SkyscraperCity banner

1 - 20 of 213 Posts

·
Registered
2,553 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Вдъхновен от дискусията за фонтана на пл. Славейков, както и този в градинката Буката, реших да направя една тема, в която да обсъждаме водните съоръжения в нашия град.
Бих искал да направим един списък на всички обществени фонтани в града, а аз ще се опитам да ги заснема, като по този начин си направим един хубав архив.

Списък на водните съоръжения.

·
Registered
8,403 Posts
Ако няма достатъчно снимки или поне ремонти на някои, тази тема ще се загуби назад, но идеята е добра наистина. :) Може и чешмичките и езерата да се обсъждат тук.

Сещам се за тези:

Действащи градски:
1. На НДК
2. При Театъра
3. При Президентството
4. При Банята
5. На женския пазар- след ремонта работеше
6. При пазар Ситняково?
7. В Халите

Действащи градински:
1. Южен парк (при входа откъм Витошка)
2. Парк Заимов- 2 броя
3. Докторска градинка
4. Градина Буката
5. В парк Възраждане- сух фонтан

Недействащи градски:
1. Славейков- ще се възстановява
2. Пъпката- ще се маха
3. При гарата- май няма да се възстановява?
4. В подлеза на Васил Левски и Гурко (едва ли ще се възстановява)
5. В подлеза на България и Гешов (едва ли ще се възстановява)
6. В подлеза на Орлов мост имаше, даже беше ремонтиран, сега там се строи метро, та не е ясно какво ще има.
7. В някои други подлези сигурно също е имало предвидено, ама така или иначе няма да ги видим явно.

Недействащи градински:
1. Борисова градина- ? (сещам се за онзи от соца зад паметника, езерото с лилиите и понятие нямам дали работи, не съм го виждал)
2. Западен парк- не знам колко броя са, но не работят, уж нещо скоро ще се ремонтира. Там има много голямо езеро с каскади, което влиза в ремонта.
3. Южен парк- при входа откъм Гоце Делчев (май ще се ремонтира)
4. Градинката на двореца- скулптурата на възвишението е била фонтан.
5. Княжеска градина- онова странното с кубчетата от соца зад паметника
6. Градинката при хотел Рила- какво ще става нямам идея

Не знам в коя графа влизат, дори нз дали са фонтани, но все пак:
1. В подлеза на Сердика
2. При минералната вода при статуята

Остават разни частни инициативи, за които пак се сещам, ама засега общинските.

·
Registered
8,272 Posts
Към "Недействащи градински" бих добавил следните:

7. Парк Лагера - до СРС (бившето ГУСВ)
8. Парк Хиподрума - встрани от магазин Билла

·
Registered
2,395 Posts
Към частните инициативи (броя тези на открито) бих добавил сухия фонтан пред България мол и мокрия пред Парадисе мол.

Иначе има 3 фонтана около сградите на ТУ - един нормален пред ректората, едно мини-фонтанченце зад ректората и едно мини-фонтанченце във вътрешния двор на 11-ти блок, чието корито е част от водна турбина.

Към неработещите, имаше едно малко фонтанче в сегашната касова зала на метростанция НДК във времето, когато това беше базар. Хората хвърляха стотинки там. Но там така или иначе няма как да се възстанови.

Също бих добавил и унищожения фонтан пред София ленд, от който е останало само доста оригиналното корито, което е пълно с боклуци.

Също така неработещата водна стена при кафето в дупката от южната страна на НДК.

Иначе от неработещите вероятно има още много, но на първо четене не се сещам.

·
Registered
38,062 Posts
Как може да пропуснете "най-голямата" и "най-значима" водна каскада, която се пуска дори с общинска заповед - Пръскало то пред Район Изток??

Не ви е срам!!!

След ремонта в Северния парк има ли фонтан или е само езеро като Ариана?

При НДК да отбележим, че са два, а има и трети, който не работи и вероятно никога вече няма да заработи.

При гарата и двата няма да се възстановяват.

Мисля, че има и в подлеза на България и Каблешков.

Сред частните инициативи задължително влизат БПС и Парадайс - там определно има водни площи с обществен достъп....

Сещам се и за няколко чешми - Свети Седмочисленици, Свети Георги, Кристал, Банята, Буката (вече я коментирах в другата тема)...

·
Registered
2,395 Posts
Водната каскада зад НИМ брои ли се за фонтан. Или по-скоро си е просто водна каскада. Може би за фонтан би следвало да броим даден обект само ако има помпа в цялата схема. :)

·
Registered
2,395 Posts
Има и няколко хотела с фонтан пред входа, не знам дали ги броим. Например Фестата в Манастирски до бул. България.

·
Registered
330 Posts

·
Registered
8,403 Posts
Значи може би трябват още 2 категории, такива които са напълно разрушени или няма да тръгнат повече и каскади като отделна. Каскади няма останали. Единствен по рода си е и водопадът в парка на НДК, не знам дали се числи към каскадите обаче.
Мога да направя списъка, но нека има още предложения, защото съм сигурен, че много се изпускат. Тези в Банкя например броят ли се?

За частни се сетих и на кръстовището на ГМ Димитров и Драган Цанков, пред банката.

·
Ferrari S.p.A.
386 Posts
Частен фонтан има и в Sofia Airport Center в изкуственото езеро. Даже са два :) В Бизнес парка също имаше по едно време.

·
Registered
38,062 Posts
В БПС са 3 - един пред сграда 1, един пред сграда 3 (който е най-старият и класически) и езерото с каскадата и фонтаните.

Някога може да е имало в градинка Алжир, но може и това, което ми изглежда като останки да е само част от алпинеума и да се заблуждаваме.

За съжаление голяма част от водните атракции в Борисовата градина зеленчукова затриха с годините. Някога имаше рекичка извираща от Братската могила и стигаща до БТА с няколко дървени мостчета и езерце, но там мисля всичко е приключило. Доколкото съм гледал архивни снимки е имало и канална лодки. Но това са все неща, които не отговарят на определението фонтан.

·
Ferrari S.p.A.
386 Posts
То в целия град повече са затритите водни площи, отколкото действащите. В ситуацията сме, че след всеки дъжд с дни газим в локви до глезените, но пък имаме една шепа смислени водни площи и градът си е "сух".

В парка св.св. Петър и Павел е имало цяло изкуствено езеро, сега то се пълни само след голям сняг или порой. Имало е и нещо като каскада/фонтан от едната страна, но от тях са останали само елементи, преди време махнаха и крана, който си работеше. Имаше и чешма в центъра на парка, която махнаха изцяло накрая.

·
Registered
38,062 Posts
@bonethugs, предлагам ти да преименуваш темата на Фонтани и водни площи :)
Така ще може да се говори и за езерото в Дружба, за пресъхналото езеро в Западен парк - Лебеда и други подобни.

Доколкото ми е известно и в градината на Японския хотел някога е имало водна площ. Днес не знам дали съществува.

И най-емблематичната водна площ в момента в София - блатото наречено Колизеум на Сердика :devil:

·
Registered
8,272 Posts
Явно си доста младичък, Кракс. В Японския имаше чайна, създадена съвсем автентично. Това беше част от цялата японска градина в двора на хотела заедно с вишните, които една селянка ги изряза.

Споменатите остатъци от шадравана до Билла Хиподрума. На постамента имаше бронзова скулптура на момченце с лодка. В първите демократични дни лилавите я отмъкнаха. Вдясно от "басейна" имаше шахматно поле с огромни фигури.

Ако се чудите какви са дървениите вътре... проект на Трансформаторите, който така и не получи съдействието на съкварталците. Защото повечето вече са от прованса, а те са над тия работи - под наем и за малко.

·
Registered
2,553 Posts
Discussion Starter #17
В първия пост съм сложил таблица, в която ще направя списъка и ще линквам галериите със снимки. Някой знае ли postimage колко време пази снимките? Аз все пак ще си ги качвам в gdrive, но там е по-трудно за споделяне във форуми.

Фонтан в Централни софийски хали - 28.05.2018г.

·
Registered
38,062 Posts
Винаги ми е бил любим, защото беше единствения, който приличаше на фонтаните от НДК в моето детство. За съжаление гледам са му намалили и на него струята, но все още изглеждам прилично. София има нужда от повече подобни, но на открито...

·
Registered
38,062 Posts
Аз ползвам picbg.net където към момента няма срок за съхранение, но предполагам в някакъв момент ще продадат сайта и тъй като услугата е безплатна няма гаранция, че снимките няма да изчезнат. Но от 5 години го ползвам и досега само 2 пъти е имало отпадане.

Можеш да ползваш и snimka.bg Там също не съм имал проблем, но е малко по-неудобно за ползване....

·
Registered
2,553 Posts
Discussion Starter #20
Фонтанът в градинка Буката - 29.05.2018

За съжаление фонтана не работи в момента (миналата седмица работеше). Като го пуснат пак ще го снимам.

Фонтаните пред НДК - 29.05.2018

За късмет и те бяха в профилактика, но поне водата беше кристална. До довечера ще заработят.

1 - 20 of 213 Posts