, ova računica se poprilično menja ako već imate svoju zemlju i mehanizaciju.

·
Registered
5,666 Posts
Sve poljoprivrednici iz fotelje, haos! Lepo je pričati o zaradi kada je poljoprivreda hobi, raducka se malo vikendom a plata iz firme stiže redovno... Ili pričati o nasleđenom imanju i nastavku proizvodnje. Da li je iko napravio računicu o potrebnim ulaganjima i vremenu povrata? Tekućim troškovima? Troškovima "gledanja u nebo" zbog vremenskih uslova?
Evo vam malo računice, za one koji nemaju zemlju a misle da je jeftino ući u poljoprivredne vode i živeti isključivo od toga: za npr. ratarstvo vam je potrebno minimum 30 hektara da biste bili rentabilni, a kupovina tolike zemlje će vas koštati, zavisno od kvaliteta, od 200 do 500 hiljada evra. Potreban vam je takođe malo kvalitetniji traktor sa priključnim mašinama, a to vam je još nekih 100-150 hiljada. Uz ovoliko zemlje se ne isplati kupovati kombajn, a ako to ipak možete da priuštite, to vam je nekih 30k za matori polovan, do 120-150 hiljada za nov. Troškovi (varijabilni) po sezoni su vam 500-900 evra po hektaru, a prihodi, zavisno od kulture koja se gaji, kvaliteta godine što sa sobom nosi i odgovarajuću cenu, su od 400 do 2000 evra. Sa svom ovom mehanizacijom biste bez problema mogli da obrađujete i 100 i kusur hektara a onda je i zarada poprilična i može se diversifikacijom kultura živeti izuzetno lepo.
Za npr. podizanje voćnjaka vam je potrebno nekih 50-60 hiljada po hektaru ako želite da instalirate sisteme za navodnjavanje/odvodnjavanje, protivgradne mreže,... Plus vam je potrebna mehanizacija koja je malo jeftinija nego kod bavljenja ratarstvom, ali vam treba poseban berač zavisno od vrste voća. Takođe bi najbolje bilo da napravite hladnjaču kako ne biste zavisili od preprodavaca, a to će vas koštati, zavisno od dimenzija/kapaciteta, od 20k pa na gore.
Itd, itd... Za povrtarstvo nemam računicu, ali su i tu ulaganja ogromna, npr. jedan kvalitetan plastenik sa kompletnom opremom košta nekih 20-25 evra po kvadratu, a treba vam jedno 50 ari da biste mogli samo od toga da živite, tak oda i tu ulaganje ide na preko 100 hiljada. Proizvodnja rakije je novim zakonom postala poprilično nerentabilna za manju količinu jer se traži stalno prisustvo agronoma i godišnji troškovi za licencu su ogromni, tako da i tu ostaje jedino proizvodnja za sebe i komšiluk dok vas neko ne prijavi i ne popijete kaznu...
Naravno, ova računica se poprilično menja ako već imate svoju zemlju i mehanizaciju.
Juzno od Save i Dunava tesko da ima proizvodjaca koji imaju preko 30ha zemlje. I oni sa preko 10 ha su retkost.

Ne znam stvarno otkud ti ove cene zemlje u mom kraju jedan ar prvoklasne zemlje se prodaje za 10ak evra.. znaci za hektar ti treba hiljadu evra.

U Toplici je hiljade hektara pod vocnacima i ni jedan nema mrezice za zastitu od grada. Sistemi za navodnjavanje uglavnom nisu potrebni jer nikada se nije desilo da nema roda zbog suse. grad moze da bude problem i desavale su se stete ali od suse ne.

Ja sam moj vocnjak podigao za 250 evra i plus 250 evra drugar znaci ukupno 500 evra. Doduse na njegovoj zemlji. Da sam kupovao zemlju bilo bi mi potrebno 700-800 evra. Tacno je da smo prvo povrsinu poorali njegovim traktorom i da cemo kasnije koristiti njegove prskalice kada prskamo. I da nemam to platio bi nekom da mi izore i isprska... A beraci za voce... pa ipak mislim da je to naucna fantastika jos uvek kod nas.

O proizvodnji rakije i placanju kazni isto ne bih.... to je daleka buducnost.

Poenta je da mnogo ljudi kod nas ima zemlju koju ne obradjuju. Meni kao inzenjeru sigurno poljoprivredna nece biti primaran posao vec samo dodatni izvor zarade. Ovaj moj drugar je resio da se bavi time. On je covek sa sela, njegovi imaju puno zemlje, logicno je da se bavi time... sada svake godine kupuje jos zemlje i siri proizvodnju. Ja mogu da se bavim cisto da kazem iz hobija sa nekom kulturom koja nije zahtevna poput dunja ili visnje... cisto kao dodatni prihod.

@delija90
Prijatelji iza kuce imaju 20 ari zemlje i sade paradajiz, luk i krompir. Samo za sebe i svoje potrebe. Matorci otisli u penziju pa se zanimaju. Onda smo jednog dana stavili na racun koliko je mojoj porodici otislo para za godinu dana na luk, krompir i paradajiz.... i uhvatili smo se za glavu. Znaci obrni okreni moze nesto da se zaradi i ustedi. I sto je najgore neces umreti gladan kao u gradu.

Nije ovaj moj drugar jedini koji zaradjuje od poljoprivrede. Ne izmisljam! poznajem jos ljudi koji zive pristojno. Evo od kolege sa kojim radim u istoj kancelariji otac je nakon otkaza u fabrici obnovio zapusten sljivar. 2 meseca on pece rakiju, ceo avgust i septembar, svakog dana.... naporan posao, po ko zna koliko kazana dnevno ispece i napravi 2.000 litara rakije (litar 400 din, ukupno 800.000 din. On ostatak godine zivi od toga. Znaci 800.000 podeljeno na 12 meseci ispada mesecno 66.666 dinara.... pa bre ko ovde zaradjuje tu platu??? I sam se zeza, kaze pa to nema nigde 2 meseca radis i 10 uzivas. I to odmah nakon pecenja proda oko 500 litara nekoj kafani i odmah mu na ruke zvekne kes, a ostatak tokom godine i to kazem ne ide on nigde da prodaje, njemu ljudi na noge dolaze i kupuju. A ima i 25 kosnica pcela tako da mu je to dodatna zanimacija i takodje solidna zarada. Ja od njih svakog meseca kupim jednu do dve tegle. Znaci ovo nisu izmisljene price. Pa da li je bolje to ili 10 sati dnevno u Leoniju za 21.000?!

·
Registered
4,818 Posts
Za 1 ar 10k evra je cena građevinskog zemljišta u BG, na periferiji je 2-3000, ako i to postignu. Po Sremu i Banatu u okolini BG možeš kupiti domaćinstvo od nekoliko ari za 3-5000€, zato sam začuđen ovako visokom cenom, u Sremu možeš da kupiš 1ha poljoprivrednog zemljišta za 5000€ i to da biraš prvoklasnu zemlju.

·
Registered
1,083 Posts
Pa normalno u Sremu i Banatu imas koliko hoces prvoklasne zemlje dok u Toplickom kraju to bas i nije slucaj, pa s tim normalno i veca cena.

·
Super Moderator
Grad Oblakodera
38,357 Posts
Чуо сам да је најисплативији онај мали чери парадајз. Е сад не знам колико је тешко узгајање и колико земље је потребно да би то могао бити извор прихода?

·
Registered
836 Posts
Za 1 ar 10k evra je cena građevinskog zemljišta u BG, na periferiji je 2-3000, ako i to postignu. Po Sremu i Banatu u okolini BG možeš kupiti domaćinstvo od nekoliko ari za 3-5000€, zato sam začuđen ovako visokom cenom, u Sremu možeš da kupiš 1ha poljoprivrednog zemljišta za 5000€ i to da biraš prvoklasnu zemlju.

Hajde neka bude i 5000, za ratarsku proizvodnju ti je potrebno minimum 30 hektara da bi bio rentabilan, i opet dolazimo do minimalno 150000 samo za zemljište. A ove cene za građevinsko u Beogradu neću komentarisati, možda negde u Umčarima i nađeš po toj ceni! :bash:

@Singidunum, to šta je najisplativije se menja bukvalno svake godine. Ne znam kakva je stvar sa povrtarstvom, ali evo jedan drugi primer: pre desetak godina je izuzetno isplativo bilo gajiti kupinu, pa su u jednom trenutku ljudi ovde u okolini Sd-a skidali dugogodišnje zasade i podizali kupinjake. Onda je pre nekih 6-7 godina puklo tržište, delom zbog zasićenja delom promena u tražnji, te se zbog toga cena strmoglavila sa 50-60 dinara na 10-12. Pa je malina bila aktuelna ali je i ona pritisnuta povećanom proizvodnjom spolja postala slabije isplativa. A recimo prošle i ove godinu su najviše profitirali oni koji imaju višnje zbog velikih nedostataka na svetskom tržištu, tako da se kvalitetna višnja prošle godine prodavala za neverovatnih 1 evro, a zbog loše godine i praznih skladišta će najverovatnije i ove dostići takvu cenu! Neki su odmah potrčali da podižu zasade iako se najavljuje smirivanje tržišta u naredne dve godine (višnji treba tri da počne sa rodom) itd. itd...
Kao što vidiš, teško je zavisiti od jedne kulture, ali je i to moguće uz nekoliko uslova a najbitnije je da imaš dovoljno zemlje i ugovor o plasmanu sa nekim trgovinski lancem ili zakupljene tezge na pijacama.

·
Registered
5,666 Posts
Naravno podizes vise kultura i svaka u jednom trenutku donosi dobar profit. Visnja vec zadnjih 20 godina ima 3-4 godine losu cenu pa 2-3 dobru. I opet kazem cena nikada nije toliko losa da ne moze nista da se zaradi, ali nasi seljaci su navikli na enormne zarade i cim nije dobra zarada odmah krce zasade.

Evo ovaj moj drugar planira da ove godine uzme izmedju 12-15.000 evra. Sada je cena 80din/kg, a najverovatnije ce do kraja berbe izaci na 120din. Vec druga godina za redom je ekstra cena i ekstra zarada. Pa i da ne bude narednih nekoliko godina dobra cena, zasto bi se zalio i kukako... za dve sezone min 20.000 evra, a ukupno 30 dana posla sve skupa.... pa gde to ima??? osim da opljacakas banku.
I svake godine sadi po 100 novih komada (jedna sadnica je 1-2 evra) cisto da obnavlja zasade jer ima neke koje su vec stare i uskoro ce morati da ih iskrci.

Pre tri godine je zasadio 200 lesnika i vec su poceli da radjaju, skromno, ocekuje po 3 kg po stablu, inace u punoj snazi posle 6-8 godine radjaju i po 20 kg. Dovoljno je reci da jedan kg kosta 1.200 dinara, odmah ih prodas, znaci mole te da ih prodas... Srbija 90% potrebnih kolicina uvozi. Znaci ove godine ce da zaradi 6200evra, znaci samo sa 3kg roda po stablu (a kada dostignu punu rodnost pri ovoj ceni zarada bi od 200 stabala bila 41.000 evra)! Kaze da ce odmah da kupi i zasadi jos 500 komada.

Naravno da je tesko nekom ko uopste nema zemlju da krene u sve to... zato ja kazem da cu cisto iz zanimacije nesto da probam ali ne zaboravimo da su u ovoj zemlji retki ljudi koji nisu sa sela i nemaju zemlju. Mozda u Beogradu ima takvih u znacajnijem broju ali po malim mestima, 95% ljudi je sa sela doslo u grad i tamo na selu im stoji zaparlozena zemlja. Ja mogu da kazem da ovde kod mene u Prokuplju poznajem svega nekoliko ljudi koji su bas iz grada i da nemaju selo i zemlju.

Uostalom sta mislite od cega zive ljudi po provinciji? Pa u Prokuplju je 50% nezaposlenih!!! Pa i ti ljudi zive, voze automobile, izlaze po kaficima i kafanama.... pa odakle?.... ili od nekog zanata ili od poljoprivrede.

·
Registered
5,666 Posts
Ali od tih 12000e koliko izadje kad oduzmes koliko je ulozio

11.500 evra je cista zarada. U ovoj godini je ulozio 500 evra na parceli od 1 ha. Prskanje dva puta po 100e, djubrivo 2 puta po 100e i okopavanje jednom 100e. Znaci ukupno 500 evra. Nema tu neke filozofije oko visnje, nije to vinograd pa da trazi slugu... jednom do dva puta prskas, mozes da djubris ako hoces bolji rod i to je to.

Sada koliko je ulagao od osnovanja zasada tesko je izracunati, ali da mu se isplatilo svakako jeste. Jedna sadnica visnje kosta 1-2 evra. Na hektar ide oko 600 sadnica. Znaci troskovi podizanja su neuporedivo manji nego u gore navedenoj analizi... kakve crne desetine hiljada evra.... imas neku zaparlozenu parcelu, treba ti gorivo za traktor da raskrcis i izores to i da kupis sadnice. (ako nemas traktor to ne znaci da ne mozes da radis. Bas zbog takvih vikend poljoprivrednika danas u selima imas ljude kojima platis i oni ti izoru, prskaju, orezuju). Posle toga djubrivo, prskanje i okopavanje... da je otkupna cena visnje i 5 puta manja nego sada zarada bi bila pristojna. Ali kao sto rekoh, nasim seljacima ako nije zarada enormna odmah nista ne valja, nece da beru i psuju drzavu.

·
Registered
2,770 Posts
Ko kaze da se od poljoprivrede nemoze zivjeti laze problem je u nasim seljacima koji nisu spremni za nista novo npr sadi suncokret a zna da cemu biti losa cjena a mogo je zasaditi kivano i izvesti sve sto je naraslo i uzeti pare .Ja isto imam namjeru da kad zaradim neku kintu ulozim u poloprivredu.Sad svi na googl da vidite sta je kivano.Nego i na jagodama se mlate dobre pare
Грешиш и то гадно.Пољопривреда није само земља-сељак и то је то.Логично је да када се неко определи за узгој нпр. кукуруза за чију је исплативост потребно засадити преко 100 хектара, тада се тај опредељује за бављење тиме на дужи период.Потом следи набављање механизације чија се цена за такав подухват може кретати и до неколико десетина хиљада евра.И онда се појави неки мозак да каже том човеку да пређе на сунцокрет или жито( не мислим на тебе лично то је изјавио бивши министар пољопривреде).Такав би из моје куће лето напоље са све дипломом у устима.У свим нормалним земљама цену производа ( крајњег) као и цену репро материјала пољопривредник зна већ у напред пред почетак сетве/садње.А код нас се не зна ни да ли ће бити вештачког ђубрета а тек што се зна о његовој цени ( док прво госпођа ђинђић распрода своје залихе) итд..

Лако је рећи ту се млате паре, а 90% нас би побегло главом без обзира када би само једну недељу провело бавећи се пољопривредом на + 40 и -10 целе године.Сви мисле то је посејеш и за 4 месеца дођеш да обереш и сви само тебе чекају да продаш.Једноставно пољопривреда јесте исплатива будућност али не свима.са оваквом државом иза себе пропадање села ће бити још брже, а примери увоза сопствених јабука, кромпира купуса... све чешћи.

·
Registered
2,770 Posts
11.500 evra je cista zarada. U ovoj godini je ulozio 500 evra na parceli od 1 ha. Prskanje dva puta po 100e, djubrivo 2 puta po 100e i okopavanje jednom 100e. Znaci ukupno 500 evra. Nema tu neke filozofije oko visnje, nije to vinograd pa da trazi slugu... jednom do dva puta prskas, mozes da djubris ako hoces bolji rod i to je to.

Sada koliko je ulagao od osnovanja zasada tesko je izracunati, ali da mu se isplatilo svakako jeste. Jedna sadnica visnje kosta 1-2 evra. Na hektar ide oko 600 sadnica. Znaci troskovi podizanja su neuporedivo manji nego u gore navedenoj analizi... kakve crne desetine hiljada evra.... imas neku zaparlozenu parcelu, treba ti gorivo za traktor da raskrcis i izores to i da kupis sadnice. (ako nemas traktor to ne znaci da ne mozes da radis. Bas zbog takvih vikend poljoprivrednika danas u selima imas ljude kojima platis i oni ti izoru, prskaju, orezuju). Posle toga djubrivo, prskanje i okopavanje... da je otkupna cena visnje i 5 puta manja nego sada zarada bi bila pristojna. Ali kao sto rekoh, nasim seljacima ako nije zarada enormna odmah nista ne valja, nece da beru i psuju drzavu.
Јеси брао некада вишње? Ако си сам обрао само 1 дрво онда нећеш ни помислити на 1 хектар.Дакле потребни су ти радници.Друго пун род достиже у периоду од 5-6 година а за то време урадити шта?Треће видиш да нам се клима опасно мења где лета постају све дужа и све сушнија дакле потребно је наводњавање без којег се бављење овим послом и не помишља.Па заштита од града (то је игра на срећу која се може решти али су потребна значајна средства).Затим ако се одлучујеш за неку већу количину тј површину засада онда ти свакако треба своја хладњача (у зависности од површине исте као и њене сврхе дубоко замрзавање или само привремено очување цена се креће и преко 10 000 евра) да се не би коцкао са ценом.Дакле трошкова има а да ће се исплатити за 2-3 године неће,након 7-8 можда будеш на 0, али као што рекох шта радити за тих 7-8 година?

·
Registered
2,770 Posts
Hajde neka bude i 5000, za ratarsku proizvodnju ti je potrebno minimum 30 hektara da bi bio rentabilan, i opet dolazimo do minimalno 150000 samo za zemljište. A ove cene za građevinsko u Beogradu neću komentarisati, možda negde u Umčarima i nađeš po toj ceni! :bash:
цена ара искључиво пољопривредне земље креће се од 25- 50 € у мом крају и то 50 евра најбоље ретко иде изнад тога и такве њиве су запуштне.

·
Registered
16,375 Posts
http://www.politika.rs/rubrike/Srbija/Cast-malini-ali-jagode-su-sladje.sr.html
E sad da li ste culi za masine za branje koje su napravili nasi ljudi znam da kosjtaju ali se isplate maks poslije dvije sezone
http://www.pressonline.rs/sr/vesti/Agrar/story/111191/Srpski+berač+malina.html

http://www.politika.rs/rubrike/Magazin/Kokan-umesto-sedamdeset-beracha.lt.html
Nasa domaca pamet napravila i to dva modela jedan kao samohotka jedan kao prikljucna masina na domaci traktor
Sta mislite kako poljaci beru malinu zasto je njihova jeftinija
Pa nas covjek je napravio patentirao multi funkcjonalni kombajn nudio da preuzme zmaj da proizvodi a ovi nasi muljatori unistili najvecu fabriku poloprivrednih masina Zato lukasenko proizvodi traktora kombajna i prikljucnih masina koliko nasca masinska industrija za 5 godina oni za godinu:eek:hno:Zato se i raspadamo.A sto se tice prelaska sa kulture na kulturu to nije toliki problem.U bjeljini covjek svake godine na kupusu uzme 100 000 maraka cisto a u srbiji ga bacamo

·
Registered
4,818 Posts
Beograd ti je mnogo više od Centra, Starog Grada i Vračara, a građevinskog zemljišta imaš i u Belom potoku i Sremčici, Batajnici. Sledeće po ceni ide industrijsko zemljište, a poljoprivredno je dosta dosta jeftinije. Možeš naći čitava gazdinstva po celoj Srbiji od severa do juga za cenu od 10-15.000€, van većih gradova cene su jezivo niske, a što je najgore nema ni kupaca ni ko će da radi.
Teško ćeš ti bilo gde u Srbiji naći pojedinca, fizičko lice koje ima 100 ha, da li si svestan koliko je to zemlje. Pre nacionalizacije ih je i bilo danas ne.

Kod nas je gorući problem što bi svi da rade iz fotelja, neko ko dođe iz sela u grad pre bi tu i ostao, makar i gladovao, nego se vratio i živeo od zemlje.

Nekad su u Srbiji postojale Zadruge i više se seljaka udruživalo i delilo profit. Danas se većina vodi kako brzo da zarade ne razmišljajući o rizicima, važno je da gaze maline i demonstrativno ih bacaju kada ne mogu da postignu cenu.

·
Registered
5,666 Posts
Космајац;92377363 said:
Јеси брао некада вишње? Ако си сам обрао само 1 дрво онда нећеш ни помислити на 1 хектар.Дакле потребни су ти радници.Друго пун род достиже у периоду од 5-6 година а за то време урадити шта?Треће видиш да нам се клима опасно мења где лета постају све дужа и све сушнија дакле потребно је наводњавање без којег се бављење овим послом и не помишља.Па заштита од града (то је игра на срећу која се може решти али су потребна значајна средства).Затим ако се одлучујеш за неку већу количину тј површину засада онда ти свакако треба своја хладњача (у зависности од површине исте као и њене сврхе дубоко замрзавање или само привремено очување цена се креће и преко 10 000 евра) да се не би коцкао са ценом.Дакле трошкова има а да ће се исплатити за 2-3 године неће,након 7-8 можда будеш на 0, али као што рекох шта радити за тих 7-8 година?

Naravno da sam brao visnje... pa sta mislis od kojih para sam kao klinac isao na more? Bracu ih i ove godine. Ovde svi masovno beru visnje. Naravno da su ti potrebni radnici ali necu valjda da ih zaposlim i da im platim doprinose na godinu dana da bi mi 7 dana u junu brali visnje. Na par mesta u gradu se ujutru okupljaju beraci i jednostavno ih pokupis kamionom i traktorom, mada ima ljudi koji godinama imaju iste berace.

Samo bih te pozvao da obidjes sela oko Prokuplja i Blaca i vidis nove automobile od 10.000+ evra. Pa odakle im? Ne bi ti ovde seljak sadio nista, a da treba da ceka 7-8 godina na zaradu.
A sto se tice navodnjavanja, evo ovaj moj drugar ce sutra da navodnjava. I da li ima sistem za navodnjavanje? Nema!!! Nego? Ima cisternu onu sto se zakaci na traktor, pa na bunar i lepo ce popodne da zalije. Ovo je prvi put da zaliva ove godine jer je bilo kise, cisto sada pred berbu da budu malo socnije i da dobiju na tezini. Jos uvek ovde ima za toliko padavina da visnju nije potrebno navodnjavati vec ponekad zalivati.
Pa koliko to procenata proizvodjaca ima svoju hladnjacu??? Mozda deseti deo promila. Ako postoji potraznja za vocem ne treba ti hladnjaca. Ako nema potraznje, ne vredi ti hladnjaca. Ovih dana otkupljivaci idu i ugovaraju sa seljacima otkup, potpisuju ugovor, da ne bi slucajno nekom drugom prodali. Eto koliko je velika potraznja.

·
Registered
2,770 Posts
Види за сваки вид производње било у ратарству било у воћарству потребна су извесна улагања.Кажем ти да је потребно обезбедити одређену технологију што због бољег квалитета самог производа што због постизања боље цене и испуњења одређених стандарда при самосталном изласку на тжиште.Сви ти вајни стручњаци који мисле да је хладњача зајебанција су први који ће изгазити малине/вишње цим им се цена не свиди.

Рекао сам већ не можеш доћи и рећи некоме ко је набавио машине за производњу кукуруза па ти треба да се бавиш воћарством.То је покушао министар саша драгин и наравно одмах након тога стручњак је нестао без трага.Е сад ако би држава обезбедила повољне кредите за набавку механизације( у воћарству ти треба посебан трактор или бар неки мањи, прскалице атомизери, посебне фрезе и још бога оца...) онда би та прича могла да заживи врло лако.Разлог зашто пољопривреда пропада треба тражити код господина мишка, колета, дракуле и остатка болументе као и оних који стоје иза њих и штите их.Свакако да њима није у интересу да загарантована откупна цена кукуруза буде 35 дин нпр а пшенице 30, јер се само на откупу од сељака и продајом у иностранство окрене око 50% вредности исте, а што би народ рекао нит' орао нит' копао.

1 - 20 of 671 Posts