...
Поздрав свима..
Веома ме занима ова тема, пратим је већ дуго и потрудићу се да дам свој допринос..
Брод "Сплит" на једном од многих путовања
Његових седам капетана:
Стева Јовановић, Никола Бошковић, Марјан Вукелић, Милован Ђорђевић, Миша Пауновић, Анатолије Гладкиј и Стипе Фратолини
"Сплит" плови Дунавом од 1898. године, од времена када је регулисан Ђердап. Тада се звао "Цар Никола II". До Првог светског рата превозио је небројано пута путнике између Београда и Радујевца. Једном у Ђердапу, пукли су крмени спроводници. Брза струја бацала је брод о камене зидове канала..
Пре него што је избио рат 1914. Српско бродарско друштво упутило је брод низ Дунав, што даље од аустријско-румунске границе. Аустријанци су почели да плене српске лађе, мада рат још није био објављен. Код Дренкове су покушали да зауставе "Цара Николу II". Капетан Никола Бошковић је наставио да плови. Иако су аустријски војници осули паљбу, успео је да без пилота стигне у Доњи Милановац. Укотвио је свој брод уз острвце Пореч. Аустријска артиљерија је са брда повише Свињице засула брод гранатама и оштетила га. Крајем августа 1915. пре евакуације посада је коначно потопила "Цара Николу II".
Аустријанци су извадили брод, поправили га и упутили у горњи Дунав. Тек 1923.он је на рачун репарација био обновљен и враћен у земљу.
"Цар Никола II" је опет са осталим бродовима Бродарског синдиката Краљевине СХС превозио путнике. Када се децембра 1931. овај синдикат распао и држава разортачила са Српским бродарским друштвом, које није добило концесију за превоз путника, овај елегантни брод морао је да вуче шлепове. Гломазна лађа са два велика путничка салона није могла да буде добар реморкер. Бродарско друштво покушало је да га привремено замени са Државном речном пловидбом за брод тегљач "Србин", данашње "Конавље".
У лето 1933. "Путник" изнајмљује "Цара Николу" и он постаје излетнички "брод изненађења". На палуби и у салонима свира музика, келнери разносе одабрана јела и пића, путници се забављају. Нико, па ни заповедник брода не зна куда путује. То зна једино директор "Путника", који капетану уз пут нареди куда да плови.
У јесен, елегантни брзи брод опет превози путнике на редовној линији Београд - Радујевац.
Када је у Хитлеровој Немачкој почео прогон Јевреја, "Цар Никола" кренуо је на тужно путовање. До Сулине у дунавској делти превозио је прогнане Јевреје, а у Трећи рајх враћао Фолксдојчере.
Уочи Другог светског рата, 23. марта 1941. велики брод се за време ниског водостаја насукао на ушћу Тисе у Дунав, где је дочекао окупацију. На брод су дошли Мађари и истакли своју заставу. После неколико дана Немци су скинули мађарску и истакли своју и извукли брод из муља. Пред зиму 1942. одвучен је у Будимпешту и у бродоградилишту Обуда преправљен у тегљач. Брод је добио име "Урфар".
Године 1944. брод је дочекао ослобођење на доњем Дунаву. Југословенска посада дала му је име "Маршал Тито" и ставила га на располагање Црвеној Армији.
После рата брод "Маршал Тито" је у бродоградилишту на Чукарици је поново преправљен за путничко - теретну службу. Коначно 1950. и 1951. обављен је генерални ремонт. Брод је добио првобитни изглед, простране путничке кабине и два пријатна салона. Под новим именом "Сплит" опет је запловио..
Милован Ђорђевић
Све најбоље..