Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 32 Posts

·
Србо**************** *****
5,194 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Замислио сам да овде трпамо фотографије сремских градова и села која немају посебну тему, културна добра (нпр. фрушкогорски манастири) и природне лепоте овог елитног краја Србије. Када будем имао више фотографија, могле би се отворити теме за Стару Пазову, Инђију и Шид. Престонички житељи се неће љутити на мене ако овде поставим и понеку фотографију старих места у Срему које Београђани сматрају као свој феуд, нпр. Батајнице, Добановаца или Сурчина.

За почетак, мала колекција сеоских цркава у Срему.

Црква Сретења Господњег у Новим Карловцима (Сасама)

Аутор: zoran sremski

·
Registered
4,883 Posts
Pohvale za temu. Što se tiče Surčina, Batajnice i dr. šta ima ko da se ljuti kad se sam BG jednim delom nalazi u Sremu. Meni je čak zanimljivo da se čak sačuvao donekle i govor, izuzimajući Zemun i donekle Surčin. Ono što možda mnogi Beograđani ne znaju je da se u ovim rubnim delovima BG mogu naći čuvene sremske kobasice kojih inače nema u BG, osim industrijskih po prodavnicama a one sa pravim dele samo ime. Tako ako vas put kad nanese npr. u Batajnicu svratite do mesare i uzmite koju, zapanjiće vas da su 3-4 puta jeftinije i da za razliku od industrijskih što duže stoje to su bolje, tj. nema one kiseline koja se javlja već drugog dana.

·
5,194 Posts
Discussion Starter · #14 ·
Ммммм.....сремске кобасице.....:drool: :cheers:

Lukaares капирам да си ти наш, Сремац (Земунац)?

·
Registered
4,883 Posts
Zemunac sam, ali imam rodbine što bliže što dalje širom Srema, a najlepše Božiće kao dete sam provodio baš u Sremu, tj. Šidu, pošto mi je baka poreklom odatle, ili kako bi Sremci rekli majka, tačnije otac joj iz Adaševaca, a mama iz Ležimira. Nekad je to bila relativno velika porodica ali se generacijama smanjila, uglavnom su završili u Mitrovici, Zemunu, NS i Vukovaru. Ne znam da li si primetio koliko nazivi mesta drugačije zvuče kad ih izgovaraju oni koji nisu iz Srema.

·
5,194 Posts
Discussion Starter · #16 ·
Ne znam da li si primetio koliko nazivi mesta drugačije zvuče kad ih izgovaraju oni koji nisu iz Srema.
Искрено, немам појма. :dunno:

Него, има ли неких планова у вези са обновом ваше Царинарнице, изгледа прилично лоше, недостојно тако вредног објекта... :(

·
НН
3,714 Posts
Hram Sv Georgija,

nekad najistocnije sremsko selo Bezanija

·
Registered
4,883 Posts
Искрено, немам појма. :dunno:
Nekad možeš da čuješ na vestima, često kod naziva tipa Morović.

Него, има ли неких планова у вези са обновом ваше Царинарнице, изгледа прилично лоше, недостојно тако вредног објекта... :(

Nažalost ne. Pre nekoliko godina kada je trebao da se otvori restoran u carini pričalo se da će je prethodno renovirati od toga su samo ovlaš omalterisali deo fasade prema Dunavu i prefarbali nekom jeftinom bojom i to je urađeno na način da je jednostavno poravnat front, bez ukrasa. Veći deo fasade koji se nalazi u Zmaj-Jovinoj više i ne postoji, tačnije vidi se samo gola cigla. Iskreno mislim da je ovaj objekat zaboravljen, a bio bi vrlo podoban kao Muzej Zemunske luke.

1 - 20 of 32 Posts