Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 22 Posts

·
Registered
5,150 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Недавно сам обишао добар дио Херцеговине, али нажалост врло ријетко сам шкљоцао, па ћу се ограничити само на репортажу из Љубушког, и можда направим једну из Мостара.

Љубушки је градић у западној Херцеговини, Западнохерцеговачки кантон.

Иако сам више пута пролазио кроз Љубушки, никад нисам имао разлог да се у њему зауставим. Шта ћу у Љубушком. Питао сам се да ли да уопште и отварам тему, али нека стоји, можда неком буде интересантно.

Очекивао сам да ћу доћи у једно мало, али уредно и богато мјесто. Доста се прича о предузетништву Хрвата тог краја. Људе сам замишљао крупним, добро обученим, са кључевима мерцедеса које врте око прста. Ментално, очекивао сам задрте Хрвате. То би било то.

Долазим у Љубушки добро познатим путем, улазим у град и одокативном методом претпостављам гдје је центар, погађам (није било тешко), паркирам код трга. Вруће је, али ништа страшно, сув је ваздух па се лакше подноси. Дочекује ме трг са спомеником посвећеном нечем хрватском, претпостављам војницима, ХВО-а, шта ли. Окрећем се око себе и двије мисли ми се врте по глави. Прво контам гдје је мјесто гдје требам, а онда гледам око себе и мислим се како ово и не изгледа богзнакако. Пажњу ми привлачи запуштен трг, трава вири из мјеста гдје се спајају плоче, а око трга је трава зрела за шишање. Преко пута трга је пијаца у којој се продаје свашта. Налазим мјесто ђе сам пошао и прескачем дио док сам био тамо. Излазим из зграде, враћам се до аута по фотоапарат и настављамо даље. Пије ми се кафа, па бих радо до неког дијела гдје су кафићи. Бацам поглед на брдо изнад града, изнад је запуштена тврђава и, гле, ено и џамије у брду. Код нас у Босни је био обичај да су џамије доле, у чаршији, гдје су и муслимани, а хришћански свијет је живио по брдима. Овдје је изгледа другачије? Настављам према згради општине, контам да су ту и окупљалишта негдје. Општина је на мјесту гдје се налазе 2 раскрснице, а ту је и овална зграда у којој су неки кафићи. Да не смарам сад гдје је шта, биће и слике, пијем ту кафу и гледам око себе. Прво, живаљ није ништа крупнији од било ког мјеста у Босни или Србији. Поређења ради, Требињци, Билећани, Невесињци итд., тј. Срби из источног дијела Херцеговине, су доста крупнији. Пролазе људи и посматрам возни парк. Ништа посебно. Доста Дубровчана, углавном се возе њемачка аута, али стара по 10-20 година. Налети ту и тамо и понеки мерцедес новије производње. Гледам људе и пажњу ми привлачи један детаљ: већина носи папуче. Кошуљица или мајица, кратке панталоне или шорц и папуче. Чујем и неку причу са стола поред, 4 мушкрца у четрдесетим или педесетим, лупетају о политици уз кафу и пиву, класична лузерска прича, а онда мало о Загребу, па причају како је неки купио плац на Пељешцу а да ником није рекао, па се касније испоставило да је наводно замијенио свој плац у Љубушком, па они праве некакву рачуницу како је то немогуће. Да не смарам.

Пошто нисам дошао да пијем кафе и читам новине, устајем и крећем у шетњу. Прво крећем у кривом смијеру, према релативно новој Аграмовој згради. Симпатична зграда висине једно 7 спратова, плочник није асфалтиран него су постављене бехатон плоче, али је све врло неуредно, трава вири из плоча. Не видим никога на улици, дјелује мало сабласно. Пошто нема даље, враћам се назад до општине и примјећујем велику депонију смећа поред улице. Настављам шетњу дугачком улицом према равници. Ту је нека бурегџиница, други кафић, и онда наилазим на партизански споменик. Какав ће бити него запуштен, ишаран. Никакав знак, табла, мораш му прићи и назирати натписе на њему да сконташ о чему се ради. Око споменика се сређује парк, а у међувремену је врло прљав, све је пуно папирића и празних флаша. Настављам даље, према основној школи. Симпатична зграда, заборавио сам назив. Налећем на канту за смеће, препуњену, око ње смеће. Да не претјерујем сад о смећу, овдје ћу завршити констатацијом да је Љубушки веома прљав и неуредан град. Слике намјерно нећу постављати.
Настављам даље. У даљини примјећујем 2 нове зграде. Имам утисак да у пола станова нико не живи. Ђе ћу сад. Ајмо даље. Ту је и неки погон који више не ради, неуредне живице (које те тјерају да пређеш на другу страну), кад ето и још једне велике зграде. Уз ону Аграмову, ово је вјероватно највиша. Ништа посебно.

Док шетам размишљам о јавним површинама и окупљалиштима. Људи из тог краја као да не гаје обичај да се скупљају на трговима, корзоима, не постоји неко мјесто гдје сви пију кафу, налазе се, нема развијене жиже. А и то што је требало да буде жижа, запуштено је. Размишљам да је то разлика између источне и западне Херцеговине. Ми држимо до тога, они не. Зато они више држе до појединачне имовине. Размишљам о томе може ли се рећи да су они више друштво појединаца, а ми друштво заједнице.

Искрено, сморих се. Обрадовао ме телефон који је зазвонио. Зову на ручак. Ја сам у друштву био једини кога је интересовало да заправо прохода Љубушким.
Е, да. Љубушки нема ријеку.
Кажу, идемо на воду. Ја се онако мало смјешкам и добацујем гдје то има воде у овом кршу. Сједамо у аута и води нас домаћин у Кравицу, на водопад. Тамо - гужва. Било је у то вријеме неко окупљање у Међугорју, па су од тамо дошли да виде водопад. Спуштамо се лијепо уређеним прилазом и бум - водопад. Прелијепа сцена, тотално неочекивано. Спуштамо се доле, атмосфера турбо-фолк. Описаћу је овако: Босанци на мору. Теферич. Кафићи, "ресторани", пива и роштиљ. Једва налазимо сто, дижемо неког лика, нас је ипак више, ај ти за мањи сто. Наручујемо и ја се искрадам, бућ! Вода је сјајна. Биће слике, да не описујем. Оно што се можда неће видјети - нигдје лијепог женска. Назад на причу и клопу. Испоставља се да домаћи овдје ријетко долазе, они имају своја мјеста. Ајд, да оставим нешто и за идући пут.

Нуде да нас воде у Међугорје, остали можда и би, а мени је ходочашћа доста са путовања по западној Европи, па на крају и они одустају.

Послије пар сати за Мостар, помало разочаран. Тако је кад ти неко неоправдано нахвали неки крај и мјесто.

·
Ja volim NI(k)Š(i)(ć) :)
654 Posts
Opisao si Ljubuški kao da si žitelj ovog gradića :applause: Odlična reportaža.
Nikada prije nisam imao prilike vidjeti ovaj grad,al,zahvaljujući ovoj reportaži,neću ići u ovo mjesto radi turističke posjete :)

·
Maks
8,886 Posts
Kul reportaža. ;)

Ja sam prošle godine u ovo vrijeme bio u Grudama, koje su nekih 20-30 km sjeverozapadno i tu su negdje veličinom. Primjetih neke slične stvari kao i ti.

Klasna podjela je uzela maha, pa imaš veoma bogate, o kojima čujemo kada se priča o Hercegovcima obrtnicima, i raju, koja sastavlja kraj sa krajem radeći šljakerske poslove. Svi, koji rade, rade ili u trgovini (vozači, administracija...) ili na na uzgoju duvana (stalno se kuka na otkupnu cijenu) i maslina. Vozila su starija, ali ima novih. Nova su sva pod kreditima.

Klima je užas. Vruće, stalno možeš jesti lubenicu i piti vodu, bez da vidiš WC.

Mladih nema iznad 18 godina. Sve, što završi srednju školu, pravac Mostar ili Zagreb. Što se tiče druženja, tu sam drugačijeg utiska nego ti. Dosta se radi na druženju, igra se fudbal, prave se neka lokalna takmičenja, KUD-ovi su veoma popularni i slično.

Ono što me posebno fascinira kod zapadnih Hercegovaca i generalno katolika je posvećenost mrtvima. Uvijek su groblja pod konac i mnogo pažnje se posvećuje misama.

Kroz same Grude sam samo prošao, bio sam malo izvan naselja, ali mi se čini da je u Grudama malo bolje, ali ne mnogo. Naime, Grude imaju malo bolji položaj, nalaze se na putu zapad-istok kroz Hercegovinu, pa je dosta obrtničkih firmi tu stacionirano. To nije slučaj sa Ljubuškim.

P.S. Ispale su mi oči od skrolanja da uvežem slike i tekst. :nuts:

P.P.S. Ovdje iznad Niskogradnja iz Laktaša sa Česima gradi autoput Vc.

·
Kosovo is Serbia
5,197 Posts
Interesantno...

Ha, kako su Kravice zarasle u vegetaciju..,sad vodopad jedva i da se vidi u odnosu na predjasnje stanje. Inace, tu je sniman film "Orlovi rano lete"...

Ne znam, meni je 'ercegovina potpuno neprivlacna. Isto vazi i za njene gradove, izuzev mozda Trebinja, Mostara i donekle Pocitelja...

Ljubuski mi sa tvojih slika deluje kao selo na steroidima, deluje jako neuredjeno, ali se vidi da tu ima para. Ljudi kao da su nestali sa slika, verovatno od zaropecine (ko moze da zivi u tom krsu na +50, svaka mu cast).

Sve u svemu zacin C, nije nesto sto bih posetio bez neke preke potrebe, jos kada se ima u vidu mentalitet tamosnjih ljudi (ili bar predrasude o njemu), utisak odbojnosti, jos je i veci...

·
Maks
8,886 Posts
Sve u svemu zacin C, nije nesto sto bih posetio bez neke preke potrebe, jos kada se ima u vidu mentalitet tamosnjih ljudi (ili bar predrasude o njemu), utisak odbojnosti, jos je i veci...
Nerealno je očekivati da malo veće selo sa ponekom komi zgradicom i crkvom ima šta za ponuditi drugačije, što već nije viđeno. Zato i nije turistička destinacija i ovo boldano je sasvim logično. To su mjesta gdje se svraća usput, baš kao što je Pajo uradio ili kao što sam ja uradio sa Novim Gradom.

Pitanje je i da li su ovakva mjesta (baš mjesta, neračunajući okolne tvrđave i slično) postojala prije 100 godina.

Na osnovu istorije ovog grada, ovaj grad može ponuditi dosta arheolozima, jer je još dosta neistraženih lokaliteta. Za običan puk, tu su Kravice, jedan brć i 'ajmo dalje.

·
Registered
1,111 Posts
Fine slike i reportaza.:cheers:

Ne izgleda mi toliko lose za mesto od par hiljada stanovnika, ali relano ne moze se porediti istocna i zapadna Hercegovina ipak je to drugi svet.

U kulturolskom, civilzacijskom i svakom drugom smislu.

Inace, na fakultetu sam imao druga iz Bilece koji je stalno zezao naseg jednog kolegu kojem je cale bio poreklom iz zap. Hercegovine zasto su Hrvati iz Hercegovine tako niski i kockoglavi. Naravno ovaj moj drug je bio klascan Srbin iz Hercegovine-znaci oko 2m:lol:

·
Što me gledaš?!
16,193 Posts
Nije cijela Hercegovina krš i kamenjar. Zapadni dio zapadne Hercegovine(Posušje, Tomislavgrad ITD) su plodna polja i skroz se razlikuje krajolik od istočne Hercegovine i istočnog dijela zapadne Herc. Nije ljeti ni toliko vruće kao u npr. Mostaru. Ali jedna stvar se mora priznati. Zapadna Hercegovina u Jugoslaviji je bila regija koja je (osim multietničkog Mostara) bila potpuno zapostavljena i stigmatizirana zbog svoje ustaške prošlosti. To područje se danas, iako malobrojno po svojim stanovnicima nametnulo u BiH kao vodeće u gospodarstvu i sportu isključivo zahvaljujući poduzetnosti i marljivosti svojih ljudi. Bivša Yu im nije dala ništa, a oni su uspjeli stići i prestići sve one sredine koje su prije bile puno razvijenije od njih. Tamo je privatno vlasništvo i poduzetništvo svetinja i nemaju one bubice kao ostali ex komunistički krajevi da čekaju da im netko drugi (država) riješi sve probleme. Sami djeluju i to pokazuje rezultate. Poznajem Hercegovinu dobro i često sam tamo poslom odlazio, ali u usporedbi sa Hr, razlika je ipak još jako velika...

·
Što me gledaš?!
16,193 Posts
Inace, na fakultetu sam imao druga iz Bilece koji je stalno zezao naseg jednog kolegu kojem je cale bio poreklom iz zap. Hercegovine zasto su Hrvati iz Hercegovine tako niski i kockoglavi. Naravno ovaj moj drug je bio klascan Srbin iz Hercegovine-znaci oko 2m:lol:
Ha,ha,ha. Većina reprezentativaca Hrvatske u košarci su porijeklom iz Hercegovine... Inače i u Hr ima ljudi koji misle da Srbi imaju kockaste glave. Pa kad vide Đokovića...:lol:

·
Što me gledaš?!
16,193 Posts
Nesto slicno kao Srbi iz Krajine, koji su bili uvek zapostavljeni od Hrvatske pa su razvili izuzetan preduzetnicki duh.
Tu se varaš, itekako se varaš. Srbi u Hrvatskoj u Yu su bili vladajuća klasa. Cjelokupna policija, vojska, sudstvo i svi državni organi su bili ili većinski srpski(milicija preko 80%) ili su Srbi imali višestruko veći udio od svog udjela u stanovništvu.
Sva srpska sela, pa i ona na vrhu planine(većina Srba u Hr je živjela u najzabitijim krajevima i zato su bili nerazvijeni, a ne zato što se nije ulagalo) su imala asfaltirane ceste, vodu ITD.
Oni u Hrvatskoj nisu bili najpoduzetniji, ali u Srbiji jesu. Po pričanju nekih od njih koji su otišli u Vojvodinu, kažu da domaći Srbi nisu uopće poduzetni, kažu da su oni svi se snašli, izgradili kuće ITD, a da domaći koji žive u njemačkim kućama nisu za ništa. Kažu kad bi se Švabo vratio, da bi i dan danas sa svojim ključem mogao otključati te kuće.

·
Registered
1,111 Posts
Ustaske floskule iz prve polovine posta necu da komentarisem, a ovo za Vojvodinu je istina. I ne cudi sto je Srem postao najrazvijeniji deo ne samo Vojvodine vec i cele Srbije. Dovoljno je pogledati St. Pazovu Indjiju, Mitrovicu, Rumu itd... Generalno za Srbe iz Krajine sa Srbima iz Bos. krajine rekao bih da su definitivno Srbi sa najvise preduzetnickog duha. Srbi iz Srbije su neverovatno lenji i melanholični.:eek:hno:
Koji kraj u Hrvatskoj vazi za najpreduzetniji, Zagorje?

·
Što me gledaš?!
16,193 Posts
Te "floskule" su činjenice, pitaj Srbe iz Hr. Najpoduzetnije je Međimurje, bez konkurencije. Inače, to je Čakovec i okolica, zanimljivo je da taj kraj nije spadao u Kraljevinu Jugoslaviju nego u Mađarsku, iako je naseljen isključivo Hrvatima, ima i dosta Cigana (tamo nije bila NDH, pa su ostali, fašistička Mađarska očito protiv Cigana nije imala ništa, za razliku od Židova).

·
Registered
1,361 Posts
како коцкоглавцима са форума заигра срце на помен родне груде. гдје је Дубровчанин да употпуни угођај...:)

елем, у Торонту имам познаника - класични блазирани анационални Београђанин из круга двојке кога боли oна ствар за све. тип је преко Craigsliste (сјеверноамерички Хало Огласи) нашао три Хрвата да заједно изнајмљују кућу тј. дијеле трошак на 4 дијела. од та три Хрвата један је Пургер из Загреба, а ова друга двојица су из неких западнохерцеговачких припиздина.

и сад иде разговор мене и Београђанина:

Ја: "Како се слажеш са својим Хрватима"
Он: "Па овај Пургер је кул лик, а с овом другом двојицом не причам."
Ја: "Шта?! Већ сте успјели да се по'ватате за гушу?"
Он: "Ма јок, не то... него, њих двојица су, оно, сељачка варијанта. Немамо о чему да разговарамо." :lol:

·
Hercegbosanac : )
456 Posts
Ljeti u 7.i 8. mjesecu je u vremenu od 12-19 sati sve povučeno u uredima, kućama i stanovima, jer je Ljubuški prosječno najtopliji grad u BiH. Prosječno je toplijii od Mostara, iako Mostar ima sporadično ekstremnije temperature. Tako da u 7. i 8. mjesecu u ovo vrijeme grad izgleda sablaznije.
Druga loša stvar je da nam lokalno poduzeće zadnjih godinu dana više štrajka, nego što radi i grad je definitivno zapušteniji ovo cijelo razdoblje, što me jako živcira, jer je imao svojih svijetlih trenutaka, samo nekoliko godina prije u uređenju, čistoći i održavanju zelenih površina.

Primjerice, središnji trg vidljiv na slikama u prvom postu, je u radovima (cca. 2 mjeseca) otkopavanja žrtava poraća, jer se preko 50 godina to nije moglo obilježiti.

Za pi*ke se ne slažem. :D Ovoliko dobrih kokara per capita ja nigdje ne vidjoh, a obišao sam svijeta. Tu nisam samo lokalpatriot, nego mislim da je ovo šire podneblje (tu mislim i na okolne države) dobro za uzgoj ovakvih primjeraka. :cheers:

U Ljubuškom se trenutno pravi cca. 50 stanova na gradić od 6.000 stanovnika, pa mi javite, koji grad ima toliko stanova per capita novogradnje. To malo govori i o perspektivnosti ili?

Županija Zapadnohercegovačka (Ljubuški, Grude, Široki Brijeg i Posušje) imaju vrijedost godišnjeg izvoza 1.510 Eura per capita.
A-ha Srbija ima 1.160 Eura sa 31.12.2011.. RS još manje i kad im se umanji precijenjeno stanovništvo.
Pa se pitam, tko mi sa visoka počinje temu?

·
Banned
13,882 Posts
Prosao sam kraj Ljubuskog i tim krajem u grad nikad nisam ulazio. Ovo sto si ti Pavle napisao otprilike je ono i sto sam ocekivao. Ljubski su objektivno selo koje je prije rata imalo 4000 stanovnika i koje je okruzeno krsom, sasvim logicno je da ce situacija biti takva kakvom si je prikazao, prvenstveno ako se zna da taj kraj do rata je zaista bio potpuno zanemaren i zapusten.
Medjutim sta sam ja primijetio kod tih mjesta je da je uvijek centar grada onaj najlosiji dio, dok periferija izgleda bolje, po periferiji su nove i lijepe kuce i naselja, zgrade odnosno novogradnja, dosta privrednih objekata kojih se ne bi postidjeli ni gradovi s preko 100.000 stanovnika. Dakle vidi se odredjena dinamika i da se gradici-sela krecu u nekom dobrom smjeru, dok su centri predstavnici nekog vremena kad su ti gradici bili medju najsiromasnijima u drzavi.
Trebao si otici u Medjugorje mislim da bi ti se slika potpuno promijenila potez Citluk-Medjugorje i sam grad Medjugorje izgleda kao Kalifornije, nevjerovatno je sta je tu sve izgradjeno i sta se gradi.
U svakom slucaju jako interesantna reportaza, hoce li biti jos nesto iz Hercegovine?
Županija Zapadnohercegovačka (Ljubuški, Grude, Široki Brijeg i Posušje) imaju vrijedost godišnjeg izvoza 1.510 Eura per capita.
A-ha Srbija ima 1.160 Eura sa 31.12.2011.. RS još manje i kad im se umanji precijenjeno stanovništvo.
Kakve veze ima izvoz s utiscima o uredjenosti grada?
Ja sam ubjedjen da Novi Sad ima veci izvoz od Banjaluka, ali je Banjaluka daleko sredjenija i urednija. Niko nije ovdje pricao o privrednoj snazi, nego o utiscima koji stice posjetilac, a valjda su posjetioci previse ocekivali, jer su imali pozitivan utisak/predrasudu o tom kraju.

·
Registered
5,150 Posts
Discussion Starter · #17 ·
Opisao si Ljubuški kao da si žitelj ovog gradića :applause: Odlična reportaža.
Nikada prije nisam imao prilike vidjeti ovaj grad,al,zahvaljujući ovoj reportaži,neću ići u ovo mjesto radi turističke posjete :)
Hvala, mada je teško vezati rečenice kada pišeš o nečemu što ti nije interesantno.

Kul reportaža. ;)

Ja sam prošle godine u ovo vrijeme bio u Grudama, koje su nekih 20-30 km sjeverozapadno i tu su negdje veličinom. Primjetih neke slične stvari kao i ti.

Klasna podjela je uzela maha, pa imaš veoma bogate, o kojima čujemo kada se priča o Hercegovcima obrtnicima, i raju, koja sastavlja kraj sa krajem radeći šljakerske poslove. Svi, koji rade, rade ili u trgovini (vozači, administracija...) ili na na uzgoju duvana (stalno se kuka na otkupnu cijenu) i maslina. Vozila su starija, ali ima novih. Nova su sva pod kreditima.

Klima je užas. Vruće, stalno možeš jesti lubenicu i piti vodu, bez da vidiš WC.

Mladih nema iznad 18 godina. Sve, što završi srednju školu, pravac Mostar ili Zagreb. Što se tiče druženja, tu sam drugačijeg utiska nego ti. Dosta se radi na druženju, igra se fudbal, prave se neka lokalna takmičenja, KUD-ovi su veoma popularni i slično.

Ono što me posebno fascinira kod zapadnih Hercegovaca i generalno katolika je posvećenost mrtvima. Uvijek su groblja pod konac i mnogo pažnje se posvećuje misama.

Kroz same Grude sam samo prošao, bio sam malo izvan naselja, ali mi se čini da je u Grudama malo bolje, ali ne mnogo. Naime, Grude imaju malo bolji položaj, nalaze se na putu zapad-istok kroz Hercegovinu, pa je dosta obrtničkih firmi tu stacionirano. To nije slučaj sa Ljubuškim.

P.S. Ispale su mi oči od skrolanja da uvežem slike i tekst. :nuts:

P.P.S. Ovdje iznad Niskogradnja iz Laktaša sa Česima gradi autoput Vc.
OK za tu vrstu druženja o kojoj ti pričaš, to ne znam, a nisam na to ni mislio. Ja sam mislio na javno okupljalište gdje se svi sjate u neko doba: trg sa kafićima, korzo i sl.

Fine slike i reportaza.:cheers:

Ne izgleda mi toliko lose za mesto od par hiljada stanovnika, ali relano ne moze se porediti istocna i zapadna Hercegovina ipak je to drugi svet.

U kulturolskom, civilzacijskom i svakom drugom smislu.
Slažem se da su to dva svijeta. Hrvati iz zapadne se dosta razlikuju od Srba iz istočne, pa i Muslimana, koji su mnogo više nalik Srbima. Istočna je bundžijska, što kaže Šantić.

Ha,ha,ha. Većina reprezentativaca Hrvatske u košarci su porijeklom iz Hercegovine... Inače i u Hr ima ljudi koji misle da Srbi imaju kockaste glave. Pa kad vide Đokovića...:lol:
A u Hercegovini narod zna da je dobar dio Hrvata iz zapadne Hercegovine srpskog porijekla, što važi i za Muslimane, pa sličnosti nisu slučajne.
Napominjem ovo "zna", jer se tamo o takvim stvarima ne misli, već zna. Taj narod pitaj da krene da ti nabraja koljena unazad i sjedi da se ne umoriš dok ne završe.

Tu se varaš, itekako se varaš. Srbi u Hrvatskoj u Yu su bili vladajuća klasa. Cjelokupna policija, vojska, sudstvo i svi državni organi su bili ili većinski srpski(milicija preko 80%) ili su Srbi imali višestruko veći udio od svog udjela u stanovništvu.
Sva srpska sela, pa i ona na vrhu planine(većina Srba u Hr je živjela u najzabitijim krajevima i zato su bili nerazvijeni, a ne zato što se nije ulagalo) su imala asfaltirane ceste, vodu ITD.
Oni u Hrvatskoj nisu bili najpoduzetniji, ali u Srbiji jesu. Po pričanju nekih od njih koji su otišli u Vojvodinu, kažu da domaći Srbi nisu uopće poduzetni, kažu da su oni svi se snašli, izgradili kuće ITD, a da domaći koji žive u njemačkim kućama nisu za ništa. Kažu kad bi se Švabo vratio, da bi i dan danas sa svojim ključem mogao otključati te kuće.
Prvi dio posta je klasična ustaška demagogija.
Što se tiče drugog, ove zadnje rečenice, to je istina. Jer je to takav narod-neće nešto što je tuđe. I teško se prima na tuđu zemlju. Gledam samo Krajišnike u mom naselju, momci od 20 i kusur godina govore kao da su juče došli iz Benkovca, Knina, Zadra itd. A svoje običaje ne mijenjaju, tako da su večernja okupljanja u vrućim vrelim danima neminovnost, kada jedan cijepa drva, pomaže mu njih 10, a kao i u Krajini, uveče se kod prodavnice pije piva i dogovara šta se sutra radi.
I, naravno, ti sa 20 metara jasno čuješ o čemu se priča u društvu.

Ljeti u 7.i 8. mjesecu je u vremenu od 12-19 sati sve povučeno u uredima, kućama i stanovima, jer je Ljubuški prosječno najtopliji grad u BiH. Prosječno je toplijii od Mostara, iako Mostar ima sporadično ekstremnije temperature. Tako da u 7. i 8. mjesecu u ovo vrijeme grad izgleda sablaznije.
Druga loša stvar je da nam lokalno poduzeće zadnjih godinu dana više štrajka, nego što radi i grad je definitivno zapušteniji ovo cijelo razdoblje, što me jako živcira, jer je imao svojih svijetlih trenutaka, samo nekoliko godina prije u uređenju, čistoći i održavanju zelenih površina.

Primjerice, središnji trg vidljiv na slikama u prvom postu, je u radovima (cca. 2 mjeseca) otkopavanja žrtava poraća, jer se preko 50 godina to nije moglo obilježiti.

Za pi*ke se ne slažem. :D Ovoliko dobrih kokara per capita ja nigdje ne vidjoh, a obišao sam svijeta. Tu nisam samo lokalpatriot, nego mislim da je ovo šire podneblje (tu mislim i na okolne države) dobro za uzgoj ovakvih primjeraka. :cheers:

U Ljubuškom se trenutno pravi cca. 50 stanova na gradić od 6.000 stanovnika, pa mi javite, koji grad ima toliko stanova per capita novogradnje. To malo govori i o perspektivnosti ili?

Ne znam otkud ti da sam počeo temu s visoka.
Da sam to htio uraditi, mogao sam, još kako.
Prije bih rekao da lokalni živalj sebi poprilično laska, bez pokrića.

Prosao sam kraj Ljubuskog i tim krajem u grad nikad nisam ulazio. Ovo sto si ti Pavle napisao otprilike je ono i sto sam ocekivao. Ljubski su objektivno selo koje je prije rata imalo 4000 stanovnika i koje je okruzeno krsom, sasvim logicno je da ce situacija biti takva kakvom si je prikazao, prvenstveno ako se zna da taj kraj do rata je zaista bio potpuno zanemaren i zapusten.
Medjutim sta sam ja primijetio kod tih mjesta je da je uvijek centar grada onaj najlosiji dio, dok periferija izgleda bolje, po periferiji su nove i lijepe kuce i naselja, zgrade odnosno novogradnja, dosta privrednih objekata kojih se ne bi postidjeli ni gradovi s preko 100.000 stanovnika. Dakle vidi se odredjena dinamika i da se gradici-sela krecu u nekom dobrom smjeru, dok su centri predstavnici nekog vremena kad su ti gradici bili medju najsiromasnijima u drzavi.
Trebao si otici u Medjugorje mislim da bi ti se slika potpuno promijenila potez Citluk-Medjugorje i sam grad Medjugorje izgleda kao Kalifornije, nevjerovatno je sta je tu sve izgradjeno i sta se gradi.
U svakom slucaju jako interesantna reportaza, hoce li biti jos nesto iz Hercegovine?Kakve veze ima izvoz s utiscima o uredjenosti grada?
Ja sam ubjedjen da Novi Sad ima veci izvoz od Banjaluka, ali je Banjaluka daleko sredjenija i urednija. Niko nije ovdje pricao o privrednoj snazi, nego o utiscima koji stice posjetilac, a valjda su posjetioci previse ocekivali, jer su imali pozitivan utisak/predrasudu o tom kraju.
I ja sam primijetio to za centar i periferiju. Mislim da sam to pomenuo? Ja to sebi objašnjavam manjkom osjećaja za javne površine. Privatno-svetinja, javno-donekle zanemareno.

Još nešto zanimljivo su ogromne kuće u tom kraju, na periferiji, a prazne. Navodno dobar dio ljudi radi u ZG i ostatku HR radnim danima, a vikendom dolazi kući. Takođe, dobar dio življa živi u Njemačkoj, a napravili su velike i često lijepe kuće u Hercegovini za stare dane. Vidi se ta vezanost koju osjećaju prema Hercegovini na svakom ćošku.

Bio sam i u Čitluku, valjda nisam napomenuo, on mi se više sviđa od Ljubuškog. Simpatično mjesto. Međugorje stvarno nisam imao živaca da obilazim, a i ne interesuje me posebno, puna mi kapa turističkog obilaženja katoličkih crkava, valjda tik iz zapadne Evrope.

Planiram kad budem imao vremena da napišem par rečenica o Mostaru, s naglaskom na srpsku zajednicu tamo koja me oduševila svojim elanom.

1 - 20 of 22 Posts