Skyscraper City Forum banner
Status
Not open for further replies.
1 - 20 of 220 Posts

·
Registered
3,831 Posts
Evo konačno da otvorimo i thread za slike Subotice i njenog okruženja :)

Prvo ću početi sa slikama najstarijeg dela grada

Trg Cara Jovana Nenada, u pozadini se vidi Franjevački samostan i najstarija crka u Subotici sagrađena 1723. god.

Na istom trgu su uglavili i zgradu Otvorenog univerziteta

Inače franjevački samostan je podignut na temeljima subotičke tvrđave iz 17. ceka, unutar njega se vide i ostaci zidova nekadašnje tvrđave

A evo i najstarije zgrade u gradu. Navodno datira još iz 17. veka kada je postojala tvrđava, a sa ostalim zgradama čini najstariju ulicu koja nosi isto ime koje i trg

Trg Republika, ili, kako ga mi zovemo, mali korzo

Gradska kuća

Trg Slobode

i početak Korzoa

Car Jovan Nenad, inače je sam sebe prozvao carem 1526. god posle bitke na Mohaču, a na ovim prostorima (Bačka, deo Srema, severni Banat) je osnovao svoje Slovensko carstvo čija je prestonica bila Subotica

Narodno pozorište - najstarija pozorišna zgrada u Srbiji sagrađena 1854. god. Sada se renovira i dograđuje

Gradska biblioteka

Početak ulice Braće Radića

Cara Dušana

Maksima Gorkog i commieblock naselje Tokijo (svega 200m od gradske kuće :bash: )

Spomenik Ivanu Sariću, čuvenom subotičkom biciklisti, a 1910. je i poleteo avionom koji je sam lično konstruisao

Vladimira Nazora

Branislava Nušića

Trg Lazara Nešića

U prodižetku je Segedinski do Palića

Đure Đakovića

Višenamenska zgrada - jedan deo je privatni fakultet, poslovni prostori...pa zatim okružni zatvor i na kraju MUP :lol:

Izlaz sa Korzoa

Park Ferenca Rajhla - bivši Lenjinov park

Park ide direktno na glavnu železničku stanicu

Put kroz park koji ide pravo na Rajhlovu palatu

Rajhl palata - Likovni susret

Glavni ulaz

ul. Đure Đakovića

Mađarski konzulat

Ulaz u dvorište Rajhl palate iz Đure Đakovića

Ulaz iz Engelsove

Engelsova

Hram Vaznesenja Gospodnjeg

.....toliko za sada....za koji dan nastavak (naravno mogu i ostali forumaši da se priključe sa svojim fotkama)....:cheers:

·
Registered
5,307 Posts
Osim Beograda, u Srbiji sam, na zalost, bio u samo jos 2 grada- NS i Subotici (ovako sam, kao zreo covek :) ), i super je mesto, mnogo su lepi ljudi!

·
Banned
4,790 Posts
super slike! pohvala na trudu.
posbno mi se svidjaju drvoredi, gradska vijecnica i Rajhl palata.
one fontane su mi bezveze. plava, zelena? ima li kakva prica vezana za njih.

·
Registered
7,716 Posts
Prekrasan grad ! :master:
Iz prilozenih slika vidi se da je grad imao bogatu povijest !
Hvala na trudu Ivica :bow:

·
Registered
3,831 Posts
Hvala svima na pohvalama....možda ću već danas postovati nastavak...:)

@BL, priče u vezi fontana? To stvarno ne znam, tačnije ne verujem. Jedino mogu potvrditi da su građene 80-tih godina kada je grad krenuo u ozbiljnu rekonstrukciju celog centra. Tada su sve fasade urađene, popoločane pešačke zone i podignute dve fontane u centru, verovatno zbog preterane vrućine na oba trga, ali je samo zelena bila završena. Ovu plavu su dovršili tek pre jedno 5 godina.

·
Registered
3,831 Posts
Idemo dalje....

Na sledećom slikama je malo pust grad pošto je slikano u nedelju za vreme ručka (tačnije danas) :)

Dimitrije tucovića, na ćošku je zgrada jevrejske opštine

Ulica se dosta renovira, sa desne strane se vide skele na više zgrada u nizu

Ulica izlazi na Trg Republike (park ispred gradske kuće)

Ova dvojica su "krivi" što gradska kuća danas ovako izgleda - Marcell Komor i Dezső Jakab, čuvene arhitekte iz Budimpešte, takođe se projektovali i sinagogu

Pop Blaško Rajić - pripisuju mu se velike zasluge za pripajanje Subotice Kraljevini SHS 1918. god.

Grb grada Subotice - detalj sa gradske kuće

I dalje Trg Republike, ali deo koji nazivamo mali Korzo

Plato ispred nekadašnje robne kuće Centar (danas Maxi market i Delta Square šoping centar :bash: )

Korzo, inače se dosta fasada sređuje, a pozorište renovira i dograđuje kao što već većina ovde to zna, zbog toga su svi lokali iseljeni iz pozorišne zgrade, tako da je ovaj deo ulice sada dosta prazan

Ive Vojnovića

Vuka Karadžića

Opet Korzo

Korzo izlazi pravo na Sokolski dom - Dečje pozorište

Jedan od mnogobrojnih pasaža

Štrosmajerova ulica

Zgrada Učiteljskog fakulteta, poznatija kao Žuta kuća

Ulica izlazi na ulicu Maksima Gorkog

......za nekoliko dana nastavak... :cheers:

·
קוסובו ה
1,409 Posts
Svaka cast! Veoma lijep grad, dobro uredjen, unikatna arhitektura i veoma cist. Bas mi je drago sto se mnoge fasade obnavljaju vidi se da Suboticani brinu o svom gradu. Kad budem dolazio u ex-YU Subotica je jedan od prvih gradova koje moram posjetiti. Samo tako nastavi!

·
Banned
4,790 Posts
svaka cast na trudu i slikama.
Ova serija je mozda i interesantnija. drvoredi su skroz cool, samo da ih je oblikovati malo.
ona plava fontana mi se nikako ne svidja, a ni veliki broj reklama po gradu.

·
Registered
3,831 Posts
svaka cast na trudu i slikama.
Ova serija je mozda i interesantnija. drvoredi su skroz cool, samo da ih je oblikovati malo.
ona plava fontana mi se nikako ne svidja, a ni veliki broj reklama po gradu.
Meni su super obe fontane, nekako je drugačije kad ih uživo vidiš, tamo je jako prijatna atmosfera, uvek gomila ljudi i dece. Za reklame se slažem, jako bi bilo lepo kada bi se pravili mali natpisi iznad budika, gotovo neprimetni, da se uklope u staru arhitekturu, kao npr. u Gentu za koji si postovao slike. Za billboardove nemam komentara, jedino mi se sviđa reklamni displej u centru, i možda ona velika platna na onim komunjarama, nekako su tako živopisnije, ali reklame po starom centru su mi stvarno suvišne, ali jbg moraju ljudi živeti od nečega, a marketing je trenutno najprofitabilnija delatnost.

1 - 20 of 220 Posts
Status
Not open for further replies.