Skyscraper City Forum banner
15101 - 15120 of 28734 Posts

·
Banned
Joined
·
304 Posts
Nie wiem czy zauważyliście, ale w tej kamienicy gdzie jest Hocus Pocus i Pracownia Rodzinna Mamutek otworzył się salon obuwniczy Ecco. Niestety ceny mają z kosmosu, pewnie liczą na nadzianych turystów, albo krezusów pokroju Majchrowskiego.

BTW. Zauważyliście, że wyburzyli kamienicę na Floriańskiej? Tam gdzie kiedyś była restauracja.
 

·
przestrzeń-ludzie-miasto
Joined
·
25,954 Posts
  • Like
Reactions: Sebciu and #Kr

·
przestrzeń-ludzie-miasto
Joined
·
25,954 Posts
^^
Coś tam chyba zostało (stąd)

Ale teraz będzie jeszcze gorzej - zamieniamy lekki, modernistyczny pawilon na przyciężkawy, pseudostylowy.Nie twierdzę, że należało odtwarzać stan z lat 30-tych ale to jednak pokazuje bardzo dobrze problem Krakowa z nowoczesnością. Łatwiej zaakceptować pseudostylową aranżację (która nie odwołuje się do żadnej historii) niż odwołać się do (nieprzesadnie przecież ekstrawaganckiego) modernizmu. To samo dotyczy choćby bezmyślnego niszczenia modernistycznych witryn (ostatnio Grodzka) czy zakrywania międzywojennych, często udanych aranżacji parterów kamienic neo-eklektycznymi skrzyniami z drewna. Często o dość wątpliwej jakości estetycznej.
To jest przykład strategii "parku tematycznego". Z żywego organizmu miejskiego usuwamy to, co nam do niego nie pasuje do nostalgicznego obrazu starego miasta.
 
  • Like
Reactions: evr and ziarrek

·
przestrzeń-ludzie-miasto
Joined
·
25,954 Posts
^^
Choćby w tym, że od strony Floriańskiej cała konstrukcja oparta była na trzech, niezbyt masywnych słupach, a elewacja maksymalnie przeszklona. Teraz planowane jest pięć słupów.
 

·
Registered
Joined
·
293 Posts
Ta ciężkawość pawilonu na Floriańskiej jest chyba tylko teoretyczna. Tak samo lekkość poprzedniego. W końcu dwa słupy to mniej niż pięć. Trudno się nie zgodzić. Ale jednak, przynajmniej w moim odbiorze, tamten pawilon był raczej toporny i nawet będąc małym brzdącem, nie wiedzącym nic o architekturze, czułem pewne jego niedopasowanie wobec otoczenia. Nie twierdze, że to najwyższa wartość - też życzyłbym sobie żywego miasta, a nie rodzaju komercyjnego parku tematycznego dla turystów. Widziałbym tam piękną, w całości przeszkloną modernistyczną kostkę. Trudno, niemniej stylizowany pawilon, przynajmniej na wizualizacjach, nie prezentuje się tak źle. Pożyjemy zobaczymy.
 

·
Registered
Joined
·
4,748 Posts
11,6 mln zł zarobiły PKP na sprzedaży nieruchomości w 2014 r.

11,6 mln zł zarobiły PKP w zeszłym roku na sprzedaży swoich nieruchomości w województwie małopolskim. W tym roku kolej planuje pozbyć się kolejnych budynków i działek, w tym znajdujących się w samym centrum Krakowa.

Jak poinformował dziennikarzy w piątek członek zarządu PKP S.A. Jarosław Bator, w Małopolsce nowego właściciela w zeszłym roku znalazły 44 nieruchomości kolejowe, w tym trzy dawne dworce w Makowie Podhalańskim, Kasinie Wielkiej i Jamnicy. Poza dworcami PKP sprzedawały działki, budynki i lokale mieszkalne. Rekordowe ceny osiągnęły nieruchomości przy ul. Tischnera w Krakowie (2,2 mln zł), w Nowym Sączu (1,8 mln zł) i przy powstającym sztucznym zbiorniku wodnym Świnna Poręba (1,8 mln zł).

- Z roku na rok sprzedaż nieruchomości kolejowych się zwiększa. Staramy się pozbywać nieruchomości zbędnych z naszego punktu widzenia, aby nie ponosić kosztów ich utrzymania - wyjaśnił Bator.

Według niego w tym roku na sprzedaż trafią kolejne budynki i działki, w tym biurowiec PKP znajdujący przy rondzie Mogilskim w Krakowie o powierzchni ponad 5,9 tys. metrów kw. Położony w samym centrum miasta gmach wymaga remontu i modernizacji. PKP może wystawić też na sprzedaż ponad 5-hektarową działkę przy ul. Kamiennej. Drugim rozważanym scenariuszem dla tej nieruchomości jest pozyskanie inwestora do wspólnego projektu deweloperskiego.

W taki właśnie sposób PKP zagospodarowują inną działkę w centrum miasta - przy ul. Bosackiej, gdzie wspólnie z inwestorem branżowym zostaną wybudowane budynki biurowe o łącznej powierzchni 21 tys. m kw. Porozumienie w sprawie inwestycji o szacunkowej wartości 55 mln euro zawarto na początku tego roku.

Bator przypomniał, że wciąż trwa procedura administracyjna dotycząca zagospodarowania zabytkowego budynku dawnego dworca Kraków Główny, w którym ma powstać 10-salowe kino. Umowa z najemcą obiektu powinna zostać podpisana w drugim kwartale tego roku. Do czasu rozpoczęcia prac adaptacyjnych w gmachu kolejowym będzie działać weekendowy Targ Śniadaniowy, podczas którego lokalni producenci sprzedają produkowaną tradycyjnymi sposobami żywność.

W tym roku PKP planuje też zakończenie remontów dwóch małopolskich dworców. Budynek Krakowa Płaszowa zostanie po modernizacji zmniejszony do powierzchni 556 metrów kw. W obiekcie wymienione zostaną okna, drzwi i instalacje wewnętrzne oraz odnowiona elewacja. Na dworcu będzie też część usługowo-handlowa, a na piętrze znajdą się pomieszczenia biurowe. Dworzec zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wartość inwestycji to 5,5 mln zł.

Trwa też gruntowna przebudowa zabytkowego dworca kolejowego w Wieliczce za ponad 5 mln zł. Odnowiona zostanie elewacja budynku, pojawią się nowe okna i drzwi. Wszystkie elementy wykończeniowe będą nawiązywały do wyglądu dworca sprzed lat. Po remoncie na parterze budynku zostanie zlokalizowana poczekalnia oraz kasy. Piętro zagospodaruje Urząd Miasta Wieliczka.

Bator przypomniał, że PKP pod koniec zeszłego roku porozumiały się z Urzędem Miasta Zakopane w sprawie modernizacji zabytkowego dworca kolejowego w tym mieście. Obiekt znajdzie się w użytkowaniu wieczystym PKP, co pozwoli spółce przeznaczyć pieniądze na jego remont. Niektóre fragmenty gruntów, niegdyś użytkowane na cele kolejowe, zostaną wydzielone i przeznaczone na infrastrukturę komunikacyjną. Dzięki temu miasto będzie mogło tam zlokalizować dworzec autobusowy, który wraz z dworcem kolejowym stworzą zintegrowane centrum komunikacyjne.

Pod koniec zeszłego roku kolej przekazała też lokalnemu samorządowi dworzec w Skawinie. W jego rejonie władze tego miasta planują budowę obwodnicy, modernizację kładki dla pieszych oraz budowę parkingu typu "parkuj i jedź".

Przedstawiciel PKP przypomniał, że w zeszłym roku na terenie woj. małopolskiego oddano do użytku nowoczesny dworzec podziemny w Krakowie oraz wyremontowano dworce w Rabce Zdroju i Nowym Sączu.

źródło:
http://wiadomosci.onet.pl/krakow/11-6-mln-zl-zarobily-pkp-na-sprzedazy-nieruchomosci-w-2014-r/njzng6
 
15101 - 15120 of 28734 Posts
Top