Шумава је регион, који се налази у Јужној Чешкој и је један од најлепших природних бисера Чешке. Сама природна резервација Шумава-Чешки Лес обухвата само малу област поред границе са Немачком, али по регионалном смислу Шумава представља јужне делове земље, некадашњи део немачког Судетенланд или Судета.
Нетакнута природа, густе шуме ( од речи шума и долази назив „Шумава“) и ретко насељена подручја значе прави рај за туристе, којих занимају природне лепоте.
Шумава је била део немачких Судета или Судетенланд, на свим означеним областима на карти су живели углавном Немци
Шумава је занимљива и као регион непосредног контакта словенске(чешке) и германске (немачке) културе. После доласка Словена је била ова гранична област ретко насељена због неприступачности и чинила је природну границу Краљевине Чешке са немачким државама. У овом крају је живела малобројна група словенског племена, који се називао Ходове (од речи „ходати“), који су чували границу краљевине. Због готово празног подручја, чешки краљеви су позивали Немце да населе овај регион, наиме Премисл Отакар и Вацлав Чески су подржавали немачку колонизацију граничних подручја Чешке и тако су изазвали несвесно германизацију ових крајева, где се формира област насељена Немцима, која се звала Судети.
Уствари, чешка краљевска породица Премисловића је имала породичне односе са немачким племићима, наиме породицом Боген која је имала бројне подручја немачке стране Шумаве (Bayerischen Wald) у власништву , чешки краљеви су за своје супруге увек изабрали само немачке принцезе, које су помагале германизацији јавног и политичког живота у Чешкој заједно са католичком црквом, која је заједно са христијанизацијом Словена донела и германизацију и основала бројне манастире на југу Чешке, центри немачке културе и језика. Неки немачки историчари кажу, да је германизација Чешке била уствари један свеобухватан план, који је требао да германизира Чехе исто као Полапске Словене, уз помоћ немачких принцеза, католичке цркве и себичних чешких племићких породица. Срећом, ствари нису завршили потпуном германизацијом и због великог лингвистичког, политичког и културног интегритета чешких Словена.
Немци, који су населили западне и југозападне крајеве Чешке су се бавили наиме шумарством и живели су мирно са Чесима до 20. века, Шумава је била један од најгушће насељених подручја Европе. После светског рата су били сви Немци исељени и Шумава је постала поготово празна, много немачких села и градића је било срушених и на место изтераних Немаца су дошли Чеси и Словаци. Данас је Шумава углавном туристички регион.
Чешки Крумлов ( Čеský Krumlov, Krumau)
Кашперске Гори ( Kašperské Hory, Bergreichenstein)
Лашко језеро (Lašské jezero, Lackensee)
Модрава (Modrava, Mader)
Винтерберг (Winterberg)
Железна Руда (Železná Ruda, Markt Eisenstein)
извор реке Видре (Vydra, Widra)